Polecane posty

komodo    277

a maja problemy z racicami?no 4kg sruty zbozeowej na raz to moze juz byc za duzo mimo ze przewaza owies

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

a maja problemy z racicami?no 4kg sruty zbozeowej na raz to moze juz byc za duzo mimo ze przewaza owies

Nie mają, nic im się nie dzieje z racicami. Ale można to jakoś zmienić ??? co można zrobić ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

kup kwasny weglan sodu i zwieksz udział pasz strukturalnych i za jakis czas zbadaj mleko znowu i pasze podawaj w 3 odpasach .Ale ja jeszcze raz bym wział to mleko i zbadał to jednak mleczarnia i mogła tak zrobic zeby srednia wyszła ci taka jak mniej wiecej masz z badan ,Bo skoro pobieraja pasze normalnie ,kał nie jest luzny zadnych problemow z racicami to moze wszystko jest ok tylko ze tak zbadali mleko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

kup kwasny weglan sodu i zwieksz udział pasz strukturalnych i za jakis czas zbadaj mleko znowu i pasze podawaj w 3 odpasach .Ale ja jeszcze raz bym wział to mleko i zbadał to jednak mleczarnia i mogła tak zrobic zeby srednia wyszła ci taka jak mniej wiecej masz z badan ,Bo skoro pobieraja pasze normalnie ,kał nie jest luzny zadnych problemow z racicami to moze wszystko jest ok tylko ze tak zbadali mleko

Tylko że w mojej mleczarni to średni tłuszcz wychodzi od wszystkich 3,6 i bardzo mi sie nie podobało to i zawiozłem do innej próbki i właśnie takie wyniki mi wyszły. Więc ta druga jest obiektywna. Czyli taką sode jak do ciasta się daje ?? a to że taki niski procent u jałówki jest to normalne ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no zwykła sodka. No jałowki a tym bardziej jeszcze na poczatku laktacji moga miec nizszy tłuszcz.

@marcin2057Kał powinien byc nie za rzadki i nie za gesty

Kwasica żwacza

Jest to proces chorobowym polegającym na znacznym obniżeniu pH żwacza powodującym destabilizację jego pracy. Odczyn pH płynu żwacza jest jednym z podstawowych wskaźników przebiegu procesów fermentacyjnych w żwaczu. Wartości optymalne pH żwacza gwarantujące maksymalną syntezę białka mikrobiologicznego oraz dużą aktywność celulolityczną (rozkład celulozy). Szczególnie niebezpieczne jest zakwaszenie żwacza tj. obniżenie pH poniżej 6,0, gdyż wstrzymana jest wtedy aktywność bakterii celulolitycznych oraz zmniejszona strawność pasz objętościowych.

Podstawowymi składnikami dawki pokarmowej powodującymi zakwaszenie żwacza są młode, intensywnie rosnące zielonki, liście buraczane, wysłodki, wywar gorzelniany, buraki cukrowe i pastewne, ziemniaki, melasa, odpadki browarniane, śruty zbożowe. Pobranie łatwo fermentujących węglowodanów powoduje wzrost ilości bakterii oraz produkcję dużej ilości lotnych kwasów tłuszczowych, co prowadzi do obniżenia pH żwacza i zahamowania rozwoju bakterii rozkładających celulozę. Odczyn pH poniżej 5,2 praktycznie usuwa ze żwacza wszystkie bakterie celulolityczne. Poniżej pH 4,7 rozwijają się bakterie kwasu mlekowego, produkujące coraz większe ilości kwasu mlekowego, którego nadmiar prowadzi do unieruchomienia motoryki żwacza, wyginięcia mikroflory i zaprzestania procesów fermentacyjnych. Efektem produkcyjnym obniżenia pH żwacza jest:

  • spadek produkcji mleka,
  • obniżenie zawartości tłuszczu w mleku,
  • pogorszenie wskaźników rozrodu,
  • pogorszenie zdrowotności racic,
  • podwyższenie zawartości komórek somatycznych w mleku.

Objawia się to m.in.: zmniejszeniem lub utratą apetytu, pogorszeniem kondycji zwierząt, biegunkami, owrzodzeniem kończyn lub ochwatem, a w rzadkich przypadkach upadkami zwierząt.

W przypadku pojawienia się pierwszych objawów kwasicy żwacza należy usunąć z dawki pokarmowej pasze zawierające łatwo fermentujące węglowodany, podając jednocześnie dobrej jakości siano łąkowe. W ostrych przypadkach kwasicy żwacza konieczna jest interwencja lekarza weterynarii. Jednak najważniejsza jest profilaktyka pozwalająca uniknąć zachorowań na kwasicę żwacza. Do najważniejszych działań zabezpieczających przed chorobą należą:

  • unikanie częstych i gwałtownych zmian paszy,
  • stosowanie okresów przejściowych przy zmianie żywienia zimowego na letnie i odwrotnie,
  • w dawce pokarmowej powinna znajdować się odpowiednia ilość węglowodanów strukturalnych tj. włókna surowego (powinno go być nie mniej niż 17% w suchej masie dawki pokarmowej i nie mniej niż 23% w suchej masie skarmianych pasz objętościowych),
  • systematycznie przyzwyczajanie krowy do pobierania pasz treściwych, szczególnie w ostatnim okresie zasuszania i w okresie rozdajania,
  • dzielenie większych dawek pasz treściwych na kilka odpasów (do 2,5 – 3 kg na jeden odpas),
  • unikanie zadawania pasz nadmiernie rozdrobnionych,
  • stosowanie prawidłowej techniki żywienia tj. nie podawanie w porannym odpasie paszy treściwej i młodych zielonek,
  • unikanie skarmiania zbyt dużej ilości pasz kwaśnych (kiszonka z liści buraczanych, wywar gorzelniany) i zawierających łatwo fermentujące cukry (melasa, buraki cukrowe i pastewne),
  • stosowanie substancji buforujących pH płynu żwacza (np. kwaśny węglan sodowy). Źrodło choroby metaboliczne krow :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

no zwykła sodka. No jałowki a tym bardziej jeszcze na poczatku laktacji moga miec nizszy tłuszcz.

@marcin2057Kał powinien byc nie za rzadki i nie za gesty

Kwasica żwacza

Jest to proces chorobowym polegającym na znacznym obniżeniu pH żwacza powodującym destabilizację jego pracy. Odczyn pH płynu żwacza jest jednym z podstawowych wskaźników przebiegu procesów fermentacyjnych w żwaczu. Wartości optymalne pH żwacza gwarantujące maksymalną syntezę białka mikrobiologicznego oraz dużą aktywność celulolityczną (rozkład celulozy). Szczególnie niebezpieczne jest zakwaszenie żwacza tj. obniżenie pH poniżej 6,0, gdyż wstrzymana jest wtedy aktywność bakterii celulolitycznych oraz zmniejszona strawność pasz objętościowych.

Podstawowymi składnikami dawki pokarmowej powodującymi zakwaszenie żwacza są młode, intensywnie rosnące zielonki, liście buraczane, wysłodki, wywar gorzelniany, buraki cukrowe i pastewne, ziemniaki, melasa, odpadki browarniane, śruty zbożowe. Pobranie łatwo fermentujących węglowodanów powoduje wzrost ilości bakterii oraz produkcję dużej ilości lotnych kwasów tłuszczowych, co prowadzi do obniżenia pH żwacza i zahamowania rozwoju bakterii rozkładających celulozę. Odczyn pH poniżej 5,2 praktycznie usuwa ze żwacza wszystkie bakterie celulolityczne. Poniżej pH 4,7 rozwijają się bakterie kwasu mlekowego, produkujące coraz większe ilości kwasu mlekowego, którego nadmiar prowadzi do unieruchomienia motoryki żwacza, wyginięcia mikroflory i zaprzestania procesów fermentacyjnych. Efektem produkcyjnym obniżenia pH żwacza jest:

  • spadek produkcji mleka,
  • obniżenie zawartości tłuszczu w mleku,
  • pogorszenie wskaźników rozrodu,
  • pogorszenie zdrowotności racic,
  • podwyższenie zawartości komórek somatycznych w mleku.

Objawia się to m.in.: zmniejszeniem lub utratą apetytu, pogorszeniem kondycji zwierząt, biegunkami, owrzodzeniem kończyn lub ochwatem, a w rzadkich przypadkach upadkami zwierząt.

W przypadku pojawienia się pierwszych objawów kwasicy żwacza należy usunąć z dawki pokarmowej pasze zawierające łatwo fermentujące węglowodany, podając jednocześnie dobrej jakości siano łąkowe. W ostrych przypadkach kwasicy żwacza konieczna jest interwencja lekarza weterynarii. Jednak najważniejsza jest profilaktyka pozwalająca uniknąć zachorowań na kwasicę żwacza. Do najważniejszych działań zabezpieczających przed chorobą należą:

  • unikanie częstych i gwałtownych zmian paszy,
  • stosowanie okresów przejściowych przy zmianie żywienia zimowego na letnie i odwrotnie,
  • w dawce pokarmowej powinna znajdować się odpowiednia ilość węglowodanów strukturalnych tj. włókna surowego (powinno go być nie mniej niż 17% w suchej masie dawki pokarmowej i nie mniej niż 23% w suchej masie skarmianych pasz objętościowych),
  • systematycznie przyzwyczajanie krowy do pobierania pasz treściwych, szczególnie w ostatnim okresie zasuszania i w okresie rozdajania,
  • dzielenie większych dawek pasz treściwych na kilka odpasów (do 2,5 – 3 kg na jeden odpas),
  • unikanie zadawania pasz nadmiernie rozdrobnionych,
  • stosowanie prawidłowej techniki żywienia tj. nie podawanie w porannym odpasie paszy treściwej i młodych zielonek,
  • unikanie skarmiania zbyt dużej ilości pasz kwaśnych (kiszonka z liści buraczanych, wywar gorzelniany) i zawierających łatwo fermentujące cukry (melasa, buraki cukrowe i pastewne),
  • stosowanie substancji buforujących pH płynu żwacza (np. kwaśny węglan sodowy). Źrodło choroby metaboliczne krow :)

 

ile tej sodki dawać ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

200g dziennie, najlepiej wymieszanej z paszą treściwą a nie TMR-em.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no te 200 mozesz dac a jak sytuacja sie unormuje to mozesz zmiejszyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

wiec znowy mam dylemat. bo kolega ( nie pamiętam nicku) mowił ze moje krowy nie są zakwaszone a wiele objawów na to wskazuje np niski tłuszcz, biegunki, kondycja tez nie najlepsza, wiec ktos moze mi to wytłumaczyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
juras411    20
Napisano (edytowany)

drodzy hodowcy ziarna jakich zbóż podawać i w jakim stosunku w paszy treściwej??

Edytowano przez juras411

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

@juras411 napsz do @Atomika lub @ppp oni robia sami pasze to ci napisza co i jak.

@a8185 mozesz jeszcze raz napisac to wszystko o krowach swoich albo wstaw link gdzie to było bo cos kojarze ale znalez nie moge

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319
Napisano (edytowany)

wiec znowy mam dylemat. bo kolega ( nie pamiętam nicku) mowił ze moje krowy nie są zakwaszone a wiele objawów na to wskazuje np niski tłuszcz, biegunki, kondycja tez nie najlepsza, wiec ktos moze mi to wytłumaczyc

 

 

Ja Ci napisałem, że to nie kwasica. Skarmiając jak napisałeś 2-4kg paszy treściwej dziennie ciężko o kwasicę...Poza tym napisałeś, że dużo sztuk ma mocznik <150 to dość nisko, na pewno za nisko na kwasicę. Niski tłuszcz może być (zapewne tak jest u Ciebie) spowodowany zbytnim rozdrobnieniem TMR. Niski tłuszcz z reguły występuje u krów karmionych za małą ilością włókna (cząstki równe bądź dłuższe niż 4cm)i tego włókna powinno być od 15-20% w suchej masie dawki, bo krowa to przeżuwacz. Biegunka i niska kondycja mogą być pochodną nadmiernego rozdrobnienia skarmianych pasz.

 

http://agroproducts....cznika-w-mleku- poczytaj to

 

Co do zawartości tłuszczu w mleku, to podobnie jak białko jest cechą dziedziczną w dość dużym stopniu, także genetyka ma tu też wiele do rzeczy. Jednak skłaniał bym się do tego abyś zobaczył co tak naprawdę dajesz w swoim tmr- bo podejrzewam, że po prostu za bardzo go rozdrabniasz. Jeśli tak jest możesz dodawać słomę (np 0,5-1kg na sztukę dziennie) bo nawet jeśli skarmiasz dużo sianokiszonki, ale zrobionej z młodej zielonki, to włókna masz za mało, w takich wypadkach słoma jest dobrym rozwiązaniem- lepszym od siana(w kwestii strukturotwórczej)

 

Osobiście poszukał bym jakiegoś żywieniowca- tylko nie przedstawiciela firmy paszowej, bo on będzie Ci na ten niski tłuszcz proponował jakieś super preparaty- ja sam nie jestem ekspertem, piszę to co dałem radę rozszyfrować z szeroko pojętej literatury i z praktyki u moich rodziców.

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

@komodo tutaj sie zaczyna

http://www.agrofoto....post__p__869821

 

@ppp rozdrobnione za bardzo nie jest bo nie mam paszowozu. co do biegunki to pasowało by zakwaszenie ale załóżmy ze jest to BVD. i nie wiem czy wspominałęm ale niektóre sztuki sie pienią i automatycznie nie chcą pobierać paszy chociaż daje kwaśny węglan.

a co do żywieniowca to kogo takiego znaleźć? bo u sąsiada było dwóch z federacji to istna lipa. niby są niezależni ale jawnie nakłaniali na konkretne firmy

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

a z jakiego województwa jesteś ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319
Napisano (edytowany)

@komodo tutaj sie zaczyna

http://www.agrofoto....post__p__869821

 

@ppp rozdrobnione za bardzo nie jest bo nie mam paszowozu. co do biegunki to pasowało by zakwaszenie ale załóżmy ze jest to BVD. i nie wiem czy wspominałęm ale niektóre sztuki sie pienią i automatycznie nie chcą pobierać paszy chociaż daje kwaśny węglan.

a co do żywieniowca to kogo takiego znaleźć? bo u sąsiada było dwóch z federacji to istna lipa. niby są niezależni ale jawnie nakłaniali na konkretne firmy

 

 

Kurdę, pomyliło mi się przez to , że użyłeś określenia grupa laktacyjna :)

 

Co do ślinienia się- nie chcę straszyć, może to zły trop, ale uparcie będę twierdził, że to nie jest kwasica, która w skrajnych przpadkach powoduje zanik odruchu odłykania paszy (pośrednio przez nadmierne rozdrobnienie) i zanik ślinienia. Krowa ślinić się musi (nawet do 70l na dobę- jak dobrze pamiętam). Nie wiem, czy ten węglan nie przyczynia się do tej sytuacji, bo nie dajesz tyle pasz treściwych, żeby zachodziła kwasica- zmieniasz niepotrzebnie ph żwacza.

 

 

Zasadowica żwacza

"Zasadowica żwacza (niestrawność zasadowa) jest to proces chorobowy polegający na zmianie odczynu treści żwacza w kierunku zasadowym wskutek nadmiernej produkcji amoniaku. Do powstania choroby dochodzi głównie wtedy, gdy pasze przeznaczone dla bydła zawierają duże ilości białka (pasze treściwe, młoda trawa, lucerna, koniczyna) przy niedostatecznej ilości włókna strawnego (siano, słoma) i łatwo strawnych węglowowodanów. Nasilenie objawów choroby zależy od ilości amoniaku w treści przedżołądków oraz jego koncentracji we krwi. Początkowo zwierzę traci apetyt, słabnie przeżuwanie oraz słabną ruchy żwacza. Osłabieniu zwierzęcia może towarzyszyć biegunka, spadek mleczności i zawartości tłuszczu w mleku. W przebiegu zasadowicy powstałej na tle zatrucia mocznikiem obserwuje się drżenie mięśni oraz zaburzenia oddychania i krążenia, zwierzęta ślinią się. Zapobieganie zasadowicy żwacza polega głównie na przestrzeganiu prawidłowego żywienia, unikaniu nagłych zmian paszy i zachowaniu właściwych proporcji pomiędzy białkiem a węglowodanami w dawce pokarmowej. Leczenie polega przede wszystkim na zaprzestaniu podawania dotychczasowej paszy. Dobre efekty uzyskuje się po zastosowaniu łatwo strawnej paszy węglowodanowej (melasa, buraki). W ciężkich przypadkach należy skorzystać z pomocy lekarza weterynarii."

 

 

, ile dajesz im treściwego i w jaki sposób (kolejność zadawania).

 

 

Jak już wspomniałeś, biegunka i spadek kondycji to zapewne BVD.

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

kurde ja szukałem gdzies dalej a to było na poprzedniej stronie :rolleyes: I zapomniałem ale ty mowiłes o BVD ale zeby za bardzo rozdrobnic pasze niepotrzebny jest paszowoz mozna juz przy jej sporzadzaniu za drobno zrobic .U nie tez jedna sztuka sie pieni ale to nie wpływa na jej apetyt to razczej jest spowodowane wyeksploatowaniem bo kiedys robiła tak tylko w upały a teraz juz na okrągło tylko w mniejszym stopniu niz w upały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

co do rozdrobnienia pasz to faktycznie kukurydza jest rozdrobniona. Trawa na sianokiszonki jest koszona we wczesnej fazie ale nie jest wogóle rozdrabniania

a co do kolejności zadawania pasz to rano dostają kukurydze z tresciwymi , ok 15 znowu to samo i po dojeniu sianokiszonka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

ostatnio dodałem do paszy treściwej 15kg kredy pastewnej na ok 600 kg zboża i krowy niechętnie jedzą śrutę i maja rzadszy kał , może za dużą ilość tej kredy dodałem, średnio dostają po ok 4kg/szt. czy to może są objawy zasadowicy żwacza, wydajność nie spadła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekkkkkk    0
Napisano (edytowany)

Witam, czy mógłby mi ktoś podać orientacyjne dawki pasz jeśli miałbym do dyspozycji

kiszonkę z QQ

sianokiszonkę z lucerny

trochę siana

i do tego by były jeszcze pasze pełnoporcjowe

to na zime

 

a na lato pastwisko

kiszonka z QQ

jakieś lizawki itp

pasze pełnoporcjowe

ewentualnie zielonka z lucerny ale to wtedy gdy kończyła by się zielonka na pastwiskach

 

dla bydła mlecznego z małym dolewem HF

założony cel minimum 15 litrów dziennie

Edytowano przez tomekkkkkk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

zadbaj o pastwiska zrob dobre kiszonki i jak chcesz 15 litrow mozesz sobie darowac reszte bo spojkojnie tyle dadza z objetosciowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekkkkkk    0

tylko ja mam mało ziemi swojego 6,5ha 3 klasa i 3 ha łąk dziadka i jeśli zasiałbym 3ha QQ i 3 lucerny to bym większe stado mógł utrzymać i te dwie pasze dobrze się uzupełniają białko-WW tylko nie wiem w jakich proporcjach je podawać aby wyszło ekonomiczniej i krowa dała więcej mleka i o lepszych parametrach, skoro sądzisz że 15 l to spokojnie dadzą to wiadomo że będę liczył na więcej dorzucę pełnoporcjówkę żeby dostały witamin i mikroelementów,

pastwiska mam aktualnie 2 ha mogę mieć maxymalnie 3ha tylko że wtedy blisko domu zostanie mi 2ha ornego będę musiał jeździć 7km po lucernę, wole mieć 2 ha QQ koło domu bo więcej wożenia

 

planuje utrzymać 18 dojnych bez młodzieży co o tym sądzicie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

NONO nie wiem czy wystarczy tej ziemi moze wez w dzierzawe kilka ha od sasiada jakiegos zawsze ten 1 ha QQ to juz cos i kilka ha lucerny wtedy moze utzrymasz te 18 dojnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj