Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tomekkkkkk    0

czy tyle paszy obję•tościowej wystarczy dla krowy ważącej do 600kg i produkcji około 16l

kiszonka z QQ 15

kiszonka z lucerny 16kg

siano 5kg

 

do tego witaminki lizawki etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

witam mam taki problem krowa wycielila sie 3 m-ce temu i dawala 15 l na jeden udoj a teraz daje 10 l je wiecej kuku i sianokoszonki witamin dostaje wiecej a mleka nie zwieksza co moze byc tego przyczyna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sacrable    42

Krzywa laktacji leci w dół, nic nie poradzisz. Wszystko zależy od sztuki: jedne dają długo, a inne po 2-3 miesiącach zjeżdżają z mlekiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

po 2 tygodniach po ocieleniu krowa dostała biegunki i nie ma apetytu, boję się, że może dostać ketoze wcześniej dawało ok 30 l/ dzień. Jaka może byc przyczyna, dostaje ok 20kg sianokiszonki z I pokosu, wysłodki prasowane suche ok 2,5kg i śruty z własnych zbóż + witaminy w sumie ok 6kg na 2 odpasy, kał jest wodnity i krowa ma zapadnięte doły czy to może być przyczyną początku kwasicy, a może do dawki dodać kwaśny węglan sodu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

Krzywa laktacji leci w dół, nic nie poradzisz. Wszystko zależy od sztuki: jedne dają długo, a inne po 2-3 miesiącach zjeżdżają z mlekiem.

a z inna bylo tak samo ze spadlo mleko a teraz wzroslo tak jak bylo zaraz po ocieleniu czyli nic sie na to nie poradzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

a masz krowy pod ocena uzytkowosci? jakie ma bialko jaki tluszcz stosunek tl do bialka jaki mocznik to wtedy cos wiecej bedzie mozna powiedziec a przyczynach biegunki twojej sztuki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

jesli stało sie to nagle moze zmierz jej temperature

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

krów nie mam pod oceną a białka, tłuszczu i moczniku nie mam gdzie zbadać, temperatury nie ma, i biegunka przychodziła po woli lecz już minęła ale krowa zgubiła mleko i daje 20l lecz nie ma apetytu i słabo je i jest smutna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej25    0

:( krowy mi się obcięły z żerciem i to tak z dnia na dzień ... jaka może być przyczyna ???????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

  • moze przedobrzyles z i;oscia qqrydzy albo masz za malo powietrza w oborze przyczyn moze byc duzo napisz cos wiecej co dawales jaka masz temp w oborze i jaki kal maja krowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

daje krowom QQ , śrutę zbożową kredę i siano do woli myślę zacząć dawać też ziemianki bo dużo jeszcze mam a wiosna się zbliża, ile radzicie dawać tych ziemniaków ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej25    0

temperatura waha się w 14....... 18 stopni , okna są pouchylane , ale jeśli chodzi o kukurydzę to może i przesadziłem z nią ................................... rano daję kukurydzę na to posypuję kredą w ilości około 10 dkg ospa ( 19 % białka ) swojej roboty w ilości 2kg na sztukę ................................ tym świeżo wycielonym potem siano do woli , sianokiszonka ............ potem siano , sianokiszonka , a w okolicach 15-nastej daję to samo co rano czyli kukurydza i kreda ,a wieczorem troszeczkę słomy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

zawsze mozesz kupic sol w lizawkach to poprawi apetyt ew drozdze i 100 g na sztuke dasz to tez apetyt sie poprawi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

Jakieś dwa tygodnie temu robiłem badanie mleka i tłuszcz u jednej sztuki był 3,27 % i białko 3,16 %. Dawałem jej sodkę i nie wiem czy procenty się poprawiły ale zauważyłem że ta sztuka jakby kulała na jedna nogę dodam że stoi na wysokiej ściólce. i na uwięzi nie miała raczej możliwości skręcenia tej nogi. Co to może być ?? jak to leczyć ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej25    0

mam tłuszcz w mleku który się waha 4,5.... 4,9 , a białko 3,1 ......... 3,3

tylko to mnie zastanawia dlaczego jest tak , jak jest badanie mleka to tłuszcz ostatnio był 3,10 , a białko 3,20

a kilka dni wcześniej czyli jeden odbiór do tyłu tłuszcz 4,60 , a białko na tym samym poziomie

dziwne to dla mnie z tym tłuszczem ..................

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Jakieś dwa tygodnie temu robiłem badanie mleka i tłuszcz u jednej sztuki był 3,27 % i białko 3,16 %. Dawałem jej sodkę i nie wiem czy procenty się poprawiły ale zauważyłem że ta sztuka jakby kulała na jedna nogę dodam że stoi na wysokiej ściólce. i na uwięzi nie miała raczej możliwości skręcenia tej nogi. Co to może być ?? jak to leczyć ??

 

 

Masz bardzo wąski stosunek tłuszcz/ białko co sugeruje kwasicę ( w tym przypadku dość ostrą) a ta kulawizna to ochwat racicowy- tzn, wyniki mleka o tym świadczą. Za dużo pasz treściwych skarmiasz.

 

Napisz ile czego dajesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

Masz bardzo wąski stosunek tłuszcz/ białko co sugeruje kwasicę ( w tym przypadku dość ostrą) a ta kulawizna to ochwat racicowy- tzn, wyniki mleka o tym świadczą. Za dużo pasz treściwych skarmiasz.

 

Napisz ile czego dajesz.

Dwa razy dziennie daje po 2-3 kg śruty z owsa, żyta i przeżyta do tego QQ do woli, kredę pastewną, trochę witamin "RAPSOMIX' i czasami posypie drożdżami. Tej sztuce daje od nie dawna Sodkę . Od dwóch dni daje po 2kg ziemniaków w południe. Oprócz tego siano i słome maja do woli. Kwasica ?? może i tak bo do ocielenia ma jeszcze 5 miesięcy a mleka ma bardzo mało ale z drugiej strony ma apetyt , zjada wszystko co się jej daje, Co robić ??? jak jej pomóc ??

Edytowano przez Kamis2010

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

witam drodzy userzy :rolleyes: mam następujący problem: żywimy krowy TMRem o proporcjach: sianokiszonka 26kg, qq 16kg, mieszanka sypka PMR21 3,5kg, kill acid 0,1kg, premix 0,1kg to jest wszystko na jedną sztukę dziennie.

 

 

ostatnie wyniki mleka to:

Białko 3.31

Tłuszcz 4,72

Mocznik 164

somatyczne 221

bakterie 17

 

wóz ustawiony na 18litry, krowy dające więcej mleka premiowane są mieszanką 19 ze stacji paszowej w zależności od litrów jakie dają. teraz moje pytanie co polecacie zmienić w dawce pokarmowej?? mi się wydaje że trzeba jakąś śrute rzepaczaną lub sojową do wozu a zmniejszyć tej PMRki bo nie potrzebnie koszta się robi, co Wy na to??


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek53    0

witam, podam swoje parametry i dawke, mam nadzieje na pomoc, mianowicie krowy dostaja 21kg kiszonki z kukurydzy, 12kg sianokiszonki, ok 1kg słomy i siano do woli, pasze tresciwe to teraz 2kg mieszanki 18% poniewaz mamy juz malo zboza, gdy zywie sruta zbozowa to dostaja jej ok 3kg +niecaly 1 kg mieszanki uzupelniajacej i ok 200g witamin. Teraz parametry, mocznik jest bardzo niski, ostatnio wyszlo 70, bialko 3,16 a tluszcz 4,3. Co tutaj zmienic dokladnie, czego dodac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do porównania daję moją dawkę:

Kukurydza 34kg, sianokiszonka 13kg, śruta rzepakowa 1,6kg, śruta sojowa 1kg, żywe kultury drożdży 100g, witaminy 200g. Jest to dawka ustawiona na średnią wydajność 30l. Te co daja więcej mleka dostają z ręki mieszanki pełnoporcjowe 2 rodzaje i wysłodki melasowane.

Parametry mleka:

białko 3,5 tłuszcz 4,3 mocznik 205

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek53    0

teraz dajemy 2kg sruty z mieszanki zbozowej plus 1 kg mieszanki uzupelniajcej schaumana, chcialbym wprowadzic srutowane ziarno kukurydzy i srute rzepakowa, jakich ilosciach je zastosowac? jezeli zastosuje kukurydze i rzepakowa to zrezygnowa z mieszanki uzupelniajacej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miczu    15

Mocznik masz o stówkę za niski i mało QQ dajesz u nas na sztukę idzie +-32kg kuku 10-12 kg sianokiszonki po 1kg słomy i na wóz idzie 25 kg śruty rzepakowej plus KW KASK drożdże i kreda (po około 3 kg każdego).


"Ziemia człowieka wydała
i Ziemia człowieka zje,
ale za to trzeba ją wielbić..."
Piękne słowa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco88    0

witam, podam swoje parametry i dawke, mam nadzieje na pomoc, mianowicie krowy dostaja 21kg kiszonki z kukurydzy, 12kg sianokiszonki, ok 1kg słomy i siano do woli, pasze tresciwe to teraz 2kg mieszanki 18% poniewaz mamy juz malo zboza, gdy zywie sruta zbozowa to dostaja jej ok 3kg +niecaly 1 kg mieszanki uzupelniajacej i ok 200g witamin. Teraz parametry, mocznik jest bardzo niski, ostatnio wyszlo 70, bialko 3,16 a tluszcz 4,3. Co tutaj zmienic dokladnie, czego dodac?

jak już kolega napisał mocznik masz trochę niski, jakbyś mógł podać parametry tej mieszanki uzupełniającej, przynajmniej poziom białka w niej, no i na ile kg mleka dajesz te pasze. Żeby podnieś mocznik to proponuje zastąpić np 1kg śruty zbożowej jakąś paszą białkową np śruta rzepakowa/sojowa, lub zmieszać w stosunku 1:1 te śruty

 

u mnie mocznik jest poniżej 50 :(
tak jak u kolegi wyżej, zastąpić część śruty zbożowej paszą białkową, ale bez szaleństw i powinien się podnieść mocznik Edytowano przez marco88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj