Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ukaszProcho    22

Tez daje te z dolfosu z jeczmieniem bo same witaminy nawet nie ruszyły i tez idzie 3 tyg przed. Zmniejszyły się problemy z lozykiem

mario98    6
Napisano (edytowany)

Ale to napisz ile ten okres miedzywycieleniowy trwa u niej? 400dni?

No racja o tym nie pomyslalem. W tym przypadku to bylo 369 dni.

@Simental_pl ile kosztuje cie kazdorazowe badanie DDGS? Siano w dawce ok ale ono niestety nie tworzy struktury bo jesli jest dobrej jakosci to rosliny nie sa zdrewniale a miekkie. Sloma pordaznia scianki przewodu pokarmowego co stymuluje wydzielanie sliny - najlepszego bufora ktorego nic nie zastapi. Nie ma sliny jest kwasica chocbys ladowal w te krowy algi kwasny weglan czy cokolwiek innego.

Napisz jak wyglada scielenie luską skoro jest to jak mowisz mniej pracochlonne. Kilku rolnikow w mojej okolicy w ostatnim czasie robi taki myk ze kosza laki polozone przy rzece gdzie material nadaje sie tylko i wylacznie na sciolke. Mam tam troche pola i mysle zeby skosic wysuszyc i pociac nozami w prasie. Zawsze jakas alternatywa. Przeciez teraz przy takich cenach slomy to nawet sianem oplaca sie scielic a mam go duzo tylko ze to tak po prostu nie "po gospodarsku" i zwyczajnie grzech. Jednak czasem mentalnosc musi chyba wygrać z ekonomią.

Co do mobilnej mieszalni to musze sie pointeresowac tematem bo nie wiem czy w mojej okolicy ktos oferuje taka usluge. No i musze policzyc jak by to wygladalo z oplacalnoscia w dluzszej perspektywie. Gdyby zrobic u siebie taka nieskomplikowana linie do wyrobu pasz tresciwych z zalozeniem ze miałbym pole manewru w razie potrzeby zmiany jakiegos skladnika i dodatkowo to w pewnym stopniu zautomatyzowac co ulatwiloby obsluge i zmniejszylo naklad pracy to mysle ze mogloby to miec sens biorac pod uwage dodatkowy zwrot kosztow inwestycji z PROW. Trzeba byloby tylko przemyslec sprawe i budowac to tak zeby w latwy i stosunkowo tani sposob bylo mozna to dostosowac do nowej, wiekszej obory ktora za kilka albo kilkanascie lat bede musial zbudowac. Niestety przy tak wysokich kosztach inwestycji, chcac nie ponosic niepotrzebnych kosztow rolnik jest zmuszony myslec w taki sposob jakby gral w szachy. Trzeba przewidywac przewnika ktorym w tym przypadku jest INWESTOWANIE o wiele ruchow na przyszlosc. To takie male porownanie. Mysle ze trafne.

Tak popatrzylem na swoj post i nie poruszylem jeszcze tematu związanego z otrebami. Fakt ze to przemawia za robieniem tresciwych we wlasnym zakresie lub korzystanie z mobilnej mieszalni bo otreby wcale mi sie nie widzą w dawce.

Ktorys z kolegow mowil ze tylko kilka mleczarni wprowadzilo zakaz stosowania GMO i wlasnie jestem tym szczesliwcem ktory oddaje mleko do jednej z nich. Pisze "szczesliwcem" bo moze jest to wlasnie taki impuls zeby zastanowic sie nad ekonomia zywienia, poszukac tanszych a wcale nie mniej efektywnych pasz i zmniejszyc tym samym koszty zywienia bez rownoczesnego spadku wydajnosci.

Edytowano przez mario98

Simental_pl    1

Jednorazowe badanie tmr czy tez np. Ddgsu kosztuje nas 55zl z wysylka. Tmr badam raz w tygodniu a wyniki masz wyslane na mail. Scielenie luska mozesz zobaczyc na naszej stronie internetowej
WWW.SIMENTAL.PL
Dodam ze jeden bystry pracownik sciele dwie obory w trzy godziny. ( wybiera do zera obornik, posypuje wapnem hydratyzowanym i rozsciela nowa luske)
Prowadzimy gospodarstwo w Mazowieckim a mieszalnia przyjezdza z podkarpackiego. To nie ma znaczenia bo ta firma ustala sobie trase tygodniowa i za dojazd nie placimy. Koszt wymieszania jednej tony to 65zl brutto. Sprawdze ile kosztuje nas tona tak przygotowanej mieszanki i Ci wysle na mail.

Wiadomość z agroFakt.pl

Mistrz18    16

mario no ja bym strzelał na 13tys litrow bo mi sie trafila pierwiastka z tym okresem to miala 11tys

mario98    6

mario no ja bym strzelał na 13tys litrow bo mi sie trafila pierwiastka z tym okresem to miala 11tys

Jesli strzelasz tyle na te 369 dni to pudlo. Z reszta na 305 tez pudlo :)

Pierwiastka 11 tys? W moich marzeniach takie pierwiastki. U mnie strasznie slabo startuja krowy.

Mistrz18    16
Napisano (edytowany)

No ja mam pierwiastkę teraz co też ładnie doi dlatego myślałem ze dobrze strzelampost-16950-0-29862800-1487947561_thumb.jpeg

Edytowano przez Mistrz18

Thomas2135    1216

Mikulewicz daj sobie spokój z tą łuską. Odpad za duże pieniądze o niewielkiej ilości białka coś ok 12%. Krowy raczej nie będą tego chętnie jadły. Już lepsze otręby jeczmienne z kaszarni. Lepiej poszukaj młóta suszonego czy ddgs za trochę większe pieniądze.

Mistrz18    16

Tak zacielalem 2 tyg temu ale ruja za rewelacyjna nie była

mario98    6

Dobra nie bede nikogo trzymal w niepewnosci. Oczywiscie krowa przykwaszona ale jakos dala rade. Jak widac miedzy 3 laktacja a 2 jest przepasc a to tylko dlatego ze wtedy jeszcze nie zywilem tak jak obecnie.

post-4830-0-26593200-1487960567_thumb.png

Mistrz18    16
Napisano (edytowany)

Bardzo ładnie
Myślę że moja pierwiastka jej dorówna

Edytowano przez Mistrz18

rolstudent    94

Ciekawie toczy się dyskusja to aż miło poczytać.
Mnie odwiedził pan Andrzej Majewski. Facet gada bez przebierania w słowa. Dostało mi się parę zjebek. Za działało to motywujaco wiec trzeba brać się do roboty

rafi101    0

Mistrz18 ta twoja pierwiastka ma niedobory energii już dosyć długo.może mieć problem z zacieleniem,oby ci się zacieliła.

mariaci    5

Jak by miała niedobory energii to by miała ketozę, po prostu niektóre tak mają niskie białko przy większej produkcji

ukaszProcho    22

No ale nie zadzkodziloby dołożyć ale i tak ładnie trzyma mleko tylko o to zacielenie chodzi bo jak niedobory Energi to słaba ruja

mariaci    5

Jakie niedobory jak by je miała to by była ketaza! Niskie białko to nie zawsze znaczy że są niedobory energii, po prostu to też zależy od fizjolofi organizmu i niektóre takie po prostu są

ukaszProcho    22

To czemu mialem krowę która dawała mi z oceny 37 litrów i nie dostawala kukurudzy bo jej nie było w tamtym roku bo brakło. I miała białko 2.5???bo nieorumiem twojej wypowiedzi. I średnie białko z mleczarni 3.0? Także jak ma 2.8 to ewidentnie brakuje Energi

mariaci    5

No właśnie widzę że nie rozumiesz, mam podobną sztukę podobny litraż i identyczne parametry właśnie zaczęła drugą laktacje i narazie dostaje 8 kg tresciwej w tym 2kg ziarna mielonego kukurydzy i 0.5 l gliceryny a objetosciowa to głównie kiszonka z qq a ma białko 2.60% a świeci sie jak za przeproszeniem... I co nadal uważasz że brakuje jaj energii??? Inne które wchodzą zdażają się że mają białko 3.7 % także niskie białko to nie zawsze niedobory energii

U mnie w powiecie kto ma wydajność ponad 9 to nie wychodzi z tłuszczem ponad 4.wyzsze obory to tak nawet 3.7:p skoro sztuka daje na dzień 40 i często mają takie parametry to jakie są przy 50 i więcej...

Mistrz18    16
Napisano (edytowany)

A tu mam zaprzeczenie tej tezy i zapraszam do ciekawej dyskusji

post-16950-0-50488100-1488054991_thumb.png

Edytowano przez Mistrz18

rolstudent    94

No właśnie widzę że nie rozumiesz, mam podobną sztukę podobny litraż i identyczne parametry właśnie zaczęła drugą laktacje i narazie dostaje 8 kg tresciwej w tym 2kg ziarna mielonego kukurydzy i 0.5 l gliceryny a objetosciowa to głównie kiszonka z qq a ma białko 2.60% a świeci sie jak za przeproszeniem... I co nadal uważasz że brakuje jaj energii??? Inne które wchodzą zdażają się że mają białko 3.7 % także niskie białko to nie zawsze niedobory energii

a jak wyglądało jej przygotowanie do laktacji? Niskie białko może mieć też w genach

mariaci    5

No właśnie o to mi chodzi geny, każda ma inny genotyp dlatego niektóre tak mają to są wyjątki które czasem sie zdarzają w poprzedniej laktacji też były niskie parametry, a co do jej przygotowania to tak jak zawsze 3tygodnie przed planowanym wycieleniem dostają to co krowy w laktacji objetosciowe + powoli tresciwa do 3.5kg

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez ŁukaszGierczak
      witam myślę o kupnie new Holland tl 100 2004 r 9000mth 45 tys zł za niego chce chce sie dowiedzieć co sie w nich psuje i na co trzeba uważać i zwrócić uwagę przy kupnie