Polecane posty

DanielFarmer    1379

nie wiem co to są te wasze skróty ale wg tego co piszecie gestavet to nie jest gnrh a jest nim ovarelin,poza tym ja nie badam przed a tylko w dniu krycia czy jest odpowiedni moment no i czy w ogóle pęcherzyk bo czasem (choć rzadko) go nie ma.Tumiwisizm skoro jak widzisz ruję to nie kryjesz to gratuluję 🙈 Zawsze się kryje jak widoczna ruja i przerywa zastrzyki jak pisze Marcin

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Nie wiem czego Ty mi gratulujesz. Podaj jakiś konkretny powód czemu mam kryć jak pojawi się ruja? 

  • Haha 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1379
Żeby pokryć?logiczne skoro krowa ma owulację np dwa trzy dni przed pierwotnym terminem to nie ma szans żeby miała za te trzy dni prawidłową ruję ponownie,to praktycznie niemożliwe, ciekaw jestem jaka masz skuteczność tymi metodami...
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109
9 godzin temu, tumiwisizm napisał:

Nie wiem czego Ty mi gratulujesz. Podaj jakiś konkretny powód czemu mam kryć jak pojawi się ruja? 

Chcesz kuc własne sztuki ,a gdy pojawi się efekt czekasz dalej....

Zastanów się nad sensem hormonów i po co się je stosuję.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Są przypadki, gdy sztuka ma rozwalony "system powiadamiania" przez nadczynność jajników, fale pęcherzykowe lub cysty. Wtedy stosuje się dłuższe programy resetujące. 

Jeśli chcemy tylko wywołać ruję to Ovsynch należy przerwać, jeśli jest normalna ruja i badanie potwierdza gotowość do zacielenia.

Krowa to nie zabawka, żeby faszerować ją hormonami. Sama je produkuje i dowalanie dodatkowo, gdy w organiżmie już są, mija się z celem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GrzesiekAgro    288

U nas bardzo rzadko, korzysta się, z hormonów, ale jak lekarz zbada, to przynajmniej kasa , nie w błoto , bo te problemowe , dziela się na , takie , któreś mają , jakieś wady , no głęboka, d*pa zadarta,mocz zostaje , i są podlkiniczne zapalenia macicy, czasem cysty , a są te co idą z , mlekiem i , nie widać ruji, i oo podaniu hormonie , nawet nie wiem jakiego następna ruja , piękna i łapie , bo pula hormonów się zwiększyła ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ooo eeeeeesuuuu, sami "znafcy" 😁 

Może zostawcie zabawy hormonami znawcom tematu = lekarzom. 

A teraz rzucajcie kamieniami 😁🤭

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Idąc dalej tym tropem: zostaw temat kojarzeń i wybór ras zbawcom tematu = handlarzom nasienia. Temat inseminacji zbawcom tematu = inseminatorom. Temat żywienia = żywieniowcom. Ja lece z programem tak jak kazał lekarz i jest ok. I nie czuje się z tym źle 😏

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GrzesiekAgro    288

Ja to nawet , się nie wczytywałem , w to co piszecie, tylko pisze jak jest u mnie kurde , nikt tu nikogo , nie atakuje Paula, a kamienie to muszę jechać zbierać , z 7 h na wybranej lace , możesz pomóc 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Stosuje pg6g od 1,5 roku. Ustawianie rozpoczynam na 30 dzień po wycieleniu. Nigdy wcześniej nie miałem takiej skuteczności krycia i krótkich okresów miedzy wycieleniowych. W większości kryję nasieniem seksowanym

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

@royal261

Opowiedz cos wiecej. Stosujesz u kazdem sztuki ? Czy po wystapieniu ruji nadal ciagniesz program czy inseminujesz?

PG6G to 1 dzien PGF / 3dzien  GNRH / 10 dzien GNRH / 18 dzien PGF / 20 dzien GNRH  i za 16-20h inseminacja, tak ?

Taki opis znalazlem programu PG6G, ale z tego wynika, ze to cos innego niz pisales strone wczesniej.

Dosyc skomplikowane, jaka skutecznosc? Stosowales wczesniej zwykly Ovsynch ?

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

pg6g jak to się robi krok po kroku(chyba że już było opisane wcześniej). To tzw podwójny ovsynch?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Mój mąż stosował g6g, gdy ovsynch nie działał. W SOLu dodałam go w takiej postaci.

Screenshot_2020-02-18-22-15-51.png

Screenshot_2020-02-18-22-16-12.png

To nie moja bajka, ale pamiętam, że działa dobrze. Nie wiem czy mój schemat jest czytelny, ale dostałam go od mojej weterynarz.

Zgadzam się, że lepiej, jak wet to robi, ale jak nie może być tak często, to warto samemu podać.

A najlepiej zapobiec, żeby nie był potrzebny. Odkąd nie mamy metritis i niedoborów energii, hormony przestałybyć potrzebne.

Ciekawy artykół o gorzkich solach i Hipokalcemii u krów mlecznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

U mnie byl wczoraj wet do inseminacji krowy. 6 dni temu widoczna ruja i wczoraj tez widoczna ruja. Dziwna sprawa...

Pytalem o hormony to podal Oestophan na wywolaniu ruji, a o gestavet i ogolnie o systemie ovsynch nic nie slyszal niestety... Zobaczymy co z tego wyjdzie. Ta krowa, ktora dostala jest ponad 3 miesiace po wycieleniu zaczynala z problemem  od 26 litrow, teraz jakies 33 litry i co miesiac idzie w gore, tylko bialko 2.8% mimo premii. Chyba jej podam na te 3dni jeszcze dodatkowa wyslodki melasowane i moze ziarno gniecione na podbicie tego bialka.

Mam jeszcze takiego mlodego weta co przyjezdza do mnie podawac kextone, to on pewnie bedzie w temacie ovsynch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Ustawiam wszystkie krowy systemem który napisałem wyżej. Krowy są sprawdzane usg przed samym kryciem. Poza tym mam gościa który zajmuje się praktycznie tylko rozrodem, mieszka blisko i przyjeżdża nawet do jednej sztuki. Skuteczność ok 60-70%. W upały nie kryje wcale bo wychodziło tylko 15-20%. Za pierwszym razem zawsze idzie nasienie seksowane. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1379
royal261 napisał:

Ustawiam wszystkie krowy systemem który napisałem wyżej. Krowy są sprawdzane usg przed samym kryciem. Poza tym mam gościa który zajmuje się praktycznie tylko rozrodem, mieszka blisko i przyjeżdża nawet do jednej sztuki. Skuteczność ok 60-70%. W upały nie kryje wcale bo wychodziło tylko 15-20%. Za pierwszym razem zawsze idzie nasienie seksowane. 

mógłbyś jeszcze raz szczegółowo opisać ten system? dni godziny i dawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

rozmawiałem dzisiaj z wet o programach i mowiła ze wszytskie wychodzą podobnie. Podobno nie raz ustawiała już od 14 dni po wycieleniu na programy trzydziestodniowe i też większych róznic nie było. trudny temat. 

@przezuwaczka na kiedy mają termin te twoje jałówki co masz do sprzedania?

Edytowano przez kr9292

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1379
kr9292 trzeba się odważyć i hormony stosować to byś przezuwaczki o jałówki nie pytał,ja miałem z półtora roku temu dziurę że sam chciałem kupować a dziś już zaczynam sprzedawać...nawet bez używania sexowanego jalowek full

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
17 minut temu, kr9292 napisał:

na kiedy mają termin te twoje jałówki

Na czerwiec mam dwie, a potem szaleństwo w wakacje.

21 minut temu, kr9292 napisał:

Podobno nie raz ustawiała już od 14 dni po wycieleniu na programy

Przesada moim zdaniem. Na hormony, jeśli nic nie ma 6-8 tyg. Warto spróbować hormonami błędy połatać. Póżna ciąża następną zawsze opóżnia i tak w kółko, a w międzyczasie żywienie w zasuszeniu jeszcze ogarnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

@DanielFarmer heh 3/4 krów jest u mnie na hormonach od kilku lat ale skuteczność słaba. Na przyszły rok mam prawie 30 jałówek, obora przyjmie mi góra 10. A w tym roku dziura 🤷 5 sztuk teraz mi wypadło,  mam jedną jałówkę na marzec druga na kwiecień reszta potem i dlatego tak trochę sie rozglądam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1379
to inna sprawa,też miałem dziurę ale przez bvd ,trzeba szukać chorób i przyczyny słabego rozrodu bo coś za dużo te 75proc na hormony 😊, to nie taśma na produkcji,tu nie da się zaplanować,raz za dużo raz za mało.Taki nasz los 🙃

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
1 godzinę temu, kr9292 napisał:

3/4 krów jest u mnie na hormonach od kilku lat ale skuteczność słaba

To raczej problem żywieniowy moim zdaniem. Musisz przemyśleć i poanalizować okres od momentu zasuszenia do 100 dni. Jeśli czegoś nie wiesz, poproś o pomoc. Zbadaj pasze itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj