Polecane posty

Panowie jak namówić ojca do skorzystania z porad żywieniowcy ? Tłumaczyłem mu że, poprawi wydajność stada i zdrowotność. Ale ojciec w ogóle nie słucha ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kws    2

Witam p/p jakim produktem paszowym poprawić pobieranie jedzenie TMR słabo jedzą myślę ze przez popowodziowe opóźnione zbiory sianokiszonki z traw ale w odległości 40 km każdy ma podobne kiszonki. Weterynarz poleca drożdże

co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Mam takie pytanie, co zrobic zeby krowy dawaly wiecej mleka?

Podam co im daje jesc jesli czegos nie daje to prosze mi napisac

Daje im Kiszonke z qq i 5kg srutu na sztuke oczywiście do woli siana i woda to podstawa.

3 krowy daja dziennie 10l mleka :lol:


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lusjan    248

A do śruty zbożowej co dodajesz z białkowych?

Nie bardzo wiem jak masz przygotowaną kiszonkę i siano, w jakiej fazie, z jakich roślin to sianko, u mnie np. mam problem z wydajnością ponieważ przez tą powódź sianokiszonka była zbierana po kwitnieniu, białko poszło w przemiany :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miras258    0

Mam takie pytanie, co zrobic zeby krowy dawaly wiecej mleka?

Podam co im daje jesc jesli czegos nie daje to prosze mi napisac

Daje im Kiszonke z qq i 5kg srutu na sztuke oczywiście do woli siana i woda to podstawa.

3 krowy daja dziennie 10l mleka :P

 

Są różnego rodzaju pasze i koncentraty. My od kilku lat dodajemy do śruty "krasule" i coś jeszcze ale nie pamiętam nazwy. Efekty są dobre. Pomysł o zmianie diety np kilka dni to kilka to. My dajemy na przemian wysłodki i kiszonkę z liści buraczanych a jeśli któraś straci apetyt to buraki opasowe. :D a jak to nie pomoże zmień krowy ;)


nie ma opierdala... sie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Dawno nie czytałem tu czegoś bardziej błędnego. NIE zmienia się składu żywienia. Żywisz bakterie w żołądkach krowy, a one przetwarzają karmę na składniki przyswajalne przez układ krowy. Zmieniając często skład nie dajesz się wykształcić florze.

 

Do @Wacek21: przeczytaj choć jedną książkę o żywieniu krów, wierz mi, opłaci się. Nie wiadomo jakie masz składniki do dyspozycji, ile masz krów, jaka rasa, jak mieszasz paszę. Daj nam szansę. Nie dajesz wcale białka, a i nie wiem co masz za energię z kukurydzy i śruty. Słoma i siano to wypełniacz, powinno się ograniczać jej podawanie na rzecz bardziej wartościowych składników. Żywienie to dość ścisła wiedza, Składa się z bilansu trzech składników w zależności od ich przyswajania i z uwzględnieniem terminu podania. To wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

No faktycznie białka prawie wcale nie daje, siano zbierane już po fazie kwitnienia ale 2gi pokos był zbierany w odpowiednim terminie i siano jest "soczyste". Kiedyś dawałem makuch rzepakowy, dobry będzie? czy mam kupić jakieś pasze typu protamilk czy jak wspomniał kolega krasule ? Ile mam dawać tego krowom?

Jeszcze mam jeden problem, jałówki nie chcą jeść kiszonki z qq. Kiszonka ubita nie jest spleśniała ani ciepła a jałówka tego nie chce jeść jak ja nakłonić do spożywania tej kiszonki?


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Napisz ile masz krów, jaka rasa, czy masz wóz paszowy, ile białka, tłuszczu, mocznika i komórek somatycznych. Czy chodzą na łące, czy obora. Bez takich informacji ciężko coś wymyślić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lusjan    248

Makuch jak najbardziej, ma dużo białka, śruta sojowa lepsza, łatwiej przyswajalne białko no i więcej go, z tym że droższa. Nie wiem jak to jest u Was, u mnie dla plantatorów rzepaku są zniżki, także w znacznej mierze używam makuchu, sojowa dopiero wchodzi u mnie.

Nie bardzo wiem o co chodzi z tą soczystością, sianko powinno mieć z 85% sm żeby móc przechowywać.

Protamilk z tego co kojarzę ma dużo aminokwasów egzogennych, także dobrze go dodawać do paszy. No i dodatek mineralno-wapniowy rzecz jasna :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Produkcja niewielka, 3 krowy mleczne, wozu paszowego naturalnie nie mam, białka, tłuszczu, mocznika, komórek somatycznych nie badam, bo sprzedaje mleko po ludziach, i robimy seri i masła, ale chciałbym przestawać się bawić z mlekiem i sprzedawać do mleczarni. Ale jeśli co tydzień miel by przyjeżdżać po 50l to bezsensu, albo krowy muszą dać więcej mleka albo wynocha z obory. Od maja do listopada chodzą po łące. W zeszłym roku kiedy dawałem im wysłodki buraczane był spadek mleka w okresie zimowym ale nie aż taki jak w tym roku. Jutro ktoś pojedzie po pasze i popytam jakie są u mnie pasze bogate w białko.

 

 

 

 

<----- 800 post :D


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Wg mnie to masz takie opcje: albo zwiększysz stado do 25-50 szt i zaczniesz się tym bawić na poważnie, albo przejść całkowicie na mleko ekologiczne czyli trzeba zsynchronizować termin wycieleń na maj i sprzedawać mleko przez wyroby. Inaczej to nie ma sensu. Narobisz się a efektu nie będzie żadnego. Obecnie mleczarnie raczej rezygnują z mniejszych dostawców bo im się transport i badanie nie opłaca.

Ta druga opcja jest ciekawsza. Żywiłbym w jesieni, zimie i na wczesną wiosnę sianokiszonką (balot raz na kilka dni) plus zakiszone w lecie młóto jęczmienne ( z browaru). Energii dodał bym minimalnie: albo śruta pszenna/jęczmienna, albo jakiś premix, obojętne jaka firma, byle tanio i dobrze. W lecie dodatkowo witaminy na łące (np lizawka).

Tak, żeby było tanio, mało roboty, i ekologicznie. I skupiłbym się na przetworach z mleka. To ma przyszłość.

Dawka dla krów które mają wydajność 40-50 litów mleka jest droga, w formie TMR i ma zazwyczaj około 8-15 składników. Nie będzie Ci się opłacało.

 

PS: z makuchem trzeba uważać, jest słabo przyswajalny. Wysoko wydajne fermy tym nie żywią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Rozumiem, a jeśli przeszedłbym na opasy, to również podobno jest opłacalne, opasam parę byczków na rzeź efekty na kiszonce z kukurydzy, sianie i śrucie jęczmiennej są zadowalające, tylko musiałbym poszukać dobrego pewnego odbiorcy ;)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lusjan    248

Nie wiem kto Ci powiedział, że wołowina jest opłacalna, od 2006 roku liczebność stad mięsnych spada na łeb na szyję nie bez powodu, no, chyba że faktycznie dostaniesz świadectwo ekologicznej żywności, znajdziesz odbiorców itd.

3 krowy, hm, u nas na uczelni mówią o tym: chów hobbystyczny ;] Jeśli już te krowy mają być to proponowałbym nie rzucać się na duże wydajności, bo do tego trzeba mieć bazę pokarmową. Przy niewielkich nakładach paszowych możesz osiągnąć max wydajność ras zachowawczych, jak masz 4 takie krowy to zgłaszasz i dostajesz dopłatę od sztuki na rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

U mnie krowy ostatnimi czasu zaczęły dostawać marchew co zauważyłem

Nie zostawiają paszy wyjadają co do joty

Minoł problem z brakiem rui

przybyło mleka

lepsza kondycja

jeżeli macie gdzie kupić dobra i tania marchew polecam niedaleko mnie jest duża przetwornia i zabieram od nich oskrobiny marchwi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lusjan    248

A ja tak jeszcze zapytam specjalistów, ile kosztuje analiza próbki na zawartość białka i energii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Tez dawałem marchew krowom ale znacznej poprawy nie zauwazyłem, moze i chow hobbystyczny ale i tak trzeba koło tego chodzić, chyba, zeby zalozyc stado rasy Polska Czerwona bo juz jedna mam ;)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Praktycznie w większych fermach firma żywieniowa robi to na swój koszt, np Josera ma dwa przenośne analizatory NIR i żywieniowiec robi badanie u Ciebie w ciągu kilku minut.

Balice http://www.izoo.krak.../cennik2008.htm

 

Chyba się system zająkał, w tym samej sekundzie wygenerował dwa posty. Jak jakiś moderator może, to najlepiej niech usunie jeden. Ja nie widzę takiej możliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lusjan    248

Liczyłem na jakieś tańsze cenniki, ten widziałem i nie bardzo wiem za co tyle chcą, przykładowo sm można obliczyć samemu mając mikrofalówkę czy dobrą suszarkę i wagę, a oni za to chcą z przygotowaniem próbki 57 zł ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Te przenośne analizatory nie za bardzo odzwierciadlają wynik, do tego potrzeba sprzętu laboratoryjnego, co do analiza na swoim terenie pracy mogę wykonać je bezpłatnie w nowoczesnym laboratorium ,


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

To są bardzo dobre, profesjonalne analizatory, są kalibrowane w Balicach. Koszt takiego z tego co wiem to około 150 tys. Sama kalibracja jednego składnika to 20 tys. Sądzę że są bardzo dobre. Nie jestem fachowcem od tego, ale wyniki są generowane z niewielkim błędem. Dr Lach takiego używa w Osięcinach, (a przynajmniej 2 lata temu widziałem jak dostał to urządzanie) a oni tam maja raczej dobry sprzęt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shreku94    0

Panowie u mnie to wygląda tak że krowy rano dostają śrutę(żyto,owies,otręby) w tym roku miałem mało owsa i nie daje owsa do śruty ale pszenżyto i do tego dostają pół na pół śruty rzepakowej z laktoma i potem dostają sianokiszonkę i na rano tyle na południe daje kiszonkę z QQ i jeszcze śruta ta sama dawka co rano. Wieczorem daje im po 1kg suchych wysłodków buraczanych melasowanych (toffi) i słomę. Myślałem jeszcze na soją co wy myślicie o tym ? Jeżeli będę dawał soje to wydajność się trochę poprawi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj