Polecane posty

marcinffff    198

dużo tego rzepaku jakoś 🤔 15 kg dla 50 szt sypie dla jałówek+ zasuszone, ale nikt mi nie bilansował

słomy mam 50-70

 

Edytowano przez marcinffff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Ilość rzepaku zależy od białka w sianokiszonce. Ta ma 16-17% i 45% sm i zawiera GPS i motylkowe. Jak ma więcej białka to zmniejszamy rzepak. Takie to trochę na oko, ale się spisuje. Czym lepiej słoma pocięta w wozie, tym mniej przebierają.

A i jeszcze premiks jałówkowy idzie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

Te przed wycieleniem zastanawia mnie czy ph moczu będzie łatwo obniżyć przy dużej ilości białka, ale spoko jeśli jest 👍moje mają GPS z pszenżyta a w tym będzie z żyta. Te żywienie przypomina mi trochę te z Izraela (gps,słoma i białkowe)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

My w tym roku zbieraliśmy w pryzmę wszystko, co się dało. Nadrobiliśmy 30-40% masy przez cięcie zbóż. Na jesieni jeszcze wszystkie ścierniska i poplony sprzątneliśmy. Z lucerną wyszło nieżle. W przekroju pryzmy widać, że kociokwik niezły.

Co do ph moczu, to mają wysoki i dlatego gorzkie sole przed porodem stosuję. Nie otłuszczają się i cielą z apetytem. Krowy też ładnie wchodzą w laktację. Teraz ocieliła się taka dająca 50l jako pierwiastka i pięknie pobiera paszę. Strasznie się jej obawiałam, ale łożysko odeszło, uszy ciepłe i wypiła 80l wody z pojłem💗

5 godzin temu, marcinffff napisał:

dużo tego rzepaku jakoś

Licz że to jest na ok 50szt, bo jedzą kilka dni i niektóre mają duży pobór, bo są wielkie. 2 zasuszone mają po 700-800 kg i ponad 160 cm wzrostu.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

aaa to 20kg rzepakowej na 50 szt ? Niesamowicie jak na pierwiastkę 50l . U mnie 2 laktacja dopieru potrafią dobić tyle ale genetyka daleko moja w tyle :/ 

Edytowano przez marcinffff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    517
4 godziny temu, przezuwaczka napisał:

Krowy też ładnie wchodzą w laktację. Teraz ocieliła się taka dająca 50l jako pierwiastka i pięknie pobiera paszę. Strasznie się jej obawiałam, ale łożysko odeszło, uszy ciepłe i wypiła 80l wody z pojłem

Jeżeli to nie tajemnica napisałabyś jak wygląda u Ciebie żywienie krów? Tmr do jałowek też latem mieszacie na kilka dni? 50l na pierwiastkę to już coś. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Dawka to dzieło mojego żywieniowca z federacji i w zależności od wyników pasz objętościowych ją modyfikujemy. Zdarza się, że korekty są co 2-3 mies. Ostatnio zmniejszaliśmy skrobię, bo rozrzedził się kał i  spadły mocno tłuszcz i mocznik. Wrzucę moją dawkę pod warunkiem, że potraktujecie ją jako przykład i nie wypróbujecie u siebie😒

1 godzinę temu, Pawel29 napisał:

sole gorzkie

z firmy ALLTECH

1 godzinę temu, Dodi napisał:

Tmr do jałowek też latem mieszacie na kilka dni?

Max na 2 dni, jeśli jest suchy. W upały grzeje się i wali myszami😝

IMG_20200116_100838.jpg

Wóz jest na 28 l mleka dziennie. Robimy go 1,5 dnia dla 20 krów dojnych i jałówek do 8 mies. Wszystkie krowy 30+ i wycielone do 100 dni dostają jeszcze z ręki premię-forte z dodatkami chronionymi. Mieszanakę forte i podstawę mój mąż miesza sam w mieszalniku też z przepisu żywieniowca.

Cała zabawa polega na modyfikacji białka lub energii na mieszalniku, gdy coś się zmienia. Szczerze nie polecam stosowania tylko pełnoporcjówki, bo to ona powinna równoważyć wasze objętościowe, a jest niestety zawsze identyczna.

Jak widać w dawce nie ma słomy, bo GPS i lucerna w sianokiszonce dają strukturę.

Sianokiszonka była zbierana sieczkarnią, więc paszowóz ma mało roboty, bo nie musi docinać.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
3 godziny temu, Dodi napisał:

50l na pierwiastkę to już coś

Wyzwanie jak diabli. 5x dziennie do niej zaglądam jak psychopatka jakaś😝

Kiedyś pisałam jak u mnie kolejne kroki wyglądają, ale powtórzę, bo to dobry schemat.

- 42 dni zasuszenie

TMR jałówka do woli

- 21 dni początek okesu przejściowego

TMR laktacyjny 30%, reszta jałówka, 1kg podstawy+premiks z gorzkimi solami, stopniowo wprowadzamy forte i opcjonalnie gliceryna

0 - poród

do woli TMR laktacyjny, 1-2 kg mieszanki forte, zwiększamy forte kilogram tygodniowo obserwując kał i apetyt, 200 g gliceryny dziennie, pierwsza ruja

21 dni koniec okresu przejściowego

do woli TMR laktacyjny i 3-6 kg forte w zależności od wydajności, druga ruja i zacielenie.

100 dni

do woli TMR laktacyjny, zdjęcie forte lub nie w zależności od wydajności.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    928

Ja mam teraz 2 pierwiastki i jak zacząłem dawać przed ocieleniem dodatki to nie chciały jeść, szczególnie jedna bo i teraz omija nosem, albo trzeba ją oszukać...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mari885    22

A na ile litrow byscie radzili ustawic woz przy wydajnosci 32 litry dziennie od sztuki...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
6 godzin temu, Adamqq3 napisał:

W jakim wieku te jałówki ??

Cielne. Młodsze więcej energii potrzebują.

3 godziny temu, mari885 napisał:

A na ile litrow byscie radzili ustawic woz przy wydajnosci 32 litry dziennie od sztuki...?

Trzeba albo podzielić na grupy, albo ustawić tak, żeby najsłabsze się nie otłuszczały. Wszystkie o ponad 10 l słabsze niż wóz to kaplica😒

U mnie średnia skacze od 30 do 36 i ciągle wóz jest na 27-28 l.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    928

To młodszym ( do zacielenia ) dawać więcej energii ? ( kiszonka z qq i mielone ziarno qq ) ?

Edytowano przez ThePerkins

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbert098    70
przezuwaczka napisał:

My w tym roku zbieraliśmy w pryzmę wszystko, co się dało. Nadrobiliśmy 30-40% masy przez cięcie zbóż. Na jesieni jeszcze wszystkie ścierniska i poplony sprzątneliśmy. Z lucerną wyszło nieżle. W przekroju pryzmy widać, że kociokwik niezły.

Co do ph moczu, to mają wysoki i dlatego gorzkie sole przed porodem stosuję. Nie otłuszczają się i cielą z apetytem. Krowy też ładnie wchodzą w laktację. Teraz ocieliła się taka dająca 50l jako pierwiastka i pięknie pobiera paszę. Strasznie się jej obawiałam, ale łożysko odeszło, uszy ciepłe i wypiła 80l wody z pojłem💗

5 godzin temu, marcinffff napisał:

dużo tego rzepaku jakoś

Licz że to jest na ok 50szt, bo jedzą kilka dni i niektóre mają duży pobór, bo są wielkie. 2 zasuszone mają po 700-800 kg i ponad 160 cm wzrostu.

Ile kosztuje zebranie sieczkarnia 1 ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiek    31
58 minut temu, przezuwaczka napisał:

Trzeba albo podzielić na grupy, albo ustawić tak, żeby najsłabsze się nie otłuszczały. Wszystkie o ponad 10 l słabsze niż wóz to kaplica😒

U mnie średnia skacze od 30 do 36 i ciągle wóz jest na 27-28 l.

Czyli pojedyncze krowy premiujesz z ręki tak? A jak takie krowy ustawić żeby się nie otłuszczały jeśli mają pod nosem dawkę na te 27-28l a dają przed zasuszeniem powiedzmy 15l?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
1 godzinę temu, norbert098 napisał:

Ile kosztuje zebranie sieczkarnia 1 ha?

300zł od zebranej przyczepy płaciliśmy. W sumie to samo co samymi przyczepami.

Krowy premiuję z ręki, bo jest ich za mało, żeby na grupy podzielić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
1 godzinę temu, misiek napisał:

A jak takie krowy ustawić żeby się nie otłuszczały jeśli mają pod nosem dawkę na te 27-28l a dają przed zasuszeniem powiedzmy 15l?

Dobre pytanie. Są dwie opcje. Wcześniej je zasuszyć albo rozrzedzać dawkę słomą/żarciem zasuszeniowym.

Worek premiksu na tonę podstawy i worek na forte. Drożdże Diamond są bdb. Teraz amerykańskie testuje i też są spoko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbert098    70
przezuwaczka napisał:

1 godzinę temu, misiek napisał:

A jak takie krowy ustawić żeby się nie otłuszczały jeśli mają pod nosem dawkę na te 27-28l a dają przed zasuszeniem powiedzmy 15l?

Dobre pytanie. Są dwie opcje. Wcześniej je zasuszyć albo rozrzedzać dawkę słomą/żarciem zasuszeniowym.

Worek premiksu na tonę podstawy i worek na forte. Drożdże Diamond są bdb. Teraz amerykańskie testuje i też są spoko.

Jakiej firmy te amerykańskie i jakie witaminy bo u mnie z federacji polecał blattin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiek    31
29 minut temu, przezuwaczka napisał:

Dobre pytanie. Są dwie opcje. Wcześniej je zasuszyć albo rozrzedzać dawkę słomą/żarciem zasuszeniowym.

Dzięki, powoli planuję zakup wozu na podobne stado jak Twoje i pytam co i jak żeby oszczędzić sobie pracy ale nie kosztem zdrowia krów :)

 

A co sądzicie o produktach z Bergophor? Przedstawiciel handlujący tym namawia mnie do przejścia na jego witaminy, bo rzekomo ilość drożdży w jego produkcie pozwala na odejście od stosowania dodatkowych drożdży. Poniżej Biotimax z Trouwa który stosuję i CaProVit Max z Bergophoru. Ocenicie który lepszy?

bergophor.jpg

 

Edytowano przez misiek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Nie pamiętam nazwy drożdży, ale to produkt dostępny tylko w Magii z Ciechanowca. Z Diamondów bym nie rezygnowała. Ciężko mi sugerować produkty jakiejś firmy, bo każdy mam z innej😆 Czasem dam się na testy żywieniowcowi namówić, ale wszystko zależy od kontaku ze sprzedawcą, czy przy tym zostanę. 

Drożdże dodajemy tylko do premii, żeby TMR się bardziej nie grzał.

2 godziny temu, ThePerkins napisał:

To młodszym ( do zacielenia ) dawać więcej energii ?

Żeby było łatwiej szufelkę podstawy daję dodatkowo.

Takie 9-13 mies są najtrudniejsze, bo TMR laktacyjny to za dużo i albo daję im 50/50 jałówkowego i laktacyjnego albo jałówkowy z dodatkiem 2-3 kg podstawy.

Trzeba sobie własny system opatentować, bo wszystko zależy, czy młodzież jest pogrupowana, czy w stanowiskach i najważniejsze, żeby się nie narobić za dużo.

Edytowano przez przezuwaczka
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj