deer

Prowadzenie równoległe

Polecane posty

bamse    2

Ile płacisz za sygnał?

Jaki sprzęt posiadasz(GPS)?

Masz automat czy ręcznie maszynę prowadzisz?

No i na koniec ile dałeś za system i na jakim sprzęcie jest zainstalowany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/240813-stanowisko-dowodzenia/

w tamtym roku byla promocja cos 200 euro za pol roku.

sprzet trimbla, jest rolka i kompensacja przechylow.

kosztowal cos kolo 50 tysi, zainstalowany na nh i claasie, przekladam rolke, antene, kompensacje i monitor.

mam jeszcze gps switcha (ktorego mialo nie byc, ale ostatecznie okaze sie przydatny), bede z nim latal w rozsiewaczu z nh i mf, gdy nie bede wykorzystywal VRA, oraz w kombajnie z monitorem plonu gdyz ta antena wyposazona jest w swoj odbiornik sygnalu GPS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamse    2

Sygnał SF2 kosztuje różnie, na jeden miesiąc ok.250 ojro, kwartał to jakieś 450 ojro i tak dalej.

Im dłuższy okres tym taniej. Max to na 5 lat można sobie kupić i wtedy to wychodzi oczywiście najtaniej jak się na miesiąc przeliczy.

RTK to już kolejny poziom (najwyższy) precyzji.

Należy na początku napisać, że sygnał SF2 to nic innego jak "sieć stacji RTK" ale takich mega dużych i full-pro.

A cały bajer polega na tym, że jak mamy własną stację do korekcji to dokładność mamy +/- 2cm ale trzeba dokoptować do anteny ciągnika jeszcze modem i taką małą antenkę do komunikowania się z RTK.

Jak nie potrzeba takiej precyzji non stop to nie warto inwestować bo to drogi biznes a na dodatek żeby kożystać z RTK to i tak trzeba mieć wykupiony SF2 na anteny współpracujące ze stacją korekcyjną.

Na szczęście można przenieść w razie potrzeby aktywację z jednej anteny na drugą ale łatwiej chyba będzie się antenami pozamieniać.

Już to gdzieś pisałem, SF2 wystarczy do siewu siewnikiem 3m, więc jest to super precyzja do 99% prac w konwencjonalnej uprawie roli. Ja choć nie wiem jak się starałem to nie byłem w stanie dorównać precyzją maszynie, koś zdołał to gratulację ale nie sadzę :D

Edytowano przez bamse

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A SF2 jaką ma dokładność i co ma na niego wpływ?

 

To jeśli ktoś ma bardzo porozrzucane pola lub prowadzi usługi to się nie opyla kupować stacji, jeszcze do tego i tak trzeba dokupić sygnał SF2 to już w ogóle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamse    2

http://www.deere.pl/pl_PL/ag/products/ams/receiver_signals/starfire_3000/index.html

 

Link do strony JD.

 

A na sygnał, to ma przede wszystkim wpływ pogoda i teren.

I jak pogoda to może pogorszyć sygnał ale nie całkiem go zakłócić to już w nieciekawym terenie robi się kaszana jak się gdzieś zabunkrujemy z maszyną koło lasu i w dołku na dodatek.

Ale to trzeba albo się starać albo mieć teren na max'a przerąbany(co się zdarza :( ).

 

Stacja tak naprawdę to ma całkiem spory zasięg, ponad naście kilometrów ale wg tego co pisze producent to powinny się anteny "widzieć", czyli teoretycznie to nie powinno nic zasłaniać widoku nam na RTK.

W polskich warunkach to takie troszkę nie życiowe. Można też dokoptować do stacji trzy, tak zwane, "przedłużacze". Polega to na tym, że dodatkowy moduł odbiera sygnał od RTK i śle go dalej. Do jednego RTK można podpiąć max 3 takie moduły. Nie mogą być one połączone między sobą.

Edytowano przez bamse

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepiorek    18

http://www.deere.pl/pl_PL/ag/products/ams/receiver_signals/starfire_3000/index.html

 

Link do strony JD.

 

A na sygnał, to ma przede wszystkim wpływ pogoda i teren.

I jak pogoda to może pogorszyć sygnał ale nie całkiem go zakłócić to już w nieciekawym terenie robi się kaszana jak się gdzieś zabunkrujemy z maszyną koło lasu i w dołku na dodatek.

Ale to trzeba albo się starać albo mieć teren na max'a przerąbany(co się zdarza :( ).

 

Stacja tak naprawdę to ma całkiem spory zasięg, ponad naście kilometrów ale wg tego co pisze producent to powinny się anteny "widzieć", czyli teoretycznie to nie powinno nic zasłaniać widoku nam na RTK.

W polskich warunkach to takie troszkę nie życiowe. Można też dokoptować do stacji trzy, tak zwane, "przedłużacze". Polega to na tym, że dodatkowy moduł odbiera sygnał od RTK i śle go dalej. Do jednego RTK można podpiąć max 3 takie moduły. Nie mogą być one połączone między sobą.

 

 

 

Ściany lasów, czy budynki nie są już takim problemem.

Trimble swoje stacje RTK wyposaża standardowo w odbiornik GNSS, które łapią sygnał z amerykańskiego GPS i rosyjskiego Glonass, i podaje poprawkę dlatych systemów.

Jeżeli ciągnik posiada odbiornik z odkodowanym odbiorem sygnału z rosyjskiego Glonasa, to zwiększa się widzialność satelit o 3 -4, co wystarcza do jazdy z nawi praktycznie pod ścianą lasu.

W niedługim czasie ten dylemat powinien się również skończyć dla korekcji płatnej OmniStar (dokł-7-12 cm - dla siewu wystarczający). OmiStar oferuje poprawkę G3- co oznacza że wprowadził korekcję dla dwóch dostępnych systemów w Europie GPS i Glonass.

Kwestią czasu jest kiedy między innymi Trimble wypuści upgrade oprogramowania do swoich odbiorników, aby przy OmniStarze odbierały sygnał z obydwu systemów.

Przy okazji "przedłużacze" nie tylko zwiększają zasięg ale również mogą pokrywać dziury w terenie, gdzie nie dochodzi sygnał radiowy RTK.

Jeżeli chodzi o odległość przedłużenia sygnału to ważną sprawą jest to, że stacja RTK i antena GPS na ciągniku muszą widziec przynajmniej 5 takich samych satelit - jeżeli warunek ten nie będzie spełniony to system nie będzie pracował.

Jeszcze odnośnie odległości sygnału: na każdy 1km transmisji poprawki dokładność spada o 1 mm. Stacja RTK daje poprawkę z dokładnością 1 cala - 2,54cm + 1 mm za każdy 1 km transmisji.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47
Napisano (edytowany)

Witam.

Odświerzę trochę temat.

Przymierzam się do kupna systemu prowadzenia równoległego, przejrzałem wszystkie tematy na agrofoto, pozbierałem oferty chyba wszystkich najważniejszych firm - Trimble, Topcon, TeeJet, Outback, AgLeader i wstępnie zdecydowałem się na Trimble CFX 750 z rolką EZ Steer i podstawowym , bezpłatnym sygnałem. Planuję na razie z tym popracować, a w przyszłości rozbudować system o sterowanie opryskiwaczem i rozsiewaczem nawozów. Urządzenie ma być przenoszone między trzema ciągnikami, dlatego myślę o rolce, wydaje mi się najprostsza do przenoszenia.

Proszę o opinie, szczególnie praktyków, czy to dobra decyzja ?

A może coś innego ?

Będę wdzięczny za wszystkie rady.

Edytowano przez redek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Mnie tylko zastanawia po co Ci GPS skoro nie chcesz go zastosować przede wszystkim w opryskiwaczu? I nie mowię tu o jeżdzie równoległej, tylko o automatycznym sterowaniu sekcjami? W opryskiwaczu masz największą stratę finansów. Ja w zeszłym roku kupiłem opryskiwacz 27m i nikt mi po prostu nie doradził ...teraz muszę kupić, bo na przykład na nieforemnym areale 5ha wychodzi mi + 1,5ha. to tylko na tym a reszta?

 

Do czego Ci ten GPS? Na bezpłatnym syglale nieposiejesz, zresztą znaczniki w siewniku są "gratis" i niezle działają ;) Tyle kasy by sobie równo uprawiać-bronować, wałować czy talerzować??? Bo nie wiem do czego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Napisałem, że w przyszłości chcę rozbudować system o sterowanie opryskiwaczem i rozsiewaczem .Na razie potrzebuję przede wszystkim systemu jazdy równoległej, bo zmieniłem opryskiwacz z 20 na 24 metry i nie pasują mi ścieżki.

Mając prowadzenie równoległe, będzie zaznaczać, gdzie nakłada się oprysk i można sekcje też wyłączyć ręcznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

zagadaj do użytkownika @brzozak2 on bodajże posiada Trimble z rolką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

No teraz Cie po części rozumiem, bo napisałeś, że w przyszłości chcesz zastosować w opryskiwaczu, co mnie zdziwiło. Choć ja bym Ci radził wżiąć od razu zamykanie sekcji - ten zakup zwróci się najszybciej.

Ze swojej strony powiem tylko tyle, że też ,po przestudiowaniu rożnych opcji, wybrałem Trimble (już wpłaciłem zaliczkę), ale jak to w praniu bedzie wyglądać.....pewnie inaczej jak u @brzozak2, nie wiem czy już ma tego GPSa, ale na pewno ma opryskiwacz Hardi, a je fabrycznie obsługuje sprzęt Trimble, więc domniemam, że podpięcie odbywa się bez przekażników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

trimble jest ok tylko moj fmx jest cholernie skomplikowany. nie dostalem instrukcji po polsku. niby menu jest polskie, ale jest tak kulawo przetlumaczone,ze ciezko sie polapac o co chodzi.

mysle, ze soft powinien to naprawic, juz dawno nie wgrywalem zadnego nowego.

 

podstawowa korekcja to przede wszystkim zastosowanie dla wspomnianego opryskiwacza, rozsiewacza nawozow, wapna czy zmienne dawkowanie nawozu.

hardi hc 5500 gada z trimblem,

 

ja mam zamiar juz w ta wiosne z korekcja robic redliny i sadzenie selera.

 

sam sprzet trimbla jest bardzo wysokiej jakosci, rolka spisuje sie dobrze, a kompensacja przechylow dziala wysmienicie (po orany polu wysiewalem nawoz z predkoscia 10 km/h i linia idealnie prosta caly czas byla, a z siodla malo nie wypadlem tak rzucalo).

 

chetnie podziele sie dalszymi informacjami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Dzięki za szybką odpowiedź :)

Też mam opryskiwacz Hardiego, co nim steruje u Ciebie - EZ Boom czy jakoś inaczej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

wow Fmx wząłeś nieżle, bo coś tam kiedyś pisałeś o 500, a powiedz jak pod opryskiwacz masz połączone? Na przekażnikach? Bezpośrednio po kablu? Bo z tego co tam słyszałem, to hardi ma komp robiony przez Trimble, choć nie jestem pewien.

Z drugiej strony też lipa, że wywalasz kupę siana a instrukcji po polsku nie ma!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mógłby ktoś mi opisać jak programujecie gps? Mapy jakoś wgrywacie czy objeżdżacie ciągnikiem czy kombajnem dookoła pola?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

hardi po kablu gada z trimblem, nic wiecej nie potrzeba. EZ booma nie mam, bo wlasnie dla hardiego i amazone nie jest potrzebny.

 

gps to zalezy co chcesz robic. map jeszcze nie wgrywalem to nie wiem.

 

pola najlepiej zapamietac po sciezkach technologicznych. mozna sobie zapisac kazde pole do kazdej operacji osobno tylko to sensownie pogrupowac, bo miejsca na dysku jest sporo :) .

 

@darolee wzialem fmx, tak wybiegajac w przyszlosc troche. ma wszystkie funkcje jakie mozna sobie tylko wymyslec. w przyszlosci chcialbym go wykorzystywac do niwelacji terenu, ma od razu VRA i wiele innych, czego 500 nie oferuje, badz trzeba ja rozbudowywac.

 

jesli chodzi o wykorzystanie w uprawie, to tak srednio sie u mnie sprawdza, kawalki male i wiecej klikania niz roboty :P

 

duzo bede go wykorzystywal w produkcji warzyw, w normalnym gospodarstwie to raczej sie nigdy nie zwroci, chyba ze hektarow jest 500+.

 

VRA fajne w teorii i jak ktos sypie nawoz zgodnie z wymaganiami roslin, a nie zgodnie z wymaganiami portfela.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmkam    0

Hej a co tam teraz polecacie do prowadzenia równoległego bo już od kilku lat się przymierzałem ale trochę budżet mnie trzymał. Teraz już chyba coś potaniało?? czy nie ?? Chodzi mi o coś najprostszego samo prowadzenie,bo maszyny stare to i tak się do niczego nie podłączy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolmik    0

Jproponuje teejet'a centerline 220 bardzo dokładne urządzenie. , dokładność 30 cm. Mają to w promocji w granicie coś około 3800 brutto(tyle płaciłem we wrześniu 2009)

też polecam tylko że dokładność ok 10cm (30cm są diody a jak masz pokazany licznik to do 0,1m pokazuje) koszty ok 1000 euro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

Chodzi ci o wykup abonamentu czy co?


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

e tam kolega nie mial jeszcze widac przyjemnosci z zadnym prowadzeniem pracowac i mysli, ze jak mu komputerek linie narysuje to poprowadzi reka z dokladnoscia do 10 cm :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

No ręką to właśnie będzie ciężko :D


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A wjeżdżam pierwszy raz na pole z gps i nie będę pracował po ścieżkach tylko np. kombajnem lub jakimś agregatem to jak mam wprowadzić mapę pola do kompa? Objeżdżam je do okoła by zaznaczyć kontury czy jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
walek    0

jak agregatem czy kombajnem to normalnie zaznaczasz linię a-b zapisujesz ją a komputer tworzy do tej pierwszej linii linie równoległe i po nich sobie jeździsz.

Możesz sobie w komputerze zapisać to co zrobiłes i potem wrócić ale nie w każdym poziomie dokładności można wrócić dokładnie w to samo miejsce po jakimś czasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateuszhl955
      Witam zakupiłem ciągnik steyr profi 6145 fabryczne przygotowany pod gps. Tutaj pytanie co to dokładnie znaczy i co musze dokupić aby gps działał z dokładnością do 2,5cm
      ogarnę to sam czy musze wołać serwis ?
    • Przez johnyrs
      Witam
      Kupiłem ciągnik z nawigacją Trimble FMX, szukam kogoś kto pomógł by mi to ogarnąć i wytłumaczyć jak to uruchomić. W tym temacie jestem laikiem. 
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam , po raz 3 odnawiam temat
      Jakie są alternatywne wersje anten do aplikacji nawigator polowy [ nie chodzi tu o dokładność 5 cm] obecnie ciężko znaleźć jakąkolwiek działającą antenę która dobrze bedzie współgrać z tą aplikacją.
      Na ten moment znalazłem tylko garmin glo 2 które daje skalę błędu 60 cm, użytkowników posiadających te antenę zapraszam do dyskusji a osoby posiadające inne anteny o informację jaka to antena i jaką ma dokładność, dziękuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam.
    • Przez Moscov
      Witam serdecznie, poszukuje jakiegoś patentu na tanią nawigację do ciągnika kropka Nie potrzebuję rtk i tym podobnych, potrzebuje jej wyłącznie do opryskiwacza i rozsiewacza. 
      Posiadam tablet z Windowsem, co więcej potrzeba żeby ogarnąć coś sensownego? 
      Będę z góry wdzięczny za odpowiedzi 
    • Przez rolstudent
      Cześć od jakiegoś czasu interesuje się programem AgopenGps. Czy są tu użytkownicy tego systemu. 
      Kolega @Jarczewski ma już chyba spore doświadczenie.
      Zqmowilem https://www.autosteer.cc/produkt/arudusimple-f9p-annmb/
      I trochę się tym pobawię w ramach hobby 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj