majsterbizon

Co myślicie o młóceniu fasoli Bizonem?

Polecane posty

Trzy lata temu przerobiliśmy z bratem bizona 56 do młócenia fasoli. Młócenie odbywa się z pokosów dzięki zamontowaniu podbieracza pokosów kombajn nie uszkadza ziaren i leci to skrzyni zmontowanej z lewej strony kombajnu wydajność też dobra 1h w 1 godz czasami 50 min jedyną wadą tego jest to że po dwóch sezonach młócenia zboża i dwóch sezonach fasoli trzeba wymienić łożyska na wytrząsaczach i wentylatorze i pas na młocarni dodatkowo wycierają się cepy i silnik żre kurz ale wytrzyma z 10 sezonów plusem jest to że można sobie dodatkowo dorobić ja biorę za godzinę 270 zł mógł bym tez przerobić kombajn komuś jak był by zainteresowany za nie wielką opłata lub tez powiedzieć co należy przerobić czekam na to co sądzicie o młóceniu fasoli bizonem B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to troche pisania ale tak z grubsza to zmieniłem koło pasowe to co idzie na podsiewacz i to na wentylator widze ze jestes z okolic hrubieszowa to niedaleko odemnie bo ja jestem z okolic łaszczowa jak cos to możesz przyjechac zobaczyc co i jak przerobione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mam takiego starego classa sf2 i nim młócimy a groch to igłomka drobniejszy od jaśka, w classie to odpinamy motowidło wyciągamy noże i rure od wysypu bo dużo gniecie i robi połówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
monster49    0

super masz zrobione z tym podbieraczem a do tej skrzyni to nie przesypuje ci się jak tylko troche naleci grochu? i jak ją opróżniasz? dużo siejesz grochu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem skrzynia jest z boku kombajnu i mieści się w niej ok 50 60 kg i jedna osoba wybiera fasole wiadrem lub tez można inaczej że jak naleci całe to podchodzi dwie osoby i wysypują cała skrzynie bo zrobiłem taką klapkę żeby można było zablokować wlatywanie grochu do skrzyni oczywiście wszystko to odbywa się bez zatrzymywania kombajnu. niektórzy w mojej okolicy robili tak że fasola leciała do zbiornika ale to dużo uszkadzało. podbieracz dużo pomaga gdyż do młócenia wystarczy jedna osoba która jedzie ciągnikiem z przyczepą i jedna do wybierania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja sieję tak 4- 5 hekterów w tym roku przymirzam sie zasiac ok 8 i jeszcze u sąsiadów młóce to tak wychodz\i ze co roku młuce ponad 50 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

monster 49 ja inaczej napęd dany do podbieracz i nie jest na łańcuchach tylko na sprężynach i ma inną skrzynie moja nie jest pod kombajnem tylko z boku a do niej leci rynna niestety nie posiadam zdjęć i z tego co widze to masz nie kompetny podbieracz bo ja mam do swojego wszystko orginalne i jes tak plach po której spada fasola do hederu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja olewam to że przenośnik gniecie mam gumowe łapki i napęd od wysypu jest uzależniony od obrotów maszyny czyli jak zmniejsze na mim. i na małym gazie to wolno leci i nie gniecie a sieje 2.5ha a w tym roku planuje 4 ha. wcześniej to pod elewator podkładałem wiadra ale się to nie opałaca bo aż takiej znowu straty nie ma wielkiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

ja miałem 3metrowy stół z takim podbieraczem ale ja używałem go do rzepaku z pokosów, fajna sprawa, podjechałem zapinałem i w pole, nawet po wodzie jechał i się nie topił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam3333    0

może troche nie w temecie ale ja też młuce fasole drobą (igołomke)kombajnem ale classem

 

Mam pytanie jakim claseem mlócisz fasolę igołomkę, czy zmieniałeś prędkośc bębna młocani i jakie inne przeróbki wykonałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W tym roku zaczynam moje pierwsze żniwa kombajnem Bizon Super Z056 (1980r.). Młóciłem ostatnio mieszanke owies z jęczmieniem i wkurzają mnie te wąsy od jęczmienia w zbiorniku bo moim zdaniem zborze powinno być czyste. No i się pytam doświadczonych osób co zrobić aby zborze było w miare czyste. Sito dolne praktycznie prawie zamkniete, górne szerzej otwarte ale nie za duzo. Wiatr na skali 1,5. Klepisko na skali +-7. Do podajnika kłosowego leci troche za dużo ziarna wiec te dolne sito pewnie powinno być szerzej otwarte no ale nie wiem. Może troszke wylatuje z tyłu ziarno ale troszke wiec wiatr lepiej chyba nie zwiekszac. Prosze o porady. Z góry ślicznie dziekuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Należy wsunąć pod klepisko zaślepki,które są na wyposażeniu kombajnu,lub czekać aż jęczmień będzie w pełni dojrzały i przy malej wilgotności wąsy powinny zostać obite.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Listonosz    0

Możesz dzień i noc ustawiać kombajn i tak nic Ci to nie da jeżeli jęczmień nie będzie dojrzały, przepalony przez słońce. Jedyny sposób to czekać na pogodę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareczek78    2

Ja mocno skręcam młocarnię. Jęczmień ma mało masy słomianej wiec skręcona młocarnia może być skręcona na maxa. Ja skręcam na małych obrotach aż cepy "zadzwonią" o klepisko, potem odkręcam ze 3 razy korbą i gotowe. Oczywiście jak koszę to sprawdzam czy nie śrutuję ziarna, wtedy po trochu rozkręcam klepisko.

Warto sprawdzić szczelinę między cepami a klepiskiem, czy klepiska jedna stroną nie jest bardziej opuszczone niż druga. Efekt będzie taki, ze strona opuszczona będzie mniej efektywna w domłacaniu.

 

No i patent starego kombajnisty - blacha pod klepiskiem.

Jest to blacha na całej szerokości klepiska, zaczyna się zaraz za chwytaczem kamieni i zakrywa ok 15 cm pola roboczego klepiska. Młocarnia wtedy "bukuje" ziarno i pozbywa się wąsów. Jest jedno ale - najlepiej jak ją można wyjąć, bo np w pszenicy robi się dożo kaszy.

 

Adoptować taką blachę najlepiej przy wyjętym klepisku. Przyspawujesz kilka śrubek do których przykręcasz blachę w razie potrzeby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris82    74

tu nawet czas nie pomoże

parę lat temu u mnie w okolicy był problem z wąsami w jęczmieniu czy młócił bizon class fortschritt wąsy były nawet bukowniki nie pomagały bo jęczmień po prostu spiekło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
armi95    0

Jeszcze nie dojrzało. No i zwiększ wiatr. Ja takim to sam owies koszę.


<<SPRZEDAM>> Taśmociąg do kostek siana lub słomy w bdb stanie z zaczepem do ciągnika. Jest on na kołach gumowych. Mało używany. Tanio. Okolice Węgrowa, Korytnicy. W razie pytań pisać na PW. <<SPRZEDAM>>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obroty młocarni 1050, no fakt mogło być nie dojrzałe bo wczoraj to było a po tych deszczach jeszcze nie było super, bo nikt nie chciał młucić a ja jako mam swój kombajn pojechałem zobaczyć jeden pokos i właśnie te wąsy:/ a mieszanka nie była za sucha w zbiorniku, więc stąd te wąsy.

Ale bardzo dziękuję za odpowiedzi :D dużo mi wyjaśniły. Pozdrawiam wszystkich kombajnistów :D Temat do zamknięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1273

I jeszcze jedno ,jak omłot jęczmienia to tak koło 14-tej w pełnym słoneczku, taki już urok tego zboża .Nie raz wystarczy poczekać ze dwa dni i wąsy już się tak nie trzymaja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jako kombajnista zaczynam niedawno więc moje doświadczenie nie jest duże. Mam pytanie czy górne sito powinno byc tak otwarte aby kłosy przez nie przelatywały czy raczej bardziej przymknięte? Wczoraj gdy młóciłem żyto to troszke kłosów sie dostawało do zbiornika ale na mieszance czy pszenicy było czyste. Sito dolne było troszke uchylone ale widziałem że kłosy są powciskane w te sito, lecz z drugiej strony dużo ziarna szło do podajnika kłosowego. Wiatr był ok. 2 według skali. Jak ustawić prawidłowo sita aby było ziarno czyste ale mało ziarna szło do podajnika kłosowego?

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez agromichu
      Jakie akumulatory polecacie do bizona z056? Potrzebuje dobrych bo najtańsze 5 lat wytrzymały ;/
    • Przez rafto
      Witam, jakie zakładacie opony do swoich wózków od hedera ? Zakładał ktoś opony pełne od wózka widłowego ? Poszerzał ktoś rozstaw kół ?
    • Przez mejtun
      Dzień dobry, 
      Jest tu ktoś kto wymieniał tą ( nie wiem czy dobrze to nazywam) półkę za podsiewaczem do której przykręcany jest grzebień na kilka śrub? 
      Jak się do tego zabrać? Półka przykręcona jest pod mocowaniem podsiewacza ale jak ją stamtąd wyjąć? Muszę wywalać sito górne z dolnym? Może ktoś mnie pokieruje?   
       


    • Przez jackowski11
      witam,
       
      jak zabrać sie do wymiany gumowego fartucha na łączeniu obudowy wentylatora z tylnym mostem?
      Poniżej zaznaczone czerwoną strzałką - z katalogu
       

       
      Pytanie nr.2.
      Czy istnieje jakiś patent na smarowanie łożysk wytrząsaczy bez ich demontażu/wymiany?
    • Przez BoNes
      Cześć jestem tu nowy.
      Wujek niedawno kupił Bizona Z056 z rozwalona cala instalacja elektryczna, niema w ogóle świateł i żadne czujniki nie działają,
      szukałem w internecie schematu instalacji elektrycznej ale znalazłem tylko do Bizona Z058 i z stad moje pytanie , czy ten schemat rożni się bardzo od modeli Z056 ? jeśli tak to w jakich miejscach, i czy warto robić nowa instalacje czy kupić gotowa ?
      Pozdrawiam.
      Słyszałem ze można zrobić ja na podstawie ursusa serii C-3xx, próbował ktoś ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj