Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ukaszProcho    22
Napisano (edytowany)

A nawozowy nie zatruwa bardziej wątroby?

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez danielhaker

greg1985    7

A do mnie nareszcie jutro ma dojechać nowy paszowóz  DAF-AGRO 10m3. Mam nadzieje że poprawi się wydajność i zdrowotność krów . Przy okazji i ja będę miał trochę lżej i więcej czasu dla rodziny . Do tej pory zawsze odrzucałem spleśniałą kiszonkę i kukurydze. Ale widzę jak ludzie po sąsiedzku ładują do paszowozu wszystko masakra czasami całe białe bele wrzucają a kukurydza to już całkiem porażka. Mój sąsiad w tym roku zrobił pierwszy raz pryzmę sianokiszonki i zamiast kupic wycinak on wyrywa krokodylem .Jak wrzuca do wozu to tylko biały dym idzie i jakoś nie słyszałem żeby coś złego się u niego działo

mk9422    96

może nie chce się przyznać, lub nie ma co innego dać to daje to co ma

Wiadomość z agroFakt.pl

mariaci    5

Takie dawki po 60g to żadne zatrówanie jak byś sypał powyżej 100g to co innego wtedy to trzeba paszowy albo tak jak trouw nutrition podawał aby nie prekraczać 30g na każde 100kg masy ciała czyli dla przykładu krowie o masie 700 kg nie przekraczać 210g mocznika, jak dla mnie to przesada za dużo,

czesio1612    3

jeśli nawozowy to w mniejszych dawkach tak jak wyżej, czyli w dawkach z umiarem ja kilka lat już dosypuje po 30-50 gram i stadko jak było tak jest. oczywiście trzeba dobrze pilnować mocznika w mleku, ale jak ktoś dba to nie ma się krowa od czego zatruć

danielhaker    803

a no sluchaj jak kupisz 500kg i zaplacisz po 1000zl/t i niech ma bialka 25-27% to roznica juz niewielka i wtedy mozna urozmaicic dawke ja tez kiedys placilem tak ze w sumie z tego ddgs bylo najdrozsze bialka w przeliczeniu na 1kg bo mial tylko 24% a w cenie sruty rzepakowej był ale to 4 lata do tylu moze Takze jak nie samemu to z kims pewnym brac jak najwieksze ilosci i wtedy mozna naprawde zaoszczedzic na zrobieniu paszy bo kupowac co miesiac ddgs po 1000zl/t a  raz na pol roku po 850 to jednak spora roznica albo rzepak jak nie samemu to tez z kims cale auto z zakladów tluszczowych bezposrednio po co dawac zarabiac posrednikom Wiem ze niejeden powie ze ile kasy trzeba wylozyc a nie kazdy ma jak zobowiazan ma innych ale na taki % zysku zadnej lakaty nie dostaniecie i to jest na wszystkim rok temu wyslodki prosto z ukrainy po 540 zl/t cale auto 22t a u okolicznych hien byly te same z ukrainy moze od innego dostawcy 800zl/t  takze panowie w kupie siła :)

U mnie cena na dziś 1000zł/t w hurcie, tj. od tony w górę. Przy całym samochodzie można fajną cenę wytargować.

Myślę, że ludzie boją się zamawiać większe ilości też z tego względu, że są wahania cenowe. Nie wiadomo czy za kilka miesięcy cena nie spadnie i wolą brać w mniejszych ilościach :)

Sam kiedyś sąsiadowi proponowałem samochód do spółki, ale on wierzył tylko w pełnoporcjówkę ;) 

slawek74    135

chuck00 napisz na pw ja z apki nie mogę to odpowiem ci na kilka pytań był umnie żywieniowiec warto .

rolstudent    94

Ja mam 3 tonowy mieszalniki i waga na koniec przestaje mi prawidłowo wskazywać więc na koniec sypie witaminy
Planuje też do nich zrobić dozownik.

donweter1989    180

Przy robieniu własnej paszy w jakiej kolejności sypać komponenty do mieszalnika? Najpierw śruta zbożowa, a potem Soja, rzepak, koncentrat, premiks i bufory czy odwrotnie robić albo jeszcze jakoś inaczej? Napiszcie jak wy robicie ?

Pierwsza opcja jest ok. Nie syp nigdy w pusty mieszalnik najpierw koncentratu ze względu na to, że pociagnie Ci go częściowo w rurę wysypową i gdy zaczniesz wypuszczać to wyleci Ci początkowo sam nie rozmieszany koncentrat.

shrek    1

Jakis czas temu dawałem dgss dla krów i w tym czasie ojciec parę razy przywiózł qq z rekawa tzn ccm od znajomego na wypróbowanie i krowy bardzo chętnie to jadly. I mam takie pytanie czy te dwie pasze sa porównywalne tzn czy dgss mozna zastapic w podobnej dawce qq z rękawa? Czy to sa pasze calkiem inne ? Jak tak to mam możliwość zasiać troszke wiecej qq i z części zrobic ccm bo jak liczylem to bardziej mi sie oplaca zrobic ccm z wlasnej qq niz kupować dgss.

Thomas2135    1190

To zupełnie różne pasze, choć z tej samej rośliny. DDGS to pasza białkowa ok 25-32% białka i troszkę energii, ale niewiele w porównaniu do kukurydzy. CCM to pasza energetyczna mająca 7-10% białka i kilka razy więcej energii niż ddgs. DDGSem zastąpisz częściowo sojową i rzepakową.

Morfek    13

powiedzcie myslicie ze da sie DDGSem zastąpić pelnoporcjowke?

pedro2    342

Shrek czym zbierzesz qq na ccm? Nie chodzi Ci o kzk? Sam się zastanawiam czy nie posiac hektar na kzk, suszona była by mniej problematyczna, ale drogi interes i nie za bardzo jest gdzie wysuszyć

poziomka    10

Krowa przestaję żreć posypkę dostaję ją 4 razy dziennie. Parametry białko tłuszcz mocznik są w normie czego to wina. Omija bardziej pasze energetyczną ziarno kukurydzy(zmielone) z soją.

silny84    0

Cześć mam problem z pierwiastką. Otóż dostaje sianokiszonki do oporu, kiszonka z kukurydzy w ilości 10 kg dziennie, do tego kg ccm, oraz kg ziemniaków. A i jeszcze własna pasza ze zbóż i łubinu. Kał bardzo gęsty wręcz jakby szła w ketozę. Wycielona w lipcu do tej pory nie miała rui. Nawet po zastrzykach szyjka była tak sucha, że weterynarz powiedział, że szkoda słomki. Co robić by dostała ruję oraz jak ją jeszcze żywić?

macin87    40

Jak kał jak u jałowizny takie klocki to ewidentnie brak białka

marju12    43

z otrebami jest ten problem ze dokladasz 100 zeta i masz cale zboze wiec nie oplaca sie kupowac otrab

komodo    88

Jakis czas temu dawałem dgss dla krów i w tym czasie ojciec parę razy przywiózł qq z rekawa tzn ccm od znajomego na wypróbowanie i krowy bardzo chętnie to jadly. I mam takie pytanie czy te dwie pasze sa porównywalne tzn czy dgss mozna zastapic w podobnej dawce qq z rękawa? Czy to sa pasze calkiem inne ? Jak tak to mam możliwość zasiać troszke wiecej qq i z części zrobic ccm bo jak liczylem to bardziej mi sie oplaca zrobic ccm z wlasnej qq niz kupować dgss.

moze i sie oplaca ale z CCMu to ty mleka nie nadoisz chocbys im dawal po 10kg bo to energia czystej postaci bardzo dobre na poczatek laktacji na uzupelnianie energi lub dla kogos kto w duzej czesci zywi sianokiszonkami ale w zaden sposob nie mozna tego porownac .Jedyne podobienstwo to ze jedno i drugie jest z kukurydzy.

shrek    1

Kurcze a ja caly czas bylem przekonany ze dgss to pasza energetyczna bo z qq ;( wiec i ccm wychodzil mi pasza energetyczna. Oj nie wiedza boli, przyznaje sie do niej. Tylko za bardzo nie moge sobie tego wyobrazić ze ziarno w qq w postacji dgss po przejsciu procesu technologicznego zostaje pasza białkowa o zawartosci 3 krotnym bialka niz na samym poczatku, czy dgss jest czyms " uszlachetniany " ze wychodzi tyle bialka ? Z tego wychodzi ze sporo ludzi zyje w bledzie bo nawet moj wcześniejszy weterynarz jak krowa dostała ketoze a wiedzial ze dawalem dgss to mowil zebym podsypywal takiej sztuce wiecej dgss bo to energia - a z tego wychodzi ze to byl blad żywieniowy bo ona dostawala i tak za duzo juz bialka a za malo energii ;(

Shrek czym zbierzesz qq na ccm? Nie chodzi Ci o kzk? Sam się zastanawiam czy nie posiac hektar na kzk, suszona była by mniej problematyczna, ale drogi interes i nie za bardzo jest gdzie wysuszyć

Przyznam szczerze że dopiero po przeczytaniu twojego posta pierwszy raz uslyszalem o zbiorze na kzk. Próbowałem troche poszukac i sie doinformowac ale kiepsko mi to wyszlo jak narazie. Powiem tak u mnie utarło sie ze jak qq skosi sie na zirno w granicach 35% wilgotnosci i przepisci sie taka przez gniotownik/ srutownik bijakowy i od razu w rękaw foliowy np z zakiszaczem to jest CCM albo potocznie qq z rekawa. Ale teraz nie jestem pewien czy to CCM czy jak pisałeś kzk ( kiszone ziarno kukurydzy ). Jak ktos by mogl wyjasnic tak po chlopski czym sie rozni kzk od ccm to byl bym wdzięczny ;) osobiscie uwazam ze takie kiszone ziarno qq jest bardzie apetyczne niz suche dla krów ale to moje spostrze za dlugo tego i tego nie dawalem.

silny84    0

jaka wydajnosc i ile tej swojej dajesz bo to roznica

Wydajność to ok 11-12 litrów na udoj. Swojej paszy to ok 5kg dziennie.

Thomas2135    1190

CCM to angielska nazwa, ale w tej metodzie zbiera się całe kolby bez okryw liściowych i śrutuje. KZK to zbiór zwykłym kombajnem samego ziarna i śrutowanie.

W ddgs białko było cały czas tylko w procesie fermentacji drożdże do pączkowania(namnażania się) wykorzystują skrobię(cukier złożony) . Z młotem jest tak samo.

shrek    1

Jednem słowem ccm i kzk sie nie różni procesem zakiszania ( technologia) a tylko " wkladem" do rękawa czy innego miejsca zakiszania. do kzk idzie same ziarni z qq zmielone a do ccm ida cale kolby tez zmielone. Dobrze zrozumiałem??

Tak wiem ze w qq bialko jest caly czas ale chodzi mi ze dgss moze miec od 25 do 35% bialka jak nie którzy pisali a w samym ziarnie qq jest kolo 10% bialka jak dobrze pamiętam. Czyli jak zrozumiałem w procesie fermentacji jak pisales drożdże wykorzystują cukier i powstaje te dodatkowe bialko mniej wiecej??

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się