Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lamboEVO100    175

Tylko, że co niektórzy pisali o wzroście białka i tłuszczu w mleku po zastosowaniu mocznika. 2-3 litry to i tak dużo, nie ma co liczyć na dalszy wzrost.

• Like 1

mammut1    20

Wzost mleka może być spowodowany tym że masz dużo pasz.energetycznych a mało białkowych by sporzytkować energię trzeba dać białko dajesz pasze wysoko białkowe? ale to tylko moje domysły jaki masz mocznik w mleku ?

luuuuk    2

pasza bialkowa jest mieszanka pełnoporcjowa 18% i sianokiszonka ale słaba w tym roku dlatego ten mocznik do uzupelnienia "białka".

Wiadomość z agroFakt.pl

Thomas2135    1212

Dajesz kiszonkę z kukurydzy, wysłodki, czy mielone ziarno kukurydzy? O te pasze energetyczne pytał @mammut 1.

luuuuk    2

obecnie kiszonke z kukurydzy a w zapasie sa mokre wyslodki ktore bede dawał w najblizszym czasie

lamboEVO100    175

@luuk sporo dajesz kiszonki z kuku ? Przy moczniku musi być skrobia i dużo włókna. Czytałem kiedyś, że krowy wyciągały z pod siebie słomę i ją jadły. Może masz za mało włóknaw dawce i dlatego tłuszcz poleciał ?

Edytowano przez lamboEVO100

mammut1    20

Najważniejszy jest mocznik w mleku jak jest za duży to puźniej są problemy z zacielaniem zapalenia itp jak tłuszcz jest niski to może też oznaczać kwasicę jak się podzieli tłuszcz przez białko to powinien wyjść wynik 1, 2-1, 5 taki jest poprawny jak jest powyżej 1, 5 to jest ketoza a jak poniżej 1, 2 kwasica dajesz bufor krowom ?

luuuuk    2

dostaja słome w południe i w czasie dojenia i zjadaja wszystko a po podzieleniu tłuszczu przez białko wychodzi 1,2.

dostaja tez drozdze. a jesli moja wiedza chemiczna mnie nie byli to po rozkładzie mocznika powstaje amoniak ktory powinien zapobiegac ewentualnej kwasicy. tylko własnie tłuszcz spadł po wprowadzeniu mocznika. taka dziwna sprawa. jesli tak bedzie dalej to odstawie ten mocznik.

a8185    25

Ale tł 3,8 jest dobry zwłaszcza jezeli wzrosła ci wydajność chyba ze masz krowy z małą ilością hf.

luuuuk    2

krowy w wiekszosci 100% hf. wczesniej byl 4,2- 4,3 i nigdy nie spadał dopiero po moczniku a jesli byłaby kwasica to raczej kał byłby wodnisty. "lały by" a jest gesty.

moze bez powodu sie przejmuje ale warto sie zapytac.

Thomas2135    1212

Przy kwasicy kał jest właśnie gęsty i niestrawiony. Widać niestrawione cząstki kukurydzy. Krowy leją jak mają za dużo białka w dawce i włókna. Jak byś nie żywił musisz buforować żwacz krowy.

mammut1    20

Jeszcze niejest źle ale pewnie niekture krowy mają kwasicę bo średna ci wychodzi 1, 2 a niekture mają poniżej tego lepiej kup bufor z kwasicy może się zrobić ketoza

a8185    25

Na oko jest dla frajerów :lol: :lol: :lol: Nie no oczywiście zartuje, bo znam gospodarstwa ktore bez oceny maja ponad 10 tys od krowy, ale wg mnie ocena to same plusy ;)

a8185    25

@luuuk Jeżeli chodzi o ketoze to kał jest suchy, a przy kwasicy odwrotnie, jest bardzo luźny. Ale zarówno w jednym i w drugim przypadku mogą występować niestrawione resztki paszy, dletego że w jednym i w drugim przypadku flora żwacza ktora odpowiada za trawienie jest niestabilna. Chociaż niestrawione cząstki paszy czesciej przypisuje się kwasicy ;)

komodo    89

przy ketozie kał jest twardy i suchy czasem pokryty sluzem i krowa ma podwyzszona temperature okolo 1 stopien

a przy kwasicy kal jest luzny i smierdzacy i znajduja sie w nim nie strawione czesci jedzenia nie mowie juz o ziarnie ale o fragmentach lodyg

ja nie daje wcale mocznika obecnie bo nie mam na niego miejsca w dawce. Kiszonka 21% bialka swoje robi:)

jaki masz teraz sredni udoj i parametry?

statek    137

Doja sie na 28-29 woz na 26l

Trawy 12,5

Qq 27

Soja 1, 5

Rzepak 1.4

Zboze 1.5kg

Melasa 0,5kg

Witaminy kreda

lamboEVO100    175

@statek nie za mało trawy ? jakoś wogóle mało s.m. na sztukę

Czemu zrezygnowałeś z mocznika ? Nietaniej zamienić 0,5 kg soji na niego ?

statek    137

tak 28-28l srednio od sztuki dziennie. Jest wiele po wycieleniu stad taka strednia i taka wielkosc wozu.

Dodatkowo na stacji dostaja max 4 kg granulatu i 0,6 soji 0,6 qq mielonej i 300 gram tłuszczu chronionego

Parametry to 4,1 Tłuszcz i 3,3 białko

A zapomnialem napisać 1kg słomy na poprawe struktury i że trawa ma 42% suchej masy.

Co do pozornie niskiej suchej masy nalezy pamietac ze krowy po wycieleniu a mam ich prawie polowe obecniej w grupie do 100 dnia pobieraja o 30% mniej niż te juz rozdojone stąd wyższa koncentracja energii i białka. Za 100 dni wóz ulegnie modyfikacji:)

Mocznik może zastąpić rzepak. Ale tez nie we wszystkich wypadkach.

komodo    89

jesli ma duzo sm w kiszonkach to wystarczy tyle spokojnie a tresciwe dostaja jeszcze chyba ze stacji o ile pamietam a mocznik to mozna dawac jak sa ciezsze czasy a teraz chyba nie warto te pare gr oszczedzac i kiszonki jesli ma tyle bialka to w zupelnosci wystarczy bo jak da malo QQ to bedzie musial uzupelniac energie a parametry mleka jakie masz? widze ze mnie uprzedziles pewnie tez byles na pasterce ;) ja teraz mialem przy ponad 32kg tluszcz 4.3 i bialko 3.64 w poprzednim miesiacu bylo mleka jeszcze wiecej ale po zawirowaniach z konczeniem pastwiskowania parametry mialem slabsze troche

Edytowano przez komodo

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez ŁukaszGierczak
      witam myślę o kupnie new Holland tl 100 2004 r 9000mth 45 tys zł za niego chce chce sie dowiedzieć co sie w nich psuje i na co trzeba uważać i zwrócić uwagę przy kupnie