Zaloguj się, aby obserwować  
minor15

jaka kategoria

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
minor15    26

Witam wszystkich. Chce się dowiedzieć jaką kategorie prawa jazdy trzeba mieć, żeby mieć uprawnienia na jazde dużymi ciągnikami rolniczymi bez ogranicznika prędkości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staszek    3

jeśli zarejestrujesz traktor na samochód ciężarowy to musisz mieć C (ale tak to chyba można tylko JCB) a jeśli "traktor jest traktorem" to śmigasz na T lub B+E, (ale tu ( B+E ) są chyba ograniczenia że tylko z jedna przyczepą)- oczywiście jak się mylę to mnie poprawcie! aha i w PL ograniczenie prędkości traktora wynosi 30 km

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pleban1330    1

ja mam na B+E i można jeździc ciągnikiem z przyczepami,i ze wszystkimi maszynami przyłączanymi do ciągnika, słyszałem też ze są ograniczenia co do ładowności ale tj bujda, na zachodzie nie ma takiego zamiennika że można jeżdzić ciągnikiem na kat. B+E lub ...+E. Ograniczenie wynosi 40 km/h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Całkowicie się z przedmówcą zgadzam B+E daje możliwość jazdy z jedna przyczepą a nie jak to często na kursach na prawko mówią " B+E to to samo co T", w przepisach jest, że tylko z jedną przyczepą można jeździć a długość takiego składu poniżej 7,5m.

Pozdrawiam


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

a jak dla mnie to te przepisy sa niejasne i tyle

wedlug mnie nie powinno byc ze b+e to tak samo co T bo jazda samochodem z przyczepa a ciagnikiem z przyczepami to nie to samo

 

niby pisze ze pod kategorie B podlegaja "pojazdy samochodowe do 3,5T"(cytat z kodeksu) a niektore ciagniki maja wiecej jak 3,5

 

ale znow gdzie indziej jest:

"kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami)."

 

czyli wyraznie pisze ze B+E uprawnia do jazdy ciagnikiem z przyczepami

 

http://www.kodeksdrogowy.com.pl/obowiazujace/dzial4.html#rozdzial1

tutaj jest kodeks on-line

 

ja tam bede robil T a w ostateczności jak kursów nie bedzie to zrobie B+E

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

heheh wy chorzy jestescie B+E waszym zdaniem z 1 przyczepą tak? hehe kto wam takich bajek naopowiadał kategoria B+E to samo co T i normalnie mozna smigac z 2 przyczepami i czym tylko chcesz:) sam niedawno zrobilem prawojazdy na kat B+E ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Nie wiem czy niektórzy z was nie umiął czytać ze zrozumieniem :P:D . Kat. co maja dodatek +E uprawnia do kierownia wszelkimi ciągnika mi z 2 przyczepami- ale w niektórych przypadkach nie można się poruszać takimi zestawami jednak ograniczają to inne przepisy typu: nacisk na oś, dł. zestawu, wysokość itd. (nawet kategoria T nie pomoże ;) )

Niektórzy próbóją zwas za mocno filozofować. Porostu łączycie dwa pojęcia do jednego np. B uprawnia do kierowania pojazdu do 3,5t i według was T też. Jak czytakiście kodeks drogowy to jeżeli jest adnotacja do danego punktu to jeżeli nie powtarza się teks to on nie dotyczy adnotacji. Przykład:

http://www.v10.pl/prawo/Kodeks,drogowy,-,Dzial,IV,-,Kierujacy,6.html#rozdzial1

ART.88 > pkt.2 > ppkt.3 > c (w A i B jest wyszczegulniona masa a w C już nie)

Wedłuk niektórych powinno to brzmieć tak:

ART.88 > pkt.2 > ppkt.3 > c.ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t i z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

 

Czaicie o co chodzi, karzdy punkt lub podpunkt musi być wyszczególniony!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregory7    1

paranoja ;)

jakieś 5 lat jeździłem z 2 przyczepami na karcie rowerowej

teraz robię prawko C potem C+E i to tylko ono oprócz oczywiście typowego T pozwala jeździć ciągnikiem z 2 przyczepami o dł zestawu max 22 metry.na B+E można jeździć z dzieckiem w wózku na spacer :P albo do max dł zestawu do 7,5 metra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
minor15    26

ale słyszałem, że np na duże ciągniki ktore jada powyzej 40km/h trzeba miec prawko na ciezarowe prawda to ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregory7    1

ułomny paragraf to cie zrobił człowieku.ja wiem czym będę jeździł i co mi na to potrzeba wiec licz się ze słowami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Po pierwsze Marcin nikogo od ułomnych nie wyzywaj bo zakładam, ze nawet nie wiesz dokładnie co ten wyraz znaczy, po drugie to sam dałeś link do strony która nie istnieje.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Nie ma żadnych adnotacji dotyczących uprawnień do kierowania co do prędkości. Ograniczaja to inne przepisy typu że ciągnik może poruszać się max 30km/h (chyba że homologacja danej maszyny zezwala na więcej np. nowe ciągniki w polsce maja 40km/h)

 

@gregor7 to nie pisz bzdur ludzie chcą się tu dowiedziec czegoś na ten temat a ty niepotwierdzone niczym rzeczy wypisujesz wyssane z palca

 

EDIT: nie wiem co jest z tym linkiem ale wystarczy go skopiować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregory7    1

najlepiej wejść na stronę jakiegoś WORDu i jest napisane co do czego uprawnia a myślę ze nikt lepiej nie zinterpretuje kodeksu niż oni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Tylko gdzie, nie w polsce. A to że kupisz ciągnik (z zachodu) z inna homologacja która zezwala na jazdę 50km/h i wzwysz (bo i takie ciągniki są). Jeździc można ale jak cie policja na radar złapie to zabulisz :P , ale chyba rzadko kiedy "suszą" ciągniki rolnicze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD5620    10

Ciągniki które jada szybciej niż nakazane 30 km/h i maja to napisane w dokumentach tak jak JCB potrzebne jest prawko kat C, a jesli chcemy z przyczepami to C+E. Tyle ze ciagnik nie podlega opłatom i podatkom jak cieżarówki


Diesel KOPCI, Diesel CZADZI, Diesel nigdy cię nie ZDRADZI !!! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

http://www.naukajazdy.pl/kodeks_ruchu_drogowego/dzial_4.html#rozdzial1 kodeks drogowy dział IV "kierujący" rozdział pierwszy art.88 punkt 3, podpunkt 4:"kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami)." także ma nadzieje, że wszystko jest jasne:) a tak dodając to przeczytajcie z tego punkt 2 podpunkt 3: kategorii B:

 

1. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

 

2. pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

 

3. ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

 

ja interpretuje to że kategoria B uprawnia nas do kierowania ciągnikiem bez żadnego ograniczenia co do masy bo ciągnik rolniczy nie jest pojazdem samochodowym:) bynajmniej tak mi się wydaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Czemu wszyscy upierają sie żeby robić B+E??? Wystarczy zrobić kat.T i można sobie śmigać traktorkiem z przyczepami ;) Co do prędkości to przepisy wyraźnie mówią, że w Polsce ciągnikiem rolniczym można się poruszać z prędkością max.30km/h a kto się do tego nie stosuje może skończyć jak pewien traktorzysta z mojej okolicy http://panorama.media.pl/content/view/272275/9/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD5620    10

Tyle ze o wiele łatwiej jest zrobić B+E niż T ;)


Diesel KOPCI, Diesel CZADZI, Diesel nigdy cię nie ZDRADZI !!! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Ciągniki które jada szybciej niż nakazane 30 km/h i maja to napisane w dokumentach tak jak JCB potrzebne jest prawko kat C, a jesli chcemy z przyczepami to C+E. Tyle ze ciagnik nie podlega opłatom i podatkom jak cieżarówki

A co mamy wbite w dowodzie w takim wypadku:ciągnik rolniczy czy samochód ciężarowy? Jeżeli jest wbite że ciągnik to nie ma takiego przepisu że trzeba mieć kat.C- mogę sie mylić ale jakoś w kodeksie tego nie ma (mam go właśnie przed soba czerwiec 2009r.)

 

Czemu wszyscy upierają sie żeby robić B+E??? Wystarczy zrobić kat.T i można sobie śmigać traktorkiem z przyczepami :D Co do prędkości to przepisy wyraźnie mówią, że w Polsce ciągnikiem rolniczym można się poruszać z prędkością max.30km/h a kto się do tego nie stosuje może skończyć jak pewien traktorzysta z mojej okolicy http://panorama.media.pl/content/view/272275/9/

Kolego u mnie cięzko zrobic kat.T- porostu nie ma ciągnika na szkoleniu, ale w reklamie juz ma że można u niego T zrobić :P - tylko warunek własny ciągnik, ale nie widzi mi się zdawanie egzaminu na zetorze a uczyć się na ursusie (nie mówie tu o nowszych i lepszych technologicznie markach ;))

 

Wpadłem na pomysł. Zwróce się do redakcji "Poradnika Rolniczego" o napisanie jakiegoś artykułu w tej sprawie. Może macie jakieś specjalne pytania związane z tym temate: czyli "Jakie prwko zezwala na jazde ciągnikiem rolniczym"- czekam na propozycje :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj