Skocz do zawartości

Polecane posty

PRIMO    186

Niski mocznik w mleku to efekt zdyt małej ilości pasz treściwych w tym białka w dawce pokarmowej

rolstudent    94

Naprawdę? A to dobre.:-)

A ja bym powiedział ze to efekt dobrze wykorzystywanej Energi które w dawce jest więcej niż dostępny pasaż białka.
Czyli krowy są w stanie na tej samej Energi przerobić jeszcze więcej białka.
Łukasz śmiało możesz podnieść jeszcze trochę mocznik. I soje

Troker1979    13

Mam problem z rozprzestrzeniającą się ketozą w stadzie. Bydło dostaje tylko sianokiszonkę, siano, treściwe(3-4 kg, w tym co najmniej kilogram mielonej kukurydzy) i witaminy z Polmassu na komórki somatyczne oraz gliceryna dla tych po wycieleniu tak co najmniej do miesiąca. Wydajność oczywiście kiepska ale przy takim żywieniu to cudów nie ma. Jak był pierwszy pokos to jeszcze było ok ale teraz jak wycieliło mi się w ostatnich miesiącach ze 3/4 stada i zostały tylko późniejsze pokosy to masakra. Odstawiam glicerynę i krówka marnieje w oczach. Wiem że brakuje białka stąd nie ma mleka  aczkolwiek te po wycieleniu dają jeszcze sporo - pewnie z siebie ze zgromadzonego tłuszczu i stąd ketoza. Podwójna dawka gliceryny przez dwa trzy dni i wszystko wraca do normy. Ta gliceryna łagodzi skutki słabego żywienia ale to trochę drogo wychodzi. Mam też wrażenie że krówki tak jakby uzależniły się od tej gliceryny tylko to by piły a byle jaka kiszonka ich specjalnie nie interesuje. Treściwą zjadają choć też nie wszystkie o nią się biją. Wiem żeby wykorzystać ich potencjał to trzeba dać im białka ze śruty rzepakowej i sojowej oraz odpowiednio zaopatrzyć w energię. Myślę jednak że do wypasu jakoś dojadę zaopatrując je tylko w energię. Dodanie białka przy tak kiepskiej kiszonce raczej nie będzie ekonomiczne(mniej mleka ale mniej kosztów). Planuję zakupić na kwiecień jeszcze kiszone ziarno kukurydzy. Stąd moje pytanie o to ile tego trzeba dawać na sztukę by miało to sens i był efekt. Jak dostanę jeszcze jakieś inne rady to będę wdzięczny. Może macie namiar na te kiszone ziarno kukurydzy w dobrej cenie. Jestem z Okolic Kętrzyna, Węgorzewa.

Wiadomość z agroFakt.pl

lukbold    411
Napisano (edytowany)

Podstawa to kiszona kukurydza... bez tego nawet nie ma co się zabierać za produkcje mleka... a tego kiszonego ziarna sypniesz 5kg i pewno już będzie sraka a i tak za mało energii tym dostarczysz

Edytowano przez lukbold

Troker1979    13

Z kukurydza wchodzę od tego roku a co na teraz do wypasu proponujesz(bo jak pójdą na pastwisko problemy znikną i mleka będzie zdecydowanie więcej).

Wysłodki toffi to lepsze rozwiązanie? Smakuje to krowom?

Melasa? Więcej gliceryny? Muszę dojechać jakoś do maja minimalizując straty.

pedro2    349

Gliceryna to bardziej doraźnie, po pierwsze zbankrutujesz a i stosowanie przez dłuższy czas też nie jest chyba zdrowe. Tofi są ok ziarno qq też super, ale żeby dac im z tego tyle energii ile potrzebują to nie wyrobisz z kasą. Ja dając 25kg kiszonki z qq daje jeszcze przed wycieleniem i do 3 mies po wycieleniu mieloną qq.
Rozejrzyj się po okolicy w tym roku dużo sprzedają qq z pryzmy, wyslodki mokre, albo granulowane w bb do moczenia. Z białkiem nie masz co kombinować jak energii nie ma, podaj parametry i mocznik i dokładny skład tresciwej to koledzy coś Ci podpowiedzą.

PRIMO    186

Naprawdę? A to dobre.:-)

A ja bym powiedział ze to efekt dobrze wykorzystywanej Energi które w dawce jest więcej niż dostępny pasaż białka.

Czyli krowy są w stanie na tej samej Energi przerobić jeszcze więcej białka.

Łukasz śmiało możesz podnieść jeszcze trochę mocznik. I soje

a soja nie należy do pasz treściwych? :)

Lukash06    0

Pewnie ze należy ale jak już np krowy dostają dziennie 8 kg treściwej to chyba nie zwiekszysz im treściwej a procentowość paszy

krystek1992    4

Kolego Troker popatrz na olx bo można kupić normalną kiszoną kukurydzę w big bagu. Wcale się nie dziwie że masz ketozy bo na sianokiszonce poziom enegrii jest wręcz niemożliwy do uzupełnienia. Tak samo treściwymi. 8 kg to jeszcze w miarę, 10- 12 kg na granicy ale nadal bez objętościowych będzie problem. W treściwych to też zależy bo można mieć treściwą z wysoką zawartością białka i na odwrót. 

R2016    0

Na pęknięte naczynka w wymieniu stosowałem kiedyś CYCLO MIDE czy jakoś tak -zastrzyki do kupienia  na receptę w ludzkiej aptece , u mnie działało rewelacyjnie a i koszt symboliczny w porównaniu do innych specyfików ,podawałem go nawet wtedy gdy kolor mleka był mocnego kakao.Spróbuj.

Troker1979    13

Dzięki za odzew

Moja treściwa to tylko własna śruta zbożowa(jęczmień, owies, pszenica tak mniej więcej po równo) plus kukurydza mielona(30%). Do tego tylko witaminy. Daje tego po ok 4 kg albo i mniej dla słabych w dwóch odpasach. Białka tam nie dorzucam bo wydaje się że przy tej sianokiszonce i sianie(tylko to z objętościowych) wzrost ilości mleka nie pokryje kosztów a i tak mam za mało energii. Od maja jak pójdą na pastwisko to będzie i mleko i białko i energia. Źle rozplanowałem karmienie bo zostałem teraz tylko z kolejnymi pokosami. Nie wiem jaką wartość mają potrawy. Tłuszcz  4,2 białko niestety 2,9, mocznik poniżej 150( od 100 do 170). Mleka ok 600l co dwa dni od 17 dojnych i niestety większość w początkowej laktacji. Myślę tylko o zwiększeniu energii by przetrwać i zastanawiam się co będzie dla mnie najlepsze. Może dożycic jeszcze jeden odpas treściwej czyli dodatkowe 2kg? Mleka nie ma za wiele więc się krówki nie eksploatują za bardzo z tym że te po wycieleniu to ze 25 l dają jeszcze.

a może wysłodki mokre suche? Kukurydza kiszone ziarno? Do tego mam dostęp.

PS Ile mogę dać swojej śruty bez buforów max kilogramów?

Napisano (edytowany)

Twoja śruba jest w większości na zbozu więc myślę że 2 kg to bezpiecznie lepiej to na 3 odpasy podzielić. Suche wyslodka amozesz więcej bo tam nie ma skrobi Przechowalem swoje stado bez qq pół roku na ziarnie toffi i premia tłuszczem lepsze . Tanio nie było Na masę szło 2 bele dziennie bo musiałem czymś he wypełnić i słoma 4 kg. Jakoś to Przechowalem ale parametry do 100 dni to 3 białka nie przekraczała i rozrod padł. Nie miło to wspominam. Życzę powodzenia i dobrej kukurydzy w tym roku.

Edytowano przez GrzesiekAgro

krystek1992    4

Ciężka sytuacja. Odnośnie treściwej ze zboża to przy zbożach trzeba uważać żeby nie było kwasicy bo śruty zbożowe sprzyjają niestety temu. Żeby uzupełnić troszkę poziom energii możesz kupić ziarno kukurydzy (to chyba najtańsza energia bo wysłodki są droższe). Możesz spróbować. Do tego możesz dorzucić jeszcze kredę pastewną tak z 200g dziennie na sztukę- pomoże w podnoszeniu pH i pozytywnie wpływa na układ kostny krów i nie jest droga. Możesz pomyśleć o ziarnie kiszonym. Może poszukaj w okolicy kiszonki z kukurydzy w belach? Kup z jedną dwie na próbę :)

Trokier  kup rzepaku tym krowom   energię  masz ze zboża  i sianokiszonki a nie ma białka,dołożysz jeszcze dwa kilo zboża to krowy się zatuczą  a mleka nie będzie ,energii   to będą potrzebowały jak wyjdą  na trawę .

rolstudent    94

Chcąc nie chcąc te krowy muszą dostać energii i białka żeby dawały mleko.
Masz sianokiszonki czyli podstawę. Ja bym szedł z wysłodki mokre. Można teraz dość tanio je kupić. I kiszone ziarno qq nawet po 5-6 kg dla sztuk które dają sporo mleka. Za tym wszystkim musi iść białko.
Jeśli masz niski mocznik próbuj wcisnąć mocznik paszowe.. tanio nie będzie ale do wypasu musisz dojechać. A później do Qq

ukaszProcho    22

Jak skończył się mocznik paszowy to można zamiast paszowego wrzucić zwykły w tej samej proporcji czy bardzo zaszkodzi krowa? Wcześniej ktoś pisał że się różni cena i zanieczyszczeniem a dostawę będę miał za 2 tyg to do tego czasu mi bardzo z mlekiem zjada

ukaszProcho    22

Byka to wiadomo ze indziej zwykły nawozowy ale z krowami nie wiem czy eksperymentowac czy poczekać na dostawę paszowego i przez 2 tyg brak czy go zastąpić zwykłym

kr9292    66

Nigdy w życiu nie dawałem krowom mocznika paszowego i nie mam zamiaru tego robić. Zawsze jeżeli jest potrzeba daję zwykły nawozowy. Nie wiem w czym wy macie problem.

Paszowych jest chroniony po części idzie do jelita i taka to różnica. ale większość stosuje taki jak kolega wyżej.

Meg5    351

U mnie krowy też dostają mocznik nawozowy i nic się nie dzieje . Od lat go stosuję w żywieniu krów .  

konrad82    46

Mógłby mi ktoś ustawic dawkę żywieniową tmr ? czyli  ile słomy ile sianokiszonki ile QQ  ile zboża? Bo kupiłem paszowoz i trzeba coś umieszać A żywieniowiec będzie po świętach...

pedro2    349

Sprawdź ile dajesz teraz x ilość sztuk i mieszaj. Tylko pamiętaj, ze do wozu też trzeba krowy przyzwyczaić, bo za 2 tyg będziesz pisał, ze nie chcą jeść. Nie znam sie, ale na początek pmr był by chyba lepszy

Kolega ma rację i nie docinaj zabardzo na początku. Ja powiem że wyprawę to pi pół roku złapiesz hehe. W tmr jk chcesz isc to ujmij z odpasu i wrzuć to wozu.

ukaszProcho    22

U mnie sąsiad jak wziął woz i od razu zrobił tmr to cały woz musiał wyrzucić bo patrzyły tylko na to a jak zrobił kukurydzę z trawa to od razu ruszyły

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez szczypek91
      Witam. Mam zetora 9540, pęk mi przy nim pasek klinowy (alternator, chłodzenie) i nie wiem jak założyć nowy, ponieważ zetor ma przedni wom. W sumie to trzeba ściągać wom, tylko jak?