Polecane posty

statek    140

wysoki poziom amoniaku moze być spwodowany poprzez zle zbilansowane nawozenie, konkretnie zbyt wysokie dawki azotu


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ale ja się nie pytam czym to może by spowodowane bo to ja wiem, tylko jak to teraz deczko naprwaic,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kreda79    0

Prośba o pomoc!

- zielona trawa

- świeża kiszonka z trawy

- wysłodki suche

- śruta rzepakowa

- witaminy

Czy z tego krowy powinny dawać mleko? Czego brakuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Energii, chociaż zależy ile tych wysłodków dostają. Jak młoda zielonka to śrutę rzepakową bym odstawił, albo bardzo mocno ograniczył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kreda79    0
Napisano (edytowany)

dostają 2 kg wysłodków na szt. dziennie, czy to wystarczy?

Ile litrów mleka powinny średnio dać?

śr. tłuszcz wychodi 4,34

śr. białko 2,95

stosunek tł/bi 1,47

tylko mocznik za duży średnio 451

Edytowano przez kreda79

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

za mało energii. Daj kukurydzę w postaci kiszonki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319
Napisano (edytowany)

Dostają za mało energii w stosunku do białka jakie jedzą w wysokobiałkowej o tej porze roku trawie. Podając śrutę rzepakową nie poprawiasz sytuacji . Masz bardzo niskie białko, mocznik za to bardzo wysoki. Jak pisze rmiecz8 najlepsza byłaby kiszonka z kukurydzy (skoro nie dajesz, to pewnie nie masz). Powinnaś zwiększyć ilość wysłodek (z tym, że mokre niewiele podniosą zawartość energii w dawce) i dodatkowo wskazane by było podawanie śruty z kukurydzy. Ogranicz śrutę rzepakową, w zasadzie jeśli kiszonka jest dobrej jakości, to pastwisko też powinnaś ograniczyć, bo z tak wysokim mocznikiem (przy tak niskim białku) będziesz miał bardzo dużo problemów z bydłem.

 

Co do śruty rzepakowej, to ona ma sporo białka bypassowego- przechodzącego do jelita które przekłada się na zawartość białka w mleku (jako jeden z głównych czynników). Więc całkowite zaprzestanie spasania rzepaku nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak wspomniałem, ograniczyłbym spasanie młodej zielonki, o ona, przy tak małej podaży energii, jest głównym "winowajcą" wysokiej zawartości mocznika w mleku.

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

a moze ktos z was ma jakis program do ukladania dawek pokarmowych dla przezuwaczy. i zeby dało korzystac sie za free. bo na kupno mnie nie stac :mellow:

 

 

wiem ze byly takie tematy na forum ale nic konkretnego z nich nie wynikało :wacko:

 

 

 

ewentualnie gdyby ktos pomogl mi ulozyc dawke tzn. wytłumaczyc jak poradzic sobie z białkiem (trawionym w zwaczu, jelitach jak to ma byc) tez był bym usatysfakcjonowany. :rolleyes: bo nie wiem jak to obliczyc :mellow:

 

 

i jeszcze jednoo moze mi ktos powiedziec jakie parametry ma DDGS kukurydziany. gł chodzi mi o energie :huh:

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kreda 79 mocznik masz bardzo za wysoki ,będą problemy z zacielaniem krów .Mam taką tabelę i z niej wychodzi że masz nadmiar białka i niedobór energii.Ogranicz śrutę rzepakową bo krowy białko maja w zielonce ,a daj więcej wysłodków buraczanych albo śruty kukurydzianej i może ewentualnie jakiś koncentrat białkowy . Co do ilości mleka raczej nikt nie odpowie sensownie na to pytanie bo to w dużej mierze zależy od potencjału krowy . :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Meg5- Z tym ograniczeniem śruty rzepakowej, to nie jest najlepszy pomysł. Śruta rzepakowa (jeszcze lepiej sojowa) ma dużo białka by-pass natomiast zielonka nie ma takiego białka prawie wcale. Winowajcą wysokiego mocznika w mleku jest zielonka spasana w dużych ilościach. Jak już wcześniej napisałem, zamiast ograniczać, dodałbym coś energetycznego (wysłodki melasowane, ziarno kukurydzy- idealnie kiszonka z kukurydzy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ppp ,ok człowiek całe życie się uczy ,przyjmuje z pokorą Twoja wypowiedz wezmę ją pod uwagę w żywieniu swoich krów .Ale ja tak robię w swoim gosp. i nie narzekam na parametry mleka no i wiadomo szukam jak najtańszej alternatywy .Wysłodki czy śruta kukurydziana są b. drogie ,a za mleko coraz mniej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kreda79    0

teraz krowy dostają tylko zieloną trawę około 50kg, 2 kg wysłodków na sztukę, 1 kg otrąb pszennych, mają kostki soli z witaminami i słomę.

Teraz czekam na wyniki prób i zbobaczę jak wszystko wyszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Otręby zamieniłbym na pełne ziarno (pszenica, jęczmień lub wspominana przezemnie kukurydza)

@Meg5- nie jestem specem, więc mogę się mylić, ale z tego co wiem, to wydaje mi się, że dobrze napisałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Krowom nie daje się pełnego ziarna tylko zgniecione, bo te nie przyniesie żadnej wartości.

Powinien zacząć dawać śrutę kukurydzianą i ograniczyć skarmianie zieloną trawą oraz dodać trochę melasy i wyslodków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Źle się wysłowiłem, pełne w znacznieniu, że ziarno a nie otręby. Oczywiście, że całego ziarna się nie podaje. Sorki za zamieszanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Możecie sprawdzi z INRA lub normach ile mleka da krowa z samego siana i 4 kg tresciwej 21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kreda79    0

do Rolstudent a ile litrów da z 50kg lekko podwiędniętej trawy, 2kg wysłodków suchych i 1 kg trąb pszennych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

mam problem w odchodach krów jest dużo niestrawionych resztek kukurydzy ziarna i kawałeczki łodyg, kukurydza jest dobrze rozdrobniona i pognieciona, widać także kawałki trawy. Zywienie to kukurydza około 15 kg, treściwe średnio 1,5 kg i wypas na pastwisku nieograniczony. Parametry mleka to białko 3.17, tłuszcz 3.65 i właśnie jest słaby. Co im dać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kool    0

rolstudent mozesz napisać ile da tego mleka z siana i tresciwej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Witam jak rozplanować zadawanie paszy treściwej, bo w tej chwili po rannym wydojeniu idą na pastwisko i wracają ok 12-13 i wtedy dostają pasze treściwą ok 4kg, a mam parę szt. co dają ok 30l/ dzień więc te 4 kg treściwej jest trochę mało. Z samego rana treściwa na pusty żołądek i na noc jest nie wskazana więc kiedy najlepiej podać treściwą? Po południ ok 15-16 znów wracają na pastwisko i tak do 18.30 do doju i na noc dostają słomy do oporu. Pasza treściwa składa się z gniecionego ziarna 300kg owsa, 100 kg pszenżyta 70 kg żyta, 100kg jęczmienia 50 kg kukurydzy i 20 kg witamin.

 

Kolejne pytanie dotyczące sianokiszonki, zamierzam zrobić sianokiszonkę z mieszanki owies + jęczmień zboże już dostaje ziarno i czy jeszcze poczekać czy można już kosić ? Po zebraniu tej mieszanki chce zasiać znów coś tak aby urosło na sianokiszonkę i myślałem nad owies + jęczmień i coś jeszcze dodać tylko co polecacie ?

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

mam pytanie. :huh:

 

Konczy mi sie kukurydza wiec postanowiłem dawać jej mniej i reszte uzupelnic wysłodkami melasowanymi. :) daje teraz o 7-8 kg kukurydzy mniej wiec jaką ilość wysłodek powinienem dać???? :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

według tego co sie orientuje wysłodki w jednym kg zawieraja podobna ilość energii (NEL 7,5) dla wysłodek i 7,0 dla kukurydzy. Zawierają troche więcej białka wiec daj im taka samą ilośc i patrz na mleko

 

Witam jak rozplanować zadawanie paszy treściwej, bo w tej chwili po rannym wydojeniu idą na pastwisko i wracają ok 12-13 i wtedy dostają pasze treściwą ok 4kg, a mam parę szt. co dają ok 30l/ dzień więc te 4 kg treściwej jest trochę mało. Z samego rana treściwa na pusty żołądek i na noc jest nie wskazana więc kiedy najlepiej podać treściwą? Po południ ok 15-16 znów wracają na pastwisko i tak do 18.30 do doju i na noc dostają słomy do oporu. Pasza treściwa składa się z gniecionego ziarna 300kg owsa, 100 kg pszenżyta 70 kg żyta, 100kg jęczmienia 50 kg kukurydzy i 20 kg witamin.

 

Kolejne pytanie dotyczące sianokiszonki, zamierzam zrobić sianokiszonkę z mieszanki owies + jęczmień zboże już dostaje ziarno i czy jeszcze poczekać czy można już kosić ? Po zebraniu tej mieszanki chce zasiać znów coś tak aby urosło na sianokiszonkę i myślałem nad owies + jęczmień i coś jeszcze dodać tylko co polecacie ?

 

spróbuj rano przed udojem podać im pasze, siano, trawe pod pysk, i zeby razem z nia p[ojadły granulki, zawsze to lepiej niż na posty żałądek. Z doświadczenia wiem ze max jednoczesnie to 3kg x 2 na dobe. Gdy dawałem wiecej tworzyły sie problemy. Tez miałem stanowiskowa i rozumiem Twoj problem.

 

Rano w trakcie doju 2kg, w południe 2kg i wieczorem po doju na słome 2kg

 

Nie wiem z jakiego rejonu jestes ale u mnie juz skoszona dwa dni temu, jutro zbieram. Jak tylko pokaze sie kłos trzeba ciąc i nie patrzec na nic. Raz ze problem z myszami gdy pojawi sie ziarno a dwa ze jeczmień ma włoski które draznia przełyk krowy

 

nie myslales o zycie na nastepny siew?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie krowy rano po dojeniu dostają śrut + otręby+ śruta rzepakowa+ koncentrat+ dolfos lub polfamix czyli mieszanka jak krowy pójdą na trawę i jałówki około 8 miesiąca przed wycieleniem na okólnik a reszta jałówek dostaję kiszonkę południe słoma jęczmienna lub owsiana albo siano przed wieczorem kiszonka albo lucerna na wieczór jak się krowy wydoi śrut później kartofle pokrojone i siano i git

Edytowano przez kamilo758002

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

jałowki od 12 miesiaca do 3 tygodnia powinny byc zywione jak krowy zasuszone czyli trawa i sloma (brak qq)


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak mam krowy zasuszone to daje śrut + Prenata 50+ Biomilk Opti KJ 30 południe są na wybiegu to słoma albo siano przed wieczorem kiszonka lub lucerna na wieczór śrut kartofle i siano

 

Co jest lepsze na kiszonkę żyto czy sorgo albo słonecznik ponieważ w mojej okolicy ludzie nie sieją kukurydzy tylko słonecznik

Edytowano przez kamilo758002

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj