Skocz do zawartości

Polecane posty

robert1226    45

U mnie krowy też dostają mocznik nawozowy i nic się nie dzieje . Od lat go stosuję w żywieniu krów .

Jaką dawkie bezpieczną można dać. Ile gram na sztukie dziennie.

mariaci    5

robert1226 takie pytania to do wróżki bo nie da sie wytrzasnąć (bezpiecznej dawki) nie wiedząc jakie są moczniki w mleku

Wiadomość z agroFakt.pl

Meg5    366

Jaką dawkie bezpieczną można dać. Ile gram na sztukie dziennie. 

80  gram ,tyle daję max ,więcej się boję . Zaczynaj od  20 gram i co parę dni zwiększaj o kolejne 20 aż dojdziesz do 80g. Pamiętaj jednak ,że najbezpieczniej mocznik dawać gdy krowy jako paszę główną dostają kiszonkę z kukurydzy .  W żywieniu letnim ,gdy podajesz krowom zielonkę ,lub są na pastwisku ,mocznik się nie podaję .  

Jedyną rzeczą jaką mam naprawdę [...] , jest moje własne życie i mój własny punkt wiedzenia .

robert1226    45

robert1226 takie pytania to do wróżki bo nie da sie wytrzasnąć (bezpiecznej dawki) nie wiedząc jakie są moczniki w mleku

Nie prosiłem ciebie byś mi (pasjansa) stawiał.Kto zna odp:to wiedział jak odpowiedzieć .

Dziękuje MEG,dużą ta dawka aż się zdziwilem ,sprubuje podać tak jak mi radzisz ,mocznik w mleku mam ok 200 pasza oparta na kiszonce a krowy stoją w oborze nie chodzą na Łąkie..

ukaszProcho    22

To jak masz mocznik 200 to za dużo nie szalej z tym mocznikem bo dodasz z 20 gram i ci podskoczy do 250 wiec 80 gram to zdecydowanie za dużo

Meg5    366

To prawda ,jak masz już mocznik 200 to mniej podaj .  Stopniowo do 40 dojdź i zobaczysz jaki w mleku będzie . 

80 g to zdaniem mojego weterynarza ,jaki i lektury branżowej bezpieczna dawka . Mocznik podaję się by w pewnym stopniu zmniejszyć koszty w zakupie pasz białkowych . Znam takich co dają więcej jak 80 gram i mocznik w mleku mają powyżej 300 ,ale jest to już jazda po bandzie ,jak to weterynarz mówi . 

Jedyną rzeczą jaką mam naprawdę [...] , jest moje własne życie i mój własny punkt wiedzenia .

mariaci    5

Żeby wiedzieć jak odpowiedzieć to trzeba znać jakieś szczegóły, nie ma jednej bezpieczniej dawki!!! wszystko zależy od moczników w mleku i od białka w mleku czy mają wystarczającą ilość energii na rozłożenie mocznika tak aby się nie przytruć, że dostają w większości kiszonkę z qq to bardzo dobrze ale kisznka kiszonce nie równa zależnie ile ma energii i ile zborza sypiesz to dopiero znając te informacje można coś wywnioskować np. do białka 3% to te moczniki na poziomie 200mg wystarczą a jak masz np. białko 3.8% to wtedy należało by podnieść moczniki do 300mg

Meg5    366

Oczywiście że to wszystko co piszesz jest prawdą .  Proszę ,o to magiczna tabela ,by nie było nie domówień ,bo faktycznie jest to złożone zagadnienie . 

Od 5 lat krowom podaję mocznik w maksymalnej dawce do 80 g ,ale oczywiście też czasem mniej ,w zależności od paszy jaką karmię i jej jakości . 

post-46461-0-20492000-1491891742_thumb.jpg

Xawier    34

U mnie oryginalnie najniższa jest 2.7  ale mam przerobione też że do 0.7 schłodzi

kokoman0    63

Max do 2 stopni powinno być bo przy niższych temperaturach może dochodzić do pogorszenia parametrôw mleka. Dla tego termostaty dedykowane do zbiorników na mleko mają ograniczenie do ok. 3 C .

Thomas2135    1291

Ciekawe z czego to jest zrobione? Jakaś mieszanka rzepaku, ddgsu a ten niechemiczny proces zmiany struktury to pewnie ekstruzja.

kr9292    80

po co ci takie wynalazki? Kiedyś kiedyś mój ojciec stosował, fakt somatyka lekko spada jezeli sie stosuje, a jezeli nie powraca  z powrotem. Takie preparaty są nic nie warte 

ukaszProcho    22

Chodziło mi bardziej coś na płodność
Chyba ze macie jakieś lepsze witaminy na płodność z bardziej znanych firm? Powoli zauważam spóźnione ruje i chciałbym zobaczyć czy to pomoże. Dodsm ze Energi mają dosyć sporo bo dostają ziarno kuku i wyslodki jako dodatki

Troker1979    13

Dzięki Panowie za wcześniejsze porady - miałem problem z ketozą w stadzie. Ostatecznie rozwiązałem to tak, że dodałem jeszcze jeden odpas treściwej z własnych zbóż plus mielona kukurydza(teraz dostają  5 - 6 kg na głowę). Dodałem do tego sodę i kredę(wcześniej wcale nie dawałem). Z objętościówek tylko sianokiszonka(słaba niestety - potraw i dzikie łąki). Sianokiszonkę niezbyt chętnie pobierają. Jak temu zaradzić. Co im dać by jadły chętniej mimo kiszonki słabej jakości?(drożdże coś pomogą?). Mleka przy takim żywieniu za wiele nie ma niestety ale tez kosztów za wiele nie mam. Parametry mleka: tłuszcz 4, białko 2,8, mocznik 100 - 140.  Większość krów we wczesnej laktacji. Krowy mieszańce o średnim potencjale mlecznym. Doję teraz 18 krów i mleka ok 650 - 670 l  co dwa dni. Jak pójdą na pastwisko ilość ta podniesie się o 200 - 250 l nie zmieniając tego skromnego żywienia. Zastanawiam się czy z ekonomicznego punktu widzenia opłaca się dać tym krowom teraz coś więcej(rzepak, soja, DGGS, pełnoporcjówka czy inne dodatki)? Wiecie o co chodzi - daje 1 kilogram rzepaku za 1,3 zł a krowa daje mi 2 litry więcej za  ok 2,7 - 2,8 zł.

Zacząłem bardziej dbać o jałówki w wieku 0 - 3 miesiące(przyszłe krowy). Dostają mlekopan z Polmass i musli z agrocentrum. Jednak te granule słabo jedzą(mlekopan piją z apetytem). Co dajecie swoim? Co polecacie. Ja przerabiałem jeszcze CJ Kromilka  i coś z De heusa  ale to jadły jeszcze gorzej. Może macie swoje polecane receptury na paszę do zrobienia we własnym zakresie(co i jakie proporcje)?       

Z góry dzięki za rady od początkującego hodowcy                         

PS

Basen na mleko odziedziczony po ojcu pomału  staje się za mały. Macie może coś na zbiciu do 1000 l(22 krowy max). Jestem z woj. warmińsko mazurskiego, powiat Kętrzyn. A może ktoś z Waszej okolicy ma coś sensownego. Proszę o informację na priv.

Edytowano przez Troker1979

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez RafaPaluch
      Witam koledzy. Szukam przyczyny dlaczego ciągnik długo kreci jak jest ciepły. Na zimnym pali od razu. Wygląda to tak jakby paliwo wracało do zbiornika. Za pomoc z góry dziękuję
    • Przez agrofoto
      Temat poświęcony żywieniu drobiu. Co należy dodawać do diety, czego unikać itp. Czekamy na Wasze opinie, sugestie i dobre rady, które mogą przydać się innym.