Polecane posty

luuuuk    2

pasza bialkowa jest mieszanka pełnoporcjowa 18% i sianokiszonka ale słaba w tym roku dlatego ten mocznik do uzupelnienia "białka".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dajesz kiszonkę z kukurydzy, wysłodki, czy mielone ziarno kukurydzy? O te pasze energetyczne pytał @mammut 1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luuuuk    2

obecnie kiszonke z kukurydzy a w zapasie sa mokre wyslodki ktore bede dawał w najblizszym czasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

@luuk sporo dajesz kiszonki z kuku ? Przy moczniku musi być skrobia i dużo włókna. Czytałem kiedyś, że krowy wyciągały z pod siebie słomę i ją jadły. Może masz za mało włóknaw dawce i dlatego tłuszcz poleciał ?

Edytowano przez lamboEVO100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Najważniejszy jest mocznik w mleku jak jest za duży to puźniej są problemy z zacielaniem zapalenia itp jak tłuszcz jest niski to może też oznaczać kwasicę jak się podzieli tłuszcz przez białko to powinien wyjść wynik 1, 2-1, 5 taki jest poprawny jak jest powyżej 1, 5 to jest ketoza a jak poniżej 1, 2 kwasica dajesz bufor krowom ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luuuuk    2

dostaja słome w południe i w czasie dojenia i zjadaja wszystko a po podzieleniu tłuszczu przez białko wychodzi 1,2.

 

dostaja tez drozdze. a jesli moja wiedza chemiczna mnie nie byli to po rozkładzie mocznika powstaje amoniak ktory powinien zapobiegac ewentualnej kwasicy. tylko własnie tłuszcz spadł po wprowadzeniu mocznika. taka dziwna sprawa. jesli tak bedzie dalej to odstawie ten mocznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale tł 3,8 jest dobry zwłaszcza jezeli wzrosła ci wydajność chyba ze masz krowy z małą ilością hf.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luuuuk    2

krowy w wiekszosci 100% hf. wczesniej byl 4,2- 4,3 i nigdy nie spadał dopiero po moczniku a jesli byłaby kwasica to raczej kał byłby wodnisty. "lały by" a jest gesty.

 

moze bez powodu sie przejmuje ale warto sie zapytac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przy kwasicy kał jest właśnie gęsty i niestrawiony. Widać niestrawione cząstki kukurydzy. Krowy leją jak mają za dużo białka w dawce i włókna. Jak byś nie żywił musisz buforować żwacz krowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Jeszcze niejest źle ale pewnie niekture krowy mają kwasicę bo średna ci wychodzi 1, 2 a niekture mają poniżej tego lepiej kup bufor z kwasicy może się zrobić ketoza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na oko jest dla frajerów :lol: :lol: :lol: Nie no oczywiście zartuje, bo znam gospodarstwa ktore bez oceny maja ponad 10 tys od krowy, ale wg mnie ocena to same plusy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@luuuk Jeżeli chodzi o ketoze to kał jest suchy, a przy kwasicy odwrotnie, jest bardzo luźny. Ale zarówno w jednym i w drugim przypadku mogą występować niestrawione resztki paszy, dletego że w jednym i w drugim przypadku flora żwacza ktora odpowiada za trawienie jest niestabilna. Chociaż niestrawione cząstki paszy czesciej przypisuje się kwasicy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

przy ketozie kał jest twardy i suchy czasem pokryty sluzem i krowa ma podwyzszona temperature okolo 1 stopien

a przy kwasicy kal jest luzny i smierdzacy i znajduja sie w nim nie strawione czesci jedzenia nie mowie juz o ziarnie ale o fragmentach lodyg

 

ja nie daje wcale mocznika obecnie bo nie mam na niego miejsca w dawce. Kiszonka 21% bialka swoje robi:)

jaki masz teraz sredni udoj i parametry?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Doja sie na 28-29 woz na 26l

Trawy 12,5

Qq 27

Soja 1, 5

Rzepak 1.4

Zboze 1.5kg

Melasa 0,5kg

Witaminy kreda


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

@statek nie za mało trawy ? jakoś wogóle mało s.m. na sztukę

Czemu zrezygnowałeś z mocznika ? Nietaniej zamienić 0,5 kg soji na niego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

tak 28-28l srednio od sztuki dziennie. Jest wiele po wycieleniu stad taka strednia i taka wielkosc wozu.

Dodatkowo na stacji dostaja max 4 kg granulatu i 0,6 soji 0,6 qq mielonej i 300 gram tłuszczu chronionego

 

Parametry to 4,1 Tłuszcz i 3,3 białko

 

A zapomnialem napisać 1kg słomy na poprawe struktury i że trawa ma 42% suchej masy.

 

Co do pozornie niskiej suchej masy nalezy pamietac ze krowy po wycieleniu a mam ich prawie polowe obecniej w grupie do 100 dnia pobieraja o 30% mniej niż te juz rozdojone stąd wyższa koncentracja energii i białka. Za 100 dni wóz ulegnie modyfikacji:)

 

Mocznik może zastąpić rzepak. Ale tez nie we wszystkich wypadkach.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

jesli ma duzo sm w kiszonkach to wystarczy tyle spokojnie a tresciwe dostaja jeszcze chyba ze stacji o ile pamietam a mocznik to mozna dawac jak sa ciezsze czasy a teraz chyba nie warto te pare gr oszczedzac i kiszonki jesli ma tyle bialka to w zupelnosci wystarczy bo jak da malo QQ to bedzie musial uzupelniac energie a parametry mleka jakie masz? widze ze mnie uprzedziles pewnie tez byles na pasterce ;) ja teraz mialem przy ponad 32kg tluszcz 4.3 i bialko 3.64 w poprzednim miesiacu bylo mleka jeszcze wiecej ale po zawirowaniach z konczeniem pastwiskowania parametry mialem slabsze troche

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Ja kupiłem rzepak po dobrej cenie cała szuflade wiec przy takiej trawie i przy takim mleku jak teraz mocznik wycofałem ale wróce do niego bo jest po prostu tani. Szczególnie dla opasa.

Paramtery juz napisałem srednio 4,1 i 3,3 mocznik 180


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ja mam mocznik mialem 281 sredni ale z mleczarni jak jest codziennie to od 240 -280 tak wychodzi teraz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj