Skocz do zawartości
Krystianrolnik

Witaminy dla krowy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Krowy

Witam was mam taki problem moja krowa która jest po 3 wycieleniach jest dość chuda i chciałbym żeby się poprawiła ma jeszcze ok 5 miesięcy do wycielenia. Jedzenia dostaje ile tylko chce niczego jej nie brakuje a jednak nie może przybrać na masie :lol: jak sądzicie co może być przyczyną i jak temu zaradzić. Pozdrawiam

Tak ale nie daje już dużo ona właśnie kosztem siebie daje mleko. Od zawsze miałem z nią problemy jeśli idzie o jej masę ?? może ja odrobaczyć ??

Wiadomość z agroFakt.pl

macin87    42

Możesz ją zasuszyć na pewno nie zaszkodzi a może pomoże :lol:. Też mam taką krowę co je jak głupia a wcale na wadze nie przybiera i do tego cielaki bardzo duże (raz już po cesarce), a teraz nie chce się zacielić ;[

przemek0909    0

U mnie krowa też przez rok się nie zacieliła dopiero może ze dwa miesiące a już nie dużo mleka daje , ale co zrobić trzeba czekać może się o cieli, albo i nie.

a8185    25

Witaminy tutaj na poprawę wagi nie pomogą. Raczej trzeba zwiększyć energię.

A tak właściwie czym te krowy karmisz

macin87    42

Na twoim miejscu zrezygnował bym z ziemniaka skrobia źle wpływa na żwacz w okresie końcowej laktacji i w okresie zasuszenia. Co do śruty to pszenżyto i żyto to prawie to samo- wprowadź np pszenżyto i jęczmień albo mieszankę+witaminki

Szkoda że nie masz kuku albo wysłodków (najlepiej suchych) bardzo dobra pasza energetyczna i dużo łatwo przyswajalnego włókna

DARKPANTER    5

A czy ona wogóle ma dobry apetyt, bo piszesz że dostaje tyle ile chce a nie piszesz czy to zjada. Daj jej jakąś paszę białkową bo śruta i kartofle to energia

a8185    25

Witaminy tu nic nie pomogą. Lepiej może jakieś otręby, ziarno z kukurydzy. Ale to znowu koszty idą w górę

macin87    42

No dobra nie marna ale co one zawierają?? Odsączone wióry buraczane :lol: mogę się mylić jeśli tak to mi wyjaśnijcie ;[

Pierwszy lepszy temat z google ( http://www.agrofoto.pl...asze_z_cukrowni,503ce595d9bb6be7af8c.html )- teoria . W praktyce odnotowałem wzrost mleka od jednej sztuki ok.1-2l= zależy od krowy i okresu laktacji, a ja mam mokre, suche są dużo lepsze. Kto nie ma wysłodków może dyskutować ale kto ma widzi efekty.

DARKPANTER    5

Jak dobrze je to może taki typ krowy że się jej nie da upaść, przynajmniej u mnie są takie sztuki co jedzą nawet 10 kg śruty przez prawie całą laktację i jeszcze im kości sterczą. A co do białkowych pasz to najlepsza byłaby śruta sojowa (najdroższa), lub gorsza śruta rzepakowa, a jeśli chodzi o najtańsze w cudzy słowie źródło białka to polecam mocznik

DARKPANTER    5

Łubin też jest dobry tylko nie można go dużo stosować bo ma substancje anty żywieniowe i może jeszcze zaszkodzić

olej sojowy to kolejna energia w dawce

a8185    25

przynajmniej u mnie są takie sztuki co jedzą nawet 10 kg śruty przez prawie całą laktację i jeszcze im kości sterczą.

Całkowity niedobór energii równoznaczny jest energii zawartej w około 50 – 150 kg ziarna jęczmienia. Więc kombinuj dalej :lol:

DARKPANTER    5

Ale olej sojowy nie ma białka to jest dodatek energetyczny, lepiej daj jej już trochę śruty rzepakowej albo mocznika wyniesie cię taniej niż soja

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez marekfarmer
      Z jakich zbóż robicie pasze treściwa dla byczków. Jakie proporcje ustalacie. Ja stosuje:
      Śruta jęczmienna 40% Śruta Pszenżytnia 40% i 20% Koncentratu Farmer.
    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez Jagoda2109
      Witam!Może mi ktos wytłumaczyć,jaka jest różnica między śrutownikiem walcowym a gniotownikiem i ew.co jest lepsze do sporządzania paszy dla krów?