Polecane posty

komodo    277

wiesz nie moge oteorzyc jakos go ale to jest polski wiec patrzac np MCHIRZ to nie ma czegos takiego jak wskaznik łatwosci wycielen.Jest procent łatwych porodow czyli jesli masz cos takiego to musisz wybrac dla jałowek tego z liczba jak najblizsza 100 mozna by tez patrzec po kalibrze buhaji ale to moze mylic duzy byk nie musi dawac duzych cielakow i na odwrot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

no to urzadzenie to raczej niezbyt dobry pomysł czlowiek jak ciagnie to czuje a tym to ocielisz kazda ale w krowie szkod moze narobic.No trzeba mierzyc byka na siły krowy sa takie hf ktore maja ciezsze porody niz miesne .I kolejna sprawa zeby nie zasuszac na dluzej niz 8 tyg bo to wszystko podnosi ryzyko trudnego porodu i nie przekarmiac krow podczas zasuszenia trzeba zastosowac Prawo ZERO ŚRUTY ;). A na zasuszenie to mozna samemu dawac w strzyki po co jeszcze mu placic i zapisywac sobie w jakims magicznym zeszycie(sadze ze kazdy taki prowadzi :lol: )jaki antybiotyk dostała dana krowa i stosowac kilka rotacyjnie w stadzie my mamy 20 krow to 4 rozne kupuje sie pudelko bo w kazdym jest akurat 20 sztuk i na zmiane bo jednak co roku ten sam to nie jest dobry pomysł jednak krowy sie uodparniaja i okaze sie ze zasuszona była dobra a ocieli sie z problemem.My stosujemy obecnie Nemast,Orbenin ,Cepravin i Sicovet stosowalismy jeszcze wczesniej Cefa Safe ale cos przestało działac i teraz Nemast

Te urządzenie do "wyciągania cielaków" jest bardzo dobre. Piszesz, że lepiej ręcznie bo można coś w krowie uszkodzić albo cielaka no i tu widać, że nigdy nie miałeś styczności z tym urządzeniem albo nigdy tak naprawdę nie zagłębiłeś się w zasadę jego działania i budowę przede wszystkim. Chodzi o to, że jest ono tak skonstruowane, że prędzej pęknie zapadka która jest jednocześnie zabezpieczeniem lub przy zbyt dużym obciążeniu poprostu puści luzując tym samym linki niż zrobisz krzywdę cielakowi lub krowie.. Uwierz mi jest to w brew pozorom bardzo bezpieczny przyrząd i niejednokrotnie naprawdę ułatwiający życie :D.

Edytowano przez kokoman0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Z tego co zrozumiałem:

Czyli załóżmy że w naszej wycenie każda średnia to będzie 100 pkt. Ale jest różnica w tym co chcemy wyczytać:

* Nie mogę zrozumieć bo nogi i racice wszędzie są razem oceniane ale przy nogach lepiej będzie trzymać się średniej 100 poniżej to nogi z tendencją do stopniowania a powyżej to bardziej szablaste.

* Co do racic powyżej 100 to krótki a poniżej 100 bardziej płaskie Ale tu jest lepiej gdy są krótkie bo płaskie są bardziej narażone

I jak tu pogodzić jak chce mieć stopniowane i krótsze? To przyjąć że lepiej będzie bliżej 100? Ale lepiej więcej jak mniej?

Wymię powinno być powyżej 100 ponieważ chcemy podnieść wymię i dno wymienia a jeżeli jest za wysoko to mniej niż 100 ? Dobrze rozumiem czy na odwrót?

* zawieszenie przednie i tylne również powinno być ponad 100 tak?

* nie wiem jak ocenić położenie strzyków jak powinno być?

* długość strzyków to krótsze mniej dłuższe więcej niż 100

* co do wielkości to chyba powinny być bardziej brane pod uwagę poniżej 100 bądź równe tak? Wydajność ta sama a mniej krowa zje bo duża potrzebuje więcej? wysokość w krzyżu 140-150cm?

* łatwość wycieleń im większa tym lepsza?

Na pewno dobrze jest przyjrzeć się krowie/jałówce przed zacieleniem czego nam trzeba aby ją poprawić i wtedy wybierać.

Nie wiem czy dobrze to rozumiem dużo pytań może pomożecie na pewno dużo ludzi też by się dowiedziało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Kokoman to prawda nie posiadam i nie zagłebialem sie ale byc moze mowimy o czyms innycm lub kolega mial jakies wlasnej roboty bo widziałem to tam nie bylo zadnych zabezpieczej taka wjha do poruszania i tyle wyciagali BBB 16 dni po terminie miał 70kg krowa poszła na ubuj tak popekała a cielak zdechł za trzy dni i mowił ze nie ma takiego zeby nie wyciagnał ale slyszy sie ze ludzie ciela ciagnikami to juz wogole mi sie wlos jezy :o ale ja naprawde staram sie tak dobierac ,mleczne jak i miesne do mozliwosci danej krowy i naprawde problemow nie ma a drga sprawa postepowanie podczas zasuszenia.

 

Chiquita ja postaram sie jakos otworzyc katalog i wtedy odpowiem na wszystkie pytania bo teraz moge na kilka ktore jestem pewny o co chodzi w nich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

jesli jest dobry inseminator to sam widzi jaka jest krowa i zaciela takim zeby bylo jej lzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Zgadza się, jak wspomni Ci o tym temacie raz czy drugi to po jakimś czasie sam się będziesz pytał o cielaki z mniejszą wagą urodzeniową. Podstawa to dobry inseminator i hodowca któremu nie jest wszystko jedno co robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ostatni raz zaufałem inseminatorowi w 2007ri na wiosne 2008r straciłem jałowke z tym ze mowiłem mu najmniejszego hf na jałowki a on ze ten bedzie dobry od tamtej pory mowie konkretna nazwe buhaja i rasa a tamten inseminator wiecej nie przyjechal

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

dokładnie tez jestem zdania ze hodowca ma wiedzieć czego chce a nie opierać się tylko na radach innych, to nasza firma nie kogoś i to my podejmujemy decyzje i przy porażce obwinić możemy siebie no i najważniejsze wyciągnąć konsekwencje.

Komodo a ty skąd nasienie bierzesz? to nie jest podobnie że średnia to 100??

Teraz będziemy mieli do zacielenia 100%HF i chce ją dać nasieniem SRB a jak będzie jałóweczka to będzie Montbeliarde nasieniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid013    2

Witam.Mam problem z zapaleniami, od jakiegoś czasu zdarzają mi się sztuki z zapaleniem ,którego nie mogę wyleczyć-stosuję MastiJet oraz MastiPlan.Oddawałem mleko do badania i nic nie wykazywało-2.5 tygodnia od zakończenia podania środka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ja biore z holenderskiej genetyki na najlepsze sztuki i szwedy tez od nich na jałowki i takze troche z Ki Samen glownie miesne i Jorrynem najlepszym ich hfem a teraz zamowie czesc z Konrada Butze i Manifolda

No 100 to jest srednia wlasnie ale nie wszedzie na plus jest wskazane

A co do tego zapalenia sprobuj moze Synergal ale jesli badanie nic nie wykazuje to musi byc gdzies przyczyna byc moze w zywieniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

przyczyn może być wiele najważniejsze jak masz taki problem to przed podaniem antybiotyku złapać w probókę mleko i zrobić antybiogram ! szerokie działanie ma np. tetra delta, poza tym to jest temat o żywieniu a nie o genetyce i leczeniu


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Simental 22- ale to sruty poekstrakcyjbej musisz dołozyc rzepakowej 1,5 kg na dzie podziel na dwie dawki i dawaj na kukurydze tylko nie daj odrazu tyle zeby nie było niemiłej niespodzianki

O jakiej niespodziance mówisz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

o biegunce


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsihosam    12

Miał ktoś z was styczność z programami komputerowymi takimi jak np. INRAtion (http://www.djg.pl/cdata/File/opisy/INRAtion%204%20-%20Podrecznik.pdf). Warto z tego korzystać? Szkoda tylko że jest to płatne bo bym przetestował. A może znacie jakieś podobne programy bezpłatne do przetestowania?

 

P.S. Może takie głupie pytanie, ale zapytam: Jak ocenić ile krowa ma % HF?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Drodzy koledzy!

 

Ostatnio kupiłem wóz paszowy Sano 5m. Posiadam 17 krów + młodzież, wydajność 7,5 tyś. kg mleka, tł. 4,2% , białko 3,56%

Chciałbym krowy podzielić na dwie grupy żywieniowe, TMR-1 (20l) i TMR-2 (30l).

Krowy produkujące do 25l dostawały by TMR-1 + pełnoporcjówka na każdy litr pow. 20l oraz TMR-2 dla krów 25l w górę + pełnoporcjówka na każdy litr pow. 30l.

Młodzież i krowy zasuszone dostawały by TMR-1 w ograniczonej ilości + słoma do woli.

Podział na większą ilość grup u mnie jest bezsensowne a z drugiej strony jeden TMR jest nieefektywny i drogi.

 

Sprawa druga czy mam do TMR dodawać słomę czy nie? Posiadam dobre kiszonki, skład TMR 30% lucerny, 70% kukurydzy.

 

Co myślicie o takim podziale, proszę o Wasze sugestie.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Myślę, że przy proporcji 70/30 należało by dodać słomę (około 0,5kg powinno starczyć- ale to powinieneś wyliczyć z zapotrzebowania na włókno)A podział co do wydajności wydaje się być ok, tyle, że to pmr a nie tmr:) ale zawsze lżej i łatwiej żywić. Zasuszone powinny dostawać to co dojące się krowy wymieszane z 3-4kg słomy na sztukę- podobno można tak dawać do samego ocielenia- bez stopniowego wprowadzania paszy treściwej (sano to promuje- ale to nie jest ich pomysł). A ile dałeś za wózek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Kolego slaw17, dasz rade wymieszać balota po polskiej prasie w tym 5m3 wozie?

Czy tylko pryzmy masz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

@ppp

 

Wóz kosztował 15 tyś. 2005r. odbierać go będę na dniach o ile Sano przywiezie nowy poprzedniemu właścicielowi. Co do czy to TMR czy PMR

bardziej w moim przypadku to TMR ponieważ tylko niektóre krowy dostaną paszę z ręki.

 

@ Pawel20

 

Ja mam lucernę w belach i z balotem powinien wóz bać sobie radę.

 

"Mi udało się zmieścić dwie bele(dość wilgotne)+ kukurydza i śruta razem było 2,5T i to granica możliwości dla niego " wypowiedz @darek1972 z tematu http://www.agrofoto....281#entry826281

 

Ja planuję dodawać treściwe do wozu przed objętościowymi czy lepiej na końcu?

 

Z tego co się orientuję na zgrzewanie się TMR-u w lecie specjaliści polecają kw. mrówkowy w ilości 1l/tonę. Co myślicie o dodawaniu tego preparatu do wozu? http://www.agrifood.com.pl/pl_PL/oferta/bydlo/dodatki-kiszonkarskie/termo-sil-dodatek-kiszonkarski-hamujacy-zagrzewanie-kiszonki.html

Edytowano przez slaw17

antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Kolejność ładownia pasz: słoma, treściwe, lucerna, kukurydza. To co długie musi mieć czas na rozdrobnienie, to co suche musi być wrzucone przed mokrym- lepiej się okleja i równomiernie miesza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

Wczoraj ocieliła mi się jałówka Simentalka. Miała trochę spuchnięte wymię oczywiście smarujemy maścią i zdajamy do końca ale opuchlizna się utrzymuje już 2 dzień i nie leci mleko takie czyste tylko tak jakby z krwią.( można go dawać cielakowi ??) i moje pytanie jest takie , co zrobić żeby szybciej jej to zeszło bo samo dojenie jest uciążliwe ?? jaką maścią Wy smarujecie ?? może mniej karmić ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

u mnie na spuchnete wymie stosuje olej jadalny i zazwyczaj przechodziło tani i sprawdzony sposób, całe wymię posmaruje olejem i staram sie wetrzec olej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Ja bym Ci radził dać antybiotyk jak jest krew. Możliwe że opuchlizna jest na tle bakteryjnym.

Co do mości weź jakąś z kamforą.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj