Marek46ha

Spulchniacz w kosiarce dyskowej

Polecane posty

Marek46ha    1

Jak w temacie,

nie ma tematu poświęconego tylko temu urządzeniu...

Czy ktoś używa przez dłuższy czas spulchniacza i może coś o nim powiedziec(jest przereklamowany czy faktycznie potrzebny)?

Zastanawiam się nad novocat 265 właśnie z tym "extra-dry". Pottinger w tym modelu ma taki lżejszy spulchniacz z tworzywa, a np krone easy cut 280 jest sporo cięższa( wydaje mi się że mniejszy traktor nie rady).

pozdrawiam


Rzadko piszę, ale zazwyczaj dłuższe posty - uważam że piszac zwięźle potrzeba najczęsciej minimum kilku zdań żeby post miał sens, nie był wyrwany z kontekstu i coś wnosił do tematu. Nie cierpię jak ktoś piszę kilkuwyrazowe posty - najczęsciej są bezużyteczne i zaśmiecają forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
focus07    1

Spulchniacz dodatkowo obciążą ciagnik i to znacznie, mam sąsiada co ma spulchniacz w bębnowej samaszu , myślał pewnie , że to nowatorskie rozwiązanie jak kupywał , a teraz rzadko go włacza, ja mysle , że jak jest ładna pogoda to taki spulchniacz może sie przydać;) ale chyba mało jest popularny i nie rozbije tak jak prawdziwy rozbijak do trawy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na początek pytanie czy kosiłeś kosiarką dyskową wcześniej i jakim ciągnikiem masz zamiar to robić ja posiadam dyskową CATNOVA 290 bez spulchniacza ze średnią prędkością ok.20kmh. ze spulchniaczem nie doło by się tak szybko jest to około 3 ha na godz. a jak wiadomo to i tak karuzelą trzeba przelecieć i zrobi to dokładniej niby piszą że po spulchniaczu schnie od 15 do 20% szybciej ale czy tak jest naprawdę to niewiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

@mercedes250d gdybyś leciał ze średnią prędkością 20km/h z taką kosiarką to wydajność miałbyś około 6 ha/h... ;)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie masz rację tylko pod warunkiem że jechałbyś cały czas prosto ja sugerowałem się swoim przypadkiem ponad 7 ha w 2,5 godz. nie podałem krztałtu łąki ale nie jest to prostokąt i wiadomo że nie jest możliwe zawrócić z taką prędkością ale możesz uwierzyć że na prostej tak jest a gdyby jechać cały czas prosto to byłoby 6ha.godz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Marek46ha krone waży 1040kg,a pottinger 900kg,tylko zwróć uwagę że krone jest centralnie zawieszana.Mam podobny problem,praktycznie taki sam tylko bez spulchniacza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Użytkuje samaszkę dyskową z kondycjonerem i w przypadku koszenia traw z przeznaczeniem traw na siano-kiszonkę nie rozrzucam tra tylko w normalnych warunkach pogodowych grabię trawą po 18 godzinach i następnych 2 zwijam, jak dla mnie spulchniacz to bardzo przydatne urządzenie, tak na oko 30 % szybsze podsuszanie traw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pewno dobra sprawa,nie tylko lepsze podsuszanie,ale też zaoszczędzenie paliwa,i czasu.Marek46ha nie wiesz przypadkiem ile sobie żądają za kondycjoner w krone i pottingerze??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek46ha    1

Na pewno dobra sprawa,nie tylko lepsze podsuszanie,ale też zaoszczędzenie paliwa,i czasu.Marek46ha nie wiesz przypadkiem ile sobie żądają za kondycjoner w krone i pottingerze??

Adrian 300895 Pottinger również ma centralne zawieszenie( tylko seria novadisc tego nie oferuje). Większa masa Kosiarek krone w tej samej konfiguracji bierze się z masywniejszej budowy. A tak w ogóle to masz ten problem już u siebie na podwórku czy planujesz taki zakup? A co do ceny spulchn. to dokładnie ci nie powiem. Widzę że też jesteś z podlaskiego- gdzie w naszych stronach lepiej brac pottingera, Sobol czy Adler Białystok?

Spulchniacz dodatkowo obciążą ciagnik i to znacznie, mam sąsiada co ma spulchniacz w bębnowej samaszu , myślał pewnie , że to nowatorskie rozwiązanie jak kupywał , a teraz rzadko go włacza, ja mysle , że jak jest ładna pogoda to taki spulchniacz może sie przydać:lol: ale chyba mało jest popularny i nie rozbije tak jak prawdziwy rozbijak do trawy:)

 

To jest oczywiste że spulchniacz obciąża traktor- i to nie chodzi tylko o większe zapotrzebowanie mocy ale i znacznie większą masę.Np.kompaktowy ciągnik z żwawym silnikiem da radę z Krone easy cut 320 z spulch.(wystaczy mu mocy) , ale podnieśc 1100kg, wysuniete na bok ponad 3m i normalnie pracowac w takiej pozycji to już niekoniecznie. Dlatego ze względu na mniejszą masę spulchniacza myśle o jakimś lżejszym, mniejszym modelu pottinger- chociaż osobiście uważam że seria easy cut Krone to klasa sama w sobie.

Co do mniejszej prędkosci pracy to można przeżyc- na nierównej łące i tak się nie pojadę 20km/h.

Różnicę w cenie tez można zaakceptowac, takiej kosiarki nie kupuje się na rok- jeżeli to pomaga to chyba warto.

Odnosnie kosiarek bębnowych to jakaś pomyłka że montują tam kondycjoner- przeciez to nierówno pracuje, w jednym miejscu za mocno w drugim prawie wcale. mało praktyczne połaczenie ,

z tego co się orientuje to zasada działania spulchniacza nie polega tylko na nastroszeniu pokosu, ale na ścieraniu warstwy wosku z trawy. To podobno takie skuteczne. tak to jest reklamowane, a w praktyce to nie mam pojęcia.

Zastanawiam się też czy przy takiej kosiarce potrzebny jest normalny przetrząsacz. Słyszałem ze niektórzy sprzedają dobre wirnikowe przetrząsacze jak tylko kupią kosiarkę z spulchn. Cięzko mi wyobrazic jak pierwszy pokos suszony jest tylko dzięki spulchniaczowi w kosiarce…


Rzadko piszę, ale zazwyczaj dłuższe posty - uważam że piszac zwięźle potrzeba najczęsciej minimum kilku zdań żeby post miał sens, nie był wyrwany z kontekstu i coś wnosił do tematu. Nie cierpię jak ktoś piszę kilkuwyrazowe posty - najczęsciej są bezużyteczne i zaśmiecają forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

z jakim ciągnikiem ma chodzić ta kosiarka???

 

jest jeszcze krone AM CV tylko że w prospekcie jest tylko 2,4m z CV, a po mojej okolicy jeździ 2,8m z CV i DF K110 6cyl ma co robić z włączonym spulchniaczem w dobrej trawie, a pod górkę to ratują go tylko biegi pod obciążeniem więc pojęcie kompaktowy ciągnik ze żwawym silnikiem jest bardzo względne.

 

zasada spulchniacza w ogóle nie działa na nastroszeniu pokosu tylko na łamaniu łodyg, tak samo jak przetrząsacz karuzelowym.im łodyga szybciej po skoszeniu połamana tym szybciej zostaje przerwane oddychanie rośliny i więcej zostanie składników...

 

oczywiście mówimy tylko o trawie, bo do roślin motylkowych spulchniacz słabo zdaje egzamin.

 

spotkałem się z opinią, ze lepszy jest spulchniacz z metalowymi palcami, więc wybór marki coraz mniejszy...

 

myslę że przetrząsacza nie ma sie co pozbywać, bo czasem deszcz się wyrwie, albo zamarzy się trochę siana zrobić... :lol:

 

co do prędkości to jak już 12km/h można jechać to jest dobrze...


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek46ha    1

Widzę że to naprawdę duże zapotrzebowanie na moc- 2,8 m i szóstka od deutza miała co robic...

No ale ja nie mam dyskówki z spulchn. także polegam na opinii ludzi którzy mają.

Tzn. ze jak w prospekcie Krone napisali dla EasyCut 280 CV min. moc 80KM to mieli na myśli bardzo,bardzo minimalną moc:)

Wiem że Krone ma bardzo świetny spulchniacz- ciężkawy ale dobry. Ale pottinger też ma metelowe spulchn., ten z tworzywa jest tylko montowany w najmniejszych szerokosiach(bodajże 225 i 265m). Normalnie to bym chciał Krone serii easy cut ale za ciezka i za szeroka. Bo tak planuje DF agroplus 320(82KM, 3cyl.)razem brac i miec go do pracy na UZ, a do niego to raczej coś mniejszego i lżejszego by pasowało.

Uważacie że ten spulchniacz z tworzywa to szmelc, bez porównania gorszy od metalowego?

Wcześniej bogdan pisał że ogólnie spulchniacz to świetna sprawa. Co mi doradzicie?


Rzadko piszę, ale zazwyczaj dłuższe posty - uważam że piszac zwięźle potrzeba najczęsciej minimum kilku zdań żeby post miał sens, nie był wyrwany z kontekstu i coś wnosił do tematu. Nie cierpię jak ktoś piszę kilkuwyrazowe posty - najczęsciej są bezużyteczne i zaśmiecają forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

adrian bierz pottingera:D my mamy i w pełni zadowoleni jesteśmy a nie jesteśmy jedynymi użytkownikami takiej maszyny w okolicy:D obecnie mamy pottinger novacat305 i jeszcze teraz na wiosnę dojdzie alpha 3m szerokości:D

 

a co do mocy: to jak na równych łąkach w dużej trawie to 100km ma co robić w takiej kosiarce, prędkość to jakieś 18km/h na dużych łąkach a jak trzeba kręcić to max10 bo szkoda trawy


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek46ha    1

adrian - jestem z okolic łomży, do sobola bliżej, ale białystok( jeżeli jest tam lepszy dealer ) to nie jest daleko. dzieki za link do strony ale tą i stronę krone znam prawie na pamięc- tak to jest jak się planuje kupic jakąś maszynę 4 lata.

adrianos- widze kolega pochwala pottingera. Może tam i krone jest nieco lepsze( to moja subiektywana opinia dotycząca kosiarek), ale to porównywalne marki. Pottinger ma niezła promocję w Polsce i dlatego jest bardziej znany. Dużo znajomych pochwala maszyny z austrii- zwłasza jak się przesiądą z samaszu:) Ja też bardziej zmierzam w kierunku pottingera, bo dealerzy są blisko i maszyny mi odpowiadają. Masz już kosiarki to co polecasz - z czy bez spulchn.? I jaką wielkośc do traktora 80KM?

Z góry dzięki za pomoc.


Rzadko piszę, ale zazwyczaj dłuższe posty - uważam że piszac zwięźle potrzeba najczęsciej minimum kilku zdań żeby post miał sens, nie był wyrwany z kontekstu i coś wnosił do tematu. Nie cierpię jak ktoś piszę kilkuwyrazowe posty - najczęsciej są bezużyteczne i zaśmiecają forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

@marek jak jesteś z okolić łomży do zgłoś się na PW (to moje okolice)

znam pana który dużo dużo tanie sprzedaje maszyny pottingera, i nie tylko:D

Białystok drze:P a przynajmniej próbował i tym sposobem nie zarobił nic:D


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek46ha    1

A może ktoś posiada pottingera z tym spulchniaczem z tworzywa?

Ciekawy jestem jaka jest wytrzymałosc tego plastiku.

Metalowe z pewnoscią są mocniejsze ale skoro pottinger takie coś montuje to chyba daję na to jakąś gwarancję.


Rzadko piszę, ale zazwyczaj dłuższe posty - uważam że piszac zwięźle potrzeba najczęsciej minimum kilku zdań żeby post miał sens, nie był wyrwany z kontekstu i coś wnosił do tematu. Nie cierpię jak ktoś piszę kilkuwyrazowe posty - najczęsciej są bezużyteczne i zaśmiecają forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Plastik jest elastyczny i po natrafieniu na przeszkodę odkształca się (nie urywai ,nie gnie),sama waga przy transporcie myślę,że robi różnicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

przeszkody to należało by wyzbierać... :lol: masa plastikowego na pewno na plus waga takiego kondycjonera, a tym bardziej , że ciągnik jest nie za duzy.do takiego DF nie kupiłbym większej kosiarki jak 2,4-2,6m.jak będzie dobra, przesiewana trawa to będzie to i tak mu wystarczy...

 

na minus spulchniacza to na pewno kretowiny, bardzo się miesza trawa z ziemią, jest dobrze jak jest sucho ale podczas rosy trawa bardzo mocno sie zanieczyszcza.w takim wypadku lepiej wypada przetrząsacz karuzelowy.


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek46ha    1

Domyślam się że 2,6 m to bedzie już sporo jak na ten traktor.

@Piotr pisał wczesniej że jest krone 2.4m z spulch.Z tym ze jest to uboższa seria AM, bez centralnego zawieszenia i nieco jej brakuje do easy cut czy tego novocat. Łąki są raczej równe, bez kretowisk, koszone zazwyczaj 4 razy. Ale np. przy koszeniu owsa na kiszonkę( tuż przed wykłoszeniem- duża masa, tłustej, cięzkiej zielonki) pewnie poszaleć się nie da;)


Rzadko piszę, ale zazwyczaj dłuższe posty - uważam że piszac zwięźle potrzeba najczęsciej minimum kilku zdań żeby post miał sens, nie był wyrwany z kontekstu i coś wnosił do tematu. Nie cierpię jak ktoś piszę kilkuwyrazowe posty - najczęsciej są bezużyteczne i zaśmiecają forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

a ja uważam podkreślam to moje zdanie że spulchniacz nie jest potrzebny... przecież można te koła składające trawę z nad listwy w pokos szeroko tak że trawa nam będzie leciec za kosiarkę całą szerokością, efekt podobny do spulchniacza a cena kosiarki dużo niższa a poza tym jak ktoś chce na zielonke a nie leją deszcze to nie ma sensy nadmiernie przesuszać wystarczy że poleży pare h a później w wałkach doschnie

 

PS @adrian ty to chyba z okolic lachowa:D


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@marek46ha tak pisało na innym temacie o kosiarce AM

mam krone AM 283. w sumie kosiarka dobra tylko ma jeden błąd że talerz najblizej cagnika przerzuca zielonke w strone ciągnika co czesto sie zatyka. szczególnie przy wyższej trawie i rozpoczynianiu. problem tkwi w 7 talerzach i obrotem przeciwnym do sasiadujacego. znajomy ma claasa i tam dwa sasiadujace talerze obracaja sie w ta sama strone i wówczas boczne kreca sie do srodka. ale w nowszych maszynach może już to zmienili. jak jest 8 btalerzy to napewno nie ma problemu.

@adrianos tak :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

@adrianos jak napisałem kilka postów wcześniej spulchniacz i przetrząsacz karuzelowy łamie łodygi, jeżeli samo rozłożenie pokosu Ci to zastąpi, to po co przepłacać... jedni robią ilość inni jakość :lol:

 

 

dodam tylko, że nie kupiłbym już teraz kosiarki która ma boczą płozę, w dobrej trawie często się w tym miejscu zapycha, nie ma płozy i nie ma problemu.


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

a my myślimy nad takim rozwiązaniem że na przodzie czołowa 3metry a z tyłu również 3metry ale dokupić taką fajną taśmę która powoduje że pokos nie jest wyrzucany za kosiarkę tylną tylko za ciągnik i tym sposobem od razu podczas koszenia mamy wał z 6m szerokości:D i tylko w końcach trzeba pograbić a przez całą długość mamy gotowy ładny wałek:D ostatecznie przy słabszej trawie możemy zgrabić dwa takie, jest to dość spora oszczędność paliwa i czasu gdyż ciągnik który grabi może w tym czasie pomagać gnieść pryzmę


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@pioter jaką masz kosiarkę??Wie może ktoś czy krone easy cut i pottinger nova cut ma tą płozę boczną?Bo jak ma to nie za dobrze :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez teybe
      Witam. 
      Czy ktoś mi podpowie jaka nakrętka jest na tej osi. Kupiłem nową, ale ci co to sprzedają nie dają nakrętki w zestawie. 
      Pozdrawiam 

    • Przez mlodykom1
      Witam przymierzam się do zakupu kosiarki dyskowej mam na uwadze dwie firmy SAMASZ i VICON. Waszym zdaniem która lepsza??? Obie na centralnym zawieszeniu. Będę wdzięczny za opinie
    • Przez miteszko123
      Witam, potrzebuje namiaru do osoby ktora zajmuje sie plandekami do kosiarek. Chodzi mi o model fella sm320. Na necie sa ale strasznie drogie 


    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś z Was używał kosiarki firmy TORO model REELMASTER 108?
      Prośba o opinie
      Dziękuję

    • Przez michaluspl
      Hej, 
      mam pytanie czy do kosiarki Wirax Z-069 165cm (starszy model bo z osłonami na ramce rurkowej)  pasują części od kosiarek jakiegoś innego producenta bo dedykowanych do tego modelu jak na lekarstwo. Czeka mnie odszykowanie takiej przed sezonem na siano a stała kilka lat na dworze bez przykrycia. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj