Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak ważny jest odchów cieląt?

galeria
Claas
leszekb    35

Ja jak się skończą buraki półcukrowe będę dawał wysłodki melasowane , jak masz dobrą kiszonkę z kuku to lepszym rozwiązaniem są właśnie wysłodki . Może weż melasowane , są bardziej mlekopędne od kuku i krowy na urozmaicenie jadłospisu się nie pogniewają .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KARGO    85

A co teraz stosujesz?

Stosuje acid buff . A co popsuje ci się on czy jak że nie kupisz?? Zawsze kilka stówek w kieszeni i tak na wszystkim jest każdy chce oszczędzić i kupuje po trochu jednak w końcowym rozrachunku wychodzi dużo drożej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    22

Popsuć sie nie popsuje ale zbryli napewno.
Wyslodki melasowane mam możliwość za 900 zł tona
Wyslodki melasowane tofi 950 zł tona
I zastanawiam się czy opłaca się dopłacić 50 zł D0 tego interesu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

zkordalski    84

A wiec pasza staniała dzis faktura przyszła i cena to 1040zł/t . Wiadomo samemu zawsze lepiej ale jak sie ma zboże . Ja go mam około 36 ton na rok i to skarmiam wszystko na cielęta opasy i jałówki i o jakości nie bede mówić bo uprawiam tylko mieszankę zbożową (jęczmień jary i owies pszenice wykluczyłem bo jak ona dojrzała to owies omłuciło)  i żyto a żyto dlatego bo bardzo potrzebuje słomy ,6 ha zbóż  wiec nie ma opcji z tego skomponowac dobrą paszę tym bardziej dla krów( dla cieląt kupuje koncentrat Megi a dla opasów Sanbul z Sano) . Dlatego wszystko dla krów kupuje . Z obserwacji powiem tak dojonych na dziś jest 23 sztuki jest koło 1000l wszystkiego co dwa dni . I mimo tego że sprzedałem 2 krowy które produkowały około 60 litrów mleka(wówczas tez było 1000l) na dwa dni ,produckja się utrzymała bo zadawałem na 3 odpas dodatkowo 0.5 kg/szt paszy 20% ale zauważyłem już znacząco mniejszy apetyt na sianokiszonkę ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz38    4

A wiec pasza staniała dzis faktura przyszła i cena to 1040zł/t . Wiadomo samemu zawsze lepiej ale jak sie ma zboże . Ja go mam około 36 ton na rok i to skarmiam wszystko na cielęta opasy i jałówki i o jakości nie bede mówić bo uprawiam tylko mieszankę zbożową (jęczmień jary i owies pszenice wykluczyłem bo jak ona dojrzała to owies omłuciło)  i żyto a żyto dlatego bo bardzo potrzebuje słomy ,6 ha zbóż  wiec nie ma opcji z tego skomponowac dobrą paszę tym bardziej dla krów( dla cieląt kupuje koncentrat Megi a dla opasów Sanbul z Sano) . Dlatego wszystko dla krów kupuje . Z obserwacji powiem tak dojonych na dziś jest 23 sztuki jest koło 1000l wszystkiego co dwa dni . I mimo tego że sprzedałem 2 krowy które produkowały około 60 litrów mleka(wówczas tez było 1000l) na dwa dni ,produckja się utrzymała bo zadawałem na 3 odpas dodatkowo 0.5 kg/szt paszy 20% ale zauważyłem już znacząco mniejszy apetyt na sianokiszonkę ....

i opłaci Ci sie to mleko jak tej krowie wszystko kupisz, bez udziału własnego...?? pytam bo sąsiad kiedyś tak zaczoł ale po pół roku dał sobie spokój bo mu zaczeło kasy na pasze brakować z tego co zarobił 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg1985    7

Witam za kilka dni będę miał nowy paszowóz tzn mój pierwszy . Może ktoś pomoże mi ułożyć dawke tzn czy na 33 sztuki w tej chwili dojone jedna bela sianokiszonki wystarczy i ile kg kiszonki z kukurydzy dodac ? W tej chwili daje wszystko na oko wychodzi to niezłe ale wiadomo z paszowozem można osiągnąć lepsze wyniki. Mam do dyspozycji pasze czyli Wipasz komplet 20% swoje zboże głownie owies i 20% żyta słabe ziemie mam. Do tego witaminy ,bufor i drożdże też z Wipaszu. Czy można to wszystko razem  wymieszać w paszowozie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zkordalski    84

 Tak srednio przy cenach jakie były to koło 10000zł zostawało juz po odliczeniu kosztów paszy witamin  i usług weterynarza . Opłaca sie wszystko tylo trzeba przy tym chodzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    7

i opłaci Ci sie to mleko jak tej krowie wszystko kupisz, bez udziału własnego...?? pytam bo sąsiad kiedyś tak zaczoł ale po pół roku dał sobie spokój bo mu zaczeło kasy na pasze brakować z tego co zarobił 

Jasne że się opłaci, ja tak robię od zawsze bo  mam mało ziemi i wszystko idzie pod kukurydze i idzie na takiej produkcji zarobić( na ten moment koszt paszy na produkcję 1 litra mleka to około 50 groszy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mk9422    123

to co dajesz i w jakiś ilościach, jaka wydajność od krowy ? aż nie do uwierzenia że wyprodukowanie jednego litra to 50 groszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    7

to co dajesz i w jakiś ilościach, jaka wydajność od krowy ? aż nie do uwierzenia że wyprodukowanie jednego litra to 50 groszy

Nie koszt wyprodukowania 1 litra mleka tylko koszt samej paszy do wyprodukowania 1 litra mleka.

Obecnie robię 2 wozy co 2 dni bo mam 2 grupy żywieniowe i tak: 

-zużywam 2 baloty sianokiszonki- po 100zł/szt

-1550kg kiszonki z kukurydzy- liczę koszt 100zł/tona

-40 kg soi- płacę 1880zł/tona

-52kg rzepaku- 1130zł/tona

-62kg zboża- 700zł tona

-80kg lactoma hp- 1285zł/tona

- szufelka drożdży, witamin, mocznika, kredy i trochę kwaśnego węglanu- nie wiem ile dokładnie to może kosztować- liczę 10zł

200zł(baloty)+155zł(kuku)+40*1,88zł(soja)+52*1,13(rzepak)+62*0,7zł(zboże)+80*1,285(lactoma)+ 10zł(dodatki)= 645,16zł

i z tego doję co dwa dni 1350-1400, czyli mam 0,46-0,47 gr/l

Jeśli się pomyliłem lub przyjmuje złe wartości to możecie mnie poprawić, wcześniej jak liczyłem to przekraczałem 50 groszy, teraz średnio doję ponad 21 litrów od sztuki dziennie

Edytowano przez czesio1612

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mk9422    123

Do kosztu wyprodukowania litra mleka trzeba doliczyć prąd, wodę, amortyzacje sprzętu, odchów młodzieży i chowanie krów zasuszonych.  No ale jeśli chodzi o pasze tylko dla krów dających mleko to tak mniej więcej wychodzi, , można nawet zejść niżej bo koszt wyprodukowania belki to koło 40 paru złotych. Czyli doisz koło 40 krów? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    7

Aktualnie 32. Dlatego napisałem że to koszty paszy bo jeśli chodzi o pozostałe koszty to wiadomo że wychodzi dużo więcej

Edytowano przez czesio1612

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Morfek    13

Greg jak bierzesz z wipaszu to wez żywieniowca to Ci cos ułoży. Widzialem kiedys przykładowe dawki to ludzie dawali u siebie 15 kg sianokiszonki i 25 kg kukurydzy. Zywieniowiec z wipaszu kiedys mowil mi ze jak sie ma paszowóz to wrzucasz kiszonkę kukurydze soję rzepak itd a reszte regulujesz pasza uzupełniająca (u Ciebie to komplet 20) ale czy to by sie sprawdziło u Ciebie to nie wiem kazdy ma inaczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    1285

A wiec pasza staniała dzis faktura przyszła i cena to 1040zł/t . Wiadomo samemu zawsze lepiej ale jak sie ma zboże . Ja go mam około 36 ton na rok i to skarmiam wszystko na cielęta opasy i jałówki i o jakości nie bede mówić bo uprawiam tylko mieszankę zbożową (jęczmień jary i owies pszenice wykluczyłem bo jak ona dojrzała to owies omłuciło)  i żyto a żyto dlatego bo bardzo potrzebuje słomy ,6 ha zbóż  wiec nie ma opcji z tego skomponowac dobrą paszę tym bardziej dla krów( dla cieląt kupuje koncentrat Megi a dla opasów Sanbul z Sano) . Dlatego wszystko dla krów kupuje . Z obserwacji powiem tak dojonych na dziś jest 23 sztuki jest koło 1000l wszystkiego co dwa dni . I mimo tego że sprzedałem 2 krowy które produkowały około 60 litrów mleka(wówczas tez było 1000l) na dwa dni ,produckja się utrzymała bo zadawałem na 3 odpas dodatkowo 0.5 kg/szt paszy 20% ale zauważyłem już znacząco mniejszy apetyt na sianokiszonkę ....

Ja u siebie te zauważyłem mniejszy pobór sianokiszonki, a i z qq + wysłodki i treściwe więcej czasu im schodzi na zjedzenie tego. Nie wiem czym to może być spowodowane, dawka cały czas taka sama od kilku miesięcy. 

Edytowano przez damianzetor9540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek2208    0

mialem nie komentowac ale nie wytrzymalem :D ludzie wezcie ten protamilk complete w reke co tam widac?czerń i nic wiecej jak mozna placic okolo 2 tys za tone czegos co jest mieszaninom rzepaku i moczniku a soji jest tam tyle ze ledwie ja widac i zeby mozna bylo umiescic ja w skłądzie .Zawartosc witamin i drozdzy akurat jest na dosyc niezlym poziomie takze  jak damy 250-300kg protamilku na tone wyjdzie porownywalnie jesli damy 30kg jakiegos premiksu  i 10-15kg drozdzy zywych ale to zalezy od ich koncentracji jakie kupimy na tone paszy 

Jak juz decydujemy sie robic sami to po co kupowac koncentraty kupic soje rzepak i witaminy i jeszcze co tam sobie chcemy i wyjdzie najtaniej i najpewniej

 

Podaj zatem jakie komponenty paszy stosujesz i ile kosztuje Cie tona? Tylko podaj szczerze.

W moim przypadku Protamilk się sprawdził bo jak wcześniej napisałem spadł procent zapaleń w stadzie i jak na razie pokrycie wygląda  nieźle a utrzymuję krówki na uwięzi i bez paszowozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekskw    4

Bez soi bardzo ciężko jest osiągnąć wydajności powyżej 9 tys.

Soi z grochem też się nie łączy,bo jakieś składniki w grochu ograniczają przyswajanie białka i aminokwasów soi.


Zetor 16145,Ursus U-902,C360,C330,Jaguar 682 SL,Claas Sprint 335S,Krone 6.20\20,Pottinger Servo III...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
criskp86    3

Jak wcześniej dawałem kwaśny to placilem 1190 netto tona także wychodzi 36.5zl brutto za towar z ciechu

 

a możesz powiedzieć gdzie bierzesz dodatki, śruty teraz? bo ja ostatnio najtaniej znalazłem w trans-rolu np kw węglan 42 brutto za worek 25 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    22

Słyszałem o 2 godzinach dlatego posypuje go na kuku i po kilku minutach juz go nie ma. Ale narazie nie zauważyłem jakiegoś wielkiego efektu. W sumie żadnego. Może za krótko go stosuje. Hmmm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Thomas2135    1299

Zwiększenie udziału pasz treściwych bez odpowiedniego buforowania powoduje zmniejszenie aktywności bakterii celuloitycznych co pogarsza trawienie objetościowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    22

Najlepsze sztuki dostają u mnie ponad 4 kg paszy treściwej. Dołożylem kwaśnego na kuku i nic się nie zmieniło. Stosuje to tydzień zobaczymy dalej. Ale wiem ze 4 kg na raz bez kwaśnego to ryzyko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


  • Podobna zawartość

    • Przez TacerOo
      Witam,
       
      mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez RafaPaluch
      Witam koledzy. Szukam przyczyny dlaczego ciągnik długo kreci jak jest ciepły. Na zimnym pali od razu. Wygląda to tak jakby paliwo wracało do zbiornika. Za pomoc z góry dziękuję
    • Przez agrofoto
      Temat poświęcony żywieniu drobiu. Co należy dodawać do diety, czego unikać itp. Czekamy na Wasze opinie, sugestie i dobre rady, które mogą przydać się innym. 
×