Skocz do zawartości

Polecane posty

konrad82    46

Co podać krowom żeby lepiej trawiły kiszonke z kukurydzy, ponieważ w kale są kawałki kukurydzy??????/

Wiadomość z agroFakt.pl

kkrzysiekk    0

radziłbym zastosować glikol najtańszy i chyba najszybciej działający preparat. Tego 300ml gdzieś się daje dziennie na sztukę.

Karror830    3

Panowie, mam pytanie: Otóz w stadzie jest 1 sztuka, ktora cieli sie w polowie kwietnia i jest dosc mocno otyła, boje sie ze po wycieleniu wpadnie w ketoze, no i moze nie bedzie dobrze doic.

Czy mogę stosowac mocznik paszowy, nie znając parametrów mocznika w mleku? Daje ok 16 l na dzień, Pytam bo jeszcze nigdy nie stosowalem mocznika, a podobno mozna narobic wiecej szkody niz pozytku nieumiejetnym stosowaniem.

Thomas2135    1217

Jeśli nie chcesz narobić sobie kłopotów, to po co zawracasz sobie głowę mocznikiem. Najlepiej byłoby, bo to niedrogo wychodzi jak pobierzesz mleko od tej krowy i zbadasz mocznik w mleczarni lub innym laboratorium. Dlaczego chcesz w ogóle zacząć stosować mocznik? Aby ustrzec się przed ketozą powinieneś ograniczyć krowie jedzenie do samej sianokiszonki ewentualnie dołożyć słomy na wypełnienie żołądka aby dalej jej nie zatuczać. Przed porodem możesz podawać jakiś koncentrat energetyczny a w dni porodu wlewkę w postaci glikolu propylenowego i dać jej do wypicia jakiegoś drinka. Przedłuż kurację do kilku dni po porodzie i ketoza nie powinna się pojawić.

@Konrad82 pisząc niestrawione kawałki kukurydzy masz na myśli ziarniaki kukurydzu? Jeśli ziarniaki są uszkodzone a mimo to niestrawione pojawiają się w kale, może oznaczać to niedobór białka w paszy a nie skrobii. Jeśli w kale widzisz niestrawione frakcje łodygi(łyka) i liści kukurydzy może oznaczać to, że masz zakwaszone krówki. Napisz dokładniej jak to wygląda a najlepiej wpisz w szukajkę jasło kukurydza w kale i przeczytaj to co znajdziesz, bo problem ziarników w kale był poruszany już kilkukrotnie.

Edytowano przez Thomas2135

komodo    89

no mocznik moglby byc wyzszy jezeli to sa same trafione powtarzam trafione przez gniotownik ziarniaki to doloz sruty rzepakowej 1kg na dzien i zobaczysz co bedzie jesli sie zmniejszy udzial ale nadal beda jakies to jeszcze dolozysz 0,5kg (tylko nie wystartuj odrazu z tym 1kg tylko zacznij od 250g np) ale jesli slabo ziarno bylo zrobione przez maszyne to niestety nic nie zrobisz z tym dopiero za rok jak wezmiesz lepsza mszyne U mnie w ubieglym roku przy 2kg dopiero bylo ok ale stosowalem 18% pasz a teraz przy mocniejszej jest to zbede

konrad82    46

1kg na sztuke dziennie? To są połówki ziaren nawet i mniejsze nietrawione . kukurydza jest wykoszona dobrze , całego ziarna nie znajdziesz, najwieksze kawałki to połówki niektóre może troche wieksze. Jakby ta kukurydza byłaby lepiej trawiona to białko powinno podskoczyć????

kyllee    14

macie w dawce drożdże? jak nie to warto by było dodac i wtedy po kilku dniach sprawdzić czy kal się zmienił czy pozostał taki sam.

komodo    89

no to jezeli juz dajecie drozdze to tylko dolozenie bialka wam zostalo i tak 1kg na dzien na sztuke tylko zacznij od mneijszych ilosci i napewno zmniejszy sie udzial bo do zera ciezko wyeliminowac ale tak zeby na pierwszy rzut oka nie bylo widac to mozna bialkiem wyregulowac a najlpeiej wezcie zywieniowca niech wam wrzuci w kompa co dajecie i bedzie jak na dloni czego dolozycbo tak tak przez kompa to nie widze tego kalu zeby cos powiedziec a jaki jest luzny czy zbity ?jaki kolor?

walkol    33

No a co będzie lepsze soja czy rzepak?

Ja daję 100kg śr. rzepak, 25kg śr. soj. +premiks , kreda ,kwaśny i reszta zboża do tony bez otrąb

Edytowano przez walkol

Karror830    3

Jeśli nie chcesz narobić sobie kłopotów, to po co zawracasz sobie głowę mocznikiem. Najlepiej byłoby, bo to niedrogo wychodzi jak pobierzesz mleko od tej krowy i zbadasz mocznik w mleczarni lub innym laboratorium. Dlaczego chcesz w ogóle zacząć stosować mocznik? Aby ustrzec się przed ketozą powinieneś ograniczyć krowie jedzenie do samej sianokiszonki ewentualnie dołożyć słomy na wypełnienie żołądka aby dalej jej nie zatuczać. Przed porodem możesz podawać jakiś koncentrat energetyczny a w dni porodu wlewkę w postaci glikolu propylenowego i dać jej do wypicia jakiegoś drinka. Przedłuż kurację do kilku dni po porodzie i ketoza nie powinna się pojawić.

Pomyslalem o tym moczniku poniewz kolega makowiaczek pisal kiedys ze stosowal przez 2 tygodnie i krowy pospadaly z wagi, lecz stwierdzielm ze zmniejsze jej kukurydzy i moze zamiast mieszanki paszowej w ktorej składzie jest jeczmien, pszenica posypie 200-250 gram soji, czy mialoby to sens? Nie mam do dyspozycji sianokiszonki.

komodo    89

na strawienie kukurydzy lepiej podziala rzepak ale jak robisz sam pasz to z soji nie rezygnuj musisz poprostu dodatkowo dolozyc rzepaku

konrad82    46

Był dzisiaj u mnie przedstawiciel handlowy i ma mi podesłać żywieniowca , ma pobrać do badania sianokiszonke i kukurydze i ustawić dawke . Dzieki pozdro

GREMLIN    2

na strawienie kukurydzy lepiej podziala rzepak ale jak robisz sam pasz to z soji nie rezygnuj musisz poprostu dodatkowo dolozyc rzepaku

A w moim przypadku co też ziarna nie trawią i dostają treściwą jako;2,5% soja, 10% rzepak, 2,5% premix ,drożdże sano 8kg ,10kg kreda,10kg soda, 1kg mycosan i zboże żeby razem była tona(jęczmień,owies,pszenżyto,żyto) przeciętnie 3 czubate łopatki na 1szt dziennie-może za mała dawka???

stolarz88    51

Jakościowo chyba trochę za słaba ta dawka no i łopatka to pojęcie wzgędne :) 1 łopatka ile ma kg?

Na trawienie ziarna kukurydzy wpływają też takie czynniki jak predyspozycje osobnicze (u jednej dużo niestrwaionych jest a z boku inna i dostaje to samo kał idealnie strawiony) i strawność własna kukurydzy bo są różne odmiany i różna strawność. Nie można wszystkiego zwalać na żywienie i na koncentracje białka.

GREMLIN    2

Napisałem czubate, widziałem z różnych firm i wszystkie są jednakowe a wchodzi ok 1,3kg

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez ŁukaszGierczak
      witam myślę o kupnie new Holland tl 100 2004 r 9000mth 45 tys zł za niego chce chce sie dowiedzieć co sie w nich psuje i na co trzeba uważać i zwrócić uwagę przy kupnie