Skocz do zawartości

Polecane posty

leszek1000    9

A jak dajesz to sypiesz całość w koryta czy odsuwasz?

Nie ja to muszę taczkami wozić.Dzisiaj już treściwej do paszowozu nie sypie bo tylko stara paszy.Tak będę sypać.Dawały 21l teraz średnio 14l.Jutro zrobię zdjęcie i wyśle.Był żywieniowiec z ekoplonu,ale nic nie zaradził.Struły się od zepsutej beli 2 tygodnie temu i od tego się zaczęło. Wolą pszenną jeść iż tmr. Może siano im dawać pod pysk.Dostają jeszcze drożdże z nutreny.

leszek1000    9

Świadomie dałeś do wozu zepsutą belę? 

Nie zepsute odrzuciłem,ale prawdopodobnie w środku było też zgnite. Zjadły tylko 1/3 reszta na gnój poszła. 2 pokos też słabo jedzą.Już i tak za pózno mleko już nie wzrośnie za długo to wszystko się ciągnie. Zasusze całe stado i koniec. Bo nie mam już pomysłu.

Wiadomość z agroFakt.pl

damianzetor9540    1260

Wychodzą kwiatki... Nie raz rozmawiałem z użytkownikami wozów, i upierali się że jak ma się wóz to beli nie trzeba obierać tylko wrzucać jak leci, bo wsio się wymiesza i nic krowom nie będzie nawet jak bela popsuta. Dla mnie to było niedorzeczne i debilne... Pozostaje mi tylko Ci współczuć, ale sam sobie stado rozjebałeś przez niedopilnowanie. 

Napisano (edytowany)

Bez przesady ze jedna bela , nawet nie cala tyle narobila . masz ocene?   Miales przez ostatnie msc jakies choroby w stadzie , upadki? Nowe sztuki z zakupu?

Edytowano przez GrzesiekAgro

pedro2    342

He he skąd ja to znam. Dwóch we wsi walą do wozu qq zielona pleśń, bele też nie zważają "bo się wymiesza i nie widac"

ukaszProcho    22

Ale taka jest prawda niektóre krowy to to popsute by pierwsze zjadły ale na drugi dzień stoi i patrzy się żeby jej pomóc. Tez staram się odrzucac nawet jalowki zbytnio takiego nie dostają. Siano im daj może pomóż tylko dobre

leszek1000    9

Bez przesady ze jedna bela , nawet nie cala tyle narobila . masz ocene?   Miales przez ostatnie msc jakies choroby w stadzie , upadki? Nowe sztuki z zakupu?

Mam ocene dzień przed nie zjadły tego tmr to mocznik był 360. Choroby to kaszel z stadzie.Nic nowego nie kupiłem.Tylko jedna sztuka nie zeszła z wydajnością je wszystko i jest ok. Upadków nie było.Prawdopodobnie sianokiszonka z 2 pokosu jest słabo strawna.Ale wszystko co spleśniałe odrzucam.Kiszonkę też daję bez pleśni. Za dwa tygodnie ma być z ekoplonu i będzie ustalać dawkę,ale czy coś pomoże wątpię.W marcu mam 6 wycieleń i się martwię bo jak słabo będą jadły to ketoza murowana. 3 tygodnie temu się 2 wycieliły po 25l dziennie dają nie ma rewelacji,ale nie jest źle.Może ten mocznik trzyma i dlatego mają słaby apetyt.Może jeszcze mniej tej sianokiszonki dać.Tylko boje się zeby kwasicy nie dostały. Kał robią już normalny.Tylko słabo jedzą.Coś im nie pasuje i tylko czekają aż pasze zadam wtedy jakoś jedzą.

kr9292    60

U stary mocznik to trochę za duży,  koniecznie zejdz z białkiem, dorzuć melasy i powinno się powoli unormować. Obowiązkowo trzeba przeanalizować dawkę od początku, im szybciej tym lepiej. Długo masz taki wysoki mocznik? 

PS. Nie wierze ze od jednej beli stado się rozchorowało, nawet gdyby cała byla zgnita. także belą sobie stada nie "rozjebałeś"

leszek1000    9
Napisano (edytowany)

U stary mocznik to trochę za duży,  koniecznie zejdz z białkiem, dorzuć melasy i powinno się powoli unormować. Obowiązkowo trzeba przeanalizować dawkę od początku, im szybciej tym lepiej. Długo masz taki wysoki mocznik? 

PS. Nie wierze ze od jednej beli stado się rozchorowało, nawet gdyby cała byla zgnita. także belą sobie stada nie "rozjebałeś"

Tylko nie wiem dlaczego 2 pokosu nie chcą jeść.Po bokach stała woda Może,źle im pachnie.A wysoki mocznik to efekt tego że mało wtedy zjadły więcej treściwych.W poniedziałek mam próbę zobaczę jaki mocznik to napiszę. Może zmniejszyć sianokiszonkę na rzecz siana ?ktoś ma jakieś propozycję. 14 mam dojnych do 6 zasuszonych. Jak dam im siano to wcinają,ale w tmr to już nie.

Edytowano przez leszek1000

Ursus11    19

Stosuje ktoś pasze z firmy Agrocentrum? Macie jakieś opinie? Obecnie stosuje z Farmera ale nie jestem zadowolony.

rolstudent    94

Ktoś pytał o pasze nurtny.
Ja obecnie stosuje od dłuższego czasu kromilk22 i kromilkenergia wg mnie obie pasze warte swej ceny. Nie są tanie.

No to już wiadomo ocb bliżej jest tu do zasadowicy. Mam radę jak przyjeżdża wet to mówcie mu takie rzeczy jak ten mocznik on nie jest cudotworca ani jasnowidzem
Rolstudent mógłbyś podać pierwsze składniki bo ja miałem kromilk 20 i tam tylko było to na plus że algi były. Pierwszy składnik ddgs
Rolstudent mógłbyś podać pierwsze składniki bo ja miałem kromilk 20 i tam tylko było to na plus że algi były. Pierwszy składnik ddgs

rolstudent    94
Napisano (edytowany)

Sprawdziłem paskiem na mocz.Nie mają kwasicy.Raz zjedzą wszystko raz 1/3 zostawią.Mleko nie rośnie.Sianokiszonki dostają 10kg na szt kukurydzy 23kg szt,1kg słomy 15kg wysłodki i na to pasza. Może badanie krwi zrobić.Kupiłem sorbix z ekoplonu na mikotoksyny może są strute. Byki i jałowizna zabijają się o ten tmr cielaki też.

Sorbix odpuść słabo działa. Obecnie stosuje tokso z trau. Dosyp soli 50 gram na szuke.

Wyślij kiszonki do badania. Masz napewno problem z amoniakiem w kiszonce. I sorbanty to dobre wyjście. Poszukaj firmy certech mają monobent 98 w dobrej cenie

I musisz więcej qq tej trawy to tak z 15 kg

Edytowano przez rolstudent

leszek1000    9
Napisano (edytowany)

Sorbix odpuść słabo działa. Obecnie stosuje tokso z trau. Dosyp soli 50 gram na szuke.

Wyślij kiszonki do badania. Masz napewno problem z amoniakiem w kiszonce. I sorbanty to dobre wyjście. Poszukaj firmy certech mają monobent 98 w dobrej cenie

I musisz więcej qq tej trawy to tak z 15 kg

Ja daję 10kg i jeszcze za dużo bo słabo pobierają.

Sorbix to mi żywieniowiec z ekoplonu polecić.Kupiłem muszę wykorzystać.Ma w składzie bentonit podobno źle działa bo pochłania witaminy czy coś.

Edytowano przez leszek1000

damianzetor9540    1260

17077776_1274818502598420_1056698138_n.j

Co sądzicie o takim składzie? Trochę słabo widać to przepiszę: 

Skład surowcowy: śruty zbożowe, śruty poekstrakcyjne, otręby zbożowe, wywar gorzelniany zbożowy, śruta poekstrakcyjna sojowa, drożdże paszowe, melasa buraczana, węglan wapnia, (fosforan jednowapniowy?), chlorek sodu, tlenek magnezu, dwuwęglan sodu, (wapienne algi?)

Cena takiej paszy to 1060 zł/tona. 

marko06060    2
Napisano (edytowany)

Co należało by kupić aby samemu sprawdzać czy krowa nie ma ketozy i poziom mocznika? Wezwanie weta kosztuje, a tak to samemu najpierw by się zobaczyło co może jej dolegać i żywienie dopasowywać na bieżąco, opłaciło by się coś takiego?

Edytowano przez marko06060

Trzeba mieć dobrą dawkę sprawdzona, nie koniecznie wyliczona co do %, ale przy pomocy zywieniowca napewno bedzie tańsza. To sprawi że wyeliminuje te choroby a jak już będą jest już leczenie na bieżąco. Na to potrzeba czasu i nie liczy się to w miesiącach a latach

marko06060    2

Żywieniowiec robi sita, bada kiszonki. Ale są sytuacje gdy dana krowa nie chce się zacielić i wtedy na przykład szybko zbadać mocznik aby zobaczyć czy jest w normie. Tak samo po porodzie, zbadać poziom cukru we krwi, aby zobaczyć czy nie ma zagrożenia ketozą.

ukaszProcho    22

Koledzy ile Energi Nel ma ziarno kukurudzy?bo kończą się wyslodki które mają 7,5 Energi (Nel) które teraz kosztują 1020 zł. Kukurydza 700 zł. Co do mielonej kiszonej nie mam dostępu także nie pisać że jest lepsza bo wiem.

mariaci    5

marko06060 z twojej wypowiedzi wnioskuję że nie masz stada pod oceną? Jeśli tak to pomyśl nad tym aby przejść korzyści są bardzo duże i nie będziesz musiał się bawić w testy pobierać krwi itp. będziesz miał wszystko co potrzebne w zasięgu ręki aby ustawić żywienie i nie tylko

marko06060    2

Na ocenę jeszcze nie mam gotowego stada, tam jest udój raz na miesiąc, a u mnie są duże różnice sianokiszonek i genetyka jeszcze za słaba. Może w przyszłości. Pytam bo chce aby coraz więcej łapało sexem.

Koledzy ile Energi Nel ma ziarno kukurudzy?bo kończą się wyslodki które mają 7,5 Energi (Nel) które teraz kosztują 1020 zł. Kukurydza 700 zł. Co do mielonej kiszonej nie mam dostępu także nie pisać że jest lepsza bo wiem.

Inra to 1,04 JPM czyli 7,39 MJ

macin87    40

Ktoś pytał o pasze nurtny.

Ja obecnie stosuje od dłuższego czasu kromilk22 i kromilkenergia wg mnie obie pasze warte swej ceny. Nie są tanie.

"Kromilkenergia" to szajs, pisze bo stosowałem dużo lepsze efekty daje śrutowana kukurydza we własnym zakresie. Jedynie stosuje witaminy "superlaktacja"

pedro2    342

Na ocenę jeszcze nie mam gotowego stada, tam jest udój raz na miesiąc, a u mnie są duże różnice sianokiszonek i genetyka jeszcze za słaba. Może w przyszłości. Pytam bo chce aby coraz więcej łapało sexem.

Ocena nie jest po to żeby ładnie wyglądać na liście na tle sąsiadów, a po to żeby właśnie dojść do tego o czym piszesz. Ja bynajmniej tak to rozumiem

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się