Adrianos

szambo + superfostat

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Adrianos    30

czy ktoś z was słyszał o tym by do szamba dosypywać superfosfat pylisty?? czy jest sens spróbować takiego przedsięwzięcia??


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
focus07    1

Ja nie słyszałem o takim rozwiązaniusmile.gif a niby po co tak robić? ,żeby nie jechać z rozsiewaczem nawozów tylko odrazu z szambem wysiaćwink.gif ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

no chyba między innymi tak ,ale podobno znacząco poprawia się jakość takiego nawozu


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Istnieje taka praktyka. Czytałem w książce do produkcji roślinnej i w Top Agrar. Otóż dosypuje się nawozów fosforowych(superfosfat) po to, aby zwiększyć zawartość fosforu w gnojowicy, czy gnojówce. Takie płynne nawozy w przeciwieństwie do obornika zawierają śladowe ilości tego jakże ważnego składnika. W gnojówce dodatkowo fosfor wiąże azot do formy amonowej co zmniejsza straty azotu.

Wieczorem napiszę ile należy dosypać takiego nawozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

no i właśnie o to mi chodziło @Thomas2135

ja słyszałem że 100kg na 10tyś litrów


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Bez mieszadła na pewno się przy tym nie obejdzie. Samo się nie wymiesza ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

w moim przypadku to nie problem mam pomontowane mieszadła na stałe ale nie wiem czy taki zabieg będzie opłacalny i czy ów superfostat rozpuści się w gnojowicy czy pójdzie na dno a z nim ciężko zarobione pieniądze


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przepraszam, że tak późno ale nie wiedziałem w, którym numerze Top Agrar to było.

 

Artykuł

Pamiętać, też należy, że max dawka gnojowicy to ok 40m3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

rocznie na hektar?? to i tak w świetle przepisów za dużo:D


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tyle gnojowicy to nie jest dużo. Chodzi tylko o jedno, czyli nie wolno stosować więcej niż 170kg/ha czystego azotu. Taka dawka odpowiada właśnie ok40m3 gnojowicy i ok. 35t obornika. Max. dawka obornika zwiększająca plon to 40t w większej dawce efekty są odwrotne od zamierzonych.

Co do fosforu to jeśli masz zakwaszoną ziemię będzie dochodzić do uwsteczniania fosforu tzn. będzie niedostępny dla roślin.

Sam superfosfat warto wsypać do szamba jeśli się ma mieszadła. Nawóz będzie szybciej działał niż rozsiany osobno. Nie trzeba czekać na deszczową pogodę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

aha, dzięki za info, czyli najlepsze efekty będzie miał wczesną wiosną tak?? gdy jeszcze jest wilgotno i w miare ciepło,

 

PS. w jakiej dawce wapniujecie łąki??


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7

Tyle gnojowicy to nie jest dużo. Chodzi tylko o jedno, czyli nie wolno stosować więcej niż 170kg/ha czystego azotu. Taka dawka odpowiada właśnie ok40m3 gnojowicy i ok. 35t obornika. Max. dawka obornika zwiększająca plon to 40t w większej dawce efekty są odwrotne od zamierzonych.

Co do fosforu to jeśli masz zakwaszoną ziemię będzie dochodzić do uwsteczniania fosforu tzn. będzie niedostępny dla roślin.

Sam superfosfat warto wsypać do szamba jeśli się ma mieszadła. Nawóz będzie szybciej działał niż rozsiany osobno. Nie trzeba czekać na deszczową pogodę.

 

Dlaczego uważasz, że większe dawki niż 40t obornika na hektar przynoszą negatywne skutki? Może na lekkiej ziemi w suchym roku wysokie dawki obornika mogą szkodzić, ale w większości przypadków cennej próchnicy jakiej dostarcza obornik nie da się "przedawkować". Składników mineralnych w oborniku też nie jest aż tak dużo, żeby "przedawkować", gorzej z azotem w gnojowicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tego, że przenawożenie przynosi odwrotne efekty dowiedziałem się w szkole. To tyczyło się ziemniaków, jak z innymi nie wiem. Azotu w gnojowicy nie jest więcej niż w oborniku.

 

Małe sprostowanie, wg artykułu, który zamieściłem max. dawka gnojowicy to 60m3 a nie jak napisałem 40m3. Widocznie różne źródła różnie podają, bo gnojowica gnojowicy nierówna(np.świńska jest bogatsza w składniki niż bydlęca).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj