Skocz do zawartości

Polecane posty

karol091193    85

najlepiej z zapałką aby miał dobre porównanie. Z tym czasem mieszania to sam wiesz, że u każdego jest inny czas tym bardziej jak każdy ma inny wóz. Poświęć te kilka złotych i zamów sita do TMR-u, ewentualnie spróbuj zrobić je samemu, w każdym razie taniej to ciebie będzie kosztować niż kwasica i zapalenia i będziesz miał możliwość monitorowania struktury na bieżąco

mariaci    5

A ile idzie słomy do woza w przeliczeniu na jedną sztukę? Ile kwaśnego weglanu? Ile ogólnie dostają tresciwej i ile idzie do woza i co to za tresciwa? Jaki tluszcz ogólny i jakie moczniki i białko, napisz to wszystko a może znajdzie się tutaj ktoś mądry który będzie potrafił coś doradzić

Thomas2135    1194

A co na to żywieniowiec z federacji? Konsultowałeś coś z nim? Krowy nie sortują tmr-u?

Wiadomość z agroFakt.pl

kr9292    61

Słomy zero. Sianokiszonki 16 kukurydzy 30 tresciwych aktualnie 3kg. Węglanu na szt wychodzi ponad 200g. Tł 3,9 bi 3,3. Maks 8 kg z ręki w 3 odpasach. Wszcesniej było 5kg tresciwej do paszowozu i maks 5kg z reki i słoma a objetościowych trochę mniej.. Różnicy w zasadzie niema żadnej jedynie koszty spadły, ale jakoś mało mnie to cieszy. Czyli można wysnuc z tego wniosek, że sortują. Wydaje mi się ze tmr jest zbytnio zmielony i nie drażni żwacza tak jak trzeba. Chemicznie raczej jest wszystko ok, tylko struktura mnie jakoś nie przekonuje. Noże wydają się dobre ale może to nie wystarczy.. Dlatego chciałem jakieś zdjęcia i dowiedziec się ile czasu mieszacie.

Mati10    8

Spróbuj 1 kg słomy pszennej. Lejesz wodę do TMR-a? Nie grzeje się?

kr9292    61

Sypie "chemię" i jest całkiem ok aczkolwiek nie idealnie. Wcześniej miałem 0,7 kg i było tak samo. Ale spróbuje, bo musze je jakoś odkwasić :unsure:

mariaci    5

Może być wiele przyczyn, (sortowanie paszy, zbyt suchy lub mokry TMR) ale raczej bez zywieniowca się nie obejdzie bo według mnie masz źle zbilansowaną dawkę, w tych 3 kg które idzie do woza może jest za dużo energii łatwo rozkładalnej lub zbyt mało białka jelitowego to wszystko ma duże znaczenie, a może wszystko jest dobrze ułożone tylko na upały mniej jedzą TMRa a tresciwej tyle samo co wcześniej i się przykwasiły

kr9292    61
Napisano (edytowany)

Ta kwasica ciągnie się juz za mną dłuższy czas. Dawka jest zbilansowana napewno ok. Apetyt mają dobry, w upały zostawiają więcej tmru na wieczór i pratycznie wszystko znika. Wiec nie pozostaje nic innego jak struktura. Po prostu to mieszanie jakoś mi chyba nie idzie :(

Edytowano przez kr9292

Thomas2135    1194

Krowy po rozsypaniu tmr grzebią w nim, przewalają czy robią dziury? Mnie wet zje...by za taką ilość sody, bo działa szkodliwie na mikroorganizmy żwacza. Zastąp może sodę buforem z algami i dorzuć jakieś drożdże. Może się unormuje, bo przy kwasicy polecą racice zaraz jak u moich. Wrzody się porobiły a przykwasiłem je w marcu.

Pierwsze słysze żeby soda była szkodliwa (jest naturalnym składnikiem śliny, której krowa wydziela bardzo dużo w ciągu doby). 200g to standardowa ilość i jest to najtańszy, ale nie najskuteczniejszy bufor. Naogół wystarcza. Karol poproś tego swojego doktora niech zmierzy pehametrem pH żwacza ok. 4 godz. po rozsypaniu tmr i będziesz wiedział czy tokwasica. Pytanie: które krowy mają biegunkę i zapalenia, czy te co mają najwięcej paszy czy nie ma to znaczenia. Sortowanie jest wszędzie, tylko im krótszy tmr tym mniejsze, ale i tak jest (nie unikniesz tego). 

rolstudent    94

Mogłby ktoś wrzucić zdjęcie TMRu? I napisać jak i ile czasu miesza paszowóz? Bo cholera mam taki problem, że głowa mała. Kwasica na całego a zapaleń 1/3 obory. Zwiedzielem juz chyba wszystkie obory w okolicy i wszedzie tmr wygląda inaczej. Bardzo prosze o pomoc.

To raczej przypomina problem z mykotoksynami. Objawy bardzo podobne. Przyjrzyj się dokładnie kiszonką

kr9292    61

Pierwsze słysze żeby soda była szkodliwa (jest naturalnym składnikiem śliny, której krowa wydziela bardzo dużo w ciągu doby). 200g to standardowa ilość i jest to najtańszy, ale nie najskuteczniejszy bufor. Naogół wystarcza. Karol poproś tego swojego doktora niech zmierzy pehametrem pH żwacza ok. 4 godz. po rozsypaniu tmr i będziesz wiedział czy tokwasica. Pytanie: które krowy mają biegunkę i zapalenia, czy te co mają najwięcej paszy czy nie ma to znaczenia. Sortowanie jest wszędzie, tylko im krótszy tmr tym mniejsze, ale i tak jest (nie unikniesz tego). 

Zapalenia lecą po kolei. Już 3/4 stada je miało. 

@Thomas2135 Generalnie rozsypują ale nie ma reguły. Dostają 2% drożdzy dolfosofskich tych najmocniejszych w tresciwej. 

@rolstudent Jak kiedyś wspominałem z kiszonką kukurydzy jest lekki problem bo myszy podziurawiły folię i są takie place. Odrzucam z zapasem ale pewnie wszystkiego nie odbiorę. Ale czy to by aż tak rujnowało wszystko?

Troker1979    13
Napisano (edytowany)

Kurde może i moje przykwaszone. Jakie są tego objawy? Białko 3,2, tłuszcz od 3,6 do 3,8, mocznik 180 - 260(zależy jaka trawa), kał rzadki ale jedzą tylko trawę z pastwiska i dostają przy spędzaniu z pola 2,5 kg treściwej rano plus to samo wieczorem. Treściwa to 3/5 lactoma i 2/5 mielone ziarno kukurydzy do tego witaminy i tylko kreda. Z pytka im nie śmierdzi, wydajność średnia ok 23 - 25 litrów dzień.

Edytowano przez Troker1979

Krowiarka    14

To raczej przypomina problem z mykotoksynami. Objawy bardzo podobne. Przyjrzyj się dokładnie kiszonką

Zdecydowanie też przez to przechodziłam. Do biegunek i zapaleń dochodziły jeszcze problemy z rozrodem. Poleciało mi białko, tłuszcz i ltry.

Teraz powoli wychodzimy z tego. Aha, u mnie też były zdecydowanie przykwaszone (tępe noże w paszowozie). Co zrobiliśmy? Po kolei, wymiana noży, dołożyliśmy słomy do paszowozu, aż przeżuwały po 70 razy.  ;) Zmieniliśmy firmę paszową, nie chcę im robić antyreklamy, bo to dobra i znana marka, ale doradca nie reagował na zgłaszane problemy. W sumie to teraz stado obsługują dwie firmy paszowe: Josera i De Heus.

Granulat jest z De Heus, a witaminy z Josery, do tego mój ulubiony Dairy Pilot. No i podstawa idą też dobre preparaty od mykotoksyn i od zagrzewania się TMR.

rolstudent    94

@kr9292 no to masz już problem zdefiniowany. Tak to właśnie ta twoja kukurydza jest źródłem tych zapaleń. Proponuje skontaktować się z firmą delacon. I zakupić produkt fortisorb phyto. Zobaczysz że już po 3 dniach będzie poprawa a po tygodniu nie będzie zapaleń

kr9292    61

Spróbuje. I jeszcze zmienie noże, najwyżej stare bede miał na zapas. Dzięki za podpowiedzi.

rolstudent    94

No to też nie zaszkodzi. Ja mam teraz takie napawane od dołu. Są dłużej ostre ale trzeba je ostrzyć specjalnymi tarczami do stali twardych. Choć słyszałem i złe opinnie o tych nolać. Ja jestem zadowolony

pedro2    342

Ja pewnie też mam przytrute kał był rzadki i mleko spadło, dałem przez 3 dni połowę qq i się poprawiło. W kopcu mam małe dziury po psach odrzucam ale zawsze coś zostanie. Ostatnio dojechałem do mega dziury, qq gorąca cala szufla pleśni i po tym tak się schrzaniły. Będę musiał się rozejrzeć za tym fortisorbem skoro sprawdzony. Brać od razu worek? Na 28szt nie będzie za dużo? Bo chyba przez 3 tyg Max można go stosować

Mati10    8
Napisano (edytowany)

Kwaśny może również obniżać pobranie pasz z powodu swej niesmakowitości. Dodatkowo należy uważać na mokre pasze, bo po co sypać w paszowóz skoro on jest higroskopijny i ulega aktywacji w ciągu 2-3 godzin. Nie wiem czy ktoś też miał takie przypadki, ale przy dużej ilości kwaśnego na uwięziówkach krowom puchły stawy?

Kurde może i moje przykwaszone. Jakie są tego objawy? Białko 3,2, tłuszcz od 3,6 do 3,8, mocznik 180 - 260(zależy jaka trawa), kał rzadki ale jedzą tylko trawę z pastwiska i dostają przy spędzaniu z pola 2,5 kg treściwej rano plus to samo wieczorem. Treściwa to 3/5 lactoma i 2/5 mielone ziarno kukurydzy do tego witaminy i tylko kreda. Z pytka im nie śmierdzi, wydajność średnia ok 23 - 25 litrów dzień.

Nie wiem jaką masz trawę, ale jakby dostały jakiegoś siana do tego to byłyby napewno zadowolone ich żwacze i ick kał lepszy. Nie mają prawdopodobnie czym kału zagęścić.

Kwasica na pastwisku? Średnio raczej, zasadowica to prędzej, ale mocznik ok.

Po co im pasza z mocznikiem na pastwisko? Przy kieszonce z qq to rozumiem, ale przy pastwisku?

Edytowano przez Mati10

kr9292    61

Był dzis zywieniowiec. Przesialiśmy na sitach i wyszło ok. Pocięte nie poszarpane też ok. Sprawdzaliśmy kiszonki są ok. nie smierdzą, chłodne jak trzeba. Chemicznie było wporządku jest i teraz też powinno być. Kał u każdej krowy inny. Mleka brak. Mózg roz***any  :wacko:

rolstudent    94

To jeszcze jedno pytanie a jak u ciebie z wirusami BVD IBR itp. Badales?
U mnie. Tez kiszonki zimne a fortisorb stosuje cały czas. Od pół roku.

koks    22

Czyli można cały czas, a nie tylko przez 3 tygodnie jak ktoś pisał? Dajesz 30 g na sztukę czy mniej? Jest zauważalne lepsze pobieranie paszy kiedy to stosujesz?

kr9292    61
Napisano (edytowany)

BVD nie mam. Na IBR badałem kilka sztuk wybranych losowo w roznym wieku i tez nic. Mleko cały czas w dół.

Fortisorb zamawiasz bezoposrednio u dystrybutora czy jakiegoś dealera? Co dajesz na zagrzewanie paszy?

Edytowano przez kr9292

mariaci    5

Mleko w dół leci pewnie z tych upałów u mnie już ponad 2 litry na dzień srednio od sztuki spadlo i dalej spada,

Produkty od mikotoksyn można stosować przez cały czas, u siebie dodaję je do paszy około wycieleniowej tak aby sie dobrze zacielały, rozdajały i żeby somatyki nie było przeważnie do 100 dnia laktacji a jak sie lepiej doja to dłużej plus do tego witaminy rozrodowe, także co jakiś czas są odtrówane

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się