yacenty

jaki olej do skrzyni?

Polecane posty

tompil    3968

Witam

Mam taki mały dylemat i mam nadzieję, że pomożecie mi go rozwiązać. Mianowicie zakupiłem ciągnik farmtrac, ma on w skrzyni, silniku, moście i zwolnicach olej TEXACO SUTO 15W-30. Poza nim mam jeszcze zetora 8045 i ursusa 3P, chciałbym wymienić teraz olej w obu starszych ciągnikach, zarówno w skrzyni, jak i moście i zwolnicach. Skłaniałbym się do wymiany także na ten olej texaco, żeby ujednolicić oleje w gospodarstwie, nie musiałbym się wtedy zastanawiać, który ciągnik mogę podłączyć do hydrauliki maszyn. Tylko teraz moje pytanie, czy ten olej spełni dobrze swoje zadanie w tych wszystkich miejscach. Poza tym cena za litr wynosi 15 zł, więc za taką cenę pewnie kupiłbym coś lepszego. Do 3p to co nie wleje będzie dobrze, ale 8045 ma już wzmacniacz, wom i przedni napęd hydrauliczne, więc olej ma tu większe znaczenie. Na razie pracował na hipolu, ale w zimę musiał się olej rozgrzać zanim hydraulika zaczęła działać, więc na pewno hipolu już nie wleję. A może wlać do nich olej TEXACO SUTO PREMIUM 10W-30. Tylko, że nie wiem czy można go mieszać wtedy z tym 15w-30? Co byście zrobili na moim miejscu??

A jeszcze mam takie pytanie z ogólnej wiedzy, klasy lepkości w miarę rozumiem, ale dlaczego taki texaco uniwersalny ma symbol 15w-30, a jakiś hipol np. 80w-90, skąd aż taka różnica w olejach przekładniowych??

 

Tu są linki do informacji o olejach firmy texaco:

http://www.texoil.pl/show/1213960919/texaco/opis/

http://www.edensklep.pl/download/KatalogMotoryzacyjny.pdf

 

Wypisane są klasy jakości olei, których niestety nie znam za dobrze. Ale ten 10w-30 spełnia dużo więcej zatwierdzeń i może jednak warto się nad nim zastanowić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ARQ    0

@jaro

Wydaje mi się, że wszystkie. Była jeszcze jedna nakrętka od spodu przy tyle, ale miała na środku wystającą śrubkę z nacięciem na śrubokręt więc uznałem, że to raczej nie korek tylko jakaś regulacja. Ciągnik stał bez oleju w skrzyni parę dni (właśnie z lekko uniesionym przodem ;) ) i gdy odkręciłem korki ponownie to zleciało jeszcze ok. 6-8 l.

Wajcha była w położeniu neutralnym.

Jeden użytkownik takiego samego ciągnika sprawdził w swojej książkę i u niego jest 36 l.

Wlałem już nowy, weszło ok. 40 litrów. Na odpalonym silniku miarka pokazuje górny stan. I to też nie zawsze ;[. Jak trochę pojeździłem i pracowałem z podnośnikiem, to stan się (o dziwo) lekko zwiększył. Na drugi dzień zaraz po odpaleniu to stan oleju był lekko poniżej górnej kreski, ale po jakimś czasie pracy ciągnika znów się zwiększył. Także podoba mi się jak to wszystko działa :( . Najważniejsze, że nie jest za mało:)

Dzięki wszystkim za podpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur21    0

do przedniej osi w fendt 300ci co najlepiej zalać fuchs 10w30 hydramot czy Olej Titan Gear LS? i czy w układzie hydraulicznym Fuchs hydramot 10w30 jest wystarczający olejem??

 

 

sam sobie pomogłem, a tak poza tym to fuchs poprawił na swojej stronie dobór olei, teraz już jest elegancko

 

Dobierz olej

Edytowano przez artur21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tompil    3968

Jeszcze raz chciałem się przypomnieć czy może ktoś mi pomóc. Mianowicie czy olej Texaco SUTO 15w-30 będzie dobrym olejem do zalania skrzyni, zwolnic i mostu w zetorze 8045, pochodny ursusa 914., tak żeby nie wystąpiły później jakieś problemy z hydrauliką. Skoro wszystkie farmtracki są tym zalane to chyba i do tego ciągania będzie odpowiedni.Z góry dziękuje za wszelką pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

dlaczego taki texaco uniwersalny ma symbol 15w-30, a jakiś hipol np. 80w-90, skąd aż taka różnica w olejach przekładniowych??

Te cyfry same w sobie nic nie znaczą, to tylko oznaczenia umowne i nie jest tak że jakiś 80w90 będzie trzy razy gęściejszy od 15w30 :P Takie różnice w symbolice nadano po to by wyraźnie rozgraniczyć oleje silnikowe od przekładniowych, a uniwersalne rolnicze to trochę inna bajka i jak każdy wie bazują na symbolice silnikowej (w sumie nie wiedzieć czemu). Jak znajdę chwile to zrobię takie małe kompendium o olejach żeby wszystko było czarno na białym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tompil    3968

A mógłbyś mi powiedzieć czy ten texaco będzie dobry do skrzyni w u914?? Właściwie już zamówiłem ten olej, ale ma być dopiero za 2 tygodnie, więc jeszcze decyzje mógłbym pewnie zmienić. Cenowo, przy zakupie całej beczki nie jest tak tragicznie. Poza tym załatwi mi to sprawę ujednolicenia olei we wszystkich ciągnikach.

Dzięki za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Będzie OK, sam miałem w U-912 uniwersalny olej tego typu, pisałem o tym wcześniej, spełnia typowe normy hydrauliczno-przekładniowe więc z powodzeniem można stosować takie oleje w starszych konstrukcjach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

a co powiecie o oleju AGRO STOU i czym sie ruzni od AGRO UTTO a chce go wlac doskrzyni do NH 80km

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emonkey    0

Ja do JD lałem hydraulicznio-przekładniowy, pamiętaj aby poziom oleju sprawdzać na zgaszonym silniku.

 

Mam pytanie, jaki olej wybrać do skrzyni do Zetroa 16245? I czy taki olej także by się nadawał do Ursusa c-360 z tutem

 

Pozdrawiam

Edytowano przez emonkey

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz b    22

Czy przy wymianie oleju wystarczy spuścić olej ze skrzyni i zalać nowy ? Zrobiło mi się mleko w skrzyni w 4011 olej spuściłem ale nie wiem czy wystarczy wlać nowy czy jakoś próbować płukać skrzynie ? Czy jak pozostanie jakaś resztka tego starego{ olej zrobił się siwy} i zaleje nowym to nic się nie stanie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volvo    47

Niestety ale czeka cię płukanie skrzyni.Jak tego nie zrobisz to mleko od nowa.Tak miał mój znajomy też w C 4011

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz b    22

Czyli zdjąć pokrywę skrzyni i podnośnik, przelecieć ropownicą i będzie dobrze ? A co z resztkami które zostały w pompie i układzie hydrauliki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Zalewałem układ ON i uruchomiłem ale tam wszystkie koła były zazębione. Tu musiałbyś włączyć chyba napęd wom przez skrzynię przekładniową aby uruchomić koła zębate. Pewnie odrobina napędu zostanie w układzie, moim zdaniem śladowe ilości. Po spuszczeniu tej płukanki można na chwilkę puścić w ruch na pusto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz b    22

Czyli nie zdejmować pokrywy tylko wlać ropy, uruchomić go na moment i po sprawie? Odkręcę końcówki od hydrauliki, włączę pompę i może wypchnie ten syf z układu i pompy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volvo    47

Jak odkręcisz pokrywę to lepiej wymyjesz dodatkowo pędzelkiem obudowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz b    22

Wlałem 10l ropy do środka, kawałek się przejechałem i uruchomiłem hydraulikę. Wyleciał syf z układu hydraulicznego i na razie stoi i ścieka to. Mam nadzieję że te płukanie pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek1995    0

witam ma pytanie czy można mieszać oleje do hydrauliki ? sprowadziłem jd 1640 86rok z ładowaczem i doś dużo brakuje oleju  wogóle nie ma na bagnecie i mam pytanie czy można dolać inny olej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeepslaw1    1

Ja lałem FUCHS AGRIFARM UTTO MP do Renault Ares 640 RZ. Weszło ok 65 litrów. Do tego wymieniłem filtry na DONALDSON łącznie z wkładami. A co do dolewania,to raczej oleje są mieszalne więc mozesz. Olej hydrauliczny,to hydrauliczny..tylko firmy się róznią,ewentualnie jakosć,ale na pewno nie powinno się nic złego wydażyć.

 

Edytowano przez jeepslaw1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

jak kupiłes nowy/stary traktor to nie bądź żyła i dla lepszego spania, weź wywal wszystkie filtry i zalej nowym olejem.

Zapłacisz ze 2.5-3 tysiące ale będziesz spał spokojnie przez najbliższe 2-3 lata.

 

Zawsze, ale to zawsze jak kupuję nowy/używany pojazd wymieniam oleje i filtry.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek1995    0

rozumiem a mam jeszcze pytanie jak zabrac się za wymianę uszczelniacza w przednim napędzie ??siedząc w traktorze lewe koło przód cieknie mi olej na felgę . trzeba całą przednią oś rozbierać czy wystarczy sćiągnąć koło i resztę i przegób się zesunie ?? jak to tam jest  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez t-tas
      pytam Was jako praktyków jakie lejecie oleje do skrzyni biegów w ciagnikach Ursus,Zetor.Osobiście niemam ciągnika ale czasem zdarza mnie się grzebnąć(ostatnio długa walka z zetorem 7245) i zastanawiam się jaki olej lejecie do skrzyń skoro olej ten zasila układ hydrauliczny. wiem,że olejem który można lać do skrzyni i hydrauliki jest Boxol ale ludzie leją hipol-ostatnio przez hipol w skrzyni zetora nauczyłem się rozbierać i składać na czas podnośnik i rozdzielacz zetora i to z zamknietymi oczami
    • Przez MFargo
      Witam poleci ktoś zamienik oryginalnego filtra paliwa do claasa ? 
      2008r
    • Przez artur04c
      Witam
      Czy stosował ktoś olej do skrzyni MANNOL Multifarm STOU 10W-40 chcę zrobić jako zastępczy fusch agrifarm 10w40, ale może ktoś ma doświadczenie z mannol ?
    • Przez seba2017
      Witam. Chciał bym przejść na jeden olej we wszystkich ciągnikach  ( starszych) bo teraz używam w każdym inny. Firma wykonująca remont silnika polecała mi Mobil Delvac 15w40 lub lepszy. Zauważyłem że polski olej Platinum Ultor Plus 15w40 ma te same klasy jakościowe  API: CI-4/CH-4/CG-4/ SL/ SJ    w ACEA też podobnie: E7/ E5 /E3/B4 /B3 /A3. Czy będzie różnica w ochronie silnika w ciężkiej pracy w wysokiej temperaturze stosując jeden i drugi olej. Jeżeli byłaby podobna jakość to wybrał bym polski olej z racji patriotyzmu zakupowego. O różnicę w cenie mi nie chodzi. Jakie jest Wasze zdanie: nie będzie za dużej różnicy między tymi olejami czy Mobil jest zauważalnie lepszy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj