sim0n

Organizacja produkcji, 40 ha bydło mięsne początki POMÓŻCIE

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Piotrek6911    5

Ziemie mam 3 i 4 klasa a jak mi proponujecie najlepiej zacząć kopić małe byczki czy parę jałówek na start i jakich ras???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Przy obsadzie 20 sztuk nie opłaca się moim zdaniem posiadać własnych mamek, ponieważ będziesz musiał mieć 7 mamek, 7 sztuk w wieku 0-12miesięcy i 7 sztuk 12-24 miesiące, chyba, że będziesz sprzedawał po 18 miesiącach to Ci ze 2 mamki dojdzie. Rasa tutaj polecam Limousine, ale lepiej jak jest to krzyżówka z HF, trochę mniej przybiera ale na początek jest dobra bo tańsza w zakupie, a to jest ważne. Co będziesz stosował, na paszę? Bo to też jest ważne.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limousine    38

@Piotrek6911 powiem ci na moim przykładzie. Na dzień dzisiejszy stoi u mnie 80 szt bydła rasa limousine: 32 krowy zacielone, 20 jałówek zacielonych, 16 jałówek rocznych, 14 byczków rocznych. To wszystko na ok 40 ha(IV, V, VI klasa). Planujemy trzymać 50-60szt mamek, bo potencjał w ziemi jest duży przy odpowiedniej agrotechnice.


Produkcja bydła mięsnego + roślinna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Jak dobrze urozmaicisz paszę (czytaj dobrze skomponujesz) to będą miały dobre przyrosty i wykarmisz 20 sztuk, albo i kilka więcej, na słabej paszy to 17 będzie max, napisz to o co się pytałem w poście nr25 to będzie można udzielić szerszych informacji


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

Jak narazie jako pasze będę zadawał śrutę z jakimś koncentratem i sieno może w przyszłości zasieje trochę QQ i może jakaś kiszonkę zrobię ale to bym musiał mieć do tego odpowiedni sprzęt. A czy mam kupić najlepiej cielne jałówki Hf czy kupić i je potem zacielić bykiem limousin??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

To już sam musisz policzyć, My mamy własne mamki wiec nas to nie interesuje


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

Chyba na początku zakupie parę jałówek HF zacielonych bykiem mięsnym i będę kupował parę małych byczków. A i jeszcze jedno czy kiszonka z żyta była by dobra dla opasów czy nie??/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

My dajemy i nie narzekamy, tyle, ze jest jeszcze QQ i lucerna


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

A co sądzisz o połączeniu jałówek HF z bykiem limouzin??? I czy dało by się trzymać byki w stodole i czy by w zimę nie zmarzły???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Pierwsze pytanie to kieruj do @dexterek, on ma mieszańce HF i LM, byki możesz trzymać w stodole tyle tylko, że (nie chce mi się przepisywać)

Jak co to dawaj na priv, bo się uczę i nie mam czasu forum przeglądać, a tak to odświeżę i jest :)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

No to dexterek jak jest u ciebie z tymi mieszańcami HF i LM, maja dobre przyrosty dzienne, jak jest u nich z wycieleniami???I w którym pokoleniu otrzyma się czystego LM i czy wogule się go otrzyma??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Czystą rasę otrzymasz w 7 pokoleniu, czyli około 15 lat

 

 

Co do reszty pytań to poszukaj trochę po forum to się dowiesz wszystkiego. Prawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Wiele osób tak robi. Pooglądaj galerie i komentarze do zdjęć, jest też wiele tematów na ten temat. Poczytaj. Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Zapewniam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

QQ jakieś 2,5-3ha w zależności od ziemi. Łąki to nie wiem czy chcesz siano czy sianokiszonkę.

Na 20 sztuk to proponuję posiać dodatkowo taką samą ilość lucerny oraz zrobić kiszonkę z żyta, mieszanki owies/jęczmień oraz wyki i peluszki. W tedy będziesz miał urozmaiconą dietę, i byki będą szybciej rosły. Pamiętaj też aby ( i tutaj nie każdy zapewne się ze mną zgodzi) kiszonkę z żyta podawać wymieszaną z inną kiszonką, bo sama zalatuje octem i bydło "grymasi" przy jej jedzeniu. Jak nie chce Ci się bawić z kiszonkami ze zbóż to siej 3-4ha QQ, tyle, że dieta będzie mało urozmaicona i nie wiem jak w tedy z przyrostami.

Pozdrawiam


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Ja sianokiszonki nie robię bo mam inną paszę QQ, sorgo, nurti honey, lucerna, i kiszonki ze zbóż, i wyki.

Siano dostają młode cielaki i krowy, to co idzie na sprzedaż to jak jest odstawione od mleka to automatycznie tracą i siano, stopniowo oczywiście. Na polach traw nie posiejemy, bo by nas o herezję posądzili. Szybciej to na pewno na sianokiszonce urosną


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

A jak mam oborę w której trzymam świnie o wymiarach 10x6,5 to ile bym mógł w niej trzymać byków?? A i jakie zboże najlepiej siać na śrutę dla opasów??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Zakładając, że żłób ma 1m i 1,5m zostawiasz na korytarz, to z szerokości pozostaje 4m razy długość 10m mamy 40mkw, byki w wolno stanowiskowej potrzebują ok 8,4mkw to nam daje prawie 5szt. Przy stanowiskowej zapewne wstawisz więcej dając po 1,5-1,6m na sztukę to da Ci 6sztuk.

U nas na śrutę idzie żyto, pszenżyto, owies i jęczmień, ze zbóż a do tego bobik, śruta słonecznikowa lub rzepakowa.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Stanowisko ma 1,2 m


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Możliwe, nie wiem nie orientuję się. Czyli na uwięzi będziesz miał 8 sztuk, a to najlepsze rozwiązanie

Możesz też ustawić byki w poprzek na środku korytarz i dwa żłoby to Ci 10 sztuk wejdzie i chyba tak będzie najlepiej, tylko z tyło będziesz musiał mieć drzwi, żebyś mógł ścielić i wyrzucać obornik


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

Bo będę teraz ja przerabiali nie wiem dokładnie jak mam to zrobić. Ojciec mówi że na uwięzi będą stały, ma zamiar haki w ścianie zrobić i 10 sztuk lekko się zmieści tylko obornik będzie kiepsko wyrzucać. A będą stać na sianie, śrucie z koncentratami i wodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Na samej śrucie, sianie i wodzie to:

1- byk Ci nie urośnie

2- zniszczysz mu żołądek co może przysporzyć Cię o spore koszty leczenia lub nawet śmierć zwierzęcia

3- pasza treściwa nie może przekroczyć 14% paszy dziennej


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek6911    5

No to co jeszcze mogę dawać, bo narazie QQ nie dam rady zasiać, ale myślałem nad tym żeby zrobić kiszone z żyta tylko że nie mam do tego sprzętu, doradźcie w jaki sposób mogę zrobić kiszonkę z żyta w miarę prosty sposób?????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj