Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mariaci    5

To dodaj melasy poprawi sie smakowitość paszy i będą więcej jadły

slawek74    135

bartlomiej ja na upały stosuje sorbińanpotasu tanie nie jest ale skuteczne 800gr na 1tone cena za 25 kg 480 zł .

Wiadomość z agroFakt.pl

ChiquitaB    48
Napisano (edytowany)

Pytanko. Ogolnie ostatnio spadly mi parametry i z badania mleka wyszlo ze mocznik mam 80 a bialko 3.08 tluszcz 3.6. Do jedzenia dostaja juz ostatki qq i sianokiszonke. W dzien pastwisko. Qq zastepuje wyslodkami melasowanymi. Tresciwa to sruta jeczmien pszenzyto mniej wiecej po rowno plus witaminy drozdze i 150 sojowej i 100 rzepakowej na tone paszy. Jak ugryzc ten temat?

Edytowano przez ChiquitaB

leszek1000    9
Napisano (edytowany)

u mnie też mocznik spadł chociaż dostają głównie sianokiszonkę, a na tonę idzie 300 rzepakowej i 150sojowej.Myślę,że warto poczekaj do kolejnych wyników.Możesz jeszcze dołożyć rzepakowej,albo mocznik

Edytowano przez danielhaker
cytowanie poprz. posta

mariaci    5

Jak mają pastwisko to mocznika nie radzę żeby ich nie przytruć

kr9292    61

Mam takie pytanie ogólne. Na ile litrów mieszacie paszowóz w stosunku do sredniej dziennej wydajności w stadzie?

'

mariaci    5
Napisano (edytowany)

Przeważnie paszowóz ustawia się na ostatnią grupę, jeszcze nie mam zbyt dobrej wydajności ale u mnie jest na 17 litrów

Edytowano przez mariaci

mario98    6

U mnie jest tak na ok 23 l. Te ktore daja powyzej dostaja premie max 6 kg granulek 18% bialka + max 2 kg korektora energetycznego 12,2% bialka i 7,64 MJ z dodatkiem tluszczu chronionego.

damianzetor9540    1261

a gdzie w lodzkiem można kupic melase? i po ile

Zadzwoń do firmy GABIKO z Konopnicy. Widzę że jesteś EBE więc nie masz tak daleko.

Troker1979    13
Napisano (edytowany)

Witam

Proszę o poradę.

Nie mam już swojego zboża więc zacząłem dawać paszę pełnoporcjową. Wybór padł na lactomę z sano. Krowy pasą się dzień i noc na pastwisku. Kiszonki z kukurydzy nie mam. Dodaję mielone ziarno kukurydzy do laktomy  (3/5 laktomy i 2/5 mielone ziarno kukurydzy plus witaminy i kreda).Dostają tej mieszanki 2kg przed rannym udojem i 2 kg przed wieczornym udojem. Parametry mleka: tłuszcz 3.6 -3,7; białko 3,2; mocznik 230. Doję teraz od 18 krów ok 440 - 470 litrów dziennie.

Moje pytania:

1. Ile mogę maksymalnie kg dać mojej treściwej na jeden odpas(dwa odpasy dziennie jak krowy przychodzą z pastwiska) by nie ryzykować kwasicy(chyba że już ją mam Patrzcie parametry mleka);

2. Czy taka wydajność jest zadowalająca? Dla mnie nie. Po wypłacie i podliczeniu rachunków niewiele zostaje szczególnie teraz jak kupuję paszę. Coś mogę więcej zrobić? Krowy to mieszańce hf, mo, sm, nr.

3. Pytanie do osób oddających mleko do mlekpolu i stosujących paszę sano. Sano nie ma na liście mleczarni. Będziecie zmieniać paszę czy jednak dalej sano przemycać(jest no gmo)?

Edytowano przez Troker1979

funrolnik    4

Witam

Proszę o poradę.

Nie mam już swojego zboża więc zacząłem dawać paszę pełnoporcjową. Wybór padł na lactomę z sano. Krowy pasą się dzień i noc na pastwisku. Kiszonki z kukurydzy nie mam. Dodaję mielone ziarno kukurydzy do laktomy (3/5 laktomy i 2/5 mielone ziarno kukurydzy plus witaminy i kreda).Dostają tej mieszanki 2kg przed rannym udojem i 2 kg przed wieczornym udojem. Parametry mleka: tłuszcz 3.6 -3,7; białko 3,2; mocznik 230. Doję teraz od 18 krów ok 440 - 470 litrów dziennie.

Moje pytania:

1. Ile mogę maksymalnie kg dać mojej treściwej na jeden odpas(dwa odpasy dziennie jak krowy przychodzą z pastwiska) by nie ryzykować kwasicy(chyba że już ją mam Patrzcie parametry mleka);

2. Czy taka wydajność jest zadowalająca? Dla mnie nie. Po wypłacie i podliczeniu rachunków niewiele zostaje szczególnie teraz jak kupuję paszę. Coś mogę więcej zrobić? Krowy to mieszańce hf, mo, sm, nr.

3. Pytanie do osób oddających mleko do mlekpolu i stosujących paszę sano. Sano nie ma na liście mleczarni. Będziecie zmieniać paszę czy jednak dalej sano przemycać(jest no gmo)?

Ja najmleczniejszym daje 6-7kg tresciwej dziennie w 4 porcjach. Przed i po udoju, bo tak mi najwygodniej i nie mam problemów z kwasica, ale dostaja drozdze. Srednia 26 dziennie jest dla Ciebie neizadowalajaca ? Powinno zostac Ci okolo 10 tysiecy, chyba ze masz jakies wysokie koszta utrzymania... Ja mam 25 i jestem zadowolony, ale nie wykluczam, ze majac 30 i w gore bylbym bardziej :)

Troker1979    13

Ta moja wydajność wynika z tego że mam większość krów 2 - 5 miesięcy po wycieleniu. Do tego aura sprzyja i soczystej trawy nie brakuje. Pod koniec roku większość stada do zasuszenia i 2 -3 miesiące to nie wiem czy na opłaty nadoję. Oprócz krów drugie tyle młodzieży dla których też trzeba kupić paszę. Do tego inne dodatki. Zatrudniam też pracownika i utrzymuje rodziców. Do tego dochodzą też co miesiąc małe inwestycje więc niewiele z wypłaty zostaje jeżeli w ogóle coś zostaje.

PS

Też się zastanawiałem by dać więcej treściwej robiąc jak Ty czyli dać przed udojem i po. Z tym że u mnie tylko pastwisko(żadnego dokarmiania w oborze kukurydzą czy sianokiszonką) i nie wiem czy taki podział dawki przed i po ma sens bo krowa nie przegryzie nic w między czasie?

pedro2    342

Jakie zboże najlepsze dla krów? Mam kilka ha mieszanki owies jęczmień ok 40-50% jęczmienia, teraz chce dać ogłoszenia z nowych zbiorów. Sam jęczmień czy jęczmień i pszenżyto, a moze pszenica? Mam namiary na 4 ha jęczmienia ozimego czy jest jakaś różnica jary/ozimy? teraz na ozimy to już chyba trochę późno

pawlak2507    6

Ozimy już powinien być skoszony. Ja daję 60 % jęczmienia 20% owsa i 20% pszenicy

funrolnik    4

To na czas udoju możesz podawac owsianke, jezeli masz, pasza o takiej strukturze ma bardzo dobry wplyw na mlecznosc i chroni przed kwasica

Troker1979    13

Moim zdaniem to dla bydła najlepsze jakościowo zboże to pszenica i jęczmień(no i oczywiście rośliny wysokobiałkowe). Reszta to powinny być tylko dodatki bo albo szkodzą w dużych ilościach albo jak owies niewiele oprócz struktury wnoszą.

pedro2    342

Ja po tym roku chyba tylko pszenżyto i jęczmień ozimy sieje, jare dały d.py po górkach goło z ozimych przynajmniej słomy będzie jak na ziarno przypali

leszek1000    9
Napisano (edytowany)

Z Jęczmień to ostrożnie, 1 temu mi wymarzł,a dwa lata temu jakaś mszyca weszła nie wiadomo kiedy, chcieliśmy orać,ale coś się wymłóciło

Edytowano przez danielhaker
cytowanie poprz. posta

pedro2    342

Różnie bywa widzę po znajomych, ale jak ładnie przezimuje to się odwdzieczy, a jary przysmaliło w maju to teraz zielono wszędzie

kr9292    61

Ja tak samo ostatni rok sieję jare, chociaż wyglądają całkiem ok. Nawet w dobrym roku nie nasypie tyle co ozimina a słomy połowa. Jeżeli chodzi o zboże do zywienia krów każde jest dobre, żyto może mniej ale w odpowiednich ilościach można je wkomponować.

pedro2    342

Nie przypuszczałem, ze będzie takie zainteresowanie telefon się urywa, ale ceny z kosmosu.

krystek1992    4

Co do tego zboża to odmiany mało co się różnią składem. Energia na poziomie chyba 7MJ i białko się waha od 10 do 14%... Takie są zboża.

kr9292    61

Mogłby ktoś wrzucić zdjęcie TMRu? I napisać jak i ile czasu miesza paszowóz? Bo cholera mam taki problem, że głowa mała. Kwasica na całego a zapaleń 1/3 obory. Zwiedzielem juz chyba wszystkie obory w okolicy i wszedzie tmr wygląda inaczej. Bardzo prosze o pomoc.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się