deer

Prowadzenie równoległe

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

To np. kombajnem zaczynając dane pole objeżdżam sam kilka razy pole do okoła, a następnie robię przejazd ab i dopiero lecę na gps? Tak to mniej więcej wygląda? Da radę programować gps traktora/kombajnu poprzez mapy sporządzone prze przenośny gps- taki mały? Kiedyś coś takiego widziałem tylko nie wiem jak to dokładnie wyglądało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

@brzozak a liczyłeś może opłacalność takiej nawigacji przed bądź chociaż po kupnie?


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Ja jeszcze ze swoim GPS nie jeździłem, ale ralf powiem Ci tak, że jak przesiadłem się z opryskiwacza 15 na 27 m, to w najbardziej nieproporcjonalnym polu o powierzchni 5ha wyszło mi 1,5ha nadoprysku, dlatego szybko zacząłem się rozglądać za gps. mam nadzieję (bo nie może być innej opcji), że wszystko wróci do realiów. Przy takiej szerokości nie masz szans dobrze wyczuć start bez wysiadania, a po drugie na tym polu co pisałem startuję z ukosa, to weź włączaj ręcznie sekwencyjnie sekcje :) Na tym kawałku mam rzepak i strata około 1060 PLN za wszystkie zabiegi na uprawie.

A gdzie reszta areału? ;)

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
walek    0

Pamiętaj że nawet jak będziesz miał belkę na GPS to i tak będa nakładki - sekcja ma swoją szerokość - oczywiście nakładki będą mniejsze. Gdyby każdy rozpylacz był oddzielną sekscją to byłoby optymalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

No takich rzeczy to Ty mi nie musisz tłumaczyć ;) Normalna sprawa.

Są już systemy zamykania każdego rozpylacza, ale nie dla psa kiełbasa. Za cienki jestem na takie inwestycje. No może nie za cienki ale przerost formy nad treścią przy moich ha. Swoją drogą coś tam firmy myślą nad takim systemem uniwersalnym dla dowolnego opryskiwacza, ale pewnie cena też będzie kosmiczna ...przynajmniej na początku - podobnie jak z gps jeszcze parę lat temu przede wszystkim dla wielkoobszarowych gospodarstw, a teraz wielu z nas się nad tym zastanawia i kupuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

@darek wiecej wyobrazni przetrzennej, albo mniej sie przejmuj, ze gdzies ominiesz, na bank pomoze :D . ja zaczalem pryskac w tamtym roku i to od 24 m. w sumie to omijaki zrobilem przy pryskaniu herbicydami, pozniej juz widzialem jak trzeba zalaczac/wylaczac sekcje i zawsze mniej wiecej udalo sie idealnie wypryskac srodki. w tym roku mam nadzieje, juz uda mi sie podlaczyc opryskiwacz.

@brzozak a liczyłeś może opłacalność takiej nawigacji przed bądź chociaż po kupnie?

powiem tak, gdyby nie warzywa to ni czlonka to sie nie oplaca. 50 k zl netto w zadnych nakladkach czy to na paliwo, nawozy czy ŚOR nie nadrobisz, chyba ze gosp. pow 500 ha, albo masz duze mozaiki na duzych polach (od 10 ha) i wprowadzisz VRA nawozow, nasion, ŚOR.

dla mnie wystarczy, ze bede mial idealnie proste redliny to nie musze zatrudniac ludzi do oglawiania marchwi.

jak mi zaczna azotany mierzyc, to tez bez VRA nie wyrobie, nie zmniejszajac plonu. wiec korzysci sa bardzo wymierne w moim przypadku.

bez warzyw niestety nie widze tego, bardzo fajny i wygodny dodatek, ktory na pewno umili prace w polu. jak Cie stac to jak najbardziej warto, natomiast na jakies wieksze oszczednosci bym nie liczyl.

Edytowano przez brzozak2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

My od następnych zasiewów przesiadamy się z 15 m na 21 m i właśnie mamy dość sporo pól gdzie są kliny. Przy 15 metrach widać przypalenia szczególnie na burakach bo tam pryszcze się przecież kilka razy i jedno miejsce będzie pokryte środkiem kilka razy. @brzozak ty masz FMX-a ja myślałem nad CFX-em który jest prawie dwa razy tańszy i dokupienie opcji Field-IQ czyli wychodzi około 6 tysięcy euro to jest połowa, ale już licząc ze wszystkim około 27-30 tysięcy. Muszę policzyć ile bym zaoszczędził przy dokładności 8-10 cm przy wszystkich pracach łącznie z siewem. Przy siewie mam nadkładki około 15 cm i nie mogę zejść niżej... źle są ustawione redlice względem talerzówki według mnie. Powinno być 19 redlic na trzech metrach a nie 20. Krawędź talerzówki pokrywa się ze skrajną redlicą a przecież są międzyrzędzia i zostaje pasek nieuprawiony więc muszę się przybliżyć jednocześnie robiąc nadkładkę.


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Łączne koszty wyjdą wyższe , CFX plus rolka ok.6000euro, plus Field IQ ok.1800, plus sygnał Omnistar dla dokładności 5-10cm 1800, plus abonament na miesiąc 300, plus jakieś dodatkowe chwyty do drugiego ciągnika - w sumie koło 10k eurosów się uzbiera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

Rolki na razie nie liczę. Field IQ kosztuje 3 tysiące euro o ile się nie mylę. A abonament na trzy miesiące by starczył a tam jest koło 700 euro.

No fakt wyjdzie więcej niż podałem.


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

jeżeli chcesz używać nawigacji do siewu to musisz myśleć o jakimś systemie jazdy automatycznej, ręcznie nie ma szans utrzymać dokładności chociaż 10cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

Tak wiem o tym i z tym się zgodzę ;)


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Ze swojego doświadczenia, miałem najpierw prostą nawigację farmnavigator a teraz autotrac - nawigacja bez automatyki prowadzenia mija się z celem :).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

To jest nieodzowny element tej nawigacji ale to będzie późniejszy zakup. Najbardziej nam należy na pracy z opryskiwaczem na klinach a później będziemy rozwijać o automatykę.


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

A w jaki sposób sobie to wyobrażasz? Navi w telefonie ma z 5m metrów rozrzutu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szy1993    6

witajcie,

bardzo poważnie zastanawiam sie nad kupnem jakiegoś urządzenia, najlepiej gdyby miało automatyczne kierowanie, możliwość szybkiego przenoszenia miedzy ciągnikami, i można było je wykorzystać w kombajnie zbożowym. macie jakieś propozycje? myślę że dokładność 10 cm powinna wystarczyć do podstawowych prac: opryski, nawozy, siew zbóż, zabawa ze ścierniskiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dj.vadium    1

Witam

 

 

Więc jak jest z tymi urządzeniami z USA? Czytałem instrukcje Ez-guide plus i 250 mam pytanie:

Czy w ww urządzeniach można wybrać czy chce się korzystać z WAAS czy z EGNOS ? Bo w instrukcjach jest napisane że tak.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

A po co Ci to? Z tego co wiem, To WAAS jest systemem amerykańskim a EGNOS jego europejskim bliźniakiem. Wiec raczej pytanie powinno brzmieć czy urządzenia z US działają u nas :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11

Satelity (amerykańskie GPS, rosyjskie GLONASS czy europejskie GALILEO) zasuwają nam nad głowami po swoich orbitach nieważne gdzie jesteśmy, czy w Polsce czy w USA.

Inaczej jest z satelitarnymi systemami wspomagającymi czyli ogólnie SBAS (m. in. EGNOS oraz WAAS). Są to satelity geostacjonarne które "wiszą" nad równikiem cały czas w tym samym miejscu (podobnie jak satelity "telewizyjne" typu np. Hotbird czy Astra). WAAS pokrywa swoim zasięgiem Amerykę Północną a EGNOS Europę. Choć są to różne i trochę inaczej zbudowane systemy to nadają sygnał według tej samej specyfikacji.

Krótko mówiąc nieważne skąd jest urządzenie.

Istotne aby zdawać sobie sprawę z tego, że odbiornik działa tym lepiej im więcej widzi satelit i im więcej tych widocznych satelit ma bliżej zenitu. Raz, że trudniej je zasłonić a dwa, sygnał z satelit znajdujących się niżej nad horyzontem jest ogólnie mówiąc gorszej jakości (różne dziwne zjawiska w atmosferze powodujące opóźnienia fal radiowych). Czyli zdecydowanie lepiej mieć odbiornik obsługujący nie tylko GPS ale też GLONASS czy GALILEO choć mały z niego pożytek na razie. Natomiast co do EGNOS-a - z racji lokalizacji satelit ważne jest czy w ogóle sygnał z nich zostanie odebrany. Po pierwsze te satelity są z perspektywy Polski na południu a po drugie dość nisko nad horyzontem. I im dalej na północ tym gorzej (dla płd-wsch Polski elewacja ok. 30st). Więc po prostu łatwo je zasłonić np. drzewami, budynkami lub po prostu niekorzystnym terenem.

 

No i pytanie "po co" jest całkiem zasadne :) Polecam poczytać np. tę prezentację firmowaną przez Claasa: http://www.asgeupos....s/00153/4_5.pdf Jak to zwykle bywa ważne są gwiazdki i drobny druczek ;) Dla EGNOSA podają +/- 15-30cm ale, ale: "ślad do śladu". I obawiam się, ze w notkach typowo marketingowych nawet tej gwiazdki i drobnego druczku nie będzie...

O co chodzi? Ano o to, że jak poszukać informacji ogólnie o EGNOS-ie to w najlepszym wypadku różne źródła podają dokładność pozycjonowania "do 2m", czasami "3 do 5m". I tak należy na to patrzeć. Jak położysz odbiornik na dłuższy czas w jednym miejscu to odczytana pozycja w krótkim czasie (kilka minut) statystycznie może się zmieścić w tych 30cm. Ale po godzinie najpewniej błąd już będzie znacznie większy a jak poobserwujesz dłużej zobaczysz, że "pływanie" odczytu w okolicach 2-3m jest rzeczą całkiem naturalną przy EGNOS-ie, nawet w korzystnej konfiguracji GPS+GLONASS. Nie mówiąc już o tym co się dzieje jak odbiornik nie dostaje tego sygnału (kilka-kilkanaście metrów). Krótko mówiąc trzeba mieć świadomość ograniczeń technologii bo teoretyczna dokładność nawet w sprzyjających warunkach w praktyce może być trudno osiągalna.

 

Jak dla mnie jak chce się myśleć o zastosowaniach wymagających większej dokładności niż rozsiewanie nawozów trzeba iść w kierunku rozwiązań typu DGNSS lub RTK, w końcu przynajmniej poprawki różnego typu są za darmo (ASG-EUPOS).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepiorek    18

250-ka ma 500 MB pamięci wewnętrznej. Każde pole jest zapisywane w niej, każda praca z mapą pokrycia jest również zapisywana, każda nowoutworzona linia nawigacyjna jest również zapisywana. To powoduje, że jest coraz mniej wolnej pamięci.

Można dane ściągnąć na pendrive-a i prace z 2011, 2012 roku wyrzucić. Jest tam opcja dwóch trybów prac: zaawansowany i prosty. W prostym jest mnie j dostępnych funkcji ale po zapełnieniu pamięci najstarsze zapisy są wymazywane. W trybie zaawansowanym, trzeba skopiować i usunąć niepotrzebne pliki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszC5    23

Witam

Ile mniej więcej może kosztować prowadzenie równoległe pasujące do kilku ciągników?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mdolata    0

Witam

Wystarczy że kupisz jędą nawgację a dodatkowo można dokupić takie zestawy szybkiego montażu.

Np. trimble ma takie zestawy do przenoszenia pomiędzy maszynami zajmuje to max 5 min. i przenosi się antenę wraz z nawigacją.

Więcej info pisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateuszhl955
      Witam zakupiłem ciągnik steyr profi 6145 fabryczne przygotowany pod gps. Tutaj pytanie co to dokładnie znaczy i co musze dokupić aby gps działał z dokładnością do 2,5cm
      ogarnę to sam czy musze wołać serwis ?
    • Przez johnyrs
      Witam
      Kupiłem ciągnik z nawigacją Trimble FMX, szukam kogoś kto pomógł by mi to ogarnąć i wytłumaczyć jak to uruchomić. W tym temacie jestem laikiem. 
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam , po raz 3 odnawiam temat
      Jakie są alternatywne wersje anten do aplikacji nawigator polowy [ nie chodzi tu o dokładność 5 cm] obecnie ciężko znaleźć jakąkolwiek działającą antenę która dobrze bedzie współgrać z tą aplikacją.
      Na ten moment znalazłem tylko garmin glo 2 które daje skalę błędu 60 cm, użytkowników posiadających te antenę zapraszam do dyskusji a osoby posiadające inne anteny o informację jaka to antena i jaką ma dokładność, dziękuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam.
    • Przez Moscov
      Witam serdecznie, poszukuje jakiegoś patentu na tanią nawigację do ciągnika kropka Nie potrzebuję rtk i tym podobnych, potrzebuje jej wyłącznie do opryskiwacza i rozsiewacza. 
      Posiadam tablet z Windowsem, co więcej potrzeba żeby ogarnąć coś sensownego? 
      Będę z góry wdzięczny za odpowiedzi 
    • Przez rolstudent
      Cześć od jakiegoś czasu interesuje się programem AgopenGps. Czy są tu użytkownicy tego systemu. 
      Kolega @Jarczewski ma już chyba spore doświadczenie.
      Zqmowilem https://www.autosteer.cc/produkt/arudusimple-f9p-annmb/
      I trochę się tym pobawię w ramach hobby 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj