Skocz do zawartości

Polecane posty

W Piątnicy już znieśli limity

to jak powiesz ze! przyszła faktura  za tamten miesiąc i miałem ponad tysiąc litry wiecej po za limit  i mi policzyli to taniej 

Wiadomość z agroFakt.pl

komodo    89

właśnie gdzie jakos patrzę w necie na oferty i o takiej zawartości białka jaka ty podajesz to nie wiedze ...

slabo szukasz :) zreszta juz dawno sie nie oglaszaja nigdzie firma nie za duza wszystko idzie na zapisy na pniu takza nie znajdziesz zadnej oferty w internecie  ostatnia jest z 2014roku jaka znalazlem

Mam problem z dwoma pierwiastkami w stadzie.

Miesiąc 10.2016r wycielały mi się 4 jałówki, 3tyg przed wycieleniem standardowo wchodziła stopniowo pasza właściwa laktacyjna (objętościowa + treściwa do 3kg max)

Po wycieleniu rozbujały się wszystkie w miarę dobrze, 4-5kg treściwej dostawały ale z dwoma czasie po niedługim czasie nastąpił problem biegunki (kwasicy).

Początek obserwacji, zejście z treściwej do ok 1kg reakcja po 2 dniach wlewy sody oczyszczonej 2x50g dziennie na sztukę- 4 dni i brak efektu. -

No to weterynarz; witaminy, jakieś inne proszki do wlewów zostawił, nic nie pomogło. Dziwnę dla mnie było to że nie zagłębił się on w temat, bynajmniej tak mi się wydawało; sprawdził krew na tym swoim testerze (cukier badał czy coś tam) mówi że wyniki w normie więc powinno przejść po tych proszkach.

4 Dni, koniec proszków i brak efektu.

No to zmiana żywienia; słoma, sianokisz w większości, kukurydza ograniczona ilość, wysłodki, liście w małym stopniu, pasza treściwa 0,5kg max, kwaśny węglan sody 150g 100g żywych kultur drożdży i witaminy lacto plus extra- wymieszałem im to wszystko za każdym razem.

Bywało różnie, raz kał już prawie ok, a na drugi dzień znowu się leje.

Kwaśny węglan miarkowałem sobie sipką no i z przyzwyczajenia, jak się leje no to trochę trzeba bardziej zbuforować,

Pytam weta czy nie szkodzi że tak długi czas tą sodę dostają i to ok 200g dziennie, to powiedział mi że soda jeszcze nikomu nie zaszkodziła

No i tak walczę cały czas, mieszając to wszystko i sypiąc ten kwaśny węglan sody trochę na oko, aż tu sobie ostatnio z tej sipki zważyłem i wychodzi że daje im tego ok 450g dziennie...

Wydaje mi się że coś idzie w bardzo złym kierunku. Proszę o radę co dalej działać z tym fantem. Krowy oczywiście wychudły. Wyniki

post-201782-0-08505800-1485036567_thumb.jpg

post-201782-0-27116500-1485036577_thumb.jpg

Thomas2135    1303

Mój wet za taką ilość sody to by mnie opier...ił,bo niszczy mikroflorę żwacza. Soda rozwala Ci wszystko. Stosowanie dodatków poprawiających pracę żwacza jak RumenActive i pochodne tej nazwy pomagają, ale w nadmiarze również powodują biegunki. Zabierz sodę, dodaj bufor na algach, drożdże zostaw i wrzuć dobre siano. Treściwą dawałeś w jednym odpasie, że kwasicę podejrzewasz?

Nie, treściwa szła normalnie jak na wszystkie krowy, czyli 3x dziennie i troche mnie to zdziwiło że się z nich polało.  Może zadzwonie po innego weta (kilka ludzi już mi go poleciło) obejrzy je, zbada może dokładnie i zobaczymy co on na to powie.

Algi i drożdże w jakiej ilości ? Posypywać czy wlać? do koryta tylko siano i nic pozatym proponujesz? Przez ile dni taka taki układ żywienia stosować? Do skutku normalnego kału+3dni?

Jeszcze dodam że krowy dostały jakieś bolusy właśnie od weta wcześniej. Po 2szt

Morfek    13

powiedz kiedy Ci sie to zaczęło wszystko i jaki czas po tym miales ocenę? I jaki czas juz utrzymuje sie biegunka ile dni?

kr9292    95

Dorzuć rzepaku soi tym pierwiastkom bo ewidentnie brakuje białka, wtedy wszystko samo się unormuje. ogranicz sode do 200g, sianokisz. do woli, kukurydze ile tam dajesz tyle dawaj i będzie ok.

Thomas2135    1303

Z sody zrezygnowałbym w ogóle jeśli podasz bufor, który działa mniej agresywnie. Flora żołądkowa jest na wykończeniu i stąd biegunki i trzeba czasu na ustabilizowanie. Najlepiej podać do pyska z drożdżami i czymś na trawienie, bo masz pewność, że dostała. Siano miało być dla poprawienia struktury, żeby lepiej przeżuwały i buforowały żwacz. Suche, włókniste powinno zagęścić kał.

macin87    49

Też jak kolega wyżej powiem zrezygnuj z sody przy 4kg/dobe paszy treściwej jest to bezcelowe. Przy mocno lejących biegunkach podaje dwie saszetki rozpuszczonego Stopvet (takie ziółka na biegunkę). Soi i rzepaku to powoli w niewielkich ilościach, energii to one mają ciut przy dużo przy tym % białka do ilości litrów (ja bym na jakiś czas podawał tyle samo kuku ale 2kg śruty aż biegunka przejdzie) dużo sianokiszonki bdb jakości najlepiej pierwszy skos na przemian z dobrym sianem. Długotrwała kwasica prowadzi do wrzodów racic

Nie dajesz czasem ziemniaków?

powiedz kiedy Ci sie to zaczęło wszystko i jaki czas po tym miales ocenę? I jaki czas juz utrzymuje sie biegunka ile dni?

Z jedną zaczęło się już koniec listopada/początek grudnia a z tą drugą trochę póżniej,

Dorzuć rzepaku soi tym pierwiastkom bo ewidentnie brakuje białka, wtedy wszystko samo się unormuje. ogranicz sode do 200g, sianokisz. do woli, kukurydze ile tam dajesz tyle dawaj i będzie ok.

Z tym to raczej wątpie, będzie się lało niesamowicie... Sode ogranicze napewno, ale rzepaku i soji raczej mnie to nie przekonuje

Z sody zrezygnowałbym w ogóle jeśli podasz bufor, który działa mniej agresywnie. Flora żołądkowa jest na wykończeniu i stąd biegunki i trzeba czasu na ustabilizowanie. Najlepiej podać do pyska z drożdżami i czymś na trawienie, bo masz pewność, że dostała. Siano miało być dla poprawienia struktury, żeby lepiej przeżuwały i buforowały żwacz. Suche, włókniste powinno zagęścić kał.

Ok, dam algi 100g, drożdże 50g i coś na trawienie, no  i wleje do pyska, chociaż nie wie czy wlew jest akurat dobry, bo dostają wszystko jednorazowo, a gdybym posypał to pobierają przez cały dzień.

Proponujesz dawać samo siano i nic więcej? Czy kuku i sianokisz też ma iść z tym sianem?

Też jak kolega wyżej powiem zrezygnuj z sody przy 4kg/dobe paszy treściwej jest to bezcelowe. Przy mocno lejących biegunkach podaje dwie saszetki rozpuszczonego Stopvet (takie ziółka na biegunkę). Soi i rzepaku to powoli w niewielkich ilościach, energii to one mają ciut przy dużo przy tym % białka do ilości litrów (ja bym na jakiś czas podawał tyle samo kuku ale 2kg śruty aż biegunka przejdzie) dużo sianokiszonki bdb jakości najlepiej pierwszy skos na przemian z dobrym sianem. Długotrwała kwasica prowadzi do wrzodów racic

Nie dajesz czasem ziemniaków?

Ziemniaków nie daje.

Treściwej  też nie dostawają teraz praktycznie wgl; 0,5-1kg idzie, bo jak dam więcej to biegunka.. Ale zwiększać mimo to do tych 2kg?

Ale wgl nie dodawać kwaśnego w mieszankę treściwej

Thomas2135    1303

Siano z sianokiszonką możesz dawać przemiennie, byle tylko jadły. Ja wlewów już zrobiłem całą masę i nigdy krowom nie szkodziło. Drożdży to 100 g daj. Do wlewek dorzuć 200 ml glikolu i na pewno jakieś dodatki przeciwbiegunkowe z kory dębu itp. Zanim żwacz się ustabilizuje minie trochę czasu.

ukaszProcho    23

Moim zdaniem te zmiany dawki to powoli bo krowy nie lubią drastycznych zmian. Jak dajesz no 1 lg treściwej i walniesz takiej krowie od razu 2 kg z jej słabym żołądkiem to będzie łac napewno. Siano i jeszcze raz siano tylko dobre.

Edytowano przez ukaszProcho

mariaci    5

tomala1111111 kwasica jest z nadmiaru energii i niedoboru białka!!! I to nawet potwierdzają tabulogramy jeżeli ktoś wczesniej napisał aby dorzucić rzepaku i soji to mówisz że Cię to nie przekonują a co Cię przekona to że padną? To Cię przekona bo one chorują na własne życzenie, jezeli sam sobie nie radzisz to zaproś zywieniowca który pomoże ustalić dawkę aby białko i energia się rownoważyły

marju12    43

kwasica jest z niedoboru pasz objetosciowych glownie bo z objetosciowki krowa 30,40 50 dyszek nie da chodzby nie wiem co i jak ktos przesadzi z ""dozywianiem" to ma problem.U mnie przy wydajnosci 7 tysia do gory problem ten nie istnieje i fajnie i ciesze sie

mariaci    5

Nawet paszami objetosciowymi można zakwasić jeżeli daje sie na pusty żołądek kiszonkę z kukurydzy czy wysłodki. Jakim dożywianiem 4 kg co to jest? Kwasica nie zależy od wydajności tylko od podejscia hodowcy

ukaszProcho    23

Nawet paszami objetosciowymi można zakwasić jeżeli daje sie na pusty żołądek kiszonkę z kukurydzy czy wysłodki. Jakim dożywianiem 4 kg co to jest? Kwasica nie zależy od wydajności tylko od podejscia hodowcy

To co twoim zadaniem krowa powinna dostać jako pierwsze?

macin87    49

Kwasice sprawdzamy przeliczając stosunek tłuszczu do białka jeżeli poniżej 1,2 to kwasica lub poziom tłuszczu poniżej 4%- lecz to tylko teoria. Główną przyczyną powstawania kwasic są złe proporcje pasz objętościowych (włókno surowe) do pasz energetycznych (czyli skrobi a zwłaszcza szybko fermentujących jak śruty zbóż)

pedro2    379

W takim razie co dac na pusty żołądek? Jestem ciekaw bo całe życie na początek sianokiszonka idzie przed tresciwa z qq. Schabowych im nasmażyć? :D

KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka. WYCINAK KISZONKI PIŁOWY 1.4-1.7m

mariaci    5

Czytaj ze zrozumieniem i nie osmieszaj sie
nie tresciwa z qq tylko kiszonka z qq bo teraz rozmawiamy która objetosciowa powinna iść pierwsza a ty wyjezdzasz z jakaś tresciwa o kotletach już nie wspominając

Edytowano przez mariaci

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez RafaPaluch
      Witam koledzy. Szukam przyczyny dlaczego ciągnik długo kreci jak jest ciepły. Na zimnym pali od razu. Wygląda to tak jakby paliwo wracało do zbiornika. Za pomoc z góry dziękuję
    • Przez agrofoto
      Temat poświęcony żywieniu drobiu. Co należy dodawać do diety, czego unikać itp. Czekamy na Wasze opinie, sugestie i dobre rady, które mogą przydać się innym.