Polecane posty

milanreal1    319

Po 1 to szczyt laktacji już minął i nie będą Ci doiły tyle co w pierwszych 2 miesiącach laktacji. A raczej wskazane jest żeby mniej doiły, z tego co napisałeś za 2 miesiące trzeba je zasuszyć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Kolega wyżej ma racje,

 

A o wydajność walczy się od samego początku i podejrzewam ze decydujący u ciebie był koniec wypasu

ja np zrezygnowałem z wypasu

Bo dołek który krowy maja przy zmianie paszy praktycznie nie jest do wyrównania

wiec krowy dostają cały rok tmr a tylko czasem przez miesiąc dostają do niego około 10 % zieloni tak żeby uzupełnić beta karoten

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolll92    0

Witam też mam problem ostatnio wycieliły mi się 2 jałówki i jedna z nich po ok. 2 tygodniach od wycielenia zaczęła słabiej jeść.

Jaka może być przyczyna tego stanu? Dodam, że jest to simental, do tej pory doiła 25L/dzień.

Dostaje ona sianokiszonkę (trochę słabej jakości), kiszonkę z kukurydzy i śrutę z owsa i pszenżyta+otręby pszenne, 800g. koncentratu wysokobiałkowego 38% a i ok.0.5kg granulatu 18

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bizonlove    1

Ale ja zamierzam dopiero hodować i chciałem wiedzieć mniej więcej jakie dawki i czego na początek bo im dłużej będę hodował to bardziej będę wiedział co dawać żeby osiągnąć dobrą wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

tzn że już nic się nie da z tym zrobić??? Że aż do zasuszenia będą dawały tak mało mleka?? Praktycznie dostawały to samo do jedzenia a na łąkę można powiedzieć że chodziły się przewietrzyć wtedy wydajność była zadowalająca a teraz mnie to martwi że jest to tak mało :( A mam jeszcze jedno pytanie. Czy ma znaczenie że śrutę i otręby daje na mokro ??? tzn razem z wodą ... czy ma to wpływ na wydajność????? A może jakieś witaminy w zastrzyku lub koncentrat nie drogi poprawiłby wydajność???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Jeśli dajesz własna śrutę to jakieś komponenty białkowe musisz podać

Jakiś koncentrat w ilości około 32 % nie zaszkodzi

 

A to ze w formie płynnej to nawet plus dla ciebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bercikoo    0

Pomóżcie mi ułożyć dawkę bo mam 3,5 tłuszcz a białko nie wiem i daje na 33 krowy:

Kiszonka z trawy późno zbierana 300kg

Kiszonka z kukurydzy 500kg

Wysłodki mokre 500kg

Słoma 30kg

Rzepak 40kg

Pasza de heus 18% 80kg

Nie potrafię przekroczyć średnio 17L mleka od sztuki a jeszcze jedno nie mam krów pod ocena

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

Wiele nie da się zrobić, jedynie dieta ścisła i witaminy teraz ale o wydajności będzie świadczyć żywienie teraz tzn. zdolność pobrania suchej masy z paszy w ostatniej fazie zasuszenia


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolokamil    0

Wydaje mi się że powinieneś im dorzucić białka no i tej treściwej jest trochę mało jak byś im dał chociaż 4kg to pewnie mleko by podskoczyło. Ale tak szczerze to na oko ciężko ustalić dawkę nie znamy nawet jaki wychodzi ci średni mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bercikoo    0

Pomóżcie mi ułożyć dawkę bo mam 3,5 tłuszcz a białko nie wiem i daje na 33 krowy:

Kiszonka z trawy późno zbierana 300kg

Kiszonka z kukurydzy 500kg

Wysłodki mokre 500kg

Słoma 30kg

Rzepak 40kg

Pasza de heus 18% 80kg

Nie potrafię przekroczyć średnio 17L mleka od sztuki a jeszcze jedno nie mam krów pod ocena

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom220    0

Ja bym zostawił słomę dlatego ze dajesz wysłodki mokre a dosypał do tego kwaśnego węglanu sodu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolokamil    0

Najtaniej cie wyjdzie jak dasz 150 gram na sztukę mocznika nawozowego. Ja teraz zaczynam go dawać poczekamy na efekty teraz mam 22 litry od sztuki zobaczymy czy podskoczy mleko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Nie chcę zakładań nowego tematu

ale mam takie pytanko

 

Mieliście może na teście lub już posiadacie aplikator dozowania witamin do wody dla krów

 

Jak to się wam widzi

bo ja nie jestem zadowolony i chcę go zwrócić

 

Zdjęcie jest w mojej galerii albo niedługo będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Kolego z tym mocznikiem to bym bardzo ostrożny. Nie wiedząc jaki mamy mocznik w mleku nie powinniśmy podawać mocznika, poza tym zwiększenie mocznika w mleko spowoduje to ze krowa będzie nam się ładnie doić ale zacznie siadać rozród wiec coś za coś, po to bilansuje się dawki pokarmowe aby było i mleko i rozród,

 

A rozród w stadzie jest ważniejszy jak mleko bez potomstwa mleka nie będzie


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pomóżcie mi ułożyć dawkę bo mam 3,5 tłuszcz a białko nie wiem i daje na 33 krowy:

Kiszonka z trawy późno zbierana 300kg

Kiszonka z kukurydzy 500kg

Wysłodki mokre 500kg

Słoma 30kg

Rzepak 40kg

Pasza de heus 18% 80kg

Nie potrafię przekroczyć średnio 17L mleka od sztuki a jeszcze jedno nie mam krów pod ocena

Ja bym tu zrezygnował z paszy z heus (drogo i mało wartościowe)

1. opcja 2 kg śruty sojowej + 250g witamin na krowę

2. opcja 3 kg śruty rzepakowej + 250g witamin na krowę

A jak chcesz stosować mocznik to od razu jakąś osłonkę radzę np. tłuszcz palmowy

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

Najtaniej cie wyjdzie jak dasz 150 gram na sztukę mocznika nawozowego. Ja teraz zaczynam go dawać poczekamy na efekty teraz mam 22 litry od sztuki zobaczymy czy podskoczy mleko

akurat mocznik nawozowy to nie jest takie złoto tylko jak dla mnie ostateczność a dlaczego ? ponieważ zwykły mocznik jest odrazu rozkąłdany w przewodzie pokarmowym i powoduje uderzeniowe dawki azotowe a to powduje silny wzrost amoniaku-bardzo szkodliwe, trzeba dzielić go na dawki max 30 gram do porcji paszy (mjiej jeśli krowa jest mała) po drugie najpierw zastepuje sie braki mocznika zwiększoną dawką sruty sojowej lub rzepakowej wystarczy zwiekszyc ilość rzepaku 0,7kg do 1 kg na sztuke więcej choć sojowa byłaby jeszcze lepsza. to nie PRL że nie ma czym zastąpić białko podając odrazu mocznik po trzecie najlepiej paszę zrobić samemu chyba że nie ma z czego przy dużej wydajności 18% białka to za mało przy nadwyzce energi potrzebna jest pasza 21%, podawanie wartości typu kiszonka z kukurydzy, trawa itp może ograniczyć się do wartości uśrednionych pasza a pasza to jest różnica po czwarte tak jak kolega napiasł trzeba monitorować stale poziom mocznika w mleku, jego podanie w odpowiedniej porze karmienia też ma ogromny wpływ np. podając mocznik na 1-2 godzinę przed dojeniem spowoduje że w mleku wykaże wysoka wartość mocznika co też nie jest miarodajne. co do ilości witamin 250 gram ? wiatminy a witaminy to też różnica wszytsk ozależy od składu mieszanki mineralnej np. z schaummann witamin rindamin/rindavit wystarczy max 200 gram na sztukę chyba że jest bardzo wysoka wydajność to więcej można ale dla krów cielnych wystarczy nawet i dla niekótrych 100 gram dziennie na sztukę. każdą paszę wprowadza się stopniowo tym bardziej podawanie mocznik - organizm krowy na zmianę paszy reaguje nawet 10-14 dni (chodzi o florę bakteryjną ukłądu pokarmowego). Stężenie mocznika też ma wpływ na rozród i to powiedziłabym dość duży


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Najtaniej cie wyjdzie jak dasz 150 gram na sztukę mocznika nawozowego. Ja teraz zaczynam go dawać poczekamy na efekty teraz mam 22 litry od sztuki zobaczymy czy podskoczy mleko

 

 

kto Ci tak doradzil????

 

maksymalna dawka i to z wozem paszowym to 100gram, oczywiscie mowie o poziomie bezpiecznym, ja bym uwazal. Osobiscie daje 60gram

 

poza tym do mocznika trzeba dawac latwo dostepna energie, dodatki tluszczowe, dobrej jakosci qq.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

akurat mocznik nawozowy to nie jest takie złoto tylko jak dla mnie ostateczność a dlaczego ? ponieważ zwykły mocznik jest odrazu rozkąłdany w przewodzie pokarmowym i powoduje uderzeniowe dawki azotowe a to powduje silny wzrost amoniaku-bardzo szkodliwe, trzeba dzielić go na dawki max 30 gram do porcji paszy (mjiej jeśli krowa jest mała) po drugie najpierw zastepuje sie braki mocznika zwiększoną dawką sruty sojowej lub rzepakowej wystarczy zwiekszyc ilość rzepaku 0,7kg do 1 kg na sztuke więcej choć sojowa byłaby jeszcze lepsza. to nie PRL że nie ma czym zastąpić białko podając odrazu mocznik po trzecie najlepiej paszę zrobić samemu chyba że nie ma z czego przy dużej wydajności 18% białka to za mało przy nadwyzce energi potrzebna jest pasza 21%, podawanie wartości typu kiszonka z kukurydzy, trawa itp może ograniczyć się do wartości uśrednionych pasza a pasza to jest różnica po czwarte tak jak kolega napiasł trzeba monitorować stale poziom mocznika w mleku, jego podanie w odpowiedniej porze karmienia też ma ogromny wpływ np. podając mocznik na 1-2 godzinę przed dojeniem spowoduje że w mleku wykaże wysoka wartość mocznika co też nie jest miarodajne. co do ilości witamin 250 gram ? wiatminy a witaminy to też różnica wszytsk ozależy od składu mieszanki mineralnej np. z schaummann witamin rindamin/rindavit wystarczy max 200 gram na sztukę chyba że jest bardzo wysoka wydajność to więcej można ale dla krów cielnych wystarczy nawet i dla niektórych 100 gram dziennie na sztukę. każdą paszę wprowadza się stopniowo tym bardziej podawanie mocznik - organizm krowy na zmianę paszy reaguje nawet 10-14 dni (chodzi o florę bakteryjną układu pokarmowego). Stężenie mocznika też ma wpływ na rozród i to powiedziałbym dość duży

Wszystko się zgadza ale z tego co podał kolega to stosuje TMR a tam pasza jest wymieszana i krowa pobiera cały dzień ?? Co tych witamin to oczywiście witaminy witaminom nie równe ale przy TMR zastosował bym górną dawkę bo może i jakieś sztuki potrzebują mniej ale są te co i więcej, a 250g bo przeważnie tyle wynosi max dawka choc to nie jest regułą. Przeważnie sami możemy to sprawdzić, patrząc na ulotkę. Oczywiście pisząc witaminy chodzi mi o mieszanke mineralno-witaminową.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ja stosowałem podawanie mocznika w fazie testów max 50 gram na sztukę dziennie podzielone na dwie dawki z czego u mnie miały nadmiar energii ze wzgędu na zaziarnioną kiszonkę z kuku o dużej energii, do paszy treściwej dorzuciłem już max. białka co mogłem, co odbiór mleka badałem zawartośc mocznika w mleku który po 2 tygodniach z 20 mg/l wzrósł do wartości 140 mg/l przy białku rzędu 3,6-3,73.

 

któy kolega stosuje TMR i mocznik mo nie zrozumiałem ? można i sypać 250 gram tyle że zalezy tez w jakiej fazie lakatcji jest stado , jeśli mamy jedną dużą grupę krów od wycielonych do krów w 6 miesiącu ciąży to ok, ale jeśli mamy stado podzielone na grupy w różnych fazach laktacji to bez przesady. poza tym nie mam TMR ale mocznik mieszam z kuku krowom, podaje dwa razy dziennie a treściwe dzielę na 4 razy wtedy. Ale jak poda jakiś łeb 50-70 gram na raz to życzę powodzenia

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolokamil    0

tak jak pisałem wcześniej ja daje 150 gram na sztukę ale z tym że jest to w wozie paszowym a przed zastosowaniem mocznika nawozowego średnia zawartość mocznika w mleku wynosiła 163. jaki teraz wyjdzie zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

tu nie chodzi o to jaka zawartosc miales wczesniej tylko o to aby krowy sie nie potruly.

 

tak jakby dla Ciebie zamiast wodki denaturat dac odrazu bez przyzwyczajenia. Moim zdaniem taka dawka to blad na dluzsza mete


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj