Skocz do zawartości

Polecane posty

Pawel20    49

@Paweł chciałbym mieć takie wyniki, pogratulować.

Jakie nawożenie dajesz ? ile lat max w monokulturze ?

@Pestus poszukaj jakiegoś dodatku z Beta-karotenem. Czy przypadkiem nie żywisz ich zbyt ubogo w stosunku do wydajności ?

Mój ojciec zawsze upierał się, że śruta jęczmienna jest dobra na "odlatowanie" i zawsze sypał krowom po wycieleniu. To chyba z powodu dodatkowej energii. Także może marto dorzucić tym pierwiastkom jakiś bonus.

Nawożenie raczej skromne. Na jednej działce qq chyba już 15 raz będzie siana, na innych tez kilkuletnie monokultury. Kukurydza była koszona wcześnie bo około 12 września (FAO 250 do 270)przyschła na naszych lekkich ziemiach, także mogło być lepiej i z jakością i plonem. Co by nie było tak kolorowo, mam tez wyniki starej, zmoczonej sianokiszonki, które nie napawają optymizmem.

7891Firefox    52

Wczoraj wezwałem weterynarza, gdyż dwie pierwiastki nie mają objawów ruji.

Lekarz stwierdził za wysoki poziom mocznika.

wyniki ostatnich trzech prób:

Pierwsza:

-120dni po porodzie

-mocz: 213, 266, 280

-stosunek tł/bi: 1,3 1,28 1,32

Druga:

-110dni po porodzie

-mocz: 203 317 297

-stosunek tł/bi: 1,28 1,4 1,38

Trzecią pierwiastkę badał na cielność, 3 m'ce po kryciu i nic nie wyczuł

mocznik do 220 stosunek tł/bi na poziomie 1,3

Wszystkim trzem podał hormony w formie zastrzyku na ruje drugie zastrzyki bedą za tydzień

Stwierdził za wysoki poziom mocznika i to jest powodem, zlecił obniżyć białko w paszy.

Dziwi mnie jednak, gdyż tutaj na forum jak i w lekturach podawany za prawidłowy mocznik to ok 250- 300

Laktoza jest na poziomie ok 5%

Dodam również że dwie pierwsze jałowice kupiłem z obory wolnostanowiskowej, a ja posiadam na uwięzi.

Pasze jakie stosuje: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, mieszanka ziarna zbóż, śruty rzepakowej, mieszanka min-wit z Josera i drożdże.

Wszystko podawane dwa razy dziennie, ostatnio na noc słomę jęczmienną.

Czy uważcie,że mocznik może być tego powodem??

nie tylko wysoki mocznik wpływa na brak ruji, ale również niedobór B-karotenu i witaminy-A. Ale u ciebie nie jest wysoki, łapie się w normie. Znam gospodarswo w którym dla najwydatniejszych przelicza się podaż właśnie tych witamin według wydajności, gdyż w wydzielanym mleku krowa oddaje sporo tych witamin, i to może byc tez powodem cichych ruji lub ich brakiem.

Nastepnym powodem może być nadmierna utrata masy ciała po porodzie. Jeżeli krowa straci na wadze zbyt mocno, po prostu wyschnie w oczach, to nie prędko się zagrzeje. Tak niestety sie broni jej organizm. Priorytetem jest odbudowa rezerw przy nadmiernej produkcji mleka. Twoje mućki są już po 100 dniach laktacji, więc mają lub miały szczyt w laktacji i jesli nie pokrywasz w pełni ich zapotrzebowania na produkcję mleka to ciąża dodatkowo obciążyłaby organizm, i brak ruji to jeden z objawów obrony przed nadmiernym obciążeniem. Produkcja mleka to dla nich i tak spory wydatek. Przelicz dawkę i to co im dajesz, porównaj z zapotrzebowaniem i będziesz wiedział. A jeszcze prościej to rzuć na nie okiem spokojnie i określ ich obecna kondycję BCS, Jeśli mają słabą kondycję, to juz znasz odpowiedź.

reebok    5

Jeszcze trzecią rzecz dorzucę- mykotoksyny. Obejrzyj pryzmę i baloty czy nie są spleśniałe i słuchaj Firefox ;)

Wiadomość z agroFakt.pl

Pestus123    3

W śrucie jest 50% jęczmienia, jeśli chodzi o ubogość paszy, to wątpie, gdyż nie zjechały kondycyjnie po szczycie laktacji, inne sztuki dostają tą samą pasze a oddają więcej mleka i zacielają się, w ostatnich latach zwiększyła się nawet skuteczność krycia w stadzie. W pierwszym miesiącu miały rzeczywiście za mało energii, ale zaraz został uzupełniany gliceryną i nie było żadnych problemów chorobowych. Porody nie były trudne, zaraz dostają pójło, łożyska same odeszły i po kilku dniach glikol do pyska na start. Jeśli chodzi o jakość paszy, to myśle że nie ma zastrzeżeń, ojcec w tym temacie jest bardzo ostrożny. Z resztą belki jak i pryzma z qq jak najbardziej ok. Może ten beta-karoten, i brak ruchu im brakuje.

Jony0913    0

Panowie jakie witaminy są dobre dla zasuszonych simentale z firmy schaumann jossera lub sano bo do takich firm mam najlepszy dostęp

Mateusz16    8

Ile krowy zjedzą wam tmr-u i przy jakich wydajnościach? U mnie przy średniej wydajności 8800l jedzą 38-40kg/szt/dzień przy 33% s.m. tmr na 25l + dla wydajniejszych pasze z ręki. Jestem ciekawy jak to wygląda u innych. Dodajecie słomę do wozu?

Pawlo547    5

mam pytanie odniosnie poprawy w mleku mam krowy skonczyły sie uztyki zielone i wiec straciły mleko teraz daje im sianokiszonke,siano,słome no i woda i powiedzcie mi co im dokupic by miały wiecej mleka.

b0gdan    85

najtaniej będzie jak dodasz do paszy treściwej śruty rzepakowej i sojowej. Ze względu, że masz deficyt energii wskazane byłyby wysłodki.

Thomas2135    1299

Najlepiej będzie na początek uzupełnić deficyt energii jak pisze b0gdan, bo siano i sianokiszonka to pasze białkowe. To mają być wysłodki melasowane z buraków. Mogą to być także mokre wysłodki, ale trzeba dać ich sporo.Możesz także wykorzystać mielone ziarno kukurydzy. Dopiero, gdy zbilansujesz to co masz możesz zacząć zwiększać ilość białka w paszy śrutą rzepakową i równoważyć to dalej paszą energetyczną.

Mateusz16    8

Damian ale do tego jeszcze dochodzi soja, rzepak i powyżej 25l na każde 2l mleka 1kg paszy 19% bo i koncentrat białkowy wiec to nie jest tak mało

lamboEVO100    175

Co poradzić na dużą zawartość włókna w kale ? tzn widać nadtrawione kawałeczki łodyg kukurydzy (nie ziarna). Bardziej buforować ?

I jeszcze jedna sprawa daję w tej chwili po 1,5 kg rzepaku na sztukę dziennie, wielokrotnie było to pisane na forum, że to dawka bezpieczna, ale ostatnio rozmawiałem ze znajomym i mówił, że po takiej dawce poleci mi rozród. Wiem, że to indiwidualna sprawa każdego gospodarstwa ale posiadając słabe sianokiszonki uważam, że to dawka bezpieczna. Mocznika w mleku nieznam. Co myślicie ?

Edytowano przez lamboEVO100

7891Firefox    52

strawność cząstek objętościowej zależy od tego w jakiej fazie wzrostu zrobiona jest pasza, czyli od stopnia lignifikacji i zdrewnienia ścian komórkowych łodyg i innych części roślin. Im bardziej zdrewniałe łodygi tym mniejsza ich strawność czyli większa ilość włókna w paszy z niestrawionej paszy ...... e hehehehe wymądrzam się bo byłam na wykładzie prof. Kowalskiego ;) hehhe ale już na poważnie, to może byc powodem tego co mówisz, lub może byc jakieś schorzenie metaboliczne utrudniające pracę bakteriom w żwaczu.

Jakieś dobre drożdże paszowe weź. Poprawiają strawność dawki. Tu na forum Koledzy i Koleżanki duzo pisali na ten temat, z Dolfosu wiem że stosuje Thomas, są też takie rozrabiane jak zacier do drożdżówek :rolleyes: hhehehehe kojarzą mi sie z księżycówką ^^ dobra, nic już wiecej nie piszę, ima mnie się dobryj humor

Mateusz16    8

lamboEVO100 Ja z Farmpaka przeszedłem na drożdże z josery. Widać różnicę, dla mnie Farmpak wypada słabo

komodo    89

a jak dla mnie josera wypada bardzo slabo bo ,mała koncentracja drozdzy i jeszcze inne witaminy i pierwiastki .i efekt masz moze dlatego ze poprostu josery daje sie 4 razy tyle co tych zeby był efekt Ja dawealem farmapak i bylem bardzo zadowolony a teraz z sano wgre weszla tylko cena daje worek na 2t paszy takze okolo 60g dziennie pobieraja razem z pasza

Mateusz16    8

komodo Stosowałeś kiedyś te drożdże z josery na swoim stadzie? Jak to wyglądało na stadzie po ich zastosowaniu? Mnie josera wyjdzie taniej nawet po zastosowaniu większej ilości niż Farmpaka i efekt mam lepszy wiem bo stosowałem i to i to. Ile kosztują te drożdże sano?

Thomas2135    1299

Mateusz o produktach Josery pisaliśmy kilka stron wcześniej. Tam dawkowanie wynosi 200 g na szt i worek kosztuje ok 90zł za 25kg. Dolcella daję 50g a worek kosztuje ok 100zł za 20kg u mnie, ale wiem, że są tańsze. Po co Ci w drożdżach witaminy, skoro witaminy dajesz oddzielnie. Dla mnie premiks w drożdżach to tylko wypełniacz. Miałem Farmpaka, ale cudów nie widziałem, bo może zbyt krótko stosowałem, lub łączyłem je z Dolcellem za co skarcił mnie Komodo i słusznie. Dzięki. ^^

LamboEVO100 podstawowe pytanie co i w jakiej ilości stosujesz? Czym buforujesz te krowy i czy zauważyłeś inne objawy, ajk zmniejszony apetyt, przeżuwanie, czy inny kał?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez RafaPaluch
      Witam koledzy. Szukam przyczyny dlaczego ciągnik długo kreci jak jest ciepły. Na zimnym pali od razu. Wygląda to tak jakby paliwo wracało do zbiornika. Za pomoc z góry dziękuję
    • Przez agrofoto
      Temat poświęcony żywieniu drobiu. Co należy dodawać do diety, czego unikać itp. Czekamy na Wasze opinie, sugestie i dobre rady, które mogą przydać się innym.