kamilek0912

ARiMR-pytania chetnie odpowiem

Polecane posty

kolego jak nie masz jeszcze przepisanj na siebie ziemi i jesli masz wyksztalcenie rolnicze minimum technik to tak.a jaka powierzchnia bedzie przepisana na Ciebie?

 

 

sluchaj ja mam sadowo przyznana ziemie po smierci ojca i mam 1/3 gsopodarstwa tak jak siora i matka

pozniej ziemia zostala wydzierzawiona ale od dwoch lat jest zerwana umowa i matka prowadzi gospodarstwo ja sie jeszcze ucze zaocznie. wiec pytam sie czy moge sie zalapac na premie pozdro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
focus07    1

pawel6485 ja też nie dostałem jeszcze kasy za rolnośrodowiskowe, co to za traktowanie wogóle , my dla nich siejemy poplony a oni nie płacą w terminach?;)!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w grę wchodzi jedynie współwłasność małżeńska musiałbyś przejąć pozostałe 2/3 gospodarstwa,

 

 

ja mam pytanie dotyczące ortofotomap, otóż dla południowej i południowo-wschodniej Polski już zostały zaktualizowane na podstawie zdjęć z 2009 roku, dla Polski północnej naloty trwają bądź będą w najbliższym czasie realizowane, natomiast co z Polską zachodnią? czy przetarg jest już ogłoszony/ rozstrzygnięty i kiedy będą naloty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w grę wchodzi jedynie współwłasność małżeńska musiałbyś przejąć pozostałe 2/3 gospodarstwa,

 

 

ja mam pytanie dotyczące ortofotomap, otóż dla południowej i południowo-wschodniej Polski już zostały zaktualizowane na podstawie zdjęć z 2009 roku, dla Polski północnej naloty trwają bądź będą w najbliższym czasie realizowane, natomiast co z Polską zachodnią? czy przetarg jest już ogłoszony/ rozstrzygnięty i kiedy będą naloty?

 

wlasnie jesli chodzi o to to rezte gospodarstwa zostalaby na mnie przepisana ale nie wiem czy moge starac sie o ta premie powniewaz chodzi o to ze mam ziemie na siebie w 1/3 i wedlug przepisow jestem posiadaczem gruntow i jak sie ucze zaocznie to dostane ta premie ?? moze mi ktos kompetentny odpowiedziec bo nic nie wiem jak do tej pory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrokrzys    0

Witam .Kupiłem ciągnik z PROW ,miałem kontrolę ,wyszło ok.Po pewnym czasie okazało się że zaginą mi oryginał faktury VAT.Czy muszę zgłosić to do agencji i czy w przypadku drugiej kontroli pracownik ARiMR będzie honorował duplikat oryginału tej faktury ? (dodam że jestem vatowcem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wlasnie jesli chodzi o to to rezte gospodarstwa zostalaby na mnie przepisana ale nie wiem czy moge starac sie o ta premie powniewaz chodzi o to ze mam ziemie na siebie w 1/3 i wedlug przepisow jestem posiadaczem gruntow i jak sie ucze zaocznie to dostane ta premie ?? moze mi ktos kompetentny odpowiedziec bo nic nie wiem jak do tej pory

 

nie jestem na tyle kompetentny, aby udzielić wiążącej odpowiedzi ale zgodnie z definicją rozpoczęcia działalności rolniczej przedstawionej tutaj: http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/MR/MR_podstwowe_informacje.pdf

Ty jej nie rozpocząłeś, ponieważ kontynuowałeś naukę (chyba, że wystąpiły przerwy), w celu uzyskania wiążącej odpowiedzi konieczne jest wystąpienie z zapytaniem do ARiMR, musisz wyczerpująco przedstawić swój przypadek i koniecznie uczynić to pisemnie, aby w razie błędnej wskazówki mieć dowód na ewentualne dalsze batalie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie jestem na tyle kompetentny, aby udzielić wiążącej odpowiedzi ale zgodnie z definicją rozpoczęcia działalności rolniczej przedstawionej tutaj: http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/MR/MR_podstwowe_informacje.pdf

Ty jej nie rozpocząłeś, ponieważ kontynuowałeś naukę (chyba, że wystąpiły przerwy), w celu uzyskania wiążącej odpowiedzi konieczne jest wystąpienie z zapytaniem do ARiMR, musisz wyczerpująco przedstawić swój przypadek i koniecznie uczynić to pisemnie, aby w razie błędnej wskazówki mieć dowód na ewentualne dalsze batalie

 

 

dziekuje za odpowiedz ale chodzi mi jeszcze o to ze mialem ok miesiaca przerwy poniewaz po technikum poszlem na studia dzienne i w trakcie semstru pod koniec pierwszego zmienilem studia na inne ale to byl tylko miesiac przerwy ale w tym czasie byla ziemia wydzierzawiona. wiec czy ten miesiac przerwy decyduje ???? podkreslam ze nie bylo to wiecej niz miesiac. pozdrawiam licze na odpowiedz. dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki550e    1

witam, chciałbym się dowiedzieć, czy jak ojciec będzie przechodził na RS, i przepisze mi gospodarstwo to czy numer gospodarstwa siedziby stada, pozostaje ten sam, czy będzie inny, i inwestycje na MR, mogą być takie rzeczy jak np, tur do c 360, nowa kabina z maskom i błotnikami, czy to mają być jakieś konkretne inwestycje typu ciągnik rolniczy, jakaś maszyna,

 

i jeszcze jedno pyt, ojciec miał zarejestrowane 3 szt świniaków, gdy je sprzedał zapomniał je wyrejestrować, a teraz kupił 2 loszki i knura rozpłodowego nigdzie nie rejestrowane, jak z tego wybrnąć, niechciałbym mieć kłopotów gdy gospodarka będzie na mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za odpowiedz ale chodzi mi jeszcze o to ze mialem ok miesiaca przerwy poniewaz po technikum poszlem na studia dzienne i w trakcie semstru pod koniec pierwszego zmienilem studia na inne ale to byl tylko miesiac przerwy ale w tym czasie byla ziemia wydzierzawiona. wiec czy ten miesiac przerwy decyduje ???? podkreslam ze nie bylo to wiecej niz miesiac. pozdrawiam licze na odpowiedz. dziekuje

 

 

czy ktos udzieli mi informacji na moj post ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilek0912    2

kolego masz ziemie na siebie a agencja slabo na to patrzy jesli jest to sadownie i nie minelo pol roku od przepisania ziemi to powinienes dostac,tu nie chodzi czy te pole uprawiasz czy nie poprostu masz je na wlasnosc to juz stwarza problem bo najlepiej jest zlozyc wniosek i dopiero po rozpatrzeniu przepisac ziemie sa wieksze szanse.

 

agrokrzys

najlepiej udaj sie do dealera i zrob za potwierdzeniam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kolego masz ziemie na siebie a agencja slabo na to patrzy jesli jest to sadownie i nie minelo pol roku od przepisania ziemi to powinienes dostac,tu nie chodzi czy te pole uprawiaz czy nie poprostu masz je na wlasnosc to juz stwarza problem bo najlepiej jest zlozyc wniosek i dopiero po rozpatrzeniu przepisac ziemie sa wieksze szanse.

 

agrokrzys

najlepiej udaj sie do dealera i zrob za potwierdzeniam.

 

Ziemia nie jest calkowicie w 1/3 czesci dla mnie dla siostry i mamy to bylo dlatego iz moj ojciec zmarl i sad tak

zadecydowal bo ja z siostra bylismy wtedy jeszcze nie pelnoletni. podkreslam ze ziemia zostala wydzierzawiona sasiadowi

gdy uczeszczalem do szkoly i gdy po miedzie studiami mialem miesieczna przerwe wiec nie moglem przeciez w ciagu tej przerwy przejac gosp. i wziac na siebie to jest przeciez bezsensu. po miesiecznej przerwie o ktorej wspomnialem poszedłem na studia zaoczne i do tej pory jeszcze na nie uczeszczam koncze teraz studia i zastanawiam sie czy bede mogl ustarac sie

o ta premie. wiec prosze o konkretna odpowiedz bo wedlug nowych zasad to sie lapie bo jak mialem przerwe w nauce to ziemia byla wydzierzawiona. jeszcze jedno pytanie czy liczy gdy mam niby ta ziemie szkola zaoczna ????? bo wedlug rozporzadzenia gdy sie uczysz to nie prowadzisz dzialalnosci. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limousine    38

A co to jest ta 1/3, na co nam to wiedzieć, powiedz lepiej ile ha, to bardziej coś przybliży to po pierwsze.

Po drugie, ważne jest czy macie sądownie wyprostowaną tą ziemie(tzn. notarialnie)

Po trzecie ta przerwa w nauce też nic nie zmienia.


Produkcja bydła mięsnego + roślinna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co to jest ta 1/3, na co nam to wiedzieć, powiedz lepiej ile ha, to bardziej coś przybliży to po pierwsze.

Po drugie, ważne jest czy macie sądownie wyprostowaną ltą ziemie(tzn. notarialnie)

Po trzecie ta przerwa w nauce też nic nie zmienia.

 

 

cale gospodarstwo ma 13.68 ha i jest sadownie przydzielone 1/3 gosp. dla kazdego dla mnie dla siostry i mamy ale nie

ma podzialu fizycznego tak sad zadecydowal bo to bylo po smierci ojca a ja i siostra bylismy nie pelnoletni w tym czasie

po prostu nie ma tak ze sistra ma ta dzialke mama tamtą po prostu jest 1/3 tak jest w papierach sadowych nic wiecej nie ma. pozdrawiam i prosze o odpowiedz. jeszcze pytanie dotyczace tej przerwy czyli moglaby byc nawet dluzsza na przyklad 3 miesiace ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dla jasności w jaki sposób uczyniłeś w czasie studiów 1 bądź 3 miesięczną przerwę, skreślili Cię z listy w połowie semestru?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilek0912    2

kolego ta przerwa w szkole to nic do tego nie ma.Agencji wystarczy ze jestes wlascicielem ziemi wiecej niz pol roku przed zlozeniem wniosku i juz premii nie dostaniesz a czy ty ta ziemie uprawiasz czy ktos inny to nikogo to nie obchodzi.jesli te 13 ha masz podzielone na trzy czyli tobie przypada ponad 4 ha wiec itak tej premii nie dostaniesz bo areal jest za maly.chyba ze rodzina przekaze ci tamto jako darowizne.marnie to widze w twojej sytuacji:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie mylmy własności z posiadaniem,

Za dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej uznaje się :

3) w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo przed ukończeniem 18 roku życia i

kontynuowały naukę, dzień zakończenia lub zaprzestania nauki, jednakże najpóźniej

dzień ukończenia 26 roku życia, pod warunkiem, że wnioskodawca nie miał przerw w

nauce, a w przypadku kontynuowania nauki na uczelni – podjęcie nauki nastąpiło w roku

uzyskania świadectwa dojrzałości lub świadectwa maturalnego;

 

z mojej subiektywnej interpretacji powyższego zapisu wynika, iż przerwa w nauce na poziomie studiów wyższych nastąpi tylko wtedy, gdy jedne studia zakończy się w innym roku kalendarzowym niż rozpocznie się kolejne,

 

ponadto proponuję nie prowadzić tego wątku w wielu tematach, gdyż powoduje to jak widzimy mnóstwo niejasności, co może spowodować wprowadzenie kogoś w błąd, nie wszyscy użytkownicy śledzą wszystkie wątki, więc mogą udzielać wskazówek na podstawie nie pełnej informacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak widzimy jakies niejasnosci to musimy je rozwiklac po to jest to forum przeciez!!! :D:):) rodzina chce mi przepisac to gospodarstwo wiec nie ma problemu ze nie uzyskam srednia krajowa bo serdnia krajowa jest ok 10ha a ja mialbym 13.68ha mialem przerwe to fakt poniewaz nie chcialem chodzic na te studia i zamienilem je na inne te zaczynaly sie od marca prawie pol roku chodzilem na pierwsze studia wiec byla przerwa bo juz mnie skreslili z listy pierwszych studiow. Ale wedlug tych nowych przepisow gdy ziemia byla wydzierzawiona to nie prowadzi sie dzialalnosci rolniczej a wtedy ona byla wydzierzawiona umowa spisana w gminie prosze przeczytac i mi to wyjasnic jak ktos nie rozumie i napisac bo wedlug tego co pisze agencja to przerwa w nauce mi nie robi. A teraz caly czas ucze sie zaocznie. pozdrawiam.

 

Komisja Europejska przyjęła propozycję Polski w sprawie podwyższenia z 50 do 75 tys. zł premii dla "Młodych rolników", wypłacanej ze środków Programu Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Starania o podwyższenie premii prowadzone w Brukseli przez Ministra Marka Sawickiego trwały przeszło rok i przyniosły skutek dzięki czemu podwyższona premia przyznawana będzie już w najbliższym naborze wniosków o udzielenie wsparcia "Ułatwiającego strat młodych rolników".

 

Nowy nabór wniosków ARiMR planuje przeprowadzić w III kwartale 2010 r.

 

Minister Marek Sawicki poinformował także, że korzystnie zostały zmienione przepisy określające zasady przyznawania premii dla "Młodych rolników". Złagodzone zostały bowiem wymogi dotyczące minimalnej powierzchni użytków rolnych. ARiMR będzie mogła teraz przyznawać w całym kraju premię ułatwiającą start zawodowy "Młodym rolnikom", których gospodarstwa mają powierzchnię użytków rolnych nie mniejszą niż średnia "krajowa". To jest istotne, bo do tej pory w województwach, w których średnia powierzchnia gospodarstwa była znacznie wyższa od średniej krajowej, premię mógł o trzymać tylko rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni nie mniejszej od średniej dla tego województwa co oznaczało, że w niektórych regionach ten warunek był w zasadzie nie do spełnienia, gdyż średnia areału jest w nich wysoka, a kupno dodatkowej ziemi jest w zasadzie niemożliwe.

 

Kolejną dobrą informacją jest także rozszerzenie definicji "dnia rozpoczęcia działalności rolniczej" przez osobę ubiegającą się o premię ułatwiającą start zawodowy. W przypadku osób, które po raz pierwszy weszły w posiadanie gospodarstwa rolnego w drodze spadku i nie później niż w ciągu 12 miesięcy od nabycia tej nieruchomości przekazały ją w dzierżawę, podjęcie prowadzenia działalności rolniczej liczone będzie od dnia rozwiązania/wygaśnięcia umowy dzierżawy, pod warunkiem, że zawarta została w formie aktu notarialnego albo z datą pewną.

 

Departament Komunikacji Społecznej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Witam

1.Czy mógłby ktoś mi przytoczyć przepis lub jakieś wyjaśnienia ARiMR odnośnie tego, że bydło może zgłosić kupujący aneie muszą tego robić dwie strony.

2. Jaki jest okres przechowywania dokumentacji związanej z przemieszczeniem bydła/ świń w gospodarstwie rolnym

3. Czy w tym roku już trzeba mieć książke z datami iśrodkami które były zastosowane w gospodarstwie?

Z góry dziękuje za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Czy do łubinu o kwiatach niebieskich, słodki należą się dopłaty JPO, UPO i ST? Pilne! Czy należą się te trzy płatności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak widzimy jakies niejasnosci to musimy je rozwiklac po to jest to forum przeciez!!! :):):) rodzina chce mi przepisac to gospodarstwo wiec nie ma problemu ze nie uzyskam srednia krajowa bo serdnia krajowa jest ok 10ha a ja mialbym 13.68ha mialem przerwe to fakt poniewaz nie chcialem chodzic na te studia i zamienilem je na inne te zaczynaly sie od marca prawie pol roku chodzilem na pierwsze studia wiec byla przerwa bo juz mnie skreslili z listy pierwszych studiow. Ale wedlug tych nowych przepisow gdy ziemia byla wydzierzawiona to nie prowadzi sie dzialalnosci rolniczej a wtedy ona byla wydzierzawiona umowa spisana w gminie prosze przeczytac i mi to wyjasnic jak ktos nie rozumie i napisac bo wedlug tego co pisze agencja to przerwa w nauce mi nie robi. A teraz caly czas ucze sie zaocznie. pozdrawiam.

 

Komisja Europejska przyjęła propozycję Polski w sprawie podwyższenia z 50 do 75 tys. zł premii dla "Młodych rolników", wypłacanej ze środków Programu Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Starania o podwyższenie premii prowadzone w Brukseli przez Ministra Marka Sawickiego trwały przeszło rok i przyniosły skutek dzięki czemu podwyższona premia przyznawana będzie już w najbliższym naborze wniosków o udzielenie wsparcia "Ułatwiającego strat młodych rolników".

 

Nowy nabór wniosków ARiMR planuje przeprowadzić w III kwartale 2010 r.

 

Minister Marek Sawicki poinformował także, że korzystnie zostały zmienione przepisy określające zasady przyznawania premii dla "Młodych rolników". Złagodzone zostały bowiem wymogi dotyczące minimalnej powierzchni użytków rolnych. ARiMR będzie mogła teraz przyznawać w całym kraju premię ułatwiającą start zawodowy "Młodym rolnikom", których gospodarstwa mają powierzchnię użytków rolnych nie mniejszą niż średnia "krajowa". To jest istotne, bo do tej pory w województwach, w których średnia powierzchnia gospodarstwa była znacznie wyższa od średniej krajowej, premię mógł o trzymać tylko rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni nie mniejszej od średniej dla tego województwa co oznaczało, że w niektórych regionach ten warunek był w zasadzie nie do spełnienia, gdyż średnia areału jest w nich wysoka, a kupno dodatkowej ziemi jest w zasadzie niemożliwe.

 

Kolejną dobrą informacją jest także rozszerzenie definicji "dnia rozpoczęcia działalności rolniczej" przez osobę ubiegającą się o premię ułatwiającą start zawodowy. W przypadku osób, które po raz pierwszy weszły w posiadanie gospodarstwa rolnego w drodze spadku i nie później niż w ciągu 12 miesięcy od nabycia tej nieruchomości przekazały ją w dzierżawę, podjęcie prowadzenia działalności rolniczej liczone będzie od dnia rozwiązania/wygaśnięcia umowy dzierżawy, pod warunkiem, że zawarta została w formie aktu notarialnego albo z datą pewną.

 

Departament Komunikacji Społecznej

 

 

 

moze ktos mi odpowie bo nic nie wiem .pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

będzie o wiele prościej jeśli zadasz pytanie

 

natomiast do łubinu przysługują płatności JPO, ST (jeśli wnioskodawca nie jest beneficjentem programu rolnośrodowiskowego) oraz UPO dla łubinu słodkiego (kolor niestety o niczym nie świadczy, myślę, że po smaku też będzie ciężko poznać, najlepiej jeśli zna się odmianę)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuras    1

Ja mam pyanie co do Ułatwienia startu młdemu rolnikowi :)

W grudniu kończe 18 (będe w 3 kl technikum rolniczego) lat i planowalismy że ojciec przepisze mi 15ha i za te 75tyś postawie budeynek na bydło lecz miejsce gdzie chcemy postawić ten budynek jest ojca i tu moje pytanie czy mogłbym postawić budynek na ziemi ojca czy musi być to na mojej ziemi? i jeszcze jedno do kiedy będzie nabór wniosków załapie sie jeżeli złoże wniosek 15 grudnia 2010 roku??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilek0912    2

kolego do lubinu slodkiego jest dodatkowa platnosc st i musi on byc zebrany na ziarno,

do lubinu gorzkiego nie ma doplat tzn jest tylko podstawowa.

KOLEGO 1210

1.na druku przemieszczenie bydla owiec albo koz sa na dole dwie rubryki w ktorej podpis sklada nabywajacy i zbywajacy i to zalatwia sprawe albo kartke zabiera gosc na skupie i zglasza albo rolnik bierze podpis na skupie czy od innego rolnika i zglasza.wprowadzono to aby ulatwic prace i nie wprowadzac dwa razy tego samego dokumentu.

z autopsji wiadomo ze lepiej wzaic podpis i samemu zglosic.

2.jest to okres 5 lat tak jak ze wszystkimi dokumentami.

3.bardziej sprecyzuj pytanie.

Chetnie pomoge.

 

 

 

Kolego od mlodego rolnika.

mysle ze raczej juz w tym roku nie zdazysz na kampanie wnioskow.

co do budynku to lepiej zeby byl na Twoim kawalku ziemi nie bedzie wtedy zadnego problemu.

najlepiej niech ojciec ten kawalek da ci zamiast innego.

 

matoperator7

kolego udaj sie do agencji u siebie bo naprawde nie umiem Ci pomoc.

tam najlepiej ci to wszystko wytlumacza i pomoga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuras    1

A w takim razie kiedy będzie nastepna kampania naboru wniosków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crystalzts    14

W 1999r wziąłem kredyt preferencyjny z linii młody rolnik, na który uzyskałem poręczenie agencji. Pani, która obsługiwała mnie w agencji powiedziała, że po spłacie 60% kredytu mogę ubiegać się o umorzenie ( w związku z posiadanym poręczeniem agencyjnym). 60% dawno spłaciłem, pani owej nie mogę odnależć, a moje pytania pozostają bez odpowiedzi- zarówno w banku jak i oddziałach agencji. Proszę o pomoc w tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj