Skocz do zawartości

Polecane posty

Troker1979    13

A coś oprócz tego wypasu i tresciwych dostają?

Nic więcej do wczoraj nie dostawały oprócz trawy z pastwiska i mieszanki śruty ze zbóż i śruty z kukurydzy plus witaminy. Wczoraj na noc zostały w oborze to dostały na noc sianokiszonkę z pierwszego pokosu.

przezuwaczka    59

Ile masz mleka na udój, na tej ekologicznej dawce? Wnioskuję, że to nie są hfy. Jestem bardzo za takim podejściem, bo tradycyjne mleko ma lepszy smak i wartość. Nietety nie docenia się go w Polsce. Myślę, że rzepak jest niezbędny i na zimę wysłodki koniecznie, bo na samej trawie to inaczej niż na sianokiszonce.

Troker1979    13

Ile masz mleka na udój, na tej ekologicznej dawce? Wnioskuję, że to nie są hfy. Jestem bardzo za takim podejściem, bo tradycyjne mleko ma lepszy smak i wartość. Nietety nie docenia się go w Polsce. Myślę, że rzepak jest niezbędny i na zimę wysłodki koniecznie, bo na samej trawie to inaczej niż na sianokiszonce.

Zgadza się, nie są to czyste hf-y(domieszka ras: SM, MM, NR). Takie stado przejąłem pod koniec ubiegłego roku po rodzicach. Mam w planach poprawę genetyki, choć sam nie wiem czy to dobry pomysł ze względu, że nie mam zbyt dobrych warunków bytowych w oborze. Nie mam krów pod kontrolą więc trudno mi podać dokładną wydajność tym bardziej, że cielaki dość długo odpajane  są mlekiem, do tego dochodzi sporo karencyjnego mleka w okresie zimowym. W sezonie wypaśnym jestem zadowolony bo są sztuki które dają powyżej 15 litrów na udój przez 3/4 laktacji. Są też niestety takie, które tylko 3 miesiące dają porządnie a później słabiutko. Trawa i wypas to samo zdrowie dla krów. Praktycznie od wiosny krowy mi nie chorują , somatyka poniżej 100, a oprócz trawy tylko swoja posypka plus mielone ziarno kukurydzy i witaminy.

Kuleje niestety sezon zimowy. Niezbyt komfortowe warunki bytowe dla zwierząt(stanowiska, wentylacja, przeciągi przy pracach). Zdaje sobie sprawę, że sama sianokiszonka to za mało(a tak naprawdę tylko pierwszy pokos z własnym pól ma jakąś jakość). Do posypki mam zamiar dodawać trochę śruty rzepakowej(przynajmniej 0,5 kg sztuka), dojdzie też kreda i soda. razem 3 -3,5 kg na sztukę. Pomału rozglądam się za zakupem wysłodek mokrych w BB(ile kg na sztuke tego dawać?). W następnym roku przynajmniej z 1,5 ha kukurydzy na zielonkę. Poprawi mi to wydajność?

Wiadomość z agroFakt.pl

mogul    0

chcę wprowadzić mocznik w celu podbicia białka czy na początek 25g na sztukę starczy? Chcę dojść do 40-50g. 
Czy może być ten nawozowy czy paszowy?

Edytowano przez mogul

przezuwaczka    59

Zależy czego oczekujesz od tych krów i czy chcesz mieć z tego konkretny dochód. Do postępu genetycznego trzeba dostosować żywienie. Zaczynałam podobnie i zrobiłam rewolucję w 5 lat. Gdybym miała 100 ha łąk, to nastawiłabym się na Jerseye i biegałyby cały rok, jak sarny :)
Hfy są na swój sposób cudowne, ale to fabryki mleka i marnują się, jeśli nie mają przez 20 h na dobę dostępu do zbilansowanej paszy. U mnie też uwięziówka, ale także 3-4 godzinne bieganie po sadzie :) Jeśli doisz konwiówką i masz wagę, to wyduj raz krowy każdą odzielnie i przeważ mleko i pustą bańkę. Trochę to upierdliwe i trzeba notować, ale zorientujesz się w sytuacji.

Adrian_K_90    59

Pisząc MM masz na myśli mombeliardy? Bo to moim zdaniem najlepszy wybór na chów półintensywny. Mają lepszą wydajność niż simentale, ale nie są tak problematyczne jak hf-y. Do tego łatwiej opanować komórki somatyczne i zapalenia z którymi masz problem zimą. Oraz jak już krowę sprzedajesz to swoje też ważyć będzie.

@przezuwaczka Jerseye może i fajne, ale w Polsce kto zapłaci więcej za wyższej jakości mleko? Do tego dochodzi jeszcze problem z byczkami. Nikt nie kupi, a samemu chować pewnie też się nie opłaci. Mój kuzyn pracował kiedyś w Danii, w ekologicznym gospodarstwie utrzymującym Jerseye. Wszystkie nowonarodzone byczki zabijali na miejscu, zaraz po narodzinach. 

Edytowano przez Adrian_K_90

PatrykGY    4

Witajcie, posiada ktoś współczynniki strawności dla kiszonki z kukurydzy? Chciałbym policzyć energię a niestety mam same wartości składników pokarmowych.

I, co sądzicie o tej sianokiszonce? SM 83,21 Popiół: 3,92 Białko 7,39 tłuszcz 0,95 włókno 30,39 ADF: 35,50 NDF:52,02 pH 5,14.  I mógłby mi ktoś objaśnić funkcję ADF i NDF? Na studiach jak na razie państwo tylko napomknęli co to jest, mógłby ktoś? :) 

Ninja    8

Dzień dobry wszystkim
Chciałbym wejść pod ocenę, słyszałem że jest dopłata do tego z mleczarni (mlekovita) i nie trzeba do tego nic dokładać. Powie mi ktoś dokładniej jak to wygląda? :)

leszekb    34

Masz 2 gr dopłaty do litra z mleczarni . Jak masz dobrą wydajność krów to parę złoty będziesz do przodu na wypłacie Co do spraw  ,, technicznych ,, zadzwoń i zaproś do siebie zootechnika z federacji to Ci wyjaśni ze szczegółami .Tu masz trochę wiedzy na początek http://www.pfhb.pl/uploads/ckeditor/attachments/180/OCENA_metodyka.pdf

Ninja    8

dzięki, a ile trzeba zapłacić dla federacji? i to można sobie wybrać czy dojone będzie raz dziennie czy dwa razy dziennie?

Thomas2135    1223

Na stronie masz chyba cennik. Koszt to ok 11 zł od sztuki za metodę AT4. Co do doju to możesz wybrać z 3 metod. Najpopularniejsza to at4 i dój w jednym miesiącu rano a kolejnym wieczorem i tak na zmianę. Inna metoda to dój rano i wieczorem tego samego dnia, ale cena wyższa. Płacisz od każdej krowy czy się doi czy zasuszona.

przezuwaczka    59

Płacisz od próby raczej i w cenie masz porządek w papierach :) Od 20 l/dzień nie dopłacasz.

Edytowano przez przezuwaczka

pedro2    350

A jak często zywieniowiec przyjeżdża? Rozumiem, że badanie pasz płatne dodatkowo? Czy już i to jest w abonamencie?

pedro2    350

Wiem, że ocena oddzielnie, zywieniowiec oddzielnie pytam tylko czy badanie pasz już jest w tym abonamencie zywieniowca czy dodatkowo za każde badanie płacę?
Ogarnę się trochę z robotą to trzeba bedzie zaprosić pogadać jak to wygląda...

leszekb    34

Za badanie trawy 44 zł za kuku jeszcze fakt. nie przyszła , ale jak ma zbilansować jak nie zna wartości podstawowych pasz w gospodarstwie .

ukaszProcho    22

Mam pytanie co robicie ze sztuką w której już wykryjecie ketoze jakieś sprawdzone sposoby? Jedna sztuka w stadzie ma ketoze i została wykryta dopiero miesiąc po ocieleniu bo kiedy pobierane były próby to ona dopiero się ocielila i nie były brane. Mleka jakoś szalowo nie daje mogłaby lepiej. Sama gliceryna pomoze? Dostaje ten dekstrofat z sano energetyczny

ukaszProcho    22

Daje jej średnio 0,4 l gliceryny na dzień i efektu nie widzę żeby zwiększyła mleko. Na dzień dzisiejszy daje 25 litrów, a jej możliwości widzę na 30 l chociaż. Za niedługo będę miał próbny udoj zobaczymy.

rafal9999    0

Mam u siebie trochę nasion łubinu żółtego. Czy mogę go dodawać do śruty zbożowej (pszenica, owies, jęczmień) dla bydła? Jeżeli tak, to w jakich proporcjach/dawkach?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez ŁukaszGierczak
      witam myślę o kupnie new Holland tl 100 2004 r 9000mth 45 tys zł za niego chce chce sie dowiedzieć co sie w nich psuje i na co trzeba uważać i zwrócić uwagę przy kupnie