Polecane posty

komodo    277

troche dziwne bo po rzepakowej mocznik powinien skoczyc bo rzeczywiscie jest tragiczny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DeutzM610    0

NO i jeszcze dość słabo jedzą bo to daje tyko dla 20 krów bo tyle obecnie doje reszta zasuszona.


Robimy tym co mamy ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Od kilku miesięcy (przybyły mi wysłodki buraczane) zmieniłem żywienie i tak dawka żywieniowa : 12 - 15 kg qq+ 12kg wysłodków+ 5 kg młóta browarnianego + śruta jęczmienno- pszeniczna razem z otrębami ok 2 kg + dodatki + 12 kg kiszonki z buraka rano / 2 kg ziemniaków (pasę ze względu na cenę nie opłaca się sprzedawać), tłuszcz 4 białko 3 zauważyłem że krowy no co tu dużo mówić są grube a nie dają więcej mleka niż gdy nie miały wysłodków ale nie da się ojcu przetłumaczyć czego jest za mało a czego za dużo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Wysłodki nie zwiększają produkcji tylko uzupełniają braki energii (można zastąpić nimi kukurydzę).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Od kilku miesięcy (przybyły mi wysłodki buraczane) zmieniłem żywienie i tak dawka żywieniowa : 12 - 15 kg qq+ 12kg wysłodków+ 5 kg młóta browarnianego + śruta jęczmienno- pszeniczna razem z otrębami ok 2 kg + dodatki + 12 kg kiszonki z buraka rano / 2 kg ziemniaków (pasę ze względu na cenę nie opłaca się sprzedawać), tłuszcz 4 białko 3 zauważyłem że krowy no co tu dużo mówić są grube a nie dają więcej mleka niż gdy nie miały wysłodków ale nie da się ojcu przetłumaczyć czego jest za mało a czego za dużo

 

Przydało by się więcej białka, śruta rzepakowa lub słonecznikowa.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

za miesiąc bee kosił żyto a za plus minus dwa lucerkę to może pomóc ? Nie wiem jak żyto ale lucerka chyba pomoże ale nad słonecznikiem i rzepakiem się zastanowię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej25    0

No jak to w jakich jak norma jest 180-220 to u mnie jest 35 ;/

......... ja też mam podobny problem

.......... od 5 miesięcy poniżej 100 , a nawet i 32...

. tłuszcz powyżej 4,7

, a białko 2,9 - 3,1 ..

.......... z tym , że żywieniowiec z DOLFOSU ma przyjechać ( czekam w długiej kolejce ) i może , może coś zmieni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Choćbyś miał najlepsze genetycznie stado to z niepoprawnym żywieniem nie osiągniesz sukcesu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie od nastepnego tygodnia przechodzę na TMR i żywieniowiec ułozył mi dawke gdzie zaleca 2,5kg wysłodki melasowane na sztuke jak wiadomo do najtańszych nie należa może macie pomysł czy chociasz w cześci zastąpić te wysłdki żeby kosztowało taniej. Wszystko to prze kiszonke z QQ bo ma niska skrobie 319,00g w kg SM sucha masa 37% odmiana Opoko strawność MO 69%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

Mam ostatnio mały problem z krowami, liczę na was bo zaczyna mnie to do szału doprowadzać. Otóż nie wiedzieć czemu ostatnio moje krowy straciły apetyt ale dzieje się tak tylko w jednej oborze(część stada mam w starej oborze a część w przerobionej z dawna chlewni). Krowy do 200 dnia laktacji dostają 25kg kiszonki z QQ(parametry badałem są bardzo dobre) sianokiszonkę z 1 i 2 pokosu, jako pasza treściwa ok. 6 kg śruty z mieszanki zbóż, 1 kg śruty rzepakowej, 1,5 kg śruty słonecznikowej i 0,5 kg śruty sojowej do tego 150g Josera Lacto Plus Extra i 50g drożdży Josera Pansen Pilot. Ostatnie wyniki badania mleka: tłuszcz 4,65 białko 3,28 nie są złe i stale się poprawiają ale mleczność ostatnio spadła :unsure: co robić? Może zainwestować w jakieś lizawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

pewnie to przez budynek, jest ze stropem tak ? U mnie to samo za ciepło w oborze i niema odpowiedniego mikroklimatu lub krzywa laktacji leci w dół bo już długo od wycielenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

Tak jest ze stropem ale korytarze paszowe wyłożone są płytkami, dwa razy do roku dokładnie czyszczę, dezynfekuję i odnawiam obory. Wentylacja i przewiew w oborze też jest raczej dobra nawet w lato nie jest tam zbyt gorąco.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No jak to w jakich jak norma jest 180-220 to u mnie jest 35 ;/

Ja też mam taki mocznik i wszystko jest ok, z tym, że nie mam oceny tylko wyniki mam z mleczarni a im nie wierzę ani trochę w tą analizę. Jeśli nie masz oceny to za d*pę kierowcę i niech Ci nie podstawia mleka od sąsiada itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DeutzM610    0

he he jak tak myślę cały czas pod ocene przejść ale jakoś nie mogę się dobrać do tego i wtedy bym wiedzial dokładnie


Robimy tym co mamy ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja unsure.gif) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu blink.gif czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

 

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

 

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak biggrin.gif.

 

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

 

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR smile.gif

 

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału cool.gif hehe ale myślę ze sie opłaca smile.gif

 

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

 

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.

Zgadzam się z tobą kolego Im więcej wydasz tym więcej zyskasz !!! :)) Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Mam ostatnio mały problem z krowami, liczę na was bo zaczyna mnie to do szału doprowadzać. Otóż nie wiedzieć czemu ostatnio moje krowy straciły apetyt ale dzieje się tak tylko w jednej oborze(część stada mam w starej oborze a część w przerobionej z dawna chlewni). Krowy do 200 dnia laktacji dostają 25kg kiszonki z QQ(parametry badałem są bardzo dobre) sianokiszonkę z 1 i 2 pokosu, jako pasza treściwa ok. 6 kg śruty z mieszanki zbóż, 1 kg śruty rzepakowej, 1,5 kg śruty słonecznikowej i 0,5 kg śruty sojowej do tego 150g Josera Lacto Plus Extra i 50g drożdży Josera Pansen Pilot. Ostatnie wyniki badania mleka: tłuszcz 4,65 białko 3,28 nie są złe i stale się poprawiają ale mleczność ostatnio spadła :unsure: co robić? Może zainwestować w jakieś lizawki?

 

według mojego zdania masz ketoze, dobrze byloby teraz wiedziec jaki masz mocznik zeby zrobic korekte. Jeszcze sprawdz kał.

 

Konsystencja odchodów:

- Zbyt stała = dawka zawiera za mało białka lub za mało wody

- Zbyt płynna = dawka zawiera za dużo skrobi nie strawnej w żwaczu i/ lub za dużo białka

- Kał rozwodniony = niedobór białka

- Ziarno zbóż lub kukurydzy w kale = strata energii; jakie jest przygotowanie paszy?

- Gnojówka się pieni = za dużo skrobi niestrawnej w żwaczu

- Resztki włókna w odchodach = za mało energii (cukier i/ lub skrobia) w żwaczu lub za dużo włókna

- Różne odchody w całym stadzie = selekcjonowanie paszy


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Witam

Mam mały problem, po badaniu sianokiszonki w wyniku mam bardzo wysoki poziom amoniaku, i wysoki pH 20% białka

zastanawiam się teraz co zrobić żeby ten amoniak zneutralizować, macie jakiś pomysł ?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
savas    3
Napisano (edytowany)

A jakie jest pH i jaka SM? Jest duzo bialka to dlatego, wzrost amoniaku, pewnie byla mloda trawa zakiszana (obstawiam tez Sm powyzej 50 ale moge sie mylic) Jezeli dajesz ta trawe i krowy beda reagowaly to pojawi sie spadek apetytu, moze biegunka, spadek tluszczy w mleku itd. ogolnie zasadowica, moze pomoc wiecej wlokna w paszy jezeli jest malo, no i dodatek weglowodanow zeby zniwelowac ta roznice weglowodany/bialko np melasa jezeli nie dostaja i powinno byc dobrze.

Edytowano przez razor275
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182
Napisano (edytowany)

Dziękuje za odpowiedz

 

 

35 % SM pH4.5, trawa młoda z lucerna i koniczyną, 3 pokos, moim błędem było nie zastosowanie w tej pryzmie zakiszaczy, zresztą ta cała pryzma jest eksperymentalna, do tego doszedł jeszcze grad który zrobił mikro szczeliny w podwójnej warstwie foli i pewnie dostało się trochę wody, a jakoś muszę sobie radzić to ostatni silos powinien starczyć na 4 miesiące

 

 

 

Na razie poszło po 0,6 kg słomy pszennej na sztukę 200 kg mniej sianokiszonki a w to miejsce kukurydza i drożdże, sianokiszonkę z góry silosu odrzucamy, tam tego amoniaku na pewno jest najwięcej

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj