Polecane posty

tomekkkkkk    0

a według was lepiej mieć te 2ha pastwiska na lato czy obsiać je lucerną ??

śruta bym kupował i jakieś pełnoporcjówki

jeśli nie znajdę dzierżawy będę zmuszony trzymać jakieś 15 dojnych i ewentualnie młodzież jakąś

Edytowano przez tomekkkkkk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

to zalezy jaki system utzrymania na lato przewidujesz alkierzowy czy wypas... ja osobiscie bym wolal lucerna szybszy odrost wieksza wartosc pokarmowa ew mieszanka traw z motylkowatymi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekkkkkk    0

planuje cały rok skarmiać kiszonką z QQ i lucerny, w lato rano na kilka godzin na pastwisko bo mi zostanie mały kawałek zaraz przy chlewni, tak dla przewietrzenia

 

czy taka dawka jest mniej więcej odpowiednia ?

kiszonka z QQ 20kg

sianokiszonka z lucerny 20kg

pszenica 2kg

pasze pełnoporcjowe gdzieś po 1-2kg

Edytowano przez tomekkkkkk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

jak bedziesz mial juz te wszytskie kiszonki to polecal bym zbadanie ich i wtedy w zaleznosci od tego jaka maja jakosc i sklad pokusil bym sie o ukladanie dawki do wydajnosci a takn na bolka oko bez oceny to na krotka mete zywienie i nie wykorzystanie do konca paszy i zdolnosci genetycznych ... ps masz ocene uzytkowosci??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekkkkkk    0

nie mam, mi chodzi czy by te dawki pokryły mniej więcej zapotrzebowanie na pasze objętościowe

bo licze ile ha czego mi potrzeba

Edytowano przez tomekkkkkk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2257    142

Informacja dla wszystkich żywiłem krowy tym RINDAVITEM z shaumanna i krowy odrazu wzbogaciły się o mleko przybyło mi 200 L na 2 dni z 70 krów a po 2 tygodniach zamówiłem paletę z rindaminem zauważyłem ,że krowy odrazu straciły apetyt i dawały te 2 L mniej !

Edytowano przez andrzej2257

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radzio18    0

Witam wszystkich na forum mam pytanko czy jest ktoś kto może odpisać mi na pytanie co dawać by zwiekszyc wydajność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Ułożyć dawkę zgodnie z normami INRA lub DLG.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

http://www.agrofoto....__1#entry829727

 

W tym temacie masz linki do książek związanych z żywieniem. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego producenta mleka (mięsa) chcących osiągać przyzwoite zyski z produkcji.

Edytowano przez slaw17

antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

Informacja dla wszystkich żywiłem krowy tym RINDAVITEM z shaumanna i krowy odrazu wzbogaciły się o mleko przybyło mi 200 L na 2 dni z 70 krów a po 2 tygodniach zamówiłem paletę z rindaminem zauważyłem ,że krowy odrazu straciły apetyt i dawały te 2 L mniej !

a jak tluszcz i bialko trzymaja sie czy spadlo???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekkkkkk    0

czy taka dawka jest mniej więcej odpowiednia ?

kiszonka z QQ 20kg

sianokiszonka z lucerny 20kg

pszenica 2kg

pasze pełnoporcjowe gdzieś po 1-2kg

dla średnio wydajnych krów, nie jakieś HFy wysokowydajne tylko takie "krasule"

PS. nie wiedziałem gdzie to dać to tu napisze, chcę obsiać 3-4ha lucerny i zebrać to na sianokiche, w pryzmie jest dużo taniej więc moje pytanie, czy wie ktoś jak można to zrobić ? ? bo lucerny jest 3-4 pokosy więc musiałbym zrobić 3-4 pryzmy ??

Edytowano przez tomekkkkkk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

po ocieleniu krowa daje ok 28-30l/ dzień co zrobić aby taki stan się utrzymywał jak najdłużej i ile dawać paszy treściwej z własnych zbóż ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekkkkkk    0

czy taki dobór proporcji pasz jest właściwy ??

żeby otrzymać około 20l/doba

kiszonka z QQ 25kg

sianokiszonka z traw z lucerna 25kg

czy tyle paszy objętościowej wystarczy ?

do tego jakieś witaminy, lizawki, pełnoporcjówka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

po ocieleniu krowa daje ok 28-30l/ dzień co zrobić aby taki stan się utrzymywał jak najdłużej i ile dawać paszy treściwej z własnych zbóż ?

apewnic odpowiednia ilosc energii mozesz dolewac gliceryne(polecam najmocniejsza biala) ja kupuje po 110 bruttko za 20 kg zastosowac tluszcz i bialko chronione to nie zaszkodzi i pomoze przy zacieleniu ale dodaj troche kwasnego bo gliceryna troche zakwasza jak masz wyslodki mozesz dodawac albo srute kukurydziano DDGS albo ziarno kup i sam zesrutuj taniej wyjdzie i pewna jakosc,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

daje jej ok 6kg śruty z własnych zbóż + 2,5kg suchych sprasowanych wysłodków + 0,7 zmielonej QQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

daje jej ok 6kg śruty z własnych zbóż + 2,5kg suchych sprasowanych wysłodków + 0,7 zmielonej QQ

masz pod ocena? jaki ma stosunek tl /bi mocznik jaki tluszcz i bialko to cos wiecej bedzie mozna powiedziec

 

daje jej ok 6kg śruty z własnych zbóż + 2,5kg suchych sprasowanych wysłodków + 0,7 zmielonej QQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

według mnie przy 28-30 litrach stosowanie tłuszczu chronionego i białka chronionego to strata pieniedzy to nie jest taka duza wydajnosc zeby wymagała tego bo bez problemu mozna pokryc zapotrzebowanie krowy na energi i białko paszami objetosciowymi i tresciwymi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

popieram @komodo. Nie jest to najmądrzejsze posunięcie, bo krowa przy takiej produkcji nie potrzebuje takich produktów- szczególnie tłuszczu chronionego- co do białka- przy takiej wydajności odrobina śruty poekstrakcyjnej (soja, czy rzepak) wskazana.

 

Ogólnie oba te preparaty są ekonomicznie uzasadnione tylko w początku laktacji- tak mniej więcej do 30-50dnia kiedy krowy pobierają zbyt małą ilość paszy w stosunku do produkcji (piszę o wydajnych krowach HF). Wtedy to ma sens, bo nikt nie zmusi pierwiastki dającej 40l mleka 3 tyg po wycieleniu do zjadania 25kg kiszonki z kukurydzy. Po to między innymi stosuje się te dodatki żeby "zagęścić" dawkę pokarmową.

 

@marcin2057- co do utrzymania wydajności- żywienie jest istotne,ale bez dobrych genów niewiele zdziałasz. Mamy mieszane stado i widzę, że jedna sztuka w 3 miesiącu laktacji nadal daje 40l mleka dziennie, a kolejna w tym momencie jest już po "szczycie" i nieważne ile paszy dostanie, mleko i tak pójdzie w dół. Krzywa laktacji jest dość silnie dziedziczoną cechą. Jedną z najskuteczniejszych metod jest 3 krotne dojenie. Wiem, kto ma na to czas? nikt. Ale fakty są takie, że krowa dająca 30l mleka dziennie przy dwukrotnym doju jest w stanie dać nawet 35-36l przy doju 3 krotnym(!) Spowodowane jest to usuwaniem inhibitora hamującego produkcję mleka- im więcej mleka w wymieniu, tym większa zawartość substancji hamujących jego produkcję (dzięki temu wymię krowy nie eksploduje od nadmiaru mleka). Dojąc 3 razy wraz z mlekiem usuwany jest inhibitor. Poza tym krowy mają zdrowsze wymiona i ich zawieszenie- nie muszą nosić tak dużych ciężarów w wymieniu.

 

http://www.hodujbydlo.pl/index.php?content=1305 akapit- grupa pod specjalnym nadzorem.

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

soya i rzepak to bialkowe suplementy a ja mowie o zaspokojeniu potrzeb krowy bytowych pasz trawionych w jelicie cienkima i nadal obstaje za dodawaniem tluszczu chronionego chcociazby pod wzgledem pozniejszych skutecznych zabiegow inseminacyjnych i braku ketozy . gdy ma mala islosc kukurysdzy do tego nisko skoszonej to musi dolozyc energii a im wiecej zrodel tym lepiej mam kroey ktore daja po 44 l dziennie w 3-4 mcu po wycieleniu nie wyobrazam sobie nie dawania im energii dodatkowej wygladaly by jak wieszaki a tak sa w granicach 3,2 BTS I ZADNYCH OZNAK KETOZY nie sa tez ofacone bo dostaja mniejsze dawki dzieki tl i glicerynie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

krów nie mam pod oceną, a tłuszcz w styczniu wynosił 4,3 a białka ani moczniku mleczarnia nie bada więc nie wiem, niestety nie mam kiszonki z QQ tylko sianokiszonka, siano, ziemniaki tak jak wcześniej pisałem to daje jej k 6kg śruty z własnych zbóż + 2,5kg suchych sprasowanych wysłodków + 0,7 zmielonej QQ a może jej zwiększyć śrutę, lub wysłodki lub zmielone ziarno QQ, pasze treściwe daje na 2 odpasy to może dołożyć jej jeszcze na wieczór śruty 1kg,wysłodków 0,5kg i zmielone QQ 0,5kg awysłodki lepiej suche czy moczyć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

@ppp i @kyllee macie rację.

Ja stosuję tłuszcz chroniony od -3. tygodnia w dawce 0,15kg/dziennie do 100. dnia laktacji w ilości o,3kg/dziennie.

Świetnie zabezpiecza przed ketozą i poprawia współczynnik i termin pierwszej inseminacji oraz łagodzić deficyt energii.

Stosowanie tłuszczu chronionego pow. 100. dnia laktacji przy wydajności ok.30l jest nieekonomiczne, lepiej i taniej dorzucić wysłodki lub ziarno qq.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

krów nie mam pod oceną, a tłuszcz w styczniu wynosił 4,3 a białka ani moczniku mleczarnia nie bada więc nie wiem, niestety nie mam kiszonki z QQ tylko sianokiszonka, siano, ziemniaki tak jak wcześniej pisałem to daje jej k 6kg śruty z własnych zbóż + 2,5kg suchych sprasowanych wysłodków + 0,7 zmielonej QQ a może jej zwiększyć śrutę, lub wysłodki lub zmielone ziarno QQ, pasze treściwe daje na 2 odpasy to może dołożyć jej jeszcze na wieczór śruty 1kg,wysłodków 0,5kg i zmielone QQ 0,5kg awysłodki lepiej suche czy moczyć ?

Jak będziesz dorzucał coś to w południe ja bym proponował wysłodki melasowane tylko da tych które doją najwięcej i wejdź pod ocenę wtedy będzie bezpieczniejsza jazda.

 

@ppp i @kyllee macie rację.

Ja stosuję tłuszcz chroniony od -3. tygodnia w dawce 0,15kg/dziennie do 100. dnia laktacji w ilości o,3kg/dziennie.

Świetnie zabezpiecza przed ketozą i poprawia współczynnik i termin pierwszej inseminacji oraz łagodzić deficyt energii.

Stosowanie tłuszczu chronionego pow. 100. dnia laktacji przy wydajności ok.30l jest nieekonomiczne, lepiej i taniej dorzucić wysłodki lub ziarno qq.

Widzę że obaj jesteśmy tego samego zdania ze lepiej zapobiec niż leczyć.

Edytowano przez milanreal1
caps lock

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj