Polecane posty

stolarz88    52

Wydajna sztuka jest ale jeszcze rui nie dostała :P Co do doskonalenia, to jeżeli chodzi o genetykę to pracuje na tym co było w oborze,krowy nie były karmione źle bo śruta sojowa to od dawna była, wydajność była 7600, no i dałem 2,5 roku temu lepiej jeść i wyszło na 10tys, z tych samych krów, jałówki z moich w miarę świadomych doborów są teraz dopiero inseminowane. No ale żeby nie ocena to bym zginął marnie, w życiu bym dawki nie ułożył. Życzę powodzenia w przekonywaniu do oceny osób rządzących.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rob334    66

Ja od tego tygodnia jestem pod oceną. Pierwszy miesiąc czyli pierwszy próbny udój jest gratis, później za kazdy następny bede płacił 10zł z groszami od krowy. Mleczarnia u mnie dopłaca 2grosze jeśli jestem pod oceną. Ale najważniejsze jest to ze bede miał wyniki od każdej krowy. Żywieniowiec od nich kosztuje 5zł od krowy, czyli od moich 15szt. wyjdzie nie drogo. Teraz widze same korzyści w tym ze przeszłem pod ocene :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafi101    0

Żywieniowiec to koszt 5zł,ale nie mniej jak 120zł za wizyte,najpierw zanim wezwiesz go to zbadaj kiszonki jaką mają wartość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

szczezre mówiąc to zywieniowcy od nich są gó*no warci. W firmach paszowych są zdecydowanie lepsi (nie mylić zywieniowców z przedstawicielami handlowymi) i zazwyczaj badają pasze za darmo. Ale zeby zrobic te 7-8 tys to wystarczy byle jaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

tyle ze żywieniowiec z danej firmy paszowej to wiadomo, ułożony jest pod produkty tejże firmy, i nie zawsze patrzy obiektywnie na bazę paszową w gospodarstwie. Priorytetem dla takiego jest zbyt pasz, gdyż od tego zależy pensja czy premia także tu podchodziłabym do tego z dystansem.

Co do oceny ja mam 1,5gr dopłaty z mleczarni, dziś rano miałam próbny udój. Jak narazie dokładam do interesu, ale jak się zaczną cielić od lutego to będę do przodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zgadza się ułoży po swoje produkty. Ale z doswiadczenia wiem ze zywieniowcy z federacji tez wciskają produkty konkretnych firm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

Ja patrzę w perspektywie całego roku czy to się opłaca.

A czy za krowy zasuszone tzn. jak nie ma od niej próbki to też się płaci ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Tak, tez sie płaci. Lambo na kierownictwo spróbuj sposobu a "bo sąsiad ma a my nie", jak nie podziała to trudna sprawa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

Problem w tym, że najbliższy sąsiad który ma ocenę mieszka 2 km dalej :wacko: a mam dużo bliższych sąsiadów którzy mają podobne gospodarstwa i nikt się do oceny nie wyrywa <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Pod oceną w Polsce jest objętych około 1/3 stad, i powoli jest ich co raz więcej, Z tych ocenianych obór jest wydajność trochę ponad 7tys, to sprzedaży wyjdzie trochę ponad 6tys, a pod oceną to są najczęściej najlepsze stada w Polsce bo ocena pomaga zarządzać stadem. I teraz mówimy że jakieś stado pod oceną ma wydajność 6-7tys i to mało czy coś, w porównaniu do tego co można osiągnąć to pewnie trochę przymało, ale porównać to do wszystkich stad w Polsce to takie stadka to można je zaliczyć do czołówki Polskiej. Więc teraz uszereguj na tej drabince swoich sąsiadów co się nie kwapią pod ocenę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Ale mi się zdaję tak że do 6,7 tys to można chyba samemu jakoś się obsługiwać bez oceny a później to już jest ona przydatna tą wydajność którą napisałem to da się zrobić i bez tego ale tak jak piszę przedmówca wyżej dalej gorzej .

 

Teraz moje pytanie :

Jeśli będziemy dawać tak jak napisałem niżej to będzie dobry stosunek chodzi mi tylko o treściwą.Nie uwzględniłem tutaj kukurydzy i sianokiszonki bo sianokiszonkę daję się z beli to nie wiem ile to może być ,kukurydzę mógł bym zważyć , ale zrobię to jutro jeśli będzie trzeba .A teraz napiszcie czy to dobry stosunek czy czegoś za dużo lub zbyt mało . I ile z tego wzwyżki średnio wyciągnie dziękuję.

 

Kukurydzy ok 15kg

Sianokiszonki ok 14,15 kg.

2kg otrąb przennych

1.2kg ospa z owsu

1kg rzepaku

1kg soi

100g witamin

 

Mam nadzieję że teraz będzie lepiej ustalić co i jak :)

Edytowano przez poziomka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldifox    2

Jeśli myślisz że 7 tyś można ta łatwo osiągnąć to sie grubo mylisz, proponuje przejść pod ocenę i osiągnąć te siedem bez problemu i tu się wypowiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Poziomka a gdzie w tej paszy treściwej masz energię bo białka to masz np.możesz takie coś zrobić 25%rzepakowej

5%-10% soi 55%własnego zboża i reszta otręby 18%białka wyjdzie

Edytowano przez mammut1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

mammut1 tak jak pisałem mamy kukurydzę ale jej tutaj nie uwzględniłem podam ile kg na dzień idzie ale to później .

 

Edit:Zapomiałem dodać że mamy jeszcze zboże owies. Więc rozpisz jak by to wyglądało wagowo .

 

 

waldifox wiadomo że z oceną masz lepiej bo wszystko widzisz każde wahania itd ale można to zrobić i bez oceny i nie mówmy że to jest coś strasznie trudnego ,może jest to nie łatwe ale i nie zbyt trudne.

 

 

 

Edytowano przez poziomka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldifox    2

Kilkanaście lat temu jak wchodziło się pod ocenę też tak myślałem ale spróbuj utrzymac te ok. 24 l dziennie przez 10 miesięcy.

Edytowano przez waldifox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

oj ciężko ;) potwierdzam, nie tylko z powodu złej dawki, wystarczy jakaś nagła zmiana paszy, mastitis, schorzenie metab. i koniec, krowa urywa mleko i często nie powraca już do tej samej ilości mleka.

U mnie poidło nawaliło tylko na jeden dzień, dodatkowo burza przewaliła drzewo i prądu nie było, krowy dostały tak silnego stresu z powodu braku wody i braku udoju że urwały mleko na kilka nastepnych dni. Do ilości mleka wcześniejszej powróciły tylko dwie które akurat były w szczycie laktacji. Inne zmniejszyły mleko, nawet gdy wiecej treściwej im podsypywałam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Z edytowałem mój post dotyczący żywienia i czekam w dalszym ciągu na wytyczne , jest już tam chyba wszystko zawarte :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Poziomka, czy Ci się to zbilansuje? A kto to może wiedzieć? tak na oko to powinno być 2 razy więcej kiszonki z kukurydzy do sianokiszonki, ale to jak się ma paszowóz, a jak się nie ma to ciężko tyle kukurydzy dać. Jak nie wiadomo jakiej jakości są Twoje pasze to nic nie wiadomo... U mnie ostatnio kończyłem stary silos z kukurydzy który nie miał za dużo wartości, został otwarty nowy i przy takiej samej dawce mocznik na stadzie spadł o 40-50 jednostek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Jeśli myślisz że 7 tyś można ta łatwo osiągnąć to sie grubo mylisz, proponuje przejść pod ocenę i osiągnąć te siedem bez problemu i tu się wypowiedzieć.

 

Jeśli te 7k ma być na papierze to żaden problem, co innego jeśli to ma być ilość mleka oddana od jednej krowy do mleczarni.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

stolarz88 z tym się zgadzam co napisałeś, ale tak na twoje oko według samej tej treściwej to będzie dobrze czy czegoś będzie za dużo lub zbyt mało ,żebyśmy nie zaczeli dawać i były jakieś nieprzyjemne konsekwencję , czy można powoli zaczynać dawać i stopniowo dawać do takiej dawki jak napisałem .Wiem że nie zagwarantuje mi nikt ,że nic się nie stanie bo nikt nie zajrzy w nasze krowy ale tak według Ciebie z tego co jest odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

poziomka dawka jest ok w grubsza. Ale dałbym wiecej qq. 25kg na dwa rozdania, na to osypka z rzepakiem i soja. Dla lepszych granulat.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Witam.

Jestem zmuszony zmniejszyć dawkę kiszonki z kuku o jakieś 10-15%. I zastanawiam się czym wyrównać tą stratę energii. Śrutowane ziarno kukurydzy, ddgs, wytłoki tofi? Czy może jeszcze coś innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Poziomka, zaczynaj zwiększać kiszonki z kukurydzy i zobaczysz do ilu kg dziennie potrafią Ci tego zjeść,(co do tych 5kg treściwej za długo nie będziesz musiał tych krów przyzwyczajać bo to nie są duże ilości), z drugiej strony jak będziesz dawał te 15kg kukurydzy i silos ma Ci starczyć na cały rok, to więcej nie dawaj, tylko krowom najlepszym dorzuć do tego z 1 kg śrutowanego ziarna kukurydzy. No i na pewno te 2 kg śruty sojowej i rzepakowej to za mało białka jest, możesz zwiększyć dawkę tego rzepaku i soi, albo dorzucić jeszcze DDGSu.

Kat ja bym dorzucił ziarno kukurydzy, jest chyba najtańsze z tego co napisałeś i chyba ma najwięcej energii...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

statek

 

stolarz88

 

Postaramy się zwiększyć do maxymalnej ilości kukurydzy ile będzie dało rady

 

stolarz88 ale jak krowa przykładowo dajmy na to daje 10,15 l a z tego będzie dawać nie wiem 25,20 to żwacz jej się skręci w ósemkę jak od razu tyle dostanie .

Nie wiem jak nie pomoże lub nie da wymiernego efektu to co teraz kupiliśmy to przerzucimy się na to co proponujecie .A narazię dziękuję za odpowiedzi .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj