Skocz do zawartości

Polecane posty

Thomas2135    1212

Czemu zaraz myślicie o cukrze spożywczym? Jak nazywa się pozostałość po produkcji cukru? Taki brązowy syrop- Melasa. Zawiera ok 40% sacharozy i jest trawiona choć szybko zakwasza to stosowana z głową jest ciekawą paszą.
O ile pamiętam to skrobia jest wielocukrem inaczej cukrem złożonym. Rozkłada się np. pod wpływem enzymów jak amylaza ślinowa.

pedro2    349

Skrobia jest cukrem prostym także trawi jak najbardziej.

Cukier spożywczy przypadkiem nie będzie powodował szybkiego zakwaszenia?

Co do zapobiegania ketozie to ziarno kukurydzy jest chyba najtańszym i bardzo skutecznym rozwiązaniem, wlewki glikolu niosą ryzyko błędnego podawania czyli tzw zalania płuc. Także ja pozostaję zagorzałym zwolennikiem ziarna kukurydzy i na dobrą sprawę zanim przejąłem krowy i zacząłem stosować to przewlekłe ketozy wykańczały stado, a od ponad dwóch lat odsetek chorujących krów jest dosłownie znikomy.

A ile kg/sztukę dawać?

ukaszProcho    22

Nie chce dawać krowa non stop glikol bo po drugiej laktacji jiz nie będzie miała wątroby. Daje glikol przed. Wypróbuję ta kukurydzę zobaczę jaki będzie efekt, dzięk.
A i krowy są w dobrej kondycji nie zatuczone, tylko jałówka przy ostatnim wycieleniu porozrywala sie później nie jadła no to trawieniec się przekręcil i po tym wszystkim ketoza dlatego pytam jak z tym sobie radzić.

Wiadomość z agroFakt.pl

Thomas2135    1212

Po glicerynie nic im nie będzie. Glikol to najlepiej w zagrożeniu lub po wystąpieniu ketozy. Profilaktycznie gliceryna jest lepsza. Kolega Zuch pisał wyżej i jest zadowolony.
Kukurydza ma wyższą wartość energetyczną od wysłodek, ale bardziej zakwasza. Wysłodki mają za to włókno i tłuszcz mogą poprawić.

mariaci    5

Dokladnie gliceryna zapobiegawczo a glikol propylenowy leczniczo, co do qq to działa ma dużo skrobi i to nie byle jakiej bo jelitowej krowy fajnie sie po niej rozdajają, od jakiegoś czasu już tak robię i staram sie żeby w momecie wycielenia dostawały 3,5 kg tresciwej w tym 1 kg ziarka kukurydzy i objetosciówki której jedzą idzie 65% kiszonka z qq 35% sianokiszonka także ketozy zdarzają sie sporadycznie
Thomas2135 jezeli chcemy żeby nie dostała ketozy to lepiej dawać pasze które obniżają tluszcz w mleku np. z dodatkiem sprzężonego kwasu linonowego

Mateusz1q    24

Dokladnie gliceryna zapobiegawczo a glikol propylenowy leczniczo, co do qq to działa ma dużo skrobi i to nie byle jakiej bo jelitowej krowy fajnie sie po niej rozdajają, od jakiegoś czasu już tak robię i staram sie żeby w momecie wycielenia dostawały 3,5 kg tresciwej w tym 1 kg ziarka kukurydzy i objetosciówki której jedzą idzie 65% kiszonka z qq 35% sianokiszonka także ketozy zdarzają sie sporadycznie

Thomas2135 jezeli chcemy żeby nie dostała ketozy to lepiej dawać pasze które obniżają tluszcz w mleku np. z dodatkiem sprzężonego kwasu linonowego

O jakich paszach mówisz dokładnie? Pierwszy raz zdazyl mi sie taki przypadek. tydzien po wycieleniu tłuszcz 7%, białko 4%, wlewam glikol i sypie ziarno kukurydzy nie wiem czym jej bardziej pomóc

mariaci    5

Mateusz1q treściwą robię z: pszenżyto jeczmieni soja + premia dla tych po cielaku z ziarna kukurydzy i soji
A co do tych parametrów to ja bym troche z dystansem na to patrzył bo to dopiero tydzień po cielaku i w mleku mogą jeszcze być pozostałości siary czyli wynik mało wiarygodny (zawyżone parametry) musisz kontrolować jej kondycję ale skoro dostaje qq i glikol to racze byłbym o nią spokojny

mogul    0

Witam chciałbym trochę zmodyfikować dawkę chciałbym zapytać czy nie za dużo białka w dawce bo powoli się już zacząłem na to przestawiać i w ciągu tygodnia już będzie tak jak napisane chyba że ktoś zobaczy jakiś błąd to proszę napisać będę wdzięczny :)

Na 35 sztuk dojnych

100kg paszy pełnoporcjowej 18% z De Heus
40-45kg zboża ( Mieszanka 70%, Pszenżyto 15%, Kukurydza sucha 15% )
30kg ( 50% DDGS 28% białka , 50% Śruta rzepakowa 32% białka ) 

Wygląda ok?  czy czegoś za dużo? Zamienić coś proporcjami ddgs i rzepak?

PS: Treściwą dostają z ręki także lepsze sztuki dostają więcej słabsze mniej wiadomo :)

Edytowano przez mogul

O jakich paszach mówisz dokładnie? Pierwszy raz zdazyl mi sie taki przypadek. tydzien po wycieleniu tłuszcz 7%, białko 4%, wlewam glikol i sypie ziarno kukurydzy nie wiem czym jej bardziej pomóc

jeśli te parametry są faktyczne i utrzymają się dłużej a nie będą zafałszowane siarą jak kolega wyżej pisał to według mnie to zdecytowanie ując i białkowych i energetycznych a dołożyć włókna

leszekb    34

Witam chciałbym trochę zmodyfikować dawkę chciałbym zapytać czy nie za dużo białka w dawce 

PS: Treściwą dostają z ręki także lepsze sztuki dostają więcej słabsze mniej wiadomo :)

Znasz parametry swojej kiszonki z kuku i sianokiszonki bo jedna ma 21 białka a druga np.16 , takie pisanie czy wystarczy czy za dużo i na jaką wydajność to żaden wróżbita Ci nie odpowie . Trzeba znać parametry każdej paszy i wtedy można bilansować do wydajności krów .

mariaci    5

TomaszKysiski nie ma szans aby te parametry sie utrzymał do następnej próby i nie wolno jej teraz nic ujmować!!!

pawlak2507    6

Jeśli chodzi o ketoze to kextone przed porodem i po problemie 0 ketoz w stadzie a ziarno kuku nie idzie niczym innym zastąpić po porodzie jesli chodzi o energie. Od ponad roku nie wiem co to glikol

pedro2    349

Na 1kg qq ile rzepaku i soi dorzucić?
Z innej beczki, mieszalnik brać z gniotownikiem czy ze śrutownikiem bijakowym?

Thomas2135    1212

Dla bydła najlepsze jest gniecione zboże nie śrutowane także wybór prosty. Jak chcesz gnieść kukurydzę to gniotownik musi posiadać 3 walec wciągający.

mk9422    108

Do suchego ziarna kukurydzy wystarczy zwykły gniotownik. Sam stosuję już od dwóch lat i ładne płatki wychodzą 

rolstudent    94

Gniotownik wcale nie jest lepszy. Znaczy jest lepszy jak daje się sruty z ręki.
Jak komponenty idą do wozu lepiej sprawdzi się srutownik. I to z dość drobnymi sitami. Sam ostatnio wymieniłem sita bo w kale bydło za dużo niestrawionych cwiartek ziaren

mariaci    5

rolstudent równie dobrze mógłbyś dorzucić białka i wtedy lepiej by dotrawiały energię a z tyłu już by nic nie zostawało, piszę z autopsji

pedro2    349

Dla bydła najlepsze jest gniecione zboże nie śrutowane także wybór prosty. Jak chcesz gnieść kukurydzę to gniotownik musi posiadać 3 walec wciągający.

Pytam bo wszyscy gdzie oglądałem mają ze śrutownikiem. Szwagra wuj na jesieni kupował, ok 10tyś dał i rozj..ał mnie ostatnio. Mówi, ze super nie musi ciągąć zboża kładzie rure i idzie, potem "TYLKO" wysypuje na klepisko i miesza dodatki łopatą :D bo jak sypać do m ieszalnika to pół godz musi się mieszać Edytowano przez pedro2

Thomas2135    1212

Jak zamierzasz wprowadzać tmr i sypać treściwe do wozu to Rolstudent ma rację, że śrutownik będzie lepszy. Pasza przyklei się do kukurydzy i sianokiszonki. Poza tym rzepakowa i sojowa są sypkie. Jednak, gdy do wozu wrzucisz tylko objętościowe a treściwe tylko z ręki indywidualnie to gnieciona pasza będzie lepsza. O zaletach poczytasz w necie.

rolstudent    94

rolstudent równie dobrze mógłbyś dorzucić białka i wtedy lepiej by dotrawiały energię a z tyłu już by nic nie zostawało, piszę z autopsji

Nie zawsze to działa. Czasem i my musimy puknąć się w pierś i powiedzieć ze coś zjebalem na źle sita wybrałem do srutownika czy nie docisnelem gniotownika w sieczkarni.

Poza tym masz rację poziom białka i jego skład aminokwasowy silnie jest skolerowany z trawieniem.

damianzetor9540    1265

A jeśli w kale trafiają się połówki/ćwiartki ziarna qq z kiszonki? Krowy dostają wysokiej jakości sianokiszonkę z siewnych łąk, koszonych przed wykłoszeniem, głownie trawy to życice i koniczyna, z treściwych średnio 3 kg na sztukę ddgs kukurydziany i 3 kg śruty z jęczmienia/pszenżyta 50%  /  50%

mariaci    5

A jakie są moczniki bo z tego co piszesz to skąpo dostają białka, a gdzie pasze wysokobiałkowe?

ukaszProcho    22

Mam takie pytanie
Czy wysoka zawartość witaminy A w premiksie może wywołać pekniecia żylek w wymieniu i później dochodzi do czerwonego mleka czy to jakiś inny powód jest?
Od wczoraj mam sztukę jedna która z jednej ćwiartki ma czerwone mleko.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez ŁukaszGierczak
      witam myślę o kupnie new Holland tl 100 2004 r 9000mth 45 tys zł za niego chce chce sie dowiedzieć co sie w nich psuje i na co trzeba uważać i zwrócić uwagę przy kupnie