Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gringo1    119

Własnie jak to jest z żytem lepsze dla krów czy dla opasów pół na pół w treściwej w końcu nie potrzebuje takiego nawożenia jak inne zboza na słabszej glebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

żyto ma mało białka, mało energii , dużo słomy , podnosi somatyke nadmiar w paszy. Lepiej nie dawać, sialiśmy i nie bardzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12187

od miesiąca kilo/1100 tmru jak tesco kupiłem 30 kilo to się ludzie patrzyli 😮😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

My dajemy ten tłuszcz z Blatina od dłuższego czasu i jest ok.

Sól jak dawaliśmy to 1kg/t wozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
5 godzin temu, Gringo1 napisał:

Najlepszy bergafay

Każdy   czysty tłuszcz palmowy jest taki sam i na 90% jest z tego samego miejsca czyli Malezji różni się jedynie nazwą i ceną. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

Kwestia marketingowa. Produkt reklamowany jest droższy od mniej znanego. Pasze różnych firm a identycznych parametrów i zbliżonego składu różnią się ceną nawet 10%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

 

Dnia 19.08.2018 o 11:11, slawek74 napisał:

od miesiąca kilo/1100 tmru jak tesco kupiłem 30 kilo to się ludzie patrzyli 😮😂

W sumie, gdybym sama nie używała, to bym pomyślała, że dużo ogórków kisisz😝 Tak na poważnie to firmy paszowe mają w dużych workach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GBartek    215
Witam. Potrzebuje dorady. W swoim stadku krowek nigdy nie stosowalem pasz tresciwych. Wiadomo, wydajnosc nie jest oszalamiajaca, dlatego chcialbym cos poprawic w pewnym stopniu. Aktualnie krowy chodza po pastwiskach, w zime maja kukurydze, siano, sianokiszonke do woli. Dostaja srute z zyta i pszenzyta ( stosunek 2:1) oraz do tego otreby pszenne. Jakie rady mielibyście dla początkującego, aby zwiekszyc wydajnosc? Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12187

przezuwaczka napisał:

 

Dnia 19.08.2018 o 11:11, slawek74 napisał:

od miesiąca kilo/1100 tmru jak tesco kupiłem 30 kilo to się ludzie patrzyli 😮😂

W sumie, gdybym sama nie używała, to bym pomyślała, że dużo ogórków kisisz😝 Tak na poważnie to firmy paszowe mają w dużych workach. 

paszowa droższa była od spożywczej około 20gr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

@GBartekUżywasz pasz treściwych własnej produkcji. Pasze treściwe to wytważane z ziarna zbóż. Wyjątkiem jest suszona wysłodka, które również zalicza się do treściwych. Kiszonka z kukurydzy to objętościowa i treściwa w jednym, inaczej objętościowa energetyczna. Na początek radziłabym dać wszystkim rzepaku i pomyśleć o posianiu kukurydzy na kiszonkę tyle, aby starczyło na cały rok. Żywienie samą trawą to tylko potrzeby bytowe zapewnia. Qq i treściwa daje mleko. Na początek zadbaj o świeżo wycielone i do 100 dni. Pasze energetyczna potrzebna. Jeśli nie qq, to chociaż wysłodka. Pokusiłabym się na mieloną kukurydzę z rzepakiem na start. Przykład: 

2kg wysłodki

1kg rzepaku

1kg kukurydzy

2kg swoje zboże.

Rozdzieliłabym to na 2x. Namoczyłabym wysłodkę i podała rano i wieczorem z zakładką ze słomy lub siana.

To taka delikatna i skromna wersja od której można zacząć. Przydałby się premix witaminowy i bufor(soda, kreda). Bo przy 5 kg treściwej dziennie jest już potrzebny.

 @sławek74 jak była okazja to spoko😜 Znajomi świniarze wykupują olej rzepakowy w Biedronce, jak jest promocja, bo mają go w dawce.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nokia6002    9

Przerzuwaczka, 2 kg wysłodków to masz na myśli suchych i wtedy moczyć po 1 kg na jedno karmienie? Ja kupuję swojej krowie gotowy koncentrat dla cieląt i jej podaję. Daję jeszcze otręby, czy warto podawać krowie otręby ? Mam małe doświadczenie w żywieniu krów. 
Pastwisko ma non stop daje ok 7-8l mleka na jedno dojenie, jest po pierwszym cielaku. To w normie daje mleka? Czy za mało, za dużo? 

Edytowano przez nokia6002

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GBartek    215
A jakies gotowe koncetraty/pasze granulowane roznych firm sa czegos warte? Czy warto sie tym interesowac, czy lepsza jest wlasna mieszanka z gotowych komponentów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198
42 minuty temu, GBartek napisał:

A jakies gotowe koncetraty/pasze granulowane roznych firm sa czegos warte? Czy warto sie tym interesowac, czy lepsza jest wlasna mieszanka z gotowych komponentów?

jeśli zboża mało masz, to bierz pełnoporcjowe żeby czego nie zepsuć. Niestety te 18 % i energii 6,5-6,7 MJ i cenie poniżej 1050/ tone są warte tyle co otręby +rzepak. Pełnoporcjowa dobra 20%  i energii min 7 MJ to 1300zł brutto, Jeśli masz trochę zboża to daj im 2 kg zbóż i 2 kg pełnoporcjowej 25%, poprawcie mnie żeby wyszło ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Pasza w niebieskim worku kosztowała w czerwcu w granicach 1050/1100zł/t i jest zrobiona w zasadzie z odpadów(zz tego co się orientuję producenci są zobligowani pisać w składzie najpierw te komponenty których jest najwięcej). Worek zielony kosztował z 1200zł/t i jest lepszy ale dalej króluje ddgs i otręby więc może faktycznie nie ma co przepłacać.

Swoją drogą, ktoś powinien ogarnąć bajzel z etykietami i narzucić jeden obowiązujący system przedstawiania wartości pokarmowych(najlepiej inra) bo jest wolna amerykanka i niepotrzebne zamieszanie przy porównywaniu składu 

39861833_958545891014622_57413890157314048_n.jpg

39745184_1341417525995106_5267524397790396416_n.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Jednostki można szybko przeliczyć kwestia wprawy, mnie bardziej drażni że producenci w niektórych firmach podają tylko białko ogolne co tak naprawdę nic nie mówi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ktoś mi mówił ostatnio. Badał rolnik pełnoporcjówkę 18 % z deheus. Z deklarowanych 18 było 14 a ile w tym białka strawnego to nawet nie zgaduję. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

Dlatego CZYTAĆ skład i jeszcze raz czytać. Większość tych z otrębami są dobre a nawet bardzo dobre ale dla jałówek i opasów. Ale nie dla krów mlecznych (ewentulanie w 2 fazie laktacji) a tym bardziej wysokowydajnych :/ te hf-y chude i jeszcze im otręby w granulkach dawac :/  . W składzie na pierwszym miejscu Kukurydza powinna królować i energi minimum 7 MJ jeżeli ma to być uzupełnieniem niedoborów z objetościowych. 

 

Edytowano przez marcinffff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
6 godzin temu, nokia6002 napisał:

Przerzuwaczka, 2 kg wysłodków to masz na myśli suchych i wtedy moczyć po 1 kg na jedno karmienie? Ja kupuję swojej krowie gotowy koncentrat dla cieląt i jej podaję. Daję jeszcze otręby, czy warto podawać krowie otręby ? Mam małe doświadczenie w żywieniu krów. 
Pastwisko ma non stop daje ok 7-8l mleka na jedno dojenie, jest po pierwszym cielaku. To w normie daje mleka? Czy za mało, za dużo? 

Jak na takie skromne karmienie to ta pierwiastka daje ok. Otręby to dobra pasza bogata w witaminy i białko. Pastwisko z młodą trawą (majową) pozwala dać krowie max 20 l/ dziennie mleka. Zaproponowałam moczenie wysłodek, aby nie dawać samych treściwych i żeby chętniej jadły. Gdy zaczynałam przygodę z krowami, moje stadko miało może trochę lepsze karmienie, bo qq cały rok jadły wieczorem i rzepak miały z osypką. Najlepsze dawały wtedy 30 l dziennie. Czemu kupujesz krowie paszę dla cieląt skoro nie jest cielęciem?

5 godzin temu, GBartek napisał:

A jakies gotowe koncetraty/pasze granulowane roznych firm sa czegos warte? Czy warto sie tym interesowac, czy lepsza jest wlasna mieszanka z gotowych komponentów?

Zawsze jest lepsza swoja, jeśli ktoś mądry ułoży ci recepturę. Wtedy masz pewność, że nie przepłacasz za odpad. Wiadomo zboże jest drogie, ale poziom białka zawsze uzupełniany jest mocznikiem, a wapna kredą.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj