Skocz do zawartości

Polecane posty

emtec123    10

Koledzy, doradzicie czy żywienie jest ok, czy może coś zmienić?

Sianokiszonka: 6,5-8,5 kg (pierwszy i trzeci pokos na zmianę)

kukurydza: 12 kg

śruta zbożowa (pszenżyto:mieszanka jara 40:60): 3,2 kg

śruta sojowa: 0,6-0,7 kg*

śruta rzepakowa: 0,9-1 kg*

ziarno kukurydzy: 1,1 kg*

słoma pod nogami

*w przybliżeniu

Obecnie, tzn z wyników z mleczarni sprzed kilku dni tłuszcz wynosi ponad 5,1%, białko 3,5%, mocznik 275.

2 tygodnie temu w wynikach z PFHBiPM tłuszcz był 4,9%, białko 3,65%, mocznik 246, wydajność 22 litry (przy średnio 244 dniu laktacji)

przezuwaczka    59

Tłuszcz jest związany z wydajnością w taki sposób, że dużo mleka wymaga dużo skrobi w dawce, a ta obniża tłuszcz. Dawki na qq tak działają. Od 3 lat nie miałam tłuszczu powyżej 4. Krowy o małej wydajności lub kończące laktacje z wysokim tłuszczem już się otłuszczają. Po wycieleniu wysoki tłuszcz to informacja o stłuszczaniu i złym zasuszaniu. Niestety niektóre krowy takie poprostu są i rzadne indywidualne karmienie nie pomoże...

Adrian_K_90    59

Jak się krowom zafunduje więcej włókna w dawce to tłuszcz wzrośnie, ale spadnie wydajność. To się zgadza mniej więcej z tym  co mnie kiedyś uczyli. Czyli, że tłuszcz w mleku głównie pochodzi z wolnych kwasów tłuszczowych produkowanych przez bakterie żwaczowe. One zaś nie są aż tak wydajne by zapienić odpowiednią ich ilość do współczesnej wydajności.

Wiadomość z agroFakt.pl

kr9292    66

Drodzy to znowu ja z kolejnym problemem. Odkąd mam paszowóz (ok tygodnia) spada mleko pomimo ze doszło 4 krowy. Dawka wydaje się zbilansowana dobrze. 34 szt zjadają ponad 2,1 t co prawda objętościówki są wilgotne. Jedzą przeżuwają, kał jest wporządku. Gdzie może być problem?

rolstudent    96

Tak czasem się dzieje bo docieles tmr i krowy nie są do tego przyzwyczajone. Za jakiś tydzień oddadzą z nawiązką

A i proszę to taki skrowoty mój wymysł
Poziom włókna odpowiada za tłuszcz w mleku
Poziom białka za mlecznosc i licznik
Poziom energii odpowiada za % białka

Oczywiście wszystko jest od siebie zależne
I trzeba to bilansowac

Adrian_K_90    59

Dokładnie, tylko, że podobno za wzrost białka mają odpowiadać cukry rozpuszczalne. Pewnie wiązać się to może, ze wzrostem rozwoju drożdży, a drożdże żwaczowe to źródło dobrego białka. Tak to już jest z tymi przeżuwaczami, że karmimy je pośrednio. Bezpośrednio karmiąc to co żyje w żwaczu. 

rolnik115    6

Panowie mam problem ze swoim stadem... mam białko 3.19% a tłuszcz 3,64% nie wiem co się dzieje. Krowy dostają kiszonke z kukurydzy, kiszonke z sianych traw, suche siano też z sianych traw 2 pokos no i srute zbożowa (otręby i mieszanka zbozowa zyto owies pszenżyto) w proporcji 50:50 zboże otręby, dostają również gotowa srute 20 z argocentrum. Białko słabe tłuszcz też słaby... co może dziać się z moim stadem? Dodam jeszcze ze mocznik mam w granicach 215-230

TYM_503    21

U mnie to
Ospa
Siano
Woda
Ziemniaki
Czasem ukosi się trawy,i uzbiera jabłek lub kukurydzy
Opas na tym się wychowuje
Krowy w okresie wrzesień-listopad pasie się na łąkach

kiszOn    0

a czy przy zbyt niskim poziomie %tł. krowy nie wpadną w kwasicę?

stosunek tł/bi mam teraz 1.06 a jedna krowa ma tylko 0.73!

białko jest 3,5 więc może powinienem zmniejszyć im ilość energii w dawce?

Adrian_K_90    59

tylko, że cukier cukrowi nie równy. Glukoza, sacharoza, skrobia czy nawet celuloza to wszystko cukry. Każdy zaś inaczej jest rozkładany w żwaczu. Pierwsze dwa się rozpuszczają w wodzie, pozostałe nie.

Thomas2135    1218

U mnie w tym roku z tłuszczem też nieciekawie, ale mo i sm mają lepsze białko. Rok temu na kijowym sianie, kukurydzy, śrucie jeczmiennej i dodatku mocznika paszowego z metioniną był w granicach 4,2-4,4 a w tym chyba 4 nie przekroczył.
Co do zawartości białka w mleku to nie jest tak, że wzrośnie jak dołożymy do paszy białka. Białko białku nierówne, bo różni je rodzaj i zawartość aminokwasów. Krowie należy dostarczyć odpowiednią ilość białka, ale żeby to wykorzystać potrzebna jest energia. Cukier jak pisaliście to energia tylko on tłuszczu nie podniesie zbytnio. Przykładem jest melasa, która jak podają obniża zawartość tłuszczu w mleku. Z kukurydzą jest podobna zależność. Ktoś pisał, żeby zwiekszyć białkow mleku to trzeba kukurydzy dołożyć. Ok kukurydza ma energię ze skrobii i oleju, który też zawiera. To podawanie kukurydzy działa, ale do pewnego momentu. Z uwagi właśnie na ten tłuszcz, który zaburza przemiany kwasu propionowego kukurydza nie podniesie dalej białka. Tu wszysko jest ze sobą powiązane i nie można stwierdzić, że tylko to i to ma wpływ.

czesio1612    5

Panowie mam problem ze swoim stadem... mam białko 3.19% a tłuszcz 3,64% nie wiem co się dzieje. Krowy dostają kiszonke z kukurydzy, kiszonke z sianych traw, suche siano też z sianych traw 2 pokos no i srute zbożowa (otręby i mieszanka zbozowa zyto owies pszenżyto) w proporcji 50:50 zboże otręby, dostają również gotowa srute 20 z argocentrum. Białko słabe tłuszcz też słaby... co może dziać się z moim stadem? Dodam jeszcze ze mocznik mam w granicach 215-230

A w jakich ilościach kiszonki?

a czy przy zbyt niskim poziomie %tł. krowy nie wpadną w kwasicę?

stosunek tł/bi mam teraz 1.06 a jedna krowa ma tylko 0.73!

białko jest 3,5 więc może powinienem zmniejszyć im ilość energii w dawce?

Przy 0,73 pewnie kwasica będzie lada moment, jeśli już to zwiększ ilość energii i to nawet sporo, a nie zmniejszaj

damianzetor9540    1268

Czym poprawić trawienie ziarniaków w kiszonce z qq? Ziarniaki w większości zgniecone, ale trafiają się również całe.

Aktualnie dostają: 

3 kg ddgs

3 kg śruty (jęczmień 50% pszenżyto&owies 50%) 

10 kg sianokiszonki (trawy odsiewane, skoszone w dobrym momencie) 

20 kg kiszonki z qq

5 kg wysłodków kiszonych 

drożdże Sano 

Wydajność 20-21 litrów na zbiorniku średnio od krowy 

Rzepaku może dorzucić, albo soi? Po ile? 

Thomas2135    1218

Jak Cię stać to wrzuć koncentrat. Zwiększaj powoli, aż zobaczysz, że ziarniaków już nie ma w kale. Proporcje sojowej do rzepakowej to chyba 1:2. Ddgs trawiony jest w większości w jelicie, więc spróbój najpierw samą rzepakową i obserwuj. Mocznik byś sprawdził, bo na ślepo to kiepsko. Zacznij od 0,5 kg.
W jakichjednorazowych dawkach i ile razy dziennie dajesz treściwe i wysłodki?
Nie masz przykwaszonych krów, bo sianokiszonki trochę mało w porównaniu do reszty. Jakie białko i tłuszcz?

Edytowano przez Thomas2135

ChiquitaB    50

U mnie po dodaniu rzepakowej ziarno qq zniknęło w 95% ale tez nie odrazu. Ja soi i rzepakowej po równo daje i samych dodatków prawie pol mieszalni się robi he. To się jeszcze pochwale ze jak w kwietniu przejmowałem gosp i krowy od teściowej to srednia wydajność od sztuki była 16litrow a teraz mam 22 litry ale według teściowej to i tak niepotrzebne wywalanie kasy:)

Edytowano przez ChiquitaB

czesio1612    5

Sianokiszonka ok 12kg na sztukę, kukurydza ok 12-15kg na sztukę siano ok 7-8kg. Tresciwe ok 4,5kg

Kurczę ja bym spróbował dać mniej siana(chociaż o połowę mniej), a może 2-3 kilo kukurydzy więcej bo chyba trochę dużo siana a od siana to mleka cudownie nie będą dawać wg mnie. Może wypowie się ktoś jeszcze i zobaczysz jakie rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze

rolnik115    6

Myślę żeby im dokupic i dorzucić tym co dobrze doją tak ok 0,5kg sojowej i 1,5kg rzepakowej sruty. A zabrać im tą gotową 20 z agrocentrum

Edytowano przez rolnik115

greg1985    7

Od miesiąca daje nową kukurydze i parametry podskoczyły bardzo dużo. Tł z 4 na 4.6 a białko z 3 na 3.4. Tylko mocznik mam 140-160. Chyba powinienem białka dorzucić . Kiszonka z kukurydzy ogólnie super bo jest bardzo dużo ziarna może tylko trochę się grzeje. Kiszonki z traw na ogół też dobre

damianzetor9540    1268

Jak Cię stać to wrzuć koncentrat. Zwiększaj powoli, aż zobaczysz, że ziarniaków już nie ma w kale. Proporcje sojowej do rzepakowej to chyba 1:2. Ddgs trawiony jest w większości w jelicie, więc spróbój najpierw samą rzepakową i obserwuj. Mocznik byś sprawdził, bo na ślepo to kiepsko. Zacznij od 0,5 kg.

W jakichjednorazowych dawkach i ile razy dziennie dajesz treściwe i wysłodki?

Nie masz przykwaszonych krów, bo sianokiszonki trochę mało w porównaniu do reszty. Jakie białko i tłuszcz?

Jaki np koncentrat masz na myśli? 

Wysłodki qq i treściwe idą rano i wieczór w tych samych dawkach, i po rozdaniu treściwych idę z widłami i staram się im w miarę wymieszać qq wysłodki i treściwą. 

Nie wiem jaki mocznik i białko bo nie jestem pod oceną a mleczarnia mierzy tylko tłuszcz = 4,2-4,3 przeważnie 

z wyników wynika ze brakuje mi energii w dawce pokarmowej. czym bedzie najtaniej i najłatwiej ja uzupełnić?? zwiększanie kiszonki z kuku nie wchodzi w grę, bo musi starczyć na cały rok

Edytowano przez TomaszKysiski

leszekb    34

Sruta kukurydziana albo wysłodki jak masz kiszonkę z kuku to idealnie by było dołożyć wysłodek .

też myślałem o tych dwóch paszach tylko zastanawiam się co lepiej wyjdzie .dokładniej to myślałem o kiszonym ziarnie kukurydzy lub wysłodki suche bo daleko do cukrowni mam a poza tym problem ze składowaniem mokrych;/ średnie białko wychodzi mi ok 3.7 ile by trzeba tych pasz dołożyć żeby było widać efekt

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez ŁukaszGierczak
      witam myślę o kupnie new Holland tl 100 2004 r 9000mth 45 tys zł za niego chce chce sie dowiedzieć co sie w nich psuje i na co trzeba uważać i zwrócić uwagę przy kupnie