Polecane posty

przezuwaczka    330
1 minutę temu, Gorzupiak napisał:

przecież pod belami nic nie rośnie

Mógłbyś się zdziwić, co potafi wyleść😝  U nas tylko pryzmy, ale siatkę mi na wylot poprzerasrała komosą i trawicą na jesieni. Zdziwiłam się przy zwijaniu.

kr9292    538
1 godzinę temu, przezuwaczka napisał:

Też dawałam z ręki kiedyś i ładnie na białku można było zaoszczędzić. Od kiedy cielaki razem karmię, to na ich nierozwinięte żwacze uważam😉

Dzisiaj prof. Kowalskiego wypytałam na szkoleniu, czemu wysłodki mam dalej białe i mało kwaśne. Mówi, że już technologia na takim poziomie i cukru mało. Trzeba zakiszacz lub chociaż melasę dawać.

Do tego kukurydzę kazał kosić już przy 35% sm przy takiej suszy. Zabezpieczać ścianę po wycięciu propionianem i ograniczać straty w paszach. 

Co do braków paszy polecał robić GPS i poplony ciąć. Siać sorgo dla jałowizny i uważać na przenawożenie pasz.

Radził zmniejszyć obsadę o 20-30% lub słabo karmić krowy po szczycie, a te do 100 dni tylko dopieszczać, żeby się zacieliły.

Czy ktoś z was pod belami na ziemi folię kładzie? Mówił, że to ważne, bo zielskiem się nie dziurawią, ale gryzonie nie wiem czy nie chętniej tam idą.

Wszystko fajnie tylko teoria jedno praktyka drugie. Kukurydze kosi sie jak jest sieczkarnia. Na poplony w podlaskim za bardzo miejsca nie ma bo tylko kukurydza i trawy a sorgo bez wody też nie rośnie 🤷 zmniejszenie obsady to już kompletnie abstrakcja ale chyba nie ma wyjścia. 

mari885    10

zaczynalem z mocznikiem przy zawartosci mocznika w mleku na poziomnie 50 ...strasznie niski...maksymalna dawkie jaka dawalem to 50 g/szt.Mocznik w mleku 200-250.Z roku na rok sianokiszonki coraz lepszej jakosci wypychaly mi mocznik z dawki az do calkowitej rezygnacji.

Wiadomość z agroFakt.pl

przezuwaczka    330
10 godzin temu, kr9292 napisał:

Kukurydze kosi sie jak jest sieczkarnia. Na poplony w podlaskim za bardzo miejsca nie ma

U mnie wybór jest sieczkarni, więc nie narzekam, a poplony sieje się i po kukurydzy, jeśli pogoda pozwoli. Jak trawa nie rośnie, warto 2-3 razy zboże na GPS zebrać. Sorgo ma 20% mniejsze zapotrzebowanie na wodę i potrafi w suszę 50% więcej masy dać. Białko ma lepsze niż GPS. Dla chcącego nic trudnego. Trzeba sobie tylko wszystko dobrze zaplanować.

mirekcich    2
Napisano (edytowany)

mówisz o GPS ,przed kłoszeniem zbóż czy o fazie mleczno woskowej?

Edytowano przez mirekcich

przezuwaczka    330

Dla jałówek lepiej przed kłoszeniem. Najlepiej jeszcze w mieszance z bobowatymi.

Travolta    0
Napisano (edytowany)

Witam wszystkich. Może ktoś mi poradzi, co mogę zmienić, bo w kale krów jest sporo ziarna kukurydzy. Krowy dostają około 15 kg qq (piękny agro polis, dużo ziarna), ~25 sianokiszonki średniej jakości, do tego około 2 kg śruty zbożowej, 2 kg rzepaku i 2 gotowej 16-staki z de heus. Wcześniej miałem 18 Red, ale zmieniłem, bo przez nią somatyka mi mocno wzrosła. Mocznik 130-200. Kał raczej gęsty. Białko-3,4 tł-4,5. Można zwiększyć rzepak? Krowom nie zaszkodzi? 

Edytowano przez Travolta

kamilek93gh

leszek1000    403

Jak ziarno jest w całości to nic nie zrobisz. Możesz dobre drożdże kupić, ale czy to coś da. 

Travolta    0

Drożdże żywe i witaminy daję, a ziarno ogólnie jest dobrze zgniecione. W kale są fragmenty ziaren. Jednak te 2 kg rzepaku się gdzieś strawi, bo mówię, średni mocznik, to zazwyczaj 150, a próby mam codziennie z mlekpolu. Dodam jeszcze, że wydajność raczej słaba, bo 22 litry dziennie.

kamilek93gh

Troker1979    21
3 godziny temu, mirekcich napisał:

mówisz o GPS ,przed kłoszeniem zbóż czy o fazie mleczno woskowej?

Lepiej przed kłoszeniem, ma to pewnie mniej energii ale wiecej białka.(poprawcie mnie jak się mylę). Jak skosisz już jak są kłosy to na bank gryzonie będą dziurawić folię. Trzeba to oddzielnie stawiać(bo wlazą w resztę balotów ) i skarmiać w pierwszej kolejności.

mirekcich    2

to ze przed kłoszeniem to masz racje,tyle ze to taka "sianokiszonka" ze zboza.  Robi sie jeszcze w fazie mleczno-woskowej,czyli 2-3 tyg przed żniwami i to chyba ten powinien sie nazywac GPS ...

przezuwaczka    330

Jeśli ci zależy na skrobi, to robisz póżniej. Chcąc mieć więcej, bardziej strawnego materiału, można ciąć wcześniej. U nas, gdy zbieramy trawę w pryzmę, tniemy do niej jeszcze poplony. Co w czasach suszy pomaga nadrobić ilość.

Marcinnnnn    13
Dnia 26.02.2020 o 14:19, przezuwaczka napisał:

Faceci to mają pomysły. Mój woli do mieszania melasy piełaczkę ogrodową niż moją profesjonalną rózgę ze stali nierdzewnej😝

Chociaż raz widziałam znajomą, jak wiertarką mleko dla cielaków miesza😉

A to nie można mieszać preparatu mlekozastępczego wiertarką?

przezuwaczka    330
Napisano (edytowany)

"Można" czym komu wygodnie😂

Żebym preparatu używała, to bym mikser wzięła, bo lżejszy, ale dla ponad 10 cielaków bez wiertarki ani rusz😉

Z dzisiejszych wykładów TROUWa o żywieniu mineralnym. Korelacje na wchłanianie się mikro i makroelementów.

20200228_105315.jpg

Edytowano przez przezuwaczka

przezuwaczka    330

Jeśli jednego jest za dużo to te połączone linią słabo się wchłaniają.

mirekcich    2
21 godzin temu, Travolta napisał:

Drożdże żywe i witaminy daję, a ziarno ogólnie jest dobrze zgniecione. W kale są fragmenty ziaren. Jednak te 2 kg rzepaku się gdzieś strawi, bo mówię, średni mocznik, to zazwyczaj 150, a próby mam codziennie z mlekpolu. Dodam jeszcze, że wydajność raczej słaba, bo 22 litry dziennie.

jak masz proby na mocznik codziennie to dodaj troche soi i zobaczysz czy cos sie zmieni ,niby mocznik masz niski, ale nie zawsze brak białka jest tego wynikiem 

a ja mam pytanie do ekspertów w podobnej sprawie,czyli niski mocznik, dodaje białka i krówki wchodza w zasadowice a mocznik wciaz niski ???? białko 3,6 tłuszcz 4.5  Nie jestem w stanie wywołac  luznego kału u krówek.... objetosciówki kuku 60%  trawa 40%  tresciwa pszenzyto 30% jęczmien 20% kukurydza mielona 20 % (rzepak,soja 50:50) 30% i witaminy.Dodam ze legowiska na wapnie ...

mirekcich    2
Napisano (edytowany)

badam mocz paskami,bo doszedłem do takiego momentu,ze zaczołem dawac tresciwą prawie 30% białka a kał był nadal zwarty i zalatywało ostro amoniakiem. a mocznik wciaz niski,dodam jeszcze ze absolutnie nie przekładało sie to na wydajnosc. obecnie daje około 20% białka i chyba jest to najbardziej optymalne,jesli chodzi o wydajnosc i parametry(11 parametrów na paskach) ale mocznika w mleku niski(sredni 100) ,a dodając białka wydajnosc sie nie zwiększa ani mocznik, tylko ph moczu rosnie...

przezuwaczka    330

Ja tam paskom nie wierzę. Z resztą zasadowicę czy kwasicę tylko punkcja żwacza ma prawo zdiagnozować i oczywiście apetyt, bo złe ph wybija florę.

mirekcich    2

no ja tez zbyt wierzący nie jestem,ale pokrywa sie to z wydajnoscią, i w tym najbardziej optymalnym miejscu kał jest najrzadszy i najlepiej strawiony i zanizenie białka albo zawyzenie powoduje zagęszczenie kału ,no i ph sie zmienia. Pisałem ze sa legowiska na wapnie i moze wpływ na to ma, ze sobie podlizują tego wapna i stąd tak łatwo o zasadowosc... Apetyt mają bardzo dobry,rekordzistka zjada około 15 kg tresciwej,bez zadnych wspomagaczy buforowych ... zeby je podkwasic zaczołem dodawac po ponad poł litra melasy na sztuke i nic...

przezuwaczka    330

Ja mam ph moczu u najwydajniejszych 8-8,5 i myślę, że daleko im od zasadowicy. W życiu tak dobrze nie jadły😊 Zakwasić je najłatwiej brakiem struktury lub nadmiarem skrobi. Nie wiem tylko po co. Jeśli dają dużo mleka i dobrze się zacielają...😒

norbert098    22
przezuwaczka napisał:

Ja mam ph moczu u najwydajniejszych 8-8,5 i myślę, że daleko im od zasadowicy. W życiu tak dobrze nie jadły😊 Zakwasić je najłatwiej brakiem struktury lub nadmiarem skrobi. Nie wiem tylko po co. Jeśli dają dużo mleka i dobrze się zacielają...😒

A w treściwej zwykłej dodajesz drożdże i tlenek magnezu bez buforu czy jeszcze dodatkowo bufor jakiś?. Bo u mnie ułożył więcej drożdży jako bufor i tlenek magnezu ale jedna krowa zaczyna szybko spadać z mleka teraz z 58 kg spadła do 42 i nie wiem o co chodzi

Witaminy też chcę dodać sam do rozdojeniowej bo dostaje na dzień tylko 136g w podtsatwowej treściwej

mirekcich    2
Napisano (edytowany)

teraz mi sie znacznie poprawiło bo ph mam 7-7,5 a było 9(koniec skali) i były powtórki przy zacieleniach. Szukam przyczyny "niemoznosci" podniesienia mocznika w mleku ???? 

kr9292    538
54 minuty temu, norbert098 napisał:

A w treściwej zwykłej dodajesz drożdże i tlenek magnezu bez buforu czy jeszcze dodatkowo bufor jakiś?. Bo u mnie ułożył więcej drożdży jako bufor i tlenek magnezu ale jedna krowa zaczyna szybko spadać z mleka teraz z 58 kg spadła do 42 i nie wiem o co chodzi

Witaminy też chcę dodać sam do rozdojeniowej bo dostaje na dzień tylko 136g w podtsatwowej treściwej

Kto ci układał

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.

Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...

Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)

• Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj