Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Simental_pl    1

Piszę jaka konkretnie jest nasza dawka zywieniowa jak sobie koledzy życzyli w mailu.
Sloma 1kg
Kiszonka z traw 8kg
Kiszonka z kuku 250kg
Otreby jeczmienne 3kg
Sól 0,04kg
Profisan 0.25
Drożdże hefe 0.05
Ddgs 3kg
Mluto 5kg
Pelnoporcjowa 4kg
Melasa 0,50kg
Pelnoporcjowa ma zawartość 25% bialka a ddgs 33% procent bialka. Oczywiście jest kupowany mokry i sami pakujemy go w rekawy. Wydajność na dziś to 8200.
Slome zastąpimy od poniedziałku luska owsiana bądź orkiszowa. Zależy jaka będzie w sprzedaży. Cena jest dużo lepsza a wartości odżywcze nieporównywalne. Czekaliśmy tylko na wyniki badań. Używamy też łuski jak już pisałem do,scielenia i jest rewelacyjna. Zapraszam na nasz film ze scielenia na naszą stronę. www.simental.pl.
w przyszłym tygodniu zamieszczę film jak obornik z łuski idzie na pole.

rolstudent    98

Weszła Nowa qq i trzeba skorygować dawkę, mocznik spadł. Z wysokobialkowych dostają tylko rzepak, co dorzucić soje czy pelnoporcjowke?

Mi już na przejściowej qq podskoczylo białko.

narazie zwiekszaj rzepak.

przezuwaczka    65

Mnie na zielonej spadł mocznik i wzrosło białko. Teraz na przejściówce z qq znowu spadło białko. Po wynikach z federacji zrobię korektę, bo mleko równo się trzyma.
Wysłodki Toffi kupiłam po 880 zł/tonę. Cena ponad 200 zł spadła.
Nie rozumiem udei dodawania łyski do TMR. Słoma jest dla struktury i pobydzenia przeżuwania, a łuska do czego? Teraz mam dużo kiszonki z traw, to wcale nie dodaję słomy i sruktura jest ok. Jaką funkcję w dawce ma łuska owsiana, jeśli każdy kilogram sm jest cenny, aby dostarczyć coś wartościowego?

Wiadomość z agroFakt.pl

Simental_pl    1

Niestety obawiam się że kiszonki traw może nam nie wystarczyć. Wiosną wypadło nam sporo świeżych lak które musieliśmy odnawiac. Do tej pory do dawki dodajemy jak widać slome co według mnie wpływa korzystnie na zdrowotnych bydla. Rozpoczniemy testy z luska która może być lepsza od slomy. Z pewnością będzie nie gorzej pobudzac przezuwanie. Ma więcej właściwości odżywczych i nie trzeba jej ciąć w paszowozie.

KARGO    85

Mnie na zielonej spadł mocznik i wzrosło białko. Teraz na przejściówce z qq znowu spadło białko. Po wynikach z federacji zrobię korektę, bo mleko równo się trzyma.

Wysłodki Toffi kupiłam po 880 zł/tonę. Cena ponad 200 zł spadła.

Nie rozumiem udei dodawania łyski do TMR. Słoma jest dla struktury i pobydzenia przeżuwania, a łuska do czego? Teraz mam dużo kiszonki z traw, to wcale nie dodaję słomy i sruktura jest ok. Jaką funkcję w dawce ma łuska owsiana, jeśli każdy kilogram sm jest cenny, aby dostarczyć coś wartościowego?

Ja zawsze suche dawałem ale jak na razie nie opłaca się ich kupować jak mokre po 100zl to w przeliczeniu na suche wychodzi 400zl także jak dla mnie 1200zl oszczędności miesięcznie. Jak cena spadnie do 80zl za mokre to wezmę z 6-7 samochodów w pryzmy i będzie na cały rok.

emattti    11

Od kilku krów mam białko i tłuszcz wręcz identyczny(bi3,40 i tl3,40), czasami nawet białko większe od tłuszczu(bi3,50 tl3,20), są to krowy około lub ponad 200dnia laktacji, śruty nie dostają tak dużo 2-3kg, sianokiszonki mają do oporu no i mocznik u nich jest 300-400. Krowy mają apetyt, tłuste nawet sa. Przy kwaszone są czy coś wdawce zmienić bo trochę niski ten tluszcz

Edytowano przez emattti

przezuwaczka    65

A ile mleka dają, bo mocznik za wysoki moim zdaniem. Tak jakby za dobrze jeść dostawały. Zmniejsz im jeszcze treściwe, aby mleko nie spadło. Są w takim momencie laktacji, że łatwo o otłuszczenie, a wtedy problemy w następnej murowane.

Nie lubię mokrych wysłodek, bo łatwo się psują, a kiszenie to zawracanie du*y :)

Edytowano przez przezuwaczka

pedro2    378

Dlaczego dajecie wyslodki skoro qq do oporu? Czy może macie braki

KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka. WYCINAK KISZONKI PIŁOWY 1.4-1.7m

przezuwaczka    65

Wysłodki dostarczają energii w postaci cukrów prostych i nie zakwaszają. Qq to skrobia, ale lepiej wykorzystywana niż ze śrut.
Takie są moje wnioski z kilku lat obserwacji. Najlepiej krowy reagują na różnorodną dostępność w dawce. Odkąd mam takie powyżej 10 tys to stosuję wysłodki cały rok. Gdy qq będzie tegoroczna i z ładną skrobią, zmniejszę do 1kg suchych dziennie i wróci melasa. Narazie przejściówka, wartość słabsza, więc idzie 2 kg.

Edytowano przez przezuwaczka

emattti    11

Lepiej dawać wyslodki toffi czy srute kukurydziana? Cena podoba a co daje lepsze wyniki?

pedro2    378

Aha ok tak myślałem, że coś jest na rzeczy bez powodu nikt by nie ladowal kasy skoro qq full. Dobrze wiedzieć

KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka. WYCINAK KISZONKI PIŁOWY 1.4-1.7m

ukaszProcho    22

Jak wy wychodzicie na swoje jak dajecie kuku do oporu (co już jest drogie) i do tego aż 2 kg suchych wyslodek na sztukę plus kiszonka no i treściwe jak mleko po 1.1 zł ? Ni jak tego nie mogę przeliczyć żeby wyjść na swoje. Dawałem wyslodki jak nie miałem kuku teraz dawałem kuku i wyslodki czterem sztuka taki eksperyment i żadnej różnicy nie widzę także szkoda 100 zł za 100 kg wydlodek.
Efekt był jak zabrakło mi kuku to mogę potwierdzić.

rolstudent    98

Kieszonka z qq to tania pasza. W kalkulatorach żywieniowych przyjmuje się ze toną kosztuje 130zl.
Przy cenie kieszonki z trawy gdzie przyjmuje się 250 do nawet 350zl to tanio.

ukaszProcho    22

Kalkulator a realia to duża różnica. Np w tamtym roku napewno uzyskanie tony kukurydzy za 130 zł to musiałbyc jakiś cud. Mówimy o dobry kukurydzy gdzie kolba jest dorodna
A wyslodki biuro dręczy znalezionych i sprasowanych

rolstudent    98

Ja na qq w tamtym roku nie narzekam. W tym obrodzila bardzo więc rekompensuje to jakoś straty z tamtego roku.

Grunt to dobrze przygotować i rozdoic krowy. Bez tego późniejsze dokładanie czego kolwiek może zaboleć.

My jako hodowcy często gęsto oszczędzamy tam gdzie nie powinniśmy. Czyli okres zasuszenia i przygotowanie.
A po wycieleniu myślimy ze jak krowa dostanie 5 kg paszy 23% Biała to mleko ciurkiem będzie jej lecieć. A tak nie jest.
Głupi dodatek 150ml gliceryny na 2 tygodnie przed wcieleniem więcej zrobi dla krowy dobrego niż po 10kg tresciwej bez przygotowania.

ukaszProcho    22

Gliceryna jest bardzo dobra przed wycieleniem. Zabrakło mi teraz dla kilku krow i jest efekt który widać. U mnie gliceryna czysta po 4.5 zł...

przezuwaczka    65

To co produkujemy sami czyli qq, bele itp to cały nasz kapitał. Gdybym nie robiła sama treściwych tylko kupowała gotowe, nie stać by mnie było na wysłodki i inne dodatki. Gdy widzę, że 80% krów trzyma mleko powyżej 30 l przez 6-8 miesięcy, nawet pierwiastki, to wiem, że warto. Doję takie, co przeciągnęły zacielenie i w 305 dni było 13 tys. Jak dalej będzie powyżej 30 l , to dobiją do 18 tys. Więc mimo kar zaciskam zęby i im nie żałuję. Jestem im to winna za tę pracę i ilość mleka :P
W zasuszeniu trzeba dbać o nie podwójnie. Czy ktoś miał może ketozę przez odcięcie żarcia do zasuszenia, bo Kowalski o tym pisał?

ukaszProcho    22

Miałem ketoze tylko u jalowek kupnych z hodowli dwie sztuki przy wcieleniu miały 30 miesięcy i były dość tłuste dawałem gliceryne ale nie pomogło. Zasuszam tak krowy ze obcinam im treściwe, kuku dostają tylko trochę zaszczyki i po tygodniu wracają do treściwej kuku i sianokiszonki. Oczywiście przez cały okres dostają witaminy. Po ocieleniu nie ma problemu z ketoza

czesio1612    7

Wysłodki dostarczają energii w postaci cukrów prostych i nie zakwaszają. Qq to skrobia, ale lepiej wykorzystywana niż ze śrut.

Takie są moje wnioski z kilku lat obserwacji. Najlepiej krowy reagują na różnorodną dostępność w dawce. Odkąd mam takie powyżej 10 tys to stosuję wysłodki cały rok. Gdy qq będzie tegoroczna i z ładną skrobią, zmniejszę do 1kg suchych dziennie i wróci melasa. Narazie przejściówka, wartość słabsza, więc idzie 2 kg.

A ja mam pytanie w jakiej formie dorzucacie suche wysłodki do wozu paszowego? ja aktualnie suche prasowane mocze i dopiero dosypuje, ale jest to dość uciążliwe

przezuwaczka    65

Jak miałam te grube, też moczyłam. Upierdliwe to okropnie, bo łyżka i tur nie tylko do tego mają służyć :P
Teraz kupuje takie drobniutkie i wrzucamy suche. Są droższe 100 na tonie, ale to toffi. Do rana znikają na stole paszowym, bo rozmiękają. Trzeba tylko wody do wozu dolać.

Zamierzam w następnym roku w drugiej połowie zwiększyć chodowlę krów dojnych do 40 szt. Uwzględniając krowy, młodzież i ok 5 opasów, czy 8ha kuku i 5ha traw i 70t wysłodków mokrych waszym zdaniem  będzie ok? Czy zasiać jednak trochę więcej kuku?

Edytowano przez tomala1111111

KARGO    85

12ha qq 12ha trawy 100t mokrych wyslodki powinno styk ac jak będzie dobry rok

damianzetor9540    1285

@KARGO Jaki plon qq i trawy przyjąłeś? 
Jak można zapytać to ile kg objętościowych jedzą u Ciebie dojne a ile wychodzi na młodzież na sztukę średnio? 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez RafaPaluch
      Witam koledzy. Szukam przyczyny dlaczego ciągnik długo kreci jak jest ciepły. Na zimnym pali od razu. Wygląda to tak jakby paliwo wracało do zbiornika. Za pomoc z góry dziękuję
    • Przez agrofoto
      Temat poświęcony żywieniu drobiu. Co należy dodawać do diety, czego unikać itp. Czekamy na Wasze opinie, sugestie i dobre rady, które mogą przydać się innym.