Skocz do zawartości

Polecane posty

Eliot    16

Poleci ktos gliceryne dla krow? Oczywiscie rozsadna cenowo. Wydaje mi sie ze mam problem z ketoza u krow. Nie krzyczcie ze pisze ze wydaje mi sie poniewaz mam na razie rok doswiadczenia w hodowli.

Wydaje mi sie,czy jestem tego pewny???,Ja stosuje po wycieleniu 99 z Vit tra .Zawołaj veta ,zrobi badanie moczu i będzie wszystko jasne co im dolega .Ładować hajs w coś co być może nie jest wcale potrzebne.......Robi się ciepło i zdaje mi się ze bardziej to może być albo stes cieplny albo kwasica,ale nie znam systuacji wiec nie będę się lamerował...

Witam, koledzy jako że dopiero stawiam kroki w produkcji mlecznej to potrzebuje kilku porad.
Mam 17krow mlecznych, głównie mieszanki HF i Simental mleczny jako że posiadam jeszcze opasy ok 10szt i młodzieży ok 10szt a ziemi niespełna 22ha to pasze treściwe są dokupowane. Uprawiam kukurydzę i mieszanki traw oraz ok 4ha mieszanki zbożowej.
Karmienie krów mlecznych wygląda następująco

Rano przy udoju w okresie zimowym
-ok 1kg sruty z własnego zboża (głównie owies, jęczmień i przenica)
- następnie sianokiszonka ok 30% suchej masy i tutaj daje jej praktycznie pod opór tak by do godziny 14 miały

Po południu ok godziny 13-14
- kiszonka z kukurydzy ok 15kg + 1kg śruta zbożowa z dodatkiem witamin i kredy pastewnej

Wieczorem przy udoju posypuję jeszcze delikatnie kukurydzę śruta by ja skończyły, jak już mam pusty stół to rozdaje sianokiszonka ok 60% suchej masy w takiej ilości by na rano zzarly.

Ogólnie staram się żeby krowy cały czas miały coś na stole, wydajność w granicy 20-25 litrów na dobę od sztuki zawartość białka od 2.8 po 3.2, tłuszcz utrzymuje się w granicy 4%. Ale z racji tego że swojej sruty wystarcza mi na ok 2msc to zastępuje ja otrębami przennymi i zytnimi w proporcji 1:1 i niestety ale automatycznie parametry mi spadają. Powiedzcie Panowie co mogę zmienić, bądź co mogę zastosować do otrębów bądź zamiast ich oczywiście wszystko w miarę możliwych cenach bo nie ukrywam że otręby najbardziej mi się kalkulowaly, jakie witaminy dodajecie? Czy może zastosowanie wyslodkow suchych by coś zmieniło? Wszystkie odpowiedzi mile widziane. Pozdrawiam

Wiadomość z agroFakt.pl

damianzetor9540    1268

Ile doisz litrów w zbiornik od tych 17 krów średnio? Bo jak czytam i piszesz że z objętościowych + 2 kg śruty zbożowej średnia wydajność 20-25 litrów to tylko pogratulować i robić tak dalej. 

Średnio co drugi dzień mam od 580-620 litrów z tym że doje teraz 16szt i praktycznie 20 litrów dziennie trzeba odjąć na odpoj cieląt. Teraz krowy chodzą na trawie plus kiszonka ż kukurydzy w oborze ok 7kg i ok 1kg otrębów z kredą na dobę. Powoli buduje stado bo kupiłem dwie krowy od gospodarza który ściągnął je z Danii, zakupiłem 6 małych jałowic które w przeciągu dwóch lat zasila stado. Z tym że nie będę w stanie siać już zboża i dlatego pytam czym najlepiej mogę je zastąpić i w jakich proporcjach.

czesio1612    5

Normalnie zamiast swojej śruty dokup ziarno paszowe i będziesz dalej miał taką dawkę jaką masz

Niby tak tylko na wyprodukowanie tony paszy wydań taka sama kasę albo i wyższa niż kupilbym pelnoporcjowke. To powie ktoś w końcu jakie dodatki dodajecie do sruty?

pedro2    350

Staraj się człowieku dogadzaj wymyslaj żeby dobić do średniej 22L, a tu u innych z samych 2kg otrębów leją tyle. Szok, ale to pewnie tylko teraz jak są na pastwisku? Bierz zywieniowca wchodź pod ocenę i będziesz miał z głowy

Napisano (edytowany)

Różnie jest, wiadomo że nie zawsze każda krowa da tyle samo ale pozbylem się najsłabszych sztuk, w miejsce których kupiłem inne i teraz tak wychodzi. Oczywiście są miesiące w których kilka sztuk jest zasuszonych bądź blisko terminu i wydajności są mniejsze. Ale tak jak dzisiaj było 582 litry i dwa cielaki są jeszcze odpajane, na dzien dIsiejszy doje 16szt.Dodam że przy porannym dojeniu dostają teraz jeszcze świeżą lucerna (sialem w czystym siewie i trochę szkoda mi wpuszczać na nią krowy). Ale tak z ciekawosci zapytam jakie macie wydajnosci ze dziwicie sie z tych? Chyba normalne ze krowa daje te 10-15 litrów na udoj w sezonie, u mnie niestety to spada jak brakuje mieszanki zbozowej i wchodza otreby dlatego pytam co moge dodac by jakos dorownac tym wartosciom mieszanki. Dopiero przejmuje powoli gospodarstwo i jak dobija do 20szt dojnych to będę chciał wejść pod ocenę.

Edytowano przez areczek00095

pedro2    350

Dziwne jest to, ze z 2 kg tresciwych, samych otrąb tak ci doja

Chyba 3 razy powtórzyłem że na otrebach wydajnosc od razu spada w zimie. Latem tego się tak nie odczuje bo nawet po kilku dniach karmienia lucerna widać efekty. Ile dajesz swoim tresciwej?

Nie cytuj poprzedniego posta!

GR_Stachnik    24

582+20=602L /2 dni / 16szt = 18,81L szt/d  :blink:

Polecam wejść pod ocenę. Jestem od grudnia i mam żywieniowca z federacji. Parametry się trzymają, a krowy zacielają za 1/2 razem. Nic lepszego nie wymyślisz. 

Ja na średnią w zbiorniku 24 l od sztuki daje średnio 6.5 kg paszy treściwej.

To ładnie sypiesz. A co im dajesz i w jakiej proporcji? A objetosciowa jaką dajecie? Ja głównie bazuje na mieszance koniczyny z raygrassem i lucernie w czystym. No i kukurydzą do tego. Lucerne zawsze zbieram jak ma tylko ok 20% SM a mieszanki staram się pół na pół.

damianzetor9540    1268

Kiszonka z qq 20 kg dziennie, 10 kg sianokiszonki, 10 kg wysłodków prasowanych. Te 6,5 kg treściwej to 50:50 śruta jęczmienna i ddgs. 

kr9292    71

Niby tak tylko na wyprodukowanie tony paszy wydań taka sama kasę albo i wyższa niż kupilbym pelnoporcjowke. To powie ktoś w końcu jakie dodatki dodajecie do sruty?

To teraz pomyśl logicznie co musi być w tej paszy skoro opłacą sztab ludzi, utrzymają samochody i budynki, zapłacą za reklamy i dziesiątki innych pierdół i potem na tym zarobią sprzedając ją w tej samej cenie której kosztuje cię wyprodukowanie. Mieszam tresciwą która kosztuje mnie 1190 zł/t nie wiem ile musiałaby kosztować w jakiejkolwiek firmie paszowej, aby jeszcze na tym zarobili. Więc albo wywala się cene w kosmos, albo tnie na jakości, inaczej się nie da.

GR_Stachnik    24
Napisano (edytowany)

35% zboża (jęczmień, pszenżyto)

27% śruta rzepakowa

20% śruta sojowa

10% kukurydza mielona

3% premiks

3% kwaśny węglan

2% kreda

Za 1200 zł/t mam 22% białka (plus prąd na śrutowanie z mieszaniem) 

Ewentualnie można dorzucić drożdży za 70 zł i masz już bardzo dobrą mieszankę. Gdzie kupisz pełnoporcjówkę o takim składzie poniżej 2000 zł/t? 

Premia dla najlepszych sztuk (0,5-1 kg szt/dzień)

40% kukurydza

30% śruta sojowa

30% tłuszcz chroniony

Edytowano przez GR_Stachnik

Krowiarka    20

Do wozu paszowego to dajesz? Podobno kwaśny węglan nie nadaje się do wozu.

GR_Stachnik    24
Napisano (edytowany)

Żywienie bez wozu(jeszcze). Max. 7kg mieszanki szt/dzień. 

Dzięki PFHB mam co miesiąc wyniki mleka i mogę korygować dawkę we współpracy z żywieniowcem. Bez wyników to można wróżyć z fusów. Dużo pracy, cierpliwej pracy która przynosi efekty. Krowy średnio w 230 dniu laktacji ze średnią udoju 25L/dzień na słabej sianokiszonce.

Edytowano przez GR_Stachnik

kr9292    71

To niezły wynik.

Węglan w paszowozie słabo się sprawdza, ale zawsze coś. Czy warty tych pieniędzy? trudno mi powiedziec, kiedyś stosowałem i efekt mizerny.

@ukaszProcho Najwydajniejszym (+40) litrów sztukom daję 2 kg rzepaku i 2,25 soi, sianokiszonka słaba tylko 16,5% BO

przemson21    0

Witam panowie ostatnio po próbnym udoju przyszło mi że u moich krów jest nadmiar białka i niedobór energii i pytam jak zmniejszyć białko i podnieść energię u krów ?

lukbold    413

A skąd tutaj ma ktoś wiedzieć co TY tam sypiesz do koryta żeby wiedzieć czego ująć?? wróżek tu jeszcze nie ma

Eliot    16

zmiejszyć pasze białkowe a wiecej pasz energetycznych;d;d ;) 
​Tak jest wróżka na urlopie.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez ŁukaszGierczak
      witam myślę o kupnie new Holland tl 100 2004 r 9000mth 45 tys zł za niego chce chce sie dowiedzieć co sie w nich psuje i na co trzeba uważać i zwrócić uwagę przy kupnie