Damianosek

Rozsiewacz "LEJ" opinie

Polecane posty

seweryn20    825

To doczytaj jeszcze wskazówkę o tym by robić zakładkę, (jeśli jest w instrukcji bo nie musi) odlicz ją i powiedz jaka wyjdzie faktycznie szerokość robocza.

Nikt chyba nie ma pola tylko 12 m szerokiego. Jeśli masz dwa przejazdy z 12 m na jeden robi się przynajmniej 11 m odliczając zakładkę.

Jeśli wydaje ci się że sieje od metra do metra równo to nasyp piachu i rozsiej choć by na 6 metrów. Kraje zawsze są słabsze. Temu zalecają zakładki. Robić nie musisz.

Do rnz (012) mam instrukcję w pdf-e. Jeśli chcesz mogę ci posłać.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To uważasz, że jadąc przy skraju pola nie sypie poza polem? Podana jest szerokość nie maksymalna a typowa robocza, chyba to jest sprawa łatwa do pojęcia przez każdego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Jest podana szerokość wysiewu a nie typowa robocza. Będziesz brusił tak że 12 m rozsieje to ostatni metr jest słabszy, będziesz rozsiewał na 8 metrów ostatni metr jest słabszy. Orientacyjnie mówię tego metra nie bierz dosłownie.

Możesz sypać poza polem bo to jaka jest szerokość rozsiewania zależy tez i od ciężaru i granulacji nawozu. Jeden poleci a drugi nie temu podają i 15 metrów dla jednotalerzowego rozsiewacza. Naciągnięte jak baranie jajo szczególnie przy polskich wyrobach.

W każdym razie nie bierz zapewnień producenta dosłownie i pamiętaj że polskie leje nie grzeszą precyzja rozsiewania a dane przez nich są często bardzo optymistyczne.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Przeczytaj zwykła instrukcję jeszcze raz, pojedź na pole i sprawdź sam, nawóz będzie leciał szerzej niż tych 12 metrów, Jak z nawozem przesadzę to wykłada mi na tych zakładach :P Zatem te Twoje założenie o 11 metrach roboczych to błąd. Co do różnej granulacji nawozów jak i ich ciężaru to się zgodzę, to można skorygować choćby obrotami wałka lub wysokością podniesienia rozsiewacza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

A przeczytałeś dokładnie co napisałem? Jeśli będziesz rozsiewał na 12 metrów to wliczając zakładkę wyjdzie mniej. Bo kawałek musisz z tych 12-tu założyć na siebie. A przynajmniej powinien. Tak napisałem. Jeśli rozsiejesz na 13 metrów to z wliczeniem zakładki wyjdzie 12 metrów rozsianego równo.

Jeśli masz ścieżki co 12 metrów to żeby pokryć równo musisz rozsiać na 13 metrów. Mniej więcej wartości nie bierz dosłownie.

Zgadza się?

I tu bije do polskich producentów szczególnie którzy podają maksymalną szerokość rozsiewania która i tak często jest naciągnięta.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To ja Ci tłumaczę jeszcze raz, ten rozsiewacz ma zasięg sporo ponad 12 metrów i 12 da się równo rozsiać i biorąc równomierność rozsiania określa się szerokość roboczą.

Całość polega tylko na tym, aby nie brać pod uwagę szerokości maksymalnej jako wykładnię, z resztą zasięgu maksymalnego w żadnej instrukcji nie wyczytasz

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

No właśnie powiedziałeś to co ja napisałem ci wcześniej. Żeby rozsiać 12 metrów dokładnie musi suć najmniej 13 czy nawet więcej. A gwarantuję ci że mało który z tych polskich strumyków i innych klonów da rady.

A druga sprawa napiszą że rozsiewa 14 metrów i już każdy myśli że zrobi przejazd co czternaście i będzie ładnie. Nie. ładnie będzie gdy rozsiewacz rozsiewa 14 metrów a przejazd masz co np. 12.

No i chyba porozumienie jest? :)


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Było by wszystko OK, ale znowu tkwisz w błędzie uważając szerokość roboczą jako maksymalny zasięg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Producent podaje szerokość roboczą jako odległość na jaką leci nawóz. Nie wspominając o tym co wypisują handlarze. Po prostu ładniej wygląda większa cyfra. Tyle że uczciwy producent napisze że kraje są mniej dosypane i trzeba zrobić zakładkę. Więc logicznie myśląc to co on podaje trzeba zmniejszyć o zakładkę. Przynajmniej tak jest w instrukcji np. rozsiewacza dexwala.

Nie licz na to że producenci będą sentymentalni i powiedzą ci prawdę.

Poza tym przeważnie podają wartość od-do. czyli robią sobie widełki. W tym momencie nie wiesz co ma na myśli.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Szerokość robocza to taka szerokość na której jest zapewnione równomierne rozsianie nawozu, skąd u Ciebie inne przekonanie?

Mam jeszcze tego leja z 1986 roku, wówczas nie naciągano jak jak opisujesz.

 

Może różnice są w samych rozsiewaczach, tego to już nie wiem.

 

Aby nie być gołosłownym to zacytuję fragment instrukcji :)

Przy szerokości roboczej 12 m jest gwiazdka, pod tabelą jest jej opis:

Oznaczono szerokość roboczą przy której osiąga się optymalną równomierność wysiewu danego nawozu.

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Z instrukcji obsługi.

Tu muszę ci zwrócić honor bo przynajmniej porządne firmy podają szerokość rozrzutu i szerokość roboczą. Szerokość rozrzutu jest większa od roboczej.

Dziady napiszą ci 14 metrów a ty kombinuj w polu co się dzieje.

Dla przykładu powiem ci że przy rozsiewaczach rozrzucających na ponad 20 metrów zaleca się dwa razy większą szerokość rozrzutu niż roboczą. czyli bogata zakładka na poszczególnych przejazdach.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To wiem, jaja są przy rozsiewaczach 36 metrowych :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Na pewno wierzę. Od dwóch lat mam nieprzyjemność rozsiewać dexwalem. Plastikowy zbiornik jest fajny ale reszta o pomstę do nieba woła.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ur330    3

a panowie czy lepiej wziąć rozsiewacz a 4 łapkami rozsiewającymi czy z 6 ?

a instrukcję potrzebuję aby dowiedzieć się więcej o tych zakładach o szerokości i dawkowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

czy zwykłym lejem rozsieje na 15 m ? bo planuje robić ścieżki pod opryskiwacz na 15m tylko nie wiem czy lej mi tyle dorzuci....


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To już za szeroko jak dla tego rozsiewacza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

a warto kupować dwu tarczowego nowego za 4-5 tys. ?? czy lepiej używanego np. amazone czy lepiej dołożyć i kupić z uni brzeg ms 500 za 8 tys. ?? + do tego dorobić nakładki ?


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim200    3

Wie ktoś czy da się przerobić zwykłego leja na takiego z dwiema tarczami aby równomiernie rozsypywał na obie strony? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Posiadam lejka i nie równo sieję, da się to jakoś poprawić? Na boki rzuca więcej niż za rozsiewacz. Co zrobić aby siał równomiernie? zamiana łopatek czy je trochę wysunąć czy co???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim200    3

Jak sieje za bardzo na boki to znaczy że za wysokie obroty na wałku, po prostu mniej gazu w traktorze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal0079    1

ile masz dziur co na tależ sypie ja mam w dexwalu 2 to niby jedno wiencej trzeba otwierac 2 mniej i lepiej jest ale to nie to samo co amazon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Możesz ustawić tak by siał równo przesuwając klapki ale w zależności od granulacji nawozu i jego ciężaru i tak będą różnice. taki urok tego wynalazku.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
larysto    2

Witam. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć w jaki sposób zdjąć nagarniacz w starym rozsiewaczu lejowym Brzeg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
    • Przez Luki1988
      Witam.
      Czy ktoś z forumowiczów miął przyjemność spotkać się z takim rozsiewaczem jak w linku https://sprzedajemy.pl/rozsiewacz-nawozu-dwutarczowy-lejek-langren-nowosc-wroblewo-2-e30984-nr42528437
      Pytam bo w tej chwili posiadam zwykłego lejka ale już czas na coś dwu tarczowego. Oczywiście jest dylemat czy polski nowy czy używka np amazone. Naczytałem się już na forum o polskich jakie to są blee, ale dobrą używkę też jest ciężko trafić i jeszcze z odpowiednimi parametrami do areału.
       Przeglądając oferty wpadł mi ten lejek dwu tarczowy. Ciekawy jestem tej maszyny. Co sądzicie? Można też dostać z lejem z tworzywa, odpada temat korozji zbiornika.
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę w tym roku zasiać zboża ozime systemem bezorkowym pasowym prosto w ściernisko siewnikiem mzuri. Jakie opinie tych siewów jakie wschódy i ogólnie opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj