yacenty

Optymalne ogumienie dla ciągnika 120-130km

Polecane posty

yacenty    3871

Witam,

z racji tego ze musze kupić ciągnik to musze też dobrać do niego ogumienie.

Ciągnik będzie miał około 120-130km będzie w 6 garach.

 

 

 

 

 

Ciągnik będzie głównym w gospodarstwie. Będzie ciągał następujące maszyny:

 

- pług 3x48

 

- uprawowo siewny,

 

- przyczepy do 8t ładunku

 

- rozsiewacz do nawozu,

 

- rozrzutnik obornika 4t.

 

 

 

 

Jakie oponki wybrać? na przód mysle o czymś z przedzialu 420/70 przez 440/65 az do 480/65 - więcej mu nie dam.

 

Na tył - hmmm tu mam główny dylemat - 520/70 czy może jednak lepiej 600/65?

 

Z drugiej strony boję się ze 600 nie zmieści się w bruzdę i będzie gniotła zboże mimo scieżek technologicznych przy rozsiewaniu nawozu.

 

 

 

 

Jak to jest u was? które byście mi polecili?

 

 

 

 

Pozdrawiam

 

YacentY


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

600 na pewno bedzie gniotlo zboze, nie wyobrazam sobie wjezdzac na takich kolach w pole z zasiewami w pozniejszej fazie, z reszta na 520 tez nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

kurde ale 2 felg nie bede kupował więc musi być jakiś kompromis


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

skoro szukasz kompromisu to tylko i wylacznie 520, tylko nie wiem czemu masz dylemat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

no nie byłem do konca pewien, z drugiej strony robić ścieżki tech na 4 rzędy (70cm) to by była lekka zwała - chyba nawet siewnik mi na tyle nie pozwala


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Według przelicznika w bruzdę po Twoim pługu powinna się zmieścić opona do 58cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy1989    6

520 też nie będą się mieścić w ścieżki chyba że zamykasz 3 rzędy?

Jednak bierzesz nówkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

na 480 sie nie miescił w 2 rzedy i na nastepne zasiewy bede robił na 3, mam juz nawet czesci kupione ale w tym roku nie udało mi się tego zrobić. czy nówka czy używka pokaze jak będzie na podwórku - mam nadzieje ze to już kwestia najbliższych dni


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy1989    6

Pytam bo opony w używce ciężko wybrać ;) Moim zdaniem max 480 właśnie. Po przygniatane zboże jest w żniwa zielone i zaniża jakość. najlepiej zmierz sobie te 3 rzędy w siewniku i będziesz wiedział dokładnie jakie ogumienie się zmieści.

 

Mam pytanie do @Bobek_Farmer, o jakim przeliczniku mówisz? jak to obliczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DawidM    1

Moim skromnym zdaniem, jeśli chcesz pracować z rozsiewaczem to tak jak koledzy wyżej pisali, nic powyżej 520. W Pronarze posiadam opony o takiej szerokości i gdy przejeżdżając przez już dość mocno wyjeżdżone ścieżki standardowej szerokości stwierdzam, że opony mieściły się ledwo a miejscami nawet już gniotły niewielką ilość roślin. Zbyt dużych maszyn raczej nie masz zamiaru podczepiać jak do traktora o takiej mocy, więc myślę że lepiej postawić na uniwersalność i nie marnować pola i/lub plonów przez szerokie opony. Ponadto dodam, że dla przykładu w starszym Deutz'u Agrostarze 6.61 są fabrycznie montowane opony o szerokości 520mm i gwarantują one wystarczającą trakcję a traktor ma 145KM. Wiem, że może starsze sprzęty są cięższe ale jednak...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

rzedy sa co 14.6cm, 3 rzadki daja 45cm plus margines czyli prawie 60cm, no ale zboże też lekko zachodzi wiec...


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimny90    1

My własnie zamówiliśmy New Hollanda 6050 Delta i polecili nam oponki 420 na przód i 520 na tył. Nie ma sensu zakładać szerszych do ciągnika o mocy 126KM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

alez oczywiscie ze jest, tylko pod warunkiem ze ma sie osobne kola na wiosne :P

sens jest taki sam zarowno w c-330 jak i fendtcie 936 ;) ugniatanie rzadzi sie swoimi prawami i tego nie przeskoczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy1989    6

a ja mam 125km i mam przód 540 i tył 650 ;) @yacenty lepiej załóż inny ciągnik do rozsiewacza a nowego z oponami około 600 do pługa i agregatu upr-siew to przynajmniej będzie mniej ugniatał glebę a w bruzdę się zmieści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

z tego co pamietam to jacek ma jeszcze ciapka (bo zakladam, ze zetor bedzie sprzedany), o ile w opryskiwaczu jeszcze ujdzie to siew nawozow jednotalerzowym rozsiewaczem nie jest zbyt szczesliwym rozwiazaniem, wiec wcale sie jackowi nie dziwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krycha094    7

te 520 to max chociaż ja bym dał 480 gdyby miał iść w rozsiewacz w inne prace to 540 na tył oczywiście tylko nie wiadomo jaki w nowym ciągniku będzie rozstaw kół bo może nie pasować w koleinę idealnie i będzie trochę strat w tym roku bo w następnym zrobisz korektę ścieżek .Patrząc na różne marki to widzę że tylnie felgi są spawane i regulacji nie ma można spotkać tylko bezstopniową czyli "rura" i na tym się reguluje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Szerokość opony = 1.2 x szerokość skiby. Dużo jednak zależy od samej odkładni, bo są takie, które robią większą bruzdę. Zawsze można założyć lemiesz o rozmiar większy i już bruzda, będzie większa. Kompromis to przód opony 480 i tył 480, a do agregatu i talerzówki dołożyć używany bliźniak, nawet z oponą bez bieżnika. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

zetora już nie ma od roku ;)

 

co do siania nawozu ciapkiem - nigdy wiecej - teraz bede siał rozsiewaczem z Brzegu 1000l, a docelowo czymś w okolicach 1500-2000l.

 

opony beda szerokie, zobaczymy jeszcze jak to wyjdzie w opcjach w ciagniku, ale coś sie wymysli

 

 

 

 

w ibisie mam największe lemiesze z możliwych - w 480 spokojnie chodziło


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
david85    3

do ciągnika tej mocy 600-ki są idealne sam mam takie w bruździe mieści się idealnie nie gniecie nadmiernie pola jak orałem pole po burakach stały kałuże wody to nie tonął w nich jak ursusy można powiedzieć że wręcz płynął więc według mnie najlepszym rozwiązaniem będzie dokupienie wąskich kuł do międzyrzędzi można poszukać używanych a jak nie to drugi ciągnik do rozsiewacza (jak nie lubisz odczepiać maszyn tak jak ja ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

kurde czy ty czytales w ogole poprzednie posty w tym temacie????

ile razy jeszcze powtorzysz to co juz napisane??

najlepsze bo ty masz?? - gratuluje argumentu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
david85    3

sory ale o czym mam pisać żeby poprzeć swoje argumenty daje przykład z własnego podwórka a wszystkie posty czytałem i bzdurom wydaje mi się robienie nie wiadomo jak szerokich ścieżek w końcu po to wymyślili koła do międzyrzędzi a jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Od siebie dodam, że 6 tonowy ciągnik na oponach 20.8 r38(520mm) robi mniejsze koleiny niż C-360.

Szersze opony, np 600 przydałyby się, no ale na takich już kupiliśmy. 120 KM waży zapewne ok 5 ton, tak więc 520 będą optymalnym wyborem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

jeżeli ciągnik tylko do uprawy do dla mnie taki największy kompromis to 580/70R38 i 480/70R28.

 

@yacenty zdecydowanie masz za wysokiego wymagania... ;) jakiej szerokości masz opryskiwacz???bo jak 12m to rozsiewacz przestawić na 24m i jeździć co drugi ślad, zawsze mniej by bolało...


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

opryskiwacz jest 15m, docelowy rozsiewacz jest do 36m, ale słyszałem ze powyzej 28m kiepsko jest z jego dokładnością


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

120 KM to już spora moc i wąskie koła nie są wskazane, ale w tym przypadku to szerokie też nie mogą być.

 

moim zdaniem 540 bedą tu pasowały.

 

wiadomo że opony szersze mniej wgniatają glebę, bo nacisk się rozkłada na większą powierzchnię :P , ale samo przez się jakich byś opon w dużym ciągniku nie miał to straty będą, a wąskie opony mogą się odbić w innym pracach polowych. ja w 110KM mam 460 i są zdecydowanie za wąskie łatwiej się ciągnik "topi" bo to jednak spora masa. pozdro ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Soczi87
      Witam Wszystkich. 
      Zamierzam kupić nowe opony do przyczepy jednoosiowej o ładowności 5t i zastanawiam się nad Indyjskimi oponami marki Vk-tyre. Czy ktoś z Was miał  do czynienia z tą marką. Szukam opinii. Dziękuję. 
    • Przez lukasz067
      Witam muszę wymienić opony przednie niestety  na nowe bo uzywki w chorych cenach i jak to będzie się miało do napędu 4x4   gdzie też bieżnik już powoli się kończy nie bedzie problemu ze zużyciem i synchronizacją, mierząc starą a wymiary nowej to ponad 5cm różnicy na średnicy 
    • Przez GRZES1545
      Witajcie
      Zastanawiam się nad oponami do auta o rozmiarze 205 /50/ r17
      Co powiecie o wielosezonowych oponach...jakiej firmy polecicie?
      @bratrolnika Darku Ty chyba masz doświadczenie co powiesz o oponach Continental?
       

    • Przez Mlody311
      Witam, muszę wymienić opony w ładowarce mam teraz założone 500/70r24, myślałem nad zmiana rozmiaru na 460/70r24 tylko że mają one mniejsza nośność o ok 600kg na oponę niż te 500-ki, ładowarka wożę max 2,5t. Co byście doradzili zostawić 500 czy zmienić na 460? Różnica w cenie ponad 3tys zł na 4szt
       
    • Przez M-A-T-E-U-S-Z
      Witam. Mam w niedalekim czasie zamiar kupić nowe opony diagonalne na tył 14.9-28 do c360 . Chciałbym sie doradzić poniewaz na rynku jest sporo marek jak i opini . Kryteria jakie mnie interesują to przykładowo czy opony nie pękaja po 8 czy 10 latach użydkowania , czy nowe opony trzymaja wymiary jak szerokość opony wysokość profilu i wysokość bieżnika , czy opony sie szybko nie zużywają . Słyszałem ,że Kabat nie trzyma wymiaru natomiast BKT produkuję na pierwszy montaz ale wiadomo radialki a diagonalne nie wiaadomo jak z jakością .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj