Polecane posty

Adik92    0

Mam pytanie czy żywienie ma duży wpływ na powodowanie zapaleń wymienia ? chodzi mi głównie o ddgs i kwaśny węglan bo to nowość która doszła w skład dawki od niedawna .Problem w tym że właśnie od jakiegoś tygodnia kolejne sztuki łapią mi mastitis czy może być tu problem , w złej jakości paszy??

Gość   
Gość

Agrocentrum leci sobie w kulki i deheus naśladuje. Kiedyś mieli fajne składy mieszanek, ale jak zboże drogie to teraz kombinują.

Jeśli chodzi o ddgs to kukurydziany. Wystarczy sobie przypomnieć jaka była jesień i kiedy ludzie kukurydzę młócili. Tam w kolbach to pewnie gotowało się mykotoksyn.

Edytowano przez Gość

leszek1000    1823

ddgs może mieć dużo mykotoksyn i dla tego wzrost zapaleń. Gdzie kupowałeś. Może kupić preparat na toksyny 

Adik92    0

lactoma duo  firma z tarnowskiego młyna , niby twierdzą że z pewnego źródła ,kruszwica podajrze

leszek1000    1823

Nad czym się tu zastanawiać lepiej dać rzepaku albo soi. Na otrębach mleka nie zrobisz. Do treściwej dodaje kukurydzy,ale tylko po  to aby podnieś energie a nie białko 

ksiezopolanin    133
Ja wiem że to energia, otręby jedynie poprawiaja pobieranie według mnie treściwej a pozatym to trociny w cenie zboża teraz niestety. A czy w treściwej kukurydza można zastąpić zboża typu owies(mieszanka z jęczmieniem i pszenica) pszenżyto do tego rzepak i soja w wiekszej ilości.

karoldeutz    1

radekz200 napisał:

Prawie 1400 zlzł

za 1450 24% białka, energii 7.2 Mj za 1400 22% białka, energii 6.8Mj składów z worka nie znam ale mogę wstawić jak bd mial pod ręką. ceny oczywiście w workach. Luzem tansza. otręby pszenne 720 brutto, soja 1750 brutto rzepakowy 1240 brutto mazowieckie Raciąż. jak cos to mogę podać namiary, jak potrzeba to i żywieniowiec ustali dawkę

logan3512    140
1 godzinę temu, Adik92 napisał:

Mam pytanie czy żywienie ma duży wpływ na powodowanie zapaleń wymienia ? chodzi mi głównie o ddgs i kwaśny węglan bo to nowość która doszła w skład dawki od niedawna .Problem w tym że właśnie od jakiegoś tygodnia kolejne sztuki łapią mi mastitis czy może być tu problem , w złej jakości paszy??

Po kwaśnym węglanie sodu jak sie za dużo da to wymie jest bardziej twarde ale zapalen po tym nie powinny łapać

przezuwaczka    446
12 godzin temu, nokia6002 napisał:

Dlaczego musi być ? 

Bo to wtedy ekonomiczne jest. Jeśli się chce doić hobbistycznie to można wcale nie zacielać😜

7 godzin temu, nokia6002 napisał:

To co teraz jak ona cielna? Źle, że nie zaszła od razu tylko po pół roku dopiero ?

A może i miała ruje tylko ja nie widziałam, chociaż prawie to nie możliwe. 

Najważniejsze, że cielna. Na przyszłość wyciągnij wnioski. Krowa na mleko musi być cielna jak najczęściej, idealnie to raz do roku 3 mies spoczynku + 9 ciąży. Teraz musisz zadbać, żeby nie zatuczyć. Przy takiej ilości mleka musi być delikatnie z energetycznymi.

Co do zacielania hf dobrze żywiony lepiej łapie 45-60 dni niż powyżej 100 dni po wycieleniu.

Mam problem z zakupem sody i wzrosła cena do ponad 60 zł za 25 kg. Zastępuję acidbufem 1:2 więc nawet taniej wychodzi.

@ppp uwielbiam rasę hf i przyznam, że co raz lepiej ją rozumiem. Nie porównuję jej do innych ras względem długowieczności, bo to bez sensu. Zgadzam się, że krowy "zabija" braj ruchu i złe warunki. U siebie obserwuję szybsze "zużycie" krów zaczynających I lac z wysokiego poziomu. Jak dają w pierwszej lak powyżej 10 tys wytrzymują mi góra 3-4 lac. Jak dochodzą 10 tys w III lac to żyją. 2 x dłużej przynajmniej. Dla mnie długowieczność to 6-8 laktacji a nie 3-4.

Edytowano przez przezuwaczka

Gość   
Gość

Ja zawsze kwaśny kupuje w Hekpaszu ostatnio brałem 2palety to 0o 1250zl/t netto płaciłem. Zamiast Acidbuf można dawać CalSeaPowder Advance jest sporo tańszy efekt podobny 

slawek74    12285
Z sodą to jakiś wałek poszedł specjalnie puścili gdzieś za granicę albo przedszymali i cenę do 60zł za worek podnieśli i to wszędzie rozmawialem z kilkoma dostawcami pasz ja część sody zastąpiłem buforem z biofidu

leszekb    40

Przeżuwaczka można wiedzieć jaką masz wydajność z ostatnich 12 miesięcy , chcę porównać do moich .

poziomka    20

Taka dawka jest dobra dla jałówek chodzi mi o TMR nigdy nie dawaliśmy jałówkom cielnym kukurydzy.

95654228812086016046.jpg

Gość   
Gość

Wziąłbyś kupił pszenżyto, kukurydzę, rzapak, soję i zamówił mieszalnik. Zrobisz 24 % i wyjdzie Cię pewnie mniej niż ten gotowiec. A nawet jeśli tyle samo to wiesz co dajesz i możesz korygować dawkę. 

radekz200    6968

Za duzo zamieszania 😃 granulat i tak idzie tylko jako premia, podstawa w paszowozie na 22l 

hodowca    17
Śledzę ten temat od lat wiele się nauczyłem wiele zmian w stadzie wprowadziłem i w tym roku dzieją się sceny w oborze dantejskie z tym rozrodem 1/10 łapie za pierwszym razem, każda przed porodem kextone, temat ketozy i zalegan wyeliminowany całkowicie, 9/10 resorbcje po 30 bądź 42 dniach , jedza kiszonke z kuku sianokiszonke oraz wyslodki prasowane, do tego soja rzepak sruta jęczmień owies koncentrat energetyczny kwaśny węglan witaminy z beta karoten wszystkiego ok 5 kg doba, skąd te resorbcje toksyny wykluczone nie ma problemu z zapaleniami ani somatyka, krowy cały sezon na pastwiska z dostępem do paszy wody zacienionych wejść i innych atrakcji, rozród lezy, badane są wszystkie po porodzie plukanki zastrzyki na oczyszczenie, pierwsze ruje maks do 60 dni widoczne bardzo Ale nie łapią bądź resorbuja, gdzie szukać przyczyn bo już rozkładamy ręce z wetem i żywieniowcem

Gość   
Gość

Mocznik jaki masz? Warto zrobić badania pod kątem chorób ibr, bvd, gorączki.

hodowca    17
na wiosnę kiedy zaczal się problem miałem mocznik ponad 300 to zmniejszyłem srute jęczmień owies krowy się pozacielaly więc dalej trzymam poziom treściwych Ale teraz zrobiło się znowu to samo tyle że krowy stanely już w oborze A zbiorcze parametry mam 3.6 białko i 4.2 tluszcz, pojecia n8e mam skąd tak wysokie białko

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.

Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...

Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)

• Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj