zetor6340

Ocena plonów traw

Polecane posty

Gość cycek933   
Gość cycek933

ja nie daje tony. w tym i w zeszłym roku na 0,80ha dałem 3 worki polifoski M i 2 worki saletrzaku. miejscami jest trawa wyzsza niz pas

 

ale jestem tego zdania że jeżeli u mnie popada w najbliższym czasie chociaż troszeczke deszczy to będzie większy plon. dodam że ja zaczynam sianokosy najwcześniej w połowie czerwca. bo siana dla bydla mam jeszcze nsa przyszły rok wiec 1 pokos bede sprzedawał a im wiecej bedzie tym lepiej. a jak mam kosic i z ha miec 6-7 bel to mnie kur... bierze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Dziś z 3 ha torfu przyjechało 60 belek, z wcześniejszych łąk gruntowych było mniej więcej 10 bel/ha, ale jakość tej paszy nie porównywalna. (1bela=120x120 po Metal Fachu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

@ Paweł tak z ciekawości [nie mam łąk torfowych to nie wiem] o co chodzi z tą jakością?


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipoo    14

No tragedia po prostu tragedia 16 bel z 2 ha :wacko: ciekawe jak reszta łąk...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

moim zdaniem jest ta trawa bardziej soczysta i ma wiecej białka a nie jakieś same badyle. jeżeli ktoś dba i daje nawoz to jest spore i ladne geste podloze jak w drugim pokosie przynajmniej ja tak mam a mam wszystkie łąki torfowe.

 

wydaje mi się że siano w tym roku może być jeszcze droższe niż w zeszłym sezonie gdzie na cene siana nie było co narzekać i odbiorców było sporo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890

@ Paweł tak z ciekawości [nie mam łąk torfowych to nie wiem] o co chodzi z tą jakością?

Siano z łąki uprawnej jest nieporównywalnie lepsze od tego z torfowej łąki. Mimo, że z torfowych jest więcej belek to lepsze jest 10 belek z uprawnej łąki (niekoniecznie kilkuletniej) niż 25 z torfowej. Przez ostatnie 3 lata z powodu mokrych lat rozsiało się dużo mozgi na mokrzejszych łąkach.

Ja dziś miałem 81 belek z siana z 3,6ha (półtorfowe)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Ja mam tylko łąki gruntowe i nie mam porównania ale nie narzekam na zbiory narazie 2,5 ha trawy z kończyną na sianokiszonkę [120*120 zmiennokomorowa pasówka ViconRV187 ] naprawdę dobrze zbite wyszło 63 szt To nie to co 32 szt 120*150 jak się chwalił jeden gość w temacie sianokosy 2012 ale myślę że nie tak żle . Zostało jeszcze trochę kończyny do koszenia na kiszonkę no i siano dziś zrobiłem pierwsze 10szt 105*120 [ bo takie się mieszczą na strop] z około 0,5ha


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego Cycek 933 ,a ja jestem tego zdania ,że koszenie łąka czy to na siano czy na sianokiszonką w połowie czerwca to stanowczo z późno (jest to pasz marnej jakości ). Moim skromnym zdaniem lepiej trochę dobrego niż dużo byle jakiego :) .W mojej okolicy do rzadkości należy koszenie łąk w połowie czerwca (dawno już jest po ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

no nie wiem ja nie narzekam na zbyt słabą jakosc bydlo nie zostawia ani kapki sianka a napawde daje im pod dostatkim. a co do kozenia to u mnie akurat w mojj okloicy tylko ci co juz nie maja to kosza a tak tez kazdy czeka do polowy czerwca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

stara trawa czyli mało energetyczna i mało białka trwa młoda jest bogata własnie w te składniki i wiele innych trawy w tym roku najsłabsze od kiedy pamiętam nawet te co siałem 1 rok temu i 2 to chyba wymarzła bo jest pustka na polu a na jesieni jeszcze taka trawa była c do starej trawy co z tego ze skosisz raz a dobrze i więcej ale słabej jakości są u mnie w wiosce tacy co koszą w lipcu ale co to za pasza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

no nie wiem ja nie narzekam na zbyt słabą jakosc bydlo nie zostawia ani kapki sianka a napawde daje im pod dostatkim. a co do kozenia to u mnie akurat w mojj okloicy tylko ci co juz nie maja to kosza a tak tez kazdy czeka do polowy czerwca

 

To, że nie zostawiają siana nie znaczy, że jest ono dobre. Tzn, może nie spleśniałe, i nie leżało 2 tygodnie na deszczu, ale...trawa ma największą wartość jak dominujący gatunek w łanie zaczyna się kłosić. Co więcej, ci, co bawią się w krowy mleczne i podchodzą do tematu profesjonalnie koszą trawy nie tylko we właściwym stadium ich rozwoju, ale także o odpowiedniej porze dnia. Największa koncentracja cukrów i zdaje się najmniejsze oddychanie roślin (które wiąże się ze spadkiem wartości pokarmowej) jest wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem. Z reguły wczesny ranek jest lepszy, bo przy dobrej pogodzie od razu można rozrzucić i zacząć suszyć trawę. To, że nakosisz w czerwcu kupę masy to pozorny zysk. Pomyśl, że kosząc trawę w połowie maja (czy nawej wcześniej) możesz ją zebrać jeszcze 2 a nawet 3 razy. 3-4 pokosy zawsze dadzą więcej masy (nie wspomnę o tym jaka jest jakość pokarmowa takiej paszy). Kolejny fakt, o którym dużo ludzi zapomina, to wysokość koszenia. Mój dziadek zawsze kosił do gołej ziemi- a potem łąka była brązowa przez 2 tygodnie, nawet jak padał deszcz. Powinno się kosić na wys. około 5-7cm z kilku względów- najważniejsze to: kosząc wyżej zostwiamy wyższą roślinę(powyżej pierwszego kolanka) która szybciej odrośnie, im niżej tym mniejsza wartość trawy (tak jak kukurydzy). Poza tym wysoko koszona trawa zawiera mniej zanieczyszczeń.

 

Wiem, że mój znajomy też zbiera tak łąki(nisko położone nad rzekami). Kiedyś dokupił sianokiszonkę od mojego sąsiada (koszone wcześnie-czasem przed wykłoszeniem trawy z upraw gruntowych) i złapał się za głowę, jak zobaczył ile mleka więcej miał w zbiorniku.

 

Nie patrz na sąsiadów, spróbuj kawałek skosić w terminie, zrób paszę i daj krowom. Zobaczysz efekt (chyba, że ta trawa jest pół na pół z zielskiem).

 

pozdro.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

u nas dzisiaj skończyliśmy prasowanie sianokiszonki z 6ha dało 94 bele 120*120 prasa stałokomorowa welger rp12. Trawa z koniczyna jedno i dwu letnia siana na gruntach ornych 4 i 5 klasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

 

To, że nie zostawiają siana nie znaczy, że jest ono dobre. Tzn, może nie spleśniałe, i nie leżało 2 tygodnie na deszczu, ale...trawa ma największą wartość jak dominujący gatunek w łanie zaczyna się kłosić. Co więcej, ci, co bawią się w krowy mleczne i podchodzą do tematu profesjonalnie koszą trawy nie tylko we właściwym stadium ich rozwoju, ale także o odpowiedniej porze dnia. Największa koncentracja cukrów i zdaje się najmniejsze oddychanie roślin (które wiąże się ze spadkiem wartości pokarmowej) jest wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem. Z reguły wczesny ranek jest lepszy, bo przy dobrej pogodzie od razu można rozrzucić i zacząć suszyć trawę. To, że nakosisz w czerwcu kupę masy to pozorny zysk. Pomyśl, że kosząc trawę w połowie maja (czy nawej wcześniej) możesz ją zebrać jeszcze 2 a nawet 3 razy. 3-4 pokosy zawsze dadzą więcej masy (nie wspomnę o tym jaka jest jakość pokarmowa takiej paszy). Kolejny fakt, o którym dużo ludzi zapomina, to wysokość koszenia. Mój dziadek zawsze kosił do gołej ziemi- a potem łąka była brązowa przez 2 tygodnie, nawet jak padał deszcz. Powinno się kosić na wys. około 5-7cm z kilku względów- najważniejsze to: kosząc wyżej zostwiamy wyższą roślinę(powyżej pierwszego kolanka) która szybciej odrośnie, im niżej tym mniejsza wartość trawy (tak jak kukurydzy). Poza tym wysoko koszona trawa zawiera mniej zanieczyszczeń.

 

Wiem, że mój znajomy też zbiera tak łąki(nisko położone nad rzekami). Kiedyś dokupił sianokiszonkę od mojego sąsiada (koszone wcześnie-czasem przed wykłoszeniem trawy z upraw gruntowych) i złapał się za głowę, jak zobaczył ile mleka więcej miał w zbiorniku.

 

Nie patrz na sąsiadów, spróbuj kawałek skosić w terminie, zrób paszę i daj krowom. Zobaczysz efekt (chyba, że ta trawa jest pół na pół z zielskiem).

 

pozdro.

 

Ja akurat nie musze mieć aż tak bardzo cudownej wydajności siana bo nie mam krów tylko mam opas z którym jak narazie na przyrost nie narzekam. tym co sprzedawałem też nie narzekaja bo dzwonią i sie pytają czy nie mam na sprzedaż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem dzwonią bo nie mają co dać bydlakom a mówisz i nie musisz mieć dobrego niom może i nie ale i taki opas jak dostanie lepszą pasze to i może ciut jeszcze większy przyrost będzie miał i w lepszej kondyci będzie z tym ze młoda trawa lepsza pasza z tym nie ma co nawet dyskutować bo to fakty są zapytaj starszych rolników tylko takich co mają dobę osiągi to sie przekonasz a jak nie ludzi to poczytaj w mądrych czasopismach ja bynajmniej nie czekam dłużej jak do 10/15 czerwca ojciec i tak już mówi ze powinno być do maja 1 pokos zebrany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1341

Do lipca czekaj z tą trawą, będzie jeszcze więcej...

Nie ma nad czym dyskutować. Możesz być zadowolony z przyrostów bydła ale byłyby lepsze gdyby siano które dostają było wcześniej koszone. Kupkówka jak postoi to ma taką samą wartość jak żytnia słoma. Najprostszą metodą na sprawdzenie jakości siana jest zadanie bydłu mlecznemu przez 2 dni siana wcześnie koszonego, potem późno koszonego. Różnice kolosalne w ilości mleka. W tym roku musiałem dokupić kilka rolek, siano niby dobre, nie z torfu ale mleka mniej. Skończyły się czasy że liczyła się tylko ilość, teraz liczy się również jakość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Macie rację ale @ cycek pisze że na sprzedaż to mu bardziej jak na jakości zależy na ilości. Jego prawo


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

U brata z 3ha 47 bel. Bele kręcone 550 i 6 cyl. ciągnikiem wiec były zbite.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

U mnie wyszło 46 belek 120 sianokiszonki z 2.20ha. Ciągnik 75km, trawa z motylkowymi na ornych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Wczoraj widziałem jak znajomy prasował to miał 19 bel z 2 ha bez nawozu jakiegokolwiek. Nawet dobrze jak na ten rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19672

0,6 hektara trawy z koniczyną siane w zeszłym roku dało 19 120/120 i jedną 100/120.

Trawa była koszona w poniedziałek ok południa a zbierana we wtorek rano, więc masa była bardzo mokra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

witam. mam pytanie troche z innej beczki. jeżeli jest już taki temat to prosze o przeniesienie i przepraszam ale nie znalałem. a moje pytanie to takie . jutro jade kosić łąki na usługi ciągnikiem C-360 ile moge wziąć za godzine albo może ile wy bierzecie. w zeszłym roku wziąłem 100zł ale wiadomo że ropa do góry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
    • Przez MaciusN95
      Witam, 
      mam problem z sitowiem na łące są to łąki w większości stare ponad 20 letnie jest z nich robione siano i po zimie zauważyłem, że jest dużo sitowia ktoś wie jak to zlikwidować ?
    • Przez Balzak
      Wymieńmy doświadczenia kto co stosuje.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj