Polecane posty

przezuwaczka    446

A nie mówiłeś, że chcesz z tego czy z tamtego? Ja tam się nie patyczkuje. Mówię, co mam i najwyżej mogę przetestować coś nowego. Co do roboty, to masz rację, że tyle grup, to masakra dla jednego. U mnie jest odwrotnie. On mi proponuje, jak zmniejszyć ilość pracy, a ja, że najwyżej z ręki będę dawać dla kilku i ciągać taczki😂

@royal261 jeśli taką dawkę ktoś ci zrobi, to jak planujesz sprawdzić, czy się nadaje? Wziąć próby sam z mleka ze wszystkich grup czy jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Przez Krzyśkowy worek Luxtorpedy😉 Teraz jeszcze sprzedają moje gorzkie z Alltech, więc mam podwójne interesy z nimi😎

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MKrajes    133

Było tak że stękał kręcił nosem i ciągle powtarzał że w dawce nie pasuje czy się mu nie zgadza. Wtedy mi mocno Josera wciskał i wszystko to czym handlowała kiedyś Magia zanim zaczęli robić swoje, bo chyba to ta sama Magia.Ogólnie po jego wizycie 2-3 dni później był przedstawiciel z ofertą na produkty które "delikatnie" mi sugerował. Więc tyle było w kwestii tej niezależności 

Co do Magii pozwolę sobie wtrącić ale zwracaj uwage na jakość bo miałem z nimi krótki epizod i z każdą kolejną dostawą jakość leciała w dół. Njalepszy przykład miałem na CJ pierwsza dostawa jak najbardziej ok druga też więc zamiast po 10 woreczków zamówiłem 2 palety i już było widac że granulat dużo jaśniejszy i nie miał takiego zapachu jak wcześniej przymknąłem na to oko ale kolejna dostawa tym razem na szczęście jedna paleta dosłownie granulowana trocina zero zapachu jakaś blada i od razu jałoszeczki przestały ją jeść. Nie chciały tknąć nawet jednej granulki, jak mieszałem 50/50 z innymi to dalej zostawiały i odbierały co im smakuje. Z Musli identyczna sytuacja. Co do witamin coś tam brałem ale ciężko wyrazić mi jakiekolwiek obiektywne zdanie po doświadczeniu z pozostałymi produktami.    

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10
10 godzin temu, przezuwaczka napisał:

@royal261 jeśli taką dawkę ktoś ci zrobi, to jak planujesz sprawdzić, czy się nadaje? Wziąć próby sam z mleka ze wszystkich grup czy jak?

Tak, po jakimś czasie zawiozę próbki do Jeżewa do zbadania. Myślę, że jeżeli będzie to w miarę ułożone bedzie widać po mleku i parametrach oraz kale w kanale ale to pi razy drzwi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbert098    70
przezuwaczka napisał:

Ja mam z kilku firm produkty i mogę z czystym sumieniem tylko Izę z TROUWa polecić. Chociaż nie korzystam z jej usług doradczych, to rozmawiamy czasem i ma kobitka wiedzę i serce do krów jak my z Pauliną. Też się często w detektywa bawi i dodatkowe wyniki qq mi zrobiła w grudniu😍

Dobiera Ci witaminy dla krów czy całą dawkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Ona mi nic nie dobiera. Jak chcę, to sama o coś proszę. Widujemy się czasem na szkoleniach i jesteśmy w kontakcie. Dawki liczy mi tylko Krzysiek😊

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mari885    22

Mocznik podawlem krowom w tmr przez okres 5 lat .. nic niepokojacego nie zaobserwowalem przy wydajnosci ponad 11 tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
2 godziny temu, mirekcich napisał:

przezuwaczka, co myslisz o podawaniu mocznika wysokowydajnym krówkom?

Też dawałam z ręki kiedyś i ładnie na białku można było zaoszczędzić. Od kiedy cielaki razem karmię, to na ich nierozwinięte żwacze uważam😉

Dzisiaj prof. Kowalskiego wypytałam na szkoleniu, czemu wysłodki mam dalej białe i mało kwaśne. Mówi, że już technologia na takim poziomie i cukru mało. Trzeba zakiszacz lub chociaż melasę dawać.

Do tego kukurydzę kazał kosić już przy 35% sm przy takiej suszy. Zabezpieczać ścianę po wycięciu propionianem i ograniczać straty w paszach. 

Co do braków paszy polecał robić GPS i poplony ciąć. Siać sorgo dla jałowizny i uważać na przenawożenie pasz.

Radził zmniejszyć obsadę o 20-30% lub słabo karmić krowy po szczycie, a te do 100 dni tylko dopieszczać, żeby się zacieliły.

Czy ktoś z was pod belami na ziemi folię kładzie? Mówił, że to ważne, bo zielskiem się nie dziurawią, ale gryzonie nie wiem czy nie chętniej tam idą.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
29 minut temu, przezuwaczka napisał:

Też dawałam z ręki kiedyś i ładnie na białku można było zaoszczędzić. Od kiedy cielaki razem karmię, to na ich nierozwinięte żwacze uważam😉

Dzisiaj prof. Kowalskiego wypytałam na szkoleniu, czemu wysłodki mam dalej białe i mało kwaśne. Mówi, że już technologia na takim poziomie i cukru mało. Trzeba zakiszacz lub chociaż melasę dawać.

Do tego kukurydzę kazał kosić już przy 35% sm przy takiej suszy. Zabezpieczać ścianę po wycięciu propionianem i ograniczać straty w paszach. 

Co do braków paszy polecał robić GPS i poplony ciąć. Siać sorgo dla jałowizny i uważać na przenawożenie pasz.

Radził zmniejszyć obsadę o 20-30% lub słabo karmić krowy po szczycie, a te do 100 dni tylko dopieszczać, żeby się zacieliły.

Czy ktoś z was pod belami na ziemi folię kładzie? Mówił, że to ważne, bo zielskiem się nie dziurawią, ale gryzonie nie wiem czy nie chętniej tam idą.

Ja daje folię i posypuje z dwóch stron wapnem budowlanym i nie ma ani gryzoni ani chwastów 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorzupiak    1

U mnie 12kg mocznika na 1tone treściwej, ale bez podania całej receptury to troche bez sensu. Max na 1 krowe idzie 8kg. 25% białka w paszy. Karmione z ręki. 

Właśnie chce karmić jałówki 6 msc do zacielenia tą paszą i boje się czy im nie zaszkodzi.

przezuwaczka

przecież pod belami nic nie rośnie, a przy samym ustawianiu na pewno warto zwrócić uwage na co kładziemy, ale na łące zwykła trawa na pewno nie uszkodzi tylu warstw foli.

Sam się zastanwiam co zasiać po jęczmieniu ozimym na poplon żeby ładnie sprzątnąc we wrześniu/październiku i na wiosne kuku. Żyto jare + słonecznik+ peluszka?

  • Like 1

"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
1 minutę temu, Gorzupiak napisał:

przecież pod belami nic nie rośnie

Mógłbyś się zdziwić, co potafi wyleść😝  U nas tylko pryzmy, ale siatkę mi na wylot poprzerasrała komosą i trawicą na jesieni. Zdziwiłam się przy zwijaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
1 godzinę temu, przezuwaczka napisał:

Też dawałam z ręki kiedyś i ładnie na białku można było zaoszczędzić. Od kiedy cielaki razem karmię, to na ich nierozwinięte żwacze uważam😉

Dzisiaj prof. Kowalskiego wypytałam na szkoleniu, czemu wysłodki mam dalej białe i mało kwaśne. Mówi, że już technologia na takim poziomie i cukru mało. Trzeba zakiszacz lub chociaż melasę dawać.

Do tego kukurydzę kazał kosić już przy 35% sm przy takiej suszy. Zabezpieczać ścianę po wycięciu propionianem i ograniczać straty w paszach. 

Co do braków paszy polecał robić GPS i poplony ciąć. Siać sorgo dla jałowizny i uważać na przenawożenie pasz.

Radził zmniejszyć obsadę o 20-30% lub słabo karmić krowy po szczycie, a te do 100 dni tylko dopieszczać, żeby się zacieliły.

Czy ktoś z was pod belami na ziemi folię kładzie? Mówił, że to ważne, bo zielskiem się nie dziurawią, ale gryzonie nie wiem czy nie chętniej tam idą.

Wszystko fajnie tylko teoria jedno praktyka drugie. Kukurydze kosi sie jak jest sieczkarnia. Na poplony w podlaskim za bardzo miejsca nie ma bo tylko kukurydza i trawy a sorgo bez wody też nie rośnie 🤷 zmniejszenie obsady to już kompletnie abstrakcja ale chyba nie ma wyjścia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mari885    22

zaczynalem z mocznikiem przy zawartosci mocznika w mleku na poziomnie 50 ...strasznie niski...maksymalna dawkie jaka dawalem to 50 g/szt.Mocznik w mleku 200-250.Z roku na rok sianokiszonki coraz lepszej jakosci wypychaly mi mocznik z dawki az do calkowitej rezygnacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
10 godzin temu, kr9292 napisał:

Kukurydze kosi sie jak jest sieczkarnia. Na poplony w podlaskim za bardzo miejsca nie ma

U mnie wybór jest sieczkarni, więc nie narzekam, a poplony sieje się i po kukurydzy, jeśli pogoda pozwoli. Jak trawa nie rośnie, warto 2-3 razy zboże na GPS zebrać. Sorgo ma 20% mniejsze zapotrzebowanie na wodę i potrafi w suszę 50% więcej masy dać. Białko ma lepsze niż GPS. Dla chcącego nic trudnego. Trzeba sobie tylko wszystko dobrze zaplanować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

mówisz o GPS ,przed kłoszeniem zbóż czy o fazie mleczno woskowej?

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Travolta    13

Witam wszystkich. Może ktoś mi poradzi, co mogę zmienić, bo w kale krów jest sporo ziarna kukurydzy. Krowy dostają około 15 kg qq (piękny agro polis, dużo ziarna), ~25 sianokiszonki średniej jakości, do tego około 2 kg śruty zbożowej, 2 kg rzepaku i 2 gotowej 16-staki z de heus. Wcześniej miałem 18 Red, ale zmieniłem, bo przez nią somatyka mi mocno wzrosła. Mocznik 130-200. Kał raczej gęsty. Białko-3,4 tł-4,5. Można zwiększyć rzepak? Krowom nie zaszkodzi? 

Edytowano przez Travolta

kamilek93gh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Jak ziarno jest w całości to nic nie zrobisz. Możesz dobre drożdże kupić, ale czy to coś da. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Travolta    13

Drożdże żywe i witaminy daję, a ziarno ogólnie jest dobrze zgniecione. W kale są fragmenty ziaren. Jednak te 2 kg rzepaku się gdzieś strawi, bo mówię, średni mocznik, to zazwyczaj 150, a próby mam codziennie z mlekpolu. Dodam jeszcze, że wydajność raczej słaba, bo 22 litry dziennie.


kamilek93gh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    563
3 godziny temu, mirekcich napisał:

mówisz o GPS ,przed kłoszeniem zbóż czy o fazie mleczno woskowej?

Lepiej przed kłoszeniem, ma to pewnie mniej energii ale wiecej białka.(poprawcie mnie jak się mylę). Jak skosisz już jak są kłosy to na bank gryzonie będą dziurawić folię. Trzeba to oddzielnie stawiać(bo wlazą w resztę balotów ) i skarmiać w pierwszej kolejności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

to ze przed kłoszeniem to masz racje,tyle ze to taka "sianokiszonka" ze zboza.  Robi sie jeszcze w fazie mleczno-woskowej,czyli 2-3 tyg przed żniwami i to chyba ten powinien sie nazywac GPS ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj