Polecane posty

mari885    22

. Obecnie mam woz powiedzmy na 15 z objetosciowek + 3 kg tresciwej w tmr wiec powiedzmy 21-22 litry z tmr wiec chyba na 30 -35 troche ubogo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
2 godziny temu, royal261 napisał:

A wysłodki kiszone kupujesz w belach?

Mam zakiszone dwa składy w pryżmie.

 

2 godziny temu, mari885 napisał:

tmr wiec powiedzmy 21-22 litry

A ile ci dają średnio z tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszekglow    17

Mam pytanie: muszę dokupić zboża, i nie wiem co wybrać, kukurydzę czy jęczmień, są w tej samej cenie. Co lepsze dla krów? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykb2736    87

Kup jedno i drugie. Dołóż soji, rzepaku i witamin w odpowiednich proporcjach i wyjdzie ci fajna pelnoporcjowka.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
15 godzin temu, mari885 napisał:

ostatnie miesiace srednio wychodzilo 32-35 l...

Czym więcej dodasz treściwych do wozu, nie otłuszczając najsłabszych, tym lepiej, bo mniej się zakwszają. Trzeba na własne warunki sobie dopasować i będzie ok. Właśnie dlatego warto robić dwie grupy, jeśli jest odpowiednia ilość krów.

15 godzin temu, lukaszekglow napisał:

kukurydzę czy jęczmień,

Jedno i drugie. Urozmaicenie potrafi zdziałać cuda😊

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198
Dnia 23.02.2020 o 16:37, misiek napisał:

 

 

Poniżej Biotimax z Trouwa który stosuję i CaProVit Max z Bergophoru. Ocenicie który lepszy?

 

 

 

Zbadaj krew u 2-3 krów na biochemię i wtedy będziesz wiedział jaki skład pasuje do twoich objętościówek i zwierząt. Tzw żywienie na "pałe" minerałami , których sami nie wiemy które są potrzebne do uzupełnienia , powoduje wszech obecny problem z cichymi rujami i zamierającymi zarodkami, problemy z racicami. Podobne objawy jak przy kwasicy. Takie oto wykład dał mi zootechnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Myślę, że każda wiodąca marka ma dobre premiksy. Bywają odchylenia w składzie pasz objętościowych i wtedy można się pokusić o dodatkowe badania, ale bardziej troszczę się o ich jakość i strawność. Skupić się warto na okresie przejściowym. Po analizie może się okazać, że pewne dodatki są zbędne, a niektórych brakuje. Ciekawe, czy po zbadaniu swoich krów, umiałabym cokolwiek wywnioskować o potrzebach mineralnych😓

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

No dokładnie. Premiksy z tej wysokiej półki są podobne do siebie. Wiadomo każdy ma jakieś różnice jeden  ma więcej chelatowych  witamin, drugi ma drożdże. Ale jeśli chodzi o podstawowy skład, to dużej różnicy nie ma. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

Tak pod warunkiem że nie są narażone rośliny na stres czyli suszę ub.r

Typowe minerały jakie dostawały krowy od pół roku w laktacji w tmr

Josera Lacto plus 200g

kreda 100 g

sól 30g (+ 0,5 kg na tonę w kiszonce z kukurydzy)

bufor 100g

vilofarm ziołowy na toksyny 50g

drożdze 50g dolfos (+  to co w korektorze białkowym)

Krowy mimo wyraźnych rui i ładnego oczyszczania roniły i zamierały zarodki od ok września. BVd IBR gorączka Q negatyw i szczepione. Mocznik 170-320 zależnie od sztuki a śr 220. Poroniły od września do stycznia 3 . Krowy miesiąc po porodzie, puchną tylne nogi "jak u słonia". Szczepione też od beztlenowca. Pobrałem krew od tych w laktacji, zobacznie co daje sypanie bo tak się nam wydaje że ma być ok a handlowiec twierdzi że te czy tamte minerały są dobre bo Ziutek bierze i jemu "bydłują"

20200225_091753.jpg

po lewej numery krów. Silny niedobór Cu (miedź) aż razi w oczy u wszystkich sztuk, z różnych okresów laktacji

Nawet 500 g witamin nie uzupełni niedoboru jednego pierwiastka, a przedawkuje inne. Skutki mogą być opłakane. Są od miesiąca wprowadzone zmiany w minerałach

temat minerałów spychany wciąż na margines

Edytowano przez marcinffff
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Kiedyś badałem na wapno i wyszło że wszystkie mają niedobór ale skutków ubocznych nie ma .WIadomo witaminy uchodzą z krowy razem z mlekiem. Firmy mogą zrobić premiks pod ciebie ale trzeba większe ilości brać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Loli1357    0

Witam.Mam takie pytanie . kupiłem glukometr i badań krowy a ketoze i glukozę i ile krowa ma optymalnie GLUKOzy we krwi mg/dl?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
5 godzin temu, marcinffff napisał:

. Krowy miesiąc po porodzie, puchną tylne nogi "jak u słonia". Szczepione też od beztlenowca. Pobrałem krew od tych w laktacji, zobacznie co daje sypanie bo tak się nam wydaje że ma być ok a handlowiec twierdzi że te czy tamte minerały

Bo ma trochę racji. On się na tym nie zna. Takie niedobory powinien weterynarz ogarniać. Samo to, że ty to na własną rękę robisz, dowodzi jak jest. Współczuje😒

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

A który tak nie robi? Jeśli współpracuje z żywieniowcem lub robi badania pasz, to bywa inaczej, ale to rzadkość.

Jest na pewno lepszym sprzedawcą niż weterynarzem😉

Ostatnio słuchałam, jak sprzedawca zachwalał odmiany kukurydzy. Mówił to, co większość chce, czyli dobra co daje dużo masy. Twierdził, że dojrzałość kolby i FAO nie ma przy suszy znaczenia. Ze mną by się nie dogadał😂😂😂

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    440
7 godzin temu, marcinffff napisał:

Tak pod warunkiem że nie są narażone rośliny na stres czyli suszę ub.r

Typowe minerały jakie dostawały krowy od pół roku w laktacji w tmr

Josera Lacto plus 200g

kreda 100 g

sól 30g (+ 0,5 kg na tonę w kiszonce z kukurydzy)

bufor 100g

vilofarm ziołowy na toksyny 50g

drożdze 50g dolfos (+  to co w korektorze białkowym)

Krowy mimo wyraźnych rui i ładnego oczyszczania roniły i zamierały zarodki od ok września. BVd IBR gorączka Q negatyw i szczepione. Mocznik 170-320 zależnie od sztuki a śr 220. Poroniły od września do stycznia 3 . Krowy miesiąc po porodzie, puchną tylne nogi "jak u słonia". Szczepione też od beztlenowca. Pobrałem krew od tych w laktacji, zobacznie co daje sypanie bo tak się nam wydaje że ma być ok a handlowiec twierdzi że te czy tamte minerały są dobre bo Ziutek bierze i jemu "bydłują"

 

20200225_091753.jpg

po lewej numery krów. Silny niedobór Cu (miedź) aż razi w oczy u wszystkich sztuk, z różnych okresów laktacji

Nawet 500 g witamin nie uzupełni niedoboru jednego pierwiastka, a przedawkuje inne. Skutki mogą być opłakane. Są od miesiąca wprowadzone zmiany w minerałach

temat minerałów spychany wciąż na margines

Moim zdaniem niemożliwe. Gdyby to były niedobory miedzi to na pewno wyszły by inne objawy niż resorbcje - głównie zmiany koloru i łamliwość sierści. Spuchnięte stawy mogą nie mieć z tym żadnego związku. Ktoś niedawno pisał że puchną gdy jest podkliniczna kwasica, i pewnie znalazłbym jeszcze kilka innych niesprawdzonych teorii na stawy. Przyswajalność miedzi z paszy jest podobno minimalna, sama miedź jest w nadmiarze toksyczna, w dodatku wiekszość kumuluje się w wątrobie więc to na pewno nie jest temat do samodzielnej suplementacji. Ewenualnie z ogarniętym lekarzem. Na samym badaniu krwii też nie ma się co opierać, moim zdaniem. Skoro większość miedzi jest kumulowana w wątrobie, to wynik z zawartości we krwii moze nie być adekwatny.

 

Edytowano przez tumiwisizm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Prawdopodobnie masz coś w stadzie jakiegoś wirusa albo coś, o czym jeszcze  nie wiesz. U mnie 2 lata temu było dużo resorbci zarodków i to potwierdzonych Usg. W 2 miesiącu badana i cielna w 3 miesiącu już nie . No i wyszło bvd. 

  • Like 1
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

Suplementacja minerałów do poprawki jest ściśle określona wg. P Jędryczko z Gietrzwałdu i mojego wet .  W rozmowie tel wg zdziwił się że większość krów zaciela się przy takich wynikach. BVD i 5 innych przyczyn resorbcji mam wykluczone badane PCR. Nie będę cytował artykułów z neta odnośnie zw Miedzi we krwi a skutecznością krycią. Każdy może znaleźć i się czegoś dowiedzieć lub dalej hormony kartonami kupować i kontener nasienia na powtórki

Dam inny przykład. Dlaczego kobiety ronią lub mają problem z zajsciem w ciąże a narządy płciowe są ok?? Po wizycie u odpowiednich lekarzy i dietetyków kobiety po pewnym czasie mają dziecko. 

35 minut temu, tumiwisizm napisał:

. Spuchnięte stawy mogą nie mieć z tym żadnego związku. Ktoś niedawno pisał że puchną gdy jest podkliniczna kwasica,

 

NIE STAWY a cała noga od kopyta po biodro !

Jeżeli wam kryją się 40-60 dni po porodzie bez powtórek późniejszych, chętnie poczytam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    440

No nie wiem, widziałem parę tych artykułów ale w większości to jakieś bzdety na popularnych portalach rolniczych bez podanych rzetelnych źródeł i wglądu do wyników badań dlatego mam takie sceptyczne podejście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj