Polecane posty

przezuwaczka    446

Jeśli ci zależy na skrobi, to robisz póżniej. Chcąc mieć więcej, bardziej strawnego materiału, można ciąć wcześniej. U nas, gdy zbieramy trawę w pryzmę, tniemy do niej jeszcze poplony. Co w czasach suszy pomaga nadrobić ilość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 26.02.2020 o 14:19, przezuwaczka napisał:

Faceci to mają pomysły. Mój woli do mieszania melasy piełaczkę ogrodową niż moją profesjonalną rózgę ze stali nierdzewnej😝

Chociaż raz widziałam znajomą, jak wiertarką mleko dla cielaków miesza😉

A to nie można mieszać preparatu mlekozastępczego wiertarką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

"Można" czym komu wygodnie😂

Żebym preparatu używała, to bym mikser wzięła, bo lżejszy, ale dla ponad 10 cielaków bez wiertarki ani rusz😉

Z dzisiejszych wykładów TROUWa o żywieniu mineralnym. Korelacje na wchłanianie się mikro i makroelementów.

 

20200228_105315.jpg

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138
21 godzin temu, Travolta napisał:

Drożdże żywe i witaminy daję, a ziarno ogólnie jest dobrze zgniecione. W kale są fragmenty ziaren. Jednak te 2 kg rzepaku się gdzieś strawi, bo mówię, średni mocznik, to zazwyczaj 150, a próby mam codziennie z mlekpolu. Dodam jeszcze, że wydajność raczej słaba, bo 22 litry dziennie.

jak masz proby na mocznik codziennie to dodaj troche soi i zobaczysz czy cos sie zmieni ,niby mocznik masz niski, ale nie zawsze brak białka jest tego wynikiem 

a ja mam pytanie do ekspertów w podobnej sprawie,czyli niski mocznik, dodaje białka i krówki wchodza w zasadowice a mocznik wciaz niski ???? białko 3,6 tłuszcz 4.5  Nie jestem w stanie wywołac  luznego kału u krówek.... objetosciówki kuku 60%  trawa 40%  tresciwa pszenzyto 30% jęczmien 20% kukurydza mielona 20 % (rzepak,soja 50:50) 30% i witaminy.Dodam ze legowiska na wapnie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

badam mocz paskami,bo doszedłem do takiego momentu,ze zaczołem dawac tresciwą prawie 30% białka a kał był nadal zwarty i zalatywało ostro amoniakiem. a mocznik wciaz niski,dodam jeszcze ze absolutnie nie przekładało sie to na wydajnosc. obecnie daje około 20% białka i chyba jest to najbardziej optymalne,jesli chodzi o wydajnosc i parametry(11 parametrów na paskach) ale mocznika w mleku niski(sredni 100) ,a dodając białka wydajnosc sie nie zwiększa ani mocznik, tylko ph moczu rosnie...

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Ja tam paskom nie wierzę. Z resztą zasadowicę czy kwasicę tylko punkcja żwacza ma prawo zdiagnozować i oczywiście apetyt, bo złe ph wybija florę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

no ja tez zbyt wierzący nie jestem,ale pokrywa sie to z wydajnoscią, i w tym najbardziej optymalnym miejscu kał jest najrzadszy i najlepiej strawiony i zanizenie białka albo zawyzenie powoduje zagęszczenie kału ,no i ph sie zmienia. Pisałem ze sa legowiska na wapnie i moze wpływ na to ma, ze sobie podlizują tego wapna i stąd tak łatwo o zasadowosc... Apetyt mają bardzo dobry,rekordzistka zjada około 15 kg tresciwej,bez zadnych wspomagaczy buforowych ... zeby je podkwasic zaczołem dodawac po ponad poł litra melasy na sztuke i nic...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Ja mam ph moczu u najwydajniejszych 8-8,5 i myślę, że daleko im od zasadowicy. W życiu tak dobrze nie jadły😊 Zakwasić je najłatwiej brakiem struktury lub nadmiarem skrobi. Nie wiem tylko po co. Jeśli dają dużo mleka i dobrze się zacielają...😒

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbert098    70
przezuwaczka napisał:

Ja mam ph moczu u najwydajniejszych 8-8,5 i myślę, że daleko im od zasadowicy. W życiu tak dobrze nie jadły😊 Zakwasić je najłatwiej brakiem struktury lub nadmiarem skrobi. Nie wiem tylko po co. Jeśli dają dużo mleka i dobrze się zacielają...😒

A w treściwej zwykłej dodajesz drożdże i tlenek magnezu bez buforu czy jeszcze dodatkowo bufor jakiś?. Bo u mnie ułożył więcej drożdży jako bufor i tlenek magnezu ale jedna krowa zaczyna szybko spadać z mleka teraz z 58 kg spadła do 42 i nie wiem o co chodzi


Witaminy też chcę dodać sam do rozdojeniowej bo dostaje na dzień tylko 136g w podtsatwowej treściwej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

teraz mi sie znacznie poprawiło bo ph mam 7-7,5 a było 9(koniec skali) i były powtórki przy zacieleniach. Szukam przyczyny "niemoznosci" podniesienia mocznika w mleku ???? 

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
54 minuty temu, norbert098 napisał:

A w treściwej zwykłej dodajesz drożdże i tlenek magnezu bez buforu czy jeszcze dodatkowo bufor jakiś?. Bo u mnie ułożył więcej drożdży jako bufor i tlenek magnezu ale jedna krowa zaczyna szybko spadać z mleka teraz z 58 kg spadła do 42 i nie wiem o co chodzi

 

Witaminy też chcę dodać sam do rozdojeniowej bo dostaje na dzień tylko 136g w podtsatwowej treściwej

 

Kto ci układał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Mocznik spada, gdy dostarczy się optymalnie energii, ale i tłuszcz wtedy spada. Ja bym wszystko z żywieniowcem omówiła. Wszelkie kwestie premiksu też, bo jak przekroczysz jedno, to z drugim będzie problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

przyszły wyniki badań krwi ponowne po uzupełnieniu brakow. Miedź wzrosła b. fajnie i wapń wzrósł 🤗czyli brakuje w kiszonkach i nic nie blokuje jego przyswajania. jutro wrzucę wyniki

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Napisz co dalej sie będzie działo. Dużo zapłaciłeś za wszystkie badania, bo te makro i mikroelementy sprawdzałem kiedyś w cenniku to tanie nie były

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie przyszły wyniki ale okazało się że bvd😐 koledzy i koleżanki jak dużo może  być osobników trwałe zakażonych w stadzie 80 sztuk( krowy na uwięzi) bo podjęliśmy decyzję z wet że najpierw je zlikwidujemy A dopiero potem leczenie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

2-3 szt na moje krzywe oko albo nic. Tzn krowa była chora i pojechała a ślad choroby został

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Mało albo wcale, ale te co sie będą teraz rodzić mogą być PI i zdychać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

A czemu mają zdychać. Ja mam bvd krowy są szczepione ale nie  szukałem jeszcze nosiciela. Cielaki mi nie zdychają. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Narazie nie było żadnego problemu z odchowem, głównie problemy układu oddechowego które dało się leczyć,  mówił że przez kolejny rok będzie trzeba badać każde urodzone ciele 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

tak i trzeba szczepić

Ja szczepie respi 4 on zawiera bvd i szczepy wirusów układu oddechowego, więc w twoim przypadku  to dobra będzie szczepionka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

tak też respi 4 daje wet. po miesiącu maja przeciwciala bvd czyli działa a przed podaniem czysto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj