Polecane posty

kampio8002    0

Witam wszystkich jestem nowy na forum więc powiedzcie mi jeśli robię coś nie tak . A wiec mam do was takie pytanie moje krowy od jakiegoś czasu dają bardzo mało mleka ledwie 10L dostają praktycznie to samo a jeszcze nie dawno było to 20- 25L jedyne co widzę to zła dawka jedzenia możecie mi powiedzieć co w tym składzie jest źle ?

 

skład taki sam 2 razy dziennie na krowę

 

- 0,5kg pełnoporcjowej DE HAUSE 18%

- 0,1kg Profisan Sano

- 0,2kg śruta sojowa

- 0,2kg Laktoma Sano

- 1,4kg śruta (owies+pszenżyto)

- 0,5kg ziemniaki

- 7kg kiszonki z kukurydzy

- siano + słoma + kiszonka z trawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

po pierwsze daruj sobie ten ziemniaki bo to 0.5kg to nie wiado mo czy wogole dotrze do zoladka w sumie wychodzi pelnoporcjowek 1,4kg na dzien to malo bardzo malo i 0.4kg sruty sojowej wiec sie nie dziw ze tak malo mleka daja do tego tej kukurydzy co dajesz na dzien to ona na jeden raz powinna dostac a jak z parametrami mleka ale masz napewno za malo energi one wiecej powinny wyprodukowac z samej objetosciowej i białka tez jest maklo chyba ze tych kiszonek z traw dajesz do syta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kampio8002    0

kiszonki siana i słomy mają oporowo białko 3.25 tłuszcz 3.95-4.10 według prób z mleczarni to co mam zwiększyć konkretnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
figo    0

Witam wszystkich

Co myślicie o mojej dawce pokarmowej, czy mógłbym coś zmienić lub dodać.Obecnie średnio od krowy uzyskuje 20- 25L dziennie (są to krowy po wycieleniu jak i przed zasuszeniem)?

 

skład taki sam 2 razy dziennie na krowę (podaję wartości dzienne czyli rano i wieczór)

- 2,5kg pełnoporcjowej Schaumman18%

- 2,5 kg własna śruta (owies+pszenica, na mieszalnik 1t. jest wsypany worek soi 50kg oraz work kredy i worek 25 kg koncentratu jakiejś firmy niemieckiej ale nie pamiętam nazwy he)

- 2,5 kg otrąb przenny

- +,- ok. 25 kg kiszonki z kukurydzy

- 15 kg wysłodków

- siano + słoma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

jak na ta wydajnosc masz za duzo energi bo kukutydza i wyslodki energetyczne musisz dolozyc białka np sruty rzepakowej a srednia nie moze byc 20-25 bierzesz ostatni kwitek od mleka dzielisz to przez liczbe krow jaka doisz nawet jak jest tuz przed zasuszeniem to ja licz bo jednak doi cos tam i na 2 bo mysle ze mleka odbieraja co dwa dni i wtedy wyjdzie ci srednia stada ile daje statystyczna krowa i jakie masz parametry mleka? mocznik w mleku? i jak z odchodami bo przy tak duzej dawce energi ziarna kukurydzy moga byc slabo trawione poprzez to ze jest malo białka w dawce zakładając oczywiscie ze kazde ziarko jest chociaz trafione przez gniotownik maszyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
figo    0

jak na ta wydajnosc masz za duzo energi bo kukutydza i wyslodki energetyczne musisz dolozyc białka np sruty rzepakowej a srednia nie moze byc 20-25 bierzesz ostatni kwitek od mleka dzielisz to przez liczbe krow jaka doisz nawet jak jest tuz przed zasuszeniem to ja licz bo jednak doi cos tam i na 2 bo mysle ze mleka odbieraja co dwa dni i wtedy wyjdzie ci srednia stada ile daje statystyczna krowa i jakie masz parametry mleka? mocznik w mleku? i jak z odchodami bo przy tak duzej dawce energi ziarna kukurydzy moga byc slabo trawione poprzez to ze jest malo białka w dawce zakładając oczywiscie ze kazde ziarko jest chociaz trafione przez gniotownik maszyny

Średnia wyszła ok. 22l, parametry tłuszcz 4,2 a białko 3,3 niestety nie mam wyniku tego mocznika. Co do kuku jest po jaguarze i każde ziarnko jest "trafione" w kale nie widać zbytnio n ziaren.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

Nie wiem u mnie np. przy parametrach tł. 4.3 białko 3.3 mocznik przyszedł tylko 15 :P (chociaż zdarzało się i mniej np. 1). Innego razu miałem taki myk, że 1 dnia przychodzi wynik tł. 5.0 białko 3.4 mocznik 105 za 2 dni (czyli z następnego odbioru) wyniki już diametralnie inne tł. 4.2 biał. 3.2 mocznik 19 (co wynik to ciekawiej). Ciekawe czy takie wahania są w ogóle możliwe w ciągu 2 dni? Gdy zadzwoniłem do firmy żeby mi zrobili paszę 20% białka (w większym stopniu opartej na soi niż normalnie) i powiedziałem dla ich żywieniowca jaki mi mocznik przychodzi to powiedział, że gdyby taki był rzeczywiście to krowy byłyby na skraju wycieńczenia albo wcale by ich już nie było, a w rzeczywistości mają się całkiem nieźle :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

U mnie podobnie było, z jednego badania mocznik 200, a za 4 dni parametry takie same i ilość mleka a mocznik 30 :blink: .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
figo    0

a ile masz litrow jak zabieraja mleko?

zabierają co dwa dni i jest ok 900 l.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no z tego co mowił zywieniowiec skoki mocznika sa mozliwe i to duze bo tłuszcz i białko juz nie ale mimo wszystko do wynikow z mleczarni trzeba podchodzic z rezerwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Witam wszystkich jestem nowy na forum więc powiedzcie mi jeśli robię coś nie tak . A wiec mam do was takie pytanie moje krowy od jakiegoś czasu dają bardzo mało mleka ledwie 10L dostają praktycznie to samo a jeszcze nie dawno było to 20- 25L jedyne co widzę to zła dawka jedzenia możecie mi powiedzieć co w tym składzie jest źle ?

 

skład taki sam 2 razy dziennie na krowę

 

- 0,5kg pełnoporcjowej DE HAUSE 18%

- 0,1kg Profisan Sano

- 0,2kg śruta sojowa

- 0,2kg Laktoma Sano

- 1,4kg śruta (owies+pszenżyto)

- 0,5kg ziemniaki

- 7kg kiszonki z kukurydzy

- siano + słoma + kiszonka z trawy

 

 

Jaki masz dolew hf? 10 l to na zasuszeniu jest mało a u Ciebie krowy w środku laktacji są. Według mnie to masz za dużo kasy. Dajesz premiks witaminowy dla krów o wydajności powyżej 10tys l rocznie. Lactoma, która o tanich nie należy to pasza pełnoporcjowa- to NIE jest koncentrat, nie możesz tego dawać 0,4kg dziennie. Poza tym po co dajesz 2 rodzaje paszy pełnoporcjowej (de heus i lactoma)? Zdecyduj się na 1, a jeszcze lepiej zrezygnuj w ogóle. Lepiej kupić trochę kukurydzy i np soi (w Twoim przypadku przy tej wydajności to wyrzucanie pieniędzy).

 

Jeśli Twoja kiszonka z kukurydzy jest dobrej jakości to tylko z niej i z siana (też musi być dobre) krowa powinna dać 15l mleka-bez żadnych dodatków. Na Twoim miejscu zwiększył bym kukurydzę do przynajmniej 20kg na krowę na dzień (musisz pilnować, żeby się krowy nie zatuczały). Jeżeli po zwiększeniu udziału kiszonki nie wzrośnie mleko, znaczy, że lepiej zejść na niższy poziom- np 10-15kg na dzień. Do tego sianokiszonka, siano jako niewielki dodatek.

 

Osobiście zrezygnował bym z pasz gotowych.Przy tej wydajności i cenie to absurd ekonomiczny. Dokup do tego owsa i pszenżyta ziarno kukurydzy i zamiast soi spokojnie możesz kupić śrutę rzepakową bądź ddgs. Witaminy- jak Ci się skończy ten profisan zmień na coś tańszego (chyba, że nie są takie drogie- ale spodziewam się, że witaminy z najwyższej półki z jednej z droższych firm paszowych tanie nie są). Kup jakieś podstawowe- spokojnie wystarczą (jak koniecznie sano to camisan- do wydajności 7tys na rok). Tak jak pisał komodo, te ziemniaki to jest zbędny dodatek-chyba, że nie masz co z nimi robić- nie zaszkodzą w tej ilości- ważne, żeby były czyste (zepsute i zabrudzone dużą ilością ziemi nie wyjdą krowom na zdrowie- taka pasza jest ketogenna).

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej25    0

Koledzy ile można dać marchewki i wysłodków buraczanych do paszowozu na 50 sztuk?

cześc .........

tą marchew to masz swoją , czy kupiłeś , a jeśli kupileś to w jakiej cenie ???? tak tylko pytam dla orjentacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kampio8002    0

krowy mam z domieszką hf ale tu jest problem bo w poprzednich laktacjach dostawały te same krowy to samo żarcie i średnio dawały 20L a teraz tylko 10L wiec coś tu jest nie tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Te 20l na sztukę to też nie rewelacja...Od simentala udoisz więcej. Ciężko coś powiedzieć na odległość. Sprawdził bym jakość kiszonek, przede wszystkim. Potem to co Ci napisałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

tak jak pisze@ppp na odleglosc jest bardzo trudno co kolwiek powiedziec dla mnie taka srednia jest nie do pomyslenia bo przyczyna musi gdzies byc u nas jak krowa ma byc wybrakowana to przy 15litrach sprzedajemu bo uwazamy ze to juz srednio sie oplaci a 10 to naprawde ja to bym zwiekszył udział kiszonki na te 10-12kg na odpas do tego jesli juz dajesz pelnoporcjowa daj jej tak 2,5kg na odpas rano i wieczorem ale tylko tym ktore nie sa zbyt długo wycielone bo te co długa wycielone sa to juz szkoda pakowac kase i probowac rozdoic ustaw obok siebie krowy wycielone tak do 4 miesiecy i im dawaj tak jak napisałem 5kg paszy z de heusa na dzien plus tej kukuruydzy 20-25kg i na to mozesz rano i wieczorem po 0,5kg rzepakowej posypywac a sianokiszonka jesli jest dobra daj tez z 15kg na dzien a te pozostałe slabe krowy oddziel zebys ich nie zatuczył 10kg kukurydzy przy tej wydajnosci im starczy na dzien a sianikiszonki daj okolo 25 i siana i musi sie cos zmienic A powiedz mi jeszcze masz sianokiszonke czy kiszonke bo jesli kosiłes z pnia i ona jest bardzo mokra to moze nie byc zbyt dobre dla krow ale tak jak mowie ciezko na odleglosc u siebie mam sztuki co dzien obserwuje je widze jak apetyt a moze masz problemy z racicami albo stany kwasicowe no naprawde przyczyn moze byc duzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no jakies przyczyny musza byc ;) trzeba wypisac wszystko jak dr HOUSE i po kolei wykreslac :lol: * unikanie częstych i gwałtownych zmian paszy,

* stosowanie okresów przejściowych przy zmianie żywienia zimowego na letnie i odwrotnie,

* w dawce pokarmowej powinna znajdować się odpowiednia ilość węglowodanów strukturalnych tj. włókna surowego (powinno go być nie mniej niż 17% w suchej masie dawki pokarmowej i nie mniej niż 23% w suchej masie skarmianych pasz objętościowych),

* systematycznie przyzwyczajanie krowy do pobierania pasz treściwych, szczególnie w ostatnim okresie zasuszania i w okresie rozdajania,

* dzielenie większych dawek pasz treściwych na kilka odpasów (do 2,5 – 3 kg na jeden odpas),

* unikanie zadawania pasz nadmiernie rozdrobnionych,

* stosowanie prawidłowej techniki żywienia tj. nie podawanie w porannym odpasie paszy treściwej i młodych zielonek,

* unikanie skarmiania zbyt dużej ilości pasz kwaśnych (kiszonka z liści buraczanych, wywar gorzelniany) i zawierających łatwo fermentujące cukry (melasa, buraki cukrowe i pastewne),

* stosowanie substancji buforujących pH płynu żwacza (np. kwaśny węglan sodowy).

Mysle ze nie tylko iklosc tresciwych ma wplyw na kwasice takze ja bym tego nie wykluczał odrazu a tłuszcz ma nie za wysoki jak na ta wydajnosc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Wydaje mi się, że poza genetyką to poziom żywienia jest za niski. Poza tym, nie widziałem tych krów, ale np nasi sąsiedzi mają podobne wydajności-20l max w laktacji a "krowy" wielkości naszych jałówek do zapłodnienia... Jeśli kampio8002 posiada takie stado, to żywieniem niewiele wskóra. Oczywiście to tylko moje przypuszczenia- nie widziałem tego stada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj