Polecane posty

asus921    110

U mnie byl wczoraj wet do inseminacji krowy. 6 dni temu widoczna ruja i wczoraj tez widoczna ruja. Dziwna sprawa...

Pytalem o hormony to podal Oestophan na wywolaniu ruji, a o gestavet i ogolnie o systemie ovsynch nic nie slyszal niestety... Zobaczymy co z tego wyjdzie. Ta krowa, ktora dostala jest ponad 3 miesiace po wycieleniu zaczynala z problemem  od 26 litrow, teraz jakies 33 litry i co miesiac idzie w gore, tylko bialko 2.8% mimo premii. Chyba jej podam na te 3dni jeszcze dodatkowa wyslodki melasowane i moze ziarno gniecione na podbicie tego bialka.

Mam jeszcze takiego mlodego weta co przyjezdza do mnie podawac kextone, to on pewnie bedzie w temacie ovsynch.

royal261    10

Ustawiam wszystkie krowy systemem który napisałem wyżej. Krowy są sprawdzane usg przed samym kryciem. Poza tym mam gościa który zajmuje się praktycznie tylko rozrodem, mieszka blisko i przyjeżdża nawet do jednej sztuki. Skuteczność ok 60-70%. W upały nie kryje wcale bo wychodziło tylko 15-20%. Za pierwszym razem zawsze idzie nasienie seksowane. 

Wiadomość z agroFakt.pl

DanielFarmer    559
royal261 napisał:

Ustawiam wszystkie krowy systemem który napisałem wyżej. Krowy są sprawdzane usg przed samym kryciem. Poza tym mam gościa który zajmuje się praktycznie tylko rozrodem, mieszka blisko i przyjeżdża nawet do jednej sztuki. Skuteczność ok 60-70%. W upały nie kryje wcale bo wychodziło tylko 15-20%. Za pierwszym razem zawsze idzie nasienie seksowane. 

mógłbyś jeszcze raz szczegółowo opisać ten system? dni godziny i dawki

kr9292    538
Napisano (edytowany)

rozmawiałem dzisiaj z wet o programach i mowiła ze wszytskie wychodzą podobnie. Podobno nie raz ustawiała już od 14 dni po wycieleniu na programy trzydziestodniowe i też większych róznic nie było. trudny temat. 

@przezuwaczka na kiedy mają termin te twoje jałówki co masz do sprzedania?

Edytowano przez kr9292

DanielFarmer    559
kr9292 trzeba się odważyć i hormony stosować to byś przezuwaczki o jałówki nie pytał,ja miałem z półtora roku temu dziurę że sam chciałem kupować a dziś już zaczynam sprzedawać...nawet bez używania sexowanego jalowek full

przezuwaczka    317
17 minut temu, kr9292 napisał:

na kiedy mają termin te twoje jałówki

Na czerwiec mam dwie, a potem szaleństwo w wakacje.

21 minut temu, kr9292 napisał:

Podobno nie raz ustawiała już od 14 dni po wycieleniu na programy

Przesada moim zdaniem. Na hormony, jeśli nic nie ma 6-8 tyg. Warto spróbować hormonami błędy połatać. Póżna ciąża następną zawsze opóżnia i tak w kółko, a w międzyczasie żywienie w zasuszeniu jeszcze ogarnąć.

kr9292    538

@DanielFarmer heh 3/4 krów jest u mnie na hormonach od kilku lat ale skuteczność słaba. Na przyszły rok mam prawie 30 jałówek, obora przyjmie mi góra 10. A w tym roku dziura 🤷 5 sztuk teraz mi wypadło,  mam jedną jałówkę na marzec druga na kwiecień reszta potem i dlatego tak trochę sie rozglądam.

DanielFarmer    559
to inna sprawa,też miałem dziurę ale przez bvd ,trzeba szukać chorób i przyczyny słabego rozrodu bo coś za dużo te 75proc na hormony 😊, to nie taśma na produkcji,tu nie da się zaplanować,raz za dużo raz za mało.Taki nasz los 🙃

przezuwaczka    317
1 godzinę temu, kr9292 napisał:

3/4 krów jest u mnie na hormonach od kilku lat ale skuteczność słaba

To raczej problem żywieniowy moim zdaniem. Musisz przemyśleć i poanalizować okres od momentu zasuszenia do 100 dni. Jeśli czegoś nie wiesz, poproś o pomoc. Zbadaj pasze itp.

marcinffff    188

a mi 5 cieliczek do utylizacji zabrali . 3 martwe urodzone , utopiony, wcześniak, zawał,zapelenie płuc itd :/ i 6 byczków zdrowych :/ o masz dobry rozród... a i w Częstochowie byłem ale znowu pojade i krzyż wyświęcony powieszę

ok 20 kryć miesięcznie a zaciela się średnio 6-7 szt , w lipcu 10 załapało,  a w sierpniu 15 kryć a załapały--2

najmłodsza jałoszka z grudnia obecnie :/ byczki za bezcen aj...

DanielFarmer    559
ewidentnie masz brak energii,źle przygotowanie do laktacji ale pewnie te i chorób kilka,błędy.powody muszą być poważnie skoro tak niska skuteczność....u mnie kuleje trochę żywienie,ruję raz są raz nie ma ale jak już są naturalne,widoczne to rzadko kiedy trzeba powtarzać...

kr9292    538
Napisano (edytowany)
4 godziny temu, przezuwaczka napisał:

To raczej problem żywieniowy moim zdaniem. Musisz przemyśleć i poanalizować okres od momentu zasuszenia do 100 dni. Jeśli czegoś nie wiesz, poproś o pomoc. Zbadaj pasze itp.

Przygotowanie i rozdojenia było kilka lat "po krzysiowemu" praktycznie tak samo jak u ciebie. Teraz jest "po zetorr6441owemu" i trochę lepiej wbijają w laktację, kilka szt pokazało ruję ale za wcześnie żeby to jakoś sensownie ocenić

Krowy świeżo po wycieleniu, przed chwilą dostałem raport

IMG_20200219_194601.jpg

IMG_20200219_194721.jpg

IMG_20200219_194855.jpg

IMG_20200219_195029.jpg

Edytowano przez kr9292

przezuwaczka    317
1 godzinę temu, kr9292 napisał:

Przygotowanie i rozdojenia było kilka lat "po krzysiowemu" praktycznie tak samo jak u ciebie.

Przerabiałam to. Sprawdzało się na dawaniu z ręki. Na wozie miałam wszystkie kończące lak zatuczone i zasuszone na koniczynie z odwapnieniem po porodzie. Sama wprowadziłam gorzkie sole, bo Krzysiek uważał, że za bardzo obniżają apetyt. Udowodniłam mu, że da się to przejść z kexxtonami i glukoplastykami. 1,5 roku stosuje gorzkie w swoich stadach i jesteśmy w jeszcze lepszej relacji. Powinieneś naszych dyskusji posłuchać😄. Każde spotkanie z nim jest lepsze niż wykłady i szkolenia z profesorkami, bo on żyje problemami swoich stad i codziennie ma w garści krowie żarcie albo gów*o.

🐄🐄🐄🐄🐄🐄🐄🐄🐄💩

A wracając do wyników, masz przytuczone jałówki. Wrzucaj im kexxtony, to lepiej jeść będą i dodaj słomy do dawki, jeśli możesz. O dawkę dla jałówek 2 lata prosiłam a i tak ją w końcu sama musiałam poprawiać, bo moje żyrafy 1,5 dawki dziennej zjadają, tak je rozwydżyłam😉 Widzisz współpraca z żywieniowcem musi być zgrana. Nic nie robię sama, tylko konsultuję i wprowadzam wg obliczeń Krzyśka i dlatego to drugi "najspec" po moim mężu😝

Tu mam takie dwie, co popełniłam te same błędy co ty, teraz się nie powtórzą💪

Screenshot_2020-02-12-11-34-41.png

Też mam po Bakaracie świetną sztukę. Dbaj o te małe, bo to świetny materiał.

roberto15    0

Ja też mam jedną sztukę po BAKARACIE  w 3 laktacji 14317 w 305 dni

kr9292    538

Mam 4 po bakaracie i są Niesamowicie spokojne

Xawier    70

Krzysiek J żywieniowiec z Federacji? czy o kim mowa?

damianzetor9540    1974
18 godzin temu, kr9292 napisał:

Teraz jest "po zetorr6441owemu" i trochę lepiej wbijają w laktację

Czyli jaka dawka?

Dodi    183

Też przyłączam się do pytania wyżej. 

Patrząc na wasze wyniki z oceny. Zdolność krowy do wydajności np. tych 30l dziennie pod końcem laktacji to tylko kwestia żywienia czy i genetyka? Część sztuk mam takich jak ta środkowa ze screenu @przezuwaczka około 15-16l i zastanawiam się czy ten typ już tak ma, że po zacieleniu ucina z mlekiem czy to kwestia indywidualnego podejścia z żywieniem. 

przezuwaczka    317
Napisano (edytowany)

To genetyka, że ciągnie długo. Ja sprzedaję wszystkie urywające. Krowa, o której mówisz poroniła w 5 miesiącu ciążę bliżniaczą i zacieliła się po 6 tyg. Ogólnie dała super, bo ponad 11 tys w pierwszej laktacji, czyli 6 mies po 40 l.

Edytowano przez przezuwaczka

kr9292    538

Genetyka. Mam dwie czerwone po zacieleniu z +40 zeszły na 25 a przed samym zasuszeniem dawały ok 12 🙄 średnio dały grubo ponad 9 tys. Poza tym łatwo takie krowy zatuczyć

Po zetorowemu tzn w zasuszeniu30% tmr plus słoma lub sianokiszonka, 3 tygodnie przed tmr do woli i treściwe stopniowo w górę, ja daję jeszcze prelacto on ma w składzie sole gorzkie.

przezuwaczka    317

Chociaż tej najlepszej, jak nie dogodzisz, to rozwali wątrobę i też urwie. Zmniejszanie mleka jest naturalną obroną ciąży. Hf ma zakodowaną produkcję wbrew naturze. Niedokarmiony chudnie i się nie rozmnaża. Stąd nasze rozterki i wyzwanie, żeby krowom dogodzić i nie zbankrutować😆

18 minut temu, kr9292 napisał:

prelacto on ma w składzie sole gorzkie

Zasada jest taka, że jak to chętnie jedzą, to słabe te gorzkie, ale jeśli masz mało motylkowych w TMR, to powinno wystarczyć.

kr9292    538

U mnie najlepiej sprawdzala sie prenata 250, ale ja wycofali. Prelacto słabo jedzą, ale mieszam z tmr i z bieda zjadaja. Otoczkowane byłyby najlepsze

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.

Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...

Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)

• Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj