Polecane posty

Pestus123    4

Tak tylko teraz trzeba przekonać ojca do śruty rzepakowej, sojowej i jakiś witamin... My akurat mamy problem z powtórkami, np krowa powinna być 3 m-ce cielna, a ma ruje ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Tak tylko teraz trzeba przekonać ojca do śruty rzepakowej, sojowej i jakiś witamin... My akurat mamy problem z powtórkami, np krowa powinna być 3 m-ce cielna, a ma ruje ;[

 

jaki masz mocznik i białko? ogolnie powinno byc mocznika 250 i białka powyzej 3,2. jesli nie masz to trzeba zmienic dawke

 

mozna zamienic soje i rzepak na mocznik (tak ten nawozowy) jest zdecydowanie tanszy ale trudniej go podac, osobiscie nie praktykuje


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

Średnia białka jest około 3.2 mocznik za niski większa ilość krów nie przekracza 100 ;[ Energię krowy mają bo dostają kiszonkę z QQ

 

Co do dawki, to wiem że trzeba ją zmienić, jak przyjedzie babka z Sano to niech zbada paszę

 

Kolego statek myslisz że jak podwyższy się białko i mocznik to będą się lepiej zacielały??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Najpierw zajmij sie podniesieniem białka, przez dodatnie do paszy komponentów białkowych lub typowych koncentratów lub korektorów białkowych, potem podejdziesz do sprawy zacieleń, osiągnij mocznik ok 200 bedzie ok i wtedy trzeba to zbilansować z energię,


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

klopocik91

@thecook można na coś zamienić soje i rzepak? koszty?

 

Powiem Ci że ciężko

Rzepaku nie ma szans zamienić jeśli się weźmie pod uwagę koszty. Jest coś takiego jak mocznik chroniony, otoczkowany. Na zachodzie bardzo często stosowany. Zwykły mocznik rozkłada się w żwaczu i to jest dużym problemem, otoczkowany już podobnie jak soja. Jego cena jest spora bo ponoć 8-9zl/kg. Stosujesz go 8 x mniej niż soji tzn jak masz soji 2kg to dajesz 250g mocznika. Oszczędności są ale widać je na dużym stadzie.

Wrzuć sobie w Google OPTIGEN.

Sporo ostatnio pisał o tym prof. Kowalski w TopAgrar, wnioski są bardzo pozytywne. Wg mnie oszczędności są około 200-300 zł/miesiąc/krowa.

Druga droga to sorgo, i inne śruty jak arachidowa, słonecznikowa. Ale trudno dostępne i nie mają takiej koncentracji białka.

Białko wg mnie najtaniej to bardzo dobre łąki zebrane w terminie z dodatkiem koniczyny innych motylkowych 15-20% powierzchni, wysokowydajne łatasz innym białkiem skoncentrowanym.Ale to wszyscy wiemy.

 

Pestus123:

Podniesienie koncentracji białka nie spowoduje lepszego zacielania. Rozumiem że ruje masz ok, ale za każdym razem powtarzają, czy resorbują? Jak powtarzają to kilka przyczyn, np kiepska inseminacja, kiepski inseminator, mało witamin np selenu itd. Mogę też resorbować jak mają mało energii. Jak to jest duży i powszechny problem zrób badania krwi, wszystko wyjdzie.

Ile masz tłuszczu?

Mocznik powinien być od 220-300 zależy od krowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Musisz dać więcej białka, nie wiem tez jak u Ciebie jest z witaminami, ważne jest aby krowa miała cały czas dostęp do witamin, bloki itp.

 

Mocznik musi być około 200, jeśli nie będzie to na pewno będą powtórki, wiem to po swoim przykładzie

 

Ja stosuje czysta soje, boje się czegoś innego stosować


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur12441    125

Sory że dopiero teraz odpisuje ale siła wyższa... Oczywiście że chodzi o 15 litrów na dzień ale przez pierwsze 100 dni laktacji dochodzi do 20 litrów dziennie... A z rujami różnie bywa nie zawsze pokazują wycielenia w miarę ok (ostatnio trafiła się nawet parka:D) łożysko po wycieleniu najczęściej samo odchodzi niekiedy tylko potrzeba je odejmować :P Jak już wspomniałem najgorzej jest z pokazywaniem rui szczególnie u młodszych sztuk (pierwiastki jałówki)a starsze krowy nie maja z tym problemu... Myślę że to wynika właśnie z tego złego sposobu żywienia :( Jestem w 4 klasie Technikum Rolniczego trochę się więc orientuję ale niestety nie ma oddzielnego przedmiotu jak żywienie zwierząt i dlatego poprosiłem was o pomoc ...

Aha i mam jeszcze pytanie czy dzielić daną paszę na dawki ( chodzi mi o to czy np kiszonkę z kuku dać na raz czy podzielić na dwie dawki to samo z sianokiszonką wysłodkami itp)?

Jak można sprawdzić ten mocznik u krów bo z tego co czytałem w necie to są do tego specjalne paski do testów do sprawdzania w mleku ? Jak popełniłem gdzieś jakiś błąd w swojej wypowiedzi to z góry sory :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

klopocik91

@thecook można na coś zamienić soje i rzepak? koszty?

 

Powiem Ci że ciężko

Rzepaku nie ma szans zamienić jeśli się weźmie pod uwagę koszty. Jest coś takiego jak mocznik chroniony, otoczkowany. Na zachodzie bardzo często stosowany. Zwykły mocznik rozkłada się w żwaczu i to jest dużym problemem, otoczkowany już podobnie jak soja. Jego cena jest spora bo ponoć 8-9zl/kg. Stosujesz go 8 x mniej niż soji tzn jak masz soji 2kg to dajesz 250g mocznika. Oszczędności są ale widać je na dużym stadzie.

Wrzuć sobie w Google OPTIGEN.

Sporo ostatnio pisał o tym prof. Kowalski w TopAgrar, wnioski są bardzo pozytywne. Wg mnie oszczędności są około 200-300 zł/miesiąc/krowa.

Druga droga to sorgo, i inne śruty jak arachidowa, słonecznikowa. Ale trudno dostępne i nie mają takiej koncentracji białka.

Białko wg mnie najtaniej to bardzo dobre łąki zebrane w terminie z dodatkiem koniczyny innych motylkowych 15-20% powierzchni, wysokowydajne łatasz innym białkiem skoncentrowanym.Ale to wszyscy wiemy.

 

Pestus123:

Podniesienie koncentracji białka nie spowoduje lepszego zacielania. Rozumiem że ruje masz ok, ale za każdym razem powtarzają, czy resorbują? Jak powtarzają to kilka przyczyn, np kiepska inseminacja, kiepski inseminator, mało witamin np selenu itd. Mogę też resorbować jak mają mało energii. Jak to jest duży i powszechny problem zrób badania krwi, wszystko wyjdzie.

Ile masz tłuszczu?

Mocznik powinien być od 220-300 zależy od krowy.

 

Energi myślę że im nie brakuje, bo dostają QQ, tłuszcz ok 4,2% , białko 3,2%. Pasze jaką dostają to kiszonka z QQ, kiszonka z mieszanki owsa i jęczmienia, śrutę (owies, jęczmień, żyto) sianokiszonka ale nie zbyt dobrej jakości no i na noc słomę. Witamin żadnych nie dajemy niestety

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki0489    10

Wcinam się nieco w ten temat aby przedstawić mój przepis na średnią 7824kg mleka na rok

otóż

1. Genetyka

2. I jeszcze raz genetyka :P

3. Pasza treściwa to tylko NUTRENA! kromilk stabilo 20

4. Kiszonka z kukurydzy 25-30kg dziennie

5. Sianokiszonka do oporu

6. Od czasu do czasu siano na przekąskę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Zapomniałeś dodać wozu paszowego i dobrego bilansu. Pasza treściwa jest we wszystkich firmach podobna, w nutrenie jest ten plus ze można dodać do niej np. kwaśny węglan według własnego uznania


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Pestus123: Energi myślę że im nie brakuje[...]

 

Zależy jaką i ile kukurydzy. Jaki masz skład śrut? żyto ma substancje anty żywieniowe i ogranicz je do max 20%, jest poza tym niesmaczne, krowy nie lubą żyta. Owies praktycznie ma najmniej energii, lecz ma włókno które opóźnia procesy trawienne i trochę tłuszczu. Czyli głównie masz energię z jęczmienia i kukurydzy. Nie wiem ile czego dajesz ale za dużo energii może tam nie być.

 

Na pewno masz za mało białka i witamin. Jak chcesz robić około 25-30l/krowę to musisz dodać białka i witamin.

 

Ile dajesz tej słomy? Albo ile kg jedzą paszy, a ile dopychają słomą sobie wyliczymy. Słoma ma włókno, fakt. Im więcej mleka tym mniej słomy się mieści w dawce, przy 30l to 0,5kg/krowę, przy 25 to 1kg/krowę. Jak zjedzą więcej to nie zmieści im się TMR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

Wszystko jest dawane z ręki w dzień dostaną do oporu kiszonkę z qq, owsa i jęczmienia, Śrutę rano i popołudniu. Na wieczór dostaną sianokiszonkę, zależy jak mają pełne koryta i nie zjedzą to nie dostają na noc słomy. Ale zazwyczaj dostają na noc słomę jęczmienna ile chcą to zjedzą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki0489    10

@statek

Paszowóz jest już w planach a stabilo ma już w swoim składzie kwaśny węglan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Wszystko jest dawane z ręki w dzień dostaną do oporu kiszonkę z qq, owsa i jęczmienia, Śrutę rano i popołudniu. Na wieczór dostaną sianokiszonkę, zależy jak mają pełne koryta i nie zjedzą to nie dostają na noc słomy. Ale zazwyczaj dostają na noc słomę jęczmienna ile chcą to zjedzą...

 

Kukurydzy do oporu tzn. mniej więcej jaka dawka na sztukę/doba?

Na wieczór jak maja pełne koryta tzn. że nie wyjadają? Jak rano wchodzisz do obory to mają pasze w korycie czy wszystko wyjedzone?

Jak zadajesz ponownie paszę to krowy chętnie ją pobierają?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

Rano mają już zjedzone. No jeżeli nie mają qq a narzucę im sianokiszonki to trochę zjedzą, no ale nie wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

@Pestus123

No więc słabo to widzę. Moje uwagi:

 

1) Krowy bardzo lubią i wręcz muszą mieć takie same jedzenie codziennie i o takim samym składzie. Jak dajesz z ręki to dajesz różnie -chyba że źle rozumiem, - bakterie w żwaczu nie mają stabilnego życia.

2) Masz za mało białka i to dużo za mało. Mocznik 100 to bardzo słabo.

3) Zapychasz żwacze słomą i to nieregularne. Trzeba i rano i wieczorem dawać to samo. Zrób rano więcej i daj na cały dzień, w lecie dziel na dwa: pół daj rano a pół wieczorem, bo skiśnie. Dodaj do tego słomę. Albo słoma cały czas ale równolegle pasza.

4) Kup jakąś pasze treściwą 36 z witaminami. Obojętne jakiej firmy, co wyjdzie taniej i która ma blisko dealera znającego się na analizie żywienia. Niech żywieniowiec zbilansuje Ci dawkę. Ale uważaj, bo oni mają zwyczaj dowalić białka z górnej półki i krowy się zakwaszą. Dawaj to przez miesiąc, ale zaczynaj podawać powoli, żeby do 100% dawki dojść w ciągu 3-4 tyg. Jak kał będzie za rzadki lub będziesz widział duży mocznik, daj bufor.

5) Dokładnie odmierzaj dawki w paszy, do tego potrzebna jest waga. Paszę trzeba dobrze zmieszać, np w betoniarce.

Po tym mleko powinieneś mieć.

 

Szkoda tej kukurydzy co dajesz, bo krowy tego nie wykorzystują, a jest to droga kiszonka. Jakbyś zrezygnował z kukurydzy i dał tylko sianokiszonkę efekt miałbyś taki sam, tyle że było by dużo taniej.

Dowcip polega na tym, żebyś miał mleko powyżej kosztów żywienia, inaczej to szkoda Twojej pracy i nerwów.

Życzę powodzenia w walce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

Wszystko daje z reki...

Dzięki za trud, mam nadzieję że się wydajność podwyższy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur12441    125

Sory że dopiero teraz odpisuje ale siła wyższa... Oczywiście że chodzi o 15 litrów na dzień ale przez pierwsze 100 dni laktacji dochodzi do 20 litrów dziennie... A z rujami różnie bywa nie zawsze pokazują wycielenia w miarę ok (ostatnio trafiła się nawet parka:D) łożysko po wycieleniu najczęściej samo odchodzi niekiedy tylko potrzeba je odejmować :) Jak już wspomniałem najgorzej jest z pokazywaniem rui szczególnie u młodszych sztuk (pierwiastki jałówki)a starsze krowy nie maja z tym problemu... Myślę że to wynika właśnie z tego złego sposobu żywienia :P Jestem w 4 klasie Technikum Rolniczego trochę się więc orientuję ale niestety nie ma oddzielnego przedmiotu jak żywienie zwierząt i dlatego poprosiłem was o pomoc ...

Aha i mam jeszcze pytanie czy dzielić daną paszę na dawki ( chodzi mi o to czy np kiszonkę z kuku dać na raz czy podzielić na dwie dawki to samo z sianokiszonką wysłodkami itp)?

Jak można sprawdzić ten mocznik u krów bo z tego co czytałem w necie to są do tego specjalne paski do testów do sprawdzania w mleku ? Jak popełniłem gdzieś jakiś błąd w swojej wypowiedzi to z góry sory :)

Proszę o odpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

A z rujami różnie bywa nie zawsze pokazują wycielenia w miarę ok (ostatnio trafiła się nawet parka:D) łożysko po wycieleniu najczęściej samo odchodzi niekiedy tylko potrzeba je odejmować ;) Jak już wspomniałem najgorzej jest z pokazywaniem rui szczególnie u młodszych sztuk (pierwiastki jałówki)a starsze krowy nie maja z tym problemu... Myślę że to wynika właśnie z tego złego sposobu żywienia :

Aha i mam jeszcze pytanie czy dzielić daną paszę na dawki ( chodzi mi o to czy np kiszonkę z kuku dać na raz czy podzielić na dwie dawki to samo z sianokiszonką wysłodkami itp)?

Jak można sprawdzić ten mocznik u krów bo z tego co czytałem w necie to są do tego specjalne paski do testów do sprawdzania w mleku ? Jak popełniłem gdzieś jakiś błąd w swojej wypowiedzi to z góry sory :P

 

Zawartość mocznika sprawdzisz za pomocą np. azotestów. Pasek zabarwi Ci się na żółto, zielono bądź ciemnozielono, w zależności od poziomu mocznika.

Mleczarnia, do której odstawiasz mleko, wystawia Ci fakturę za dostarczony surowiec co miesiąc. Ku dołowi na tej fakturze powinieneś mieć takie dane jak: % białka i tłuszczu, ilość komórek som i właśnie poziom mocznika.

 

Pasze (objętościowe, treściwe) możesz umieszać ręcznie (coś w stylu TMR), przy ilości pow. 10 sztuk to dość ciężka praca, musi zostać wykonana codziennie. Rozdajesz raz dziennie przy wcześniejszym przyzwyczajeniu krów do tegoż żywienia.

 

Racjonalniej żywić 2x dziennie. Te same pasze rano i wieczorem.

 

Młode sztuki tzn. w jakim są wieku i jaka jest ich waga.

W moim stadzie jałówki są dopuszczane w momencie przekroczenia przez nie wagi 500kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur12441    125

Z tą tak też się domyślałem lecz nigdy na to uwagi nie zwracałem ;) Młode sztuki czyli wiek ok 18 - 20 miesięcy waga tak ok około 400 kg... Czyli rozumiem tą zaproponowaną przez was dawkę podzielić na pół zgodnie z zasadą żywienia dwa razy dziennie (pierwszą część rano i drugą wieczorem) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Dokładnie tak jak pisał @torez, w zimie możesz dawać raz dziennie, ale w lecie może przy wyższych temp. kisnąć a to nie jest wskazane.

Pomyśl o mieszaniu np w betoniarce, trochę łatwiej Ci będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

18-20 miesięcy jałówki w moim stadzie są pozacielane.

Okres odpojenia jałówek hodowlanych, wbrew pozorom, najważniejszy okres decydujący o przyszłej wydajności krów.

Ocena w skali BCS powinna pomóc Ci ocenić stan kondycji w jakiej znajdują się Twoje sztuki. Oto link: http://www.zootechnik.com/Czytaj-artykul-16.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klopocik91    2

@ torez jak dobrze odchowywać jałówki? Jakie mleko, pasza? Budki igloo mogą pomóc? Oczywiście własnej produkcji ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj